Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Attiecībā uz padomju pieminekļiem ir viens aspekts, par ko jābūt skaidram priekšstatam - visā Eiropā šie pieminekļi ir vietējo krievvalodīgo identitātes konsolidācijas punkti. Un sociologiem ir daudzmaz skaidrs, kāpēc tas tā. Tie nav gluži piederības atraktori. Par tiem kalpo tā pati māju izjūta, un par to cits stāsts (cik plaši ietver mājas, sēta vai reģions Pribaltika).

Te der pavaicāt, kamdēļ viņiem nepieciešami tik klamzīgi simboli. Vai nav kur citur meklēt identitātes avotus? Nē, nav. Krievu identitāte ir organizēta ap impēriski politiskiem simboliem, kurus neizdodas konvertēt mājīgi etniskos. Lūkojoties uz citām diasporām, īriem ir, lūk, danči un dziesmas, leģendas un mīti, Sv. Patriks un tā tur lapa. Citas diasporas veidojas ap etnisko kultūru, nevis politiskiem simboliem. Politika var nepazust, arī latvieši trimdā pulcējās ap karogu un neatkarības ideju. Taču saistviela ir tas, ka latvieši var parādīt, lūk, mūsu Dziesmusvētki, te mūsu dainas, Lāčplēsis, Līgo un suiti, utt.

Krievi šajā ziņā ir maksimāli de-etniskota tauta. Atņem to pašu sarkano karogu, uzvaras dienu un katjušu - kas paliek? Kur viņu danči (jā, vienu zinām, „kazačoks” saucas, vai) un kur viņu pašu krievu (ne padomju) dziesmas, viņu nācijas svētki (bez 9.maija, desantnieku dienas un "s novim godom!")? Tā vien identitātes avots paliek „ģedi cīnījās” un „varam atkārtot”.

Jāatzīst, tā ir maksa par impērisko titulnāciju, kur krievu identitāte tiek pasniegta kā „default” (tāds noklusējums, kā fons pārējām tautām un krievu valodu kā lingua franca jeb starpkultūru saziņas valodu). Līdz ar to reāli krieviskais paliek par muzeju eksponātu, un nevienam nenāk prātā to likt pamatos aktuālai identitātei. Kultūras atmiņā etnisko aizstāj politiskais. Un, kā atzīmē pašu krievu komentētāji, krievu nacionālais kostīms nav kādi īpaši svārki, bet... militārais mundieris.

Un kas zem tā? Novelc uniformu ukrainim, tur "višivanka"; latvietim apakšā linu krekls. Izģērb krievu, un tur zem tā mundiera - tukšums. Vai var to identitāti, kāda nu ir, atņemt, un viņi paliks kā dzenbudisti "apskaidrotā tukšumā"? Nebūtu slikti, bet jādarbojas filigrānāk, tai pašā simboliskā līmenī. Fotostendi darbojas arī uz zemapziņu. Varbūt vēlāk izlikt saplosīto kara tehniku (tikai kuras puses?).

Pārpublicēts no Facebook

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

FotoBloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu un bloķētas veikalu ķēdes Spānijā, un visbeidzot – teju 2000 traktoru Latvijas reģionos. Lauksaimnieku protesti Eiropā tika izvērsti iepriekš nepieredzētos apmēros, turklāt, ar katru nākošo protestu tie kļuva aizvien daudzskaitlīgāki un radikālāki. Un tomēr, šīs akcijas, kurām likumsakarīgi bija jānonāk kādā kulminācijas fāzē, pēkšņi gluži vienkārši pazuda.
Lasīt visu...

12

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

Foto7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems izbijušais, bet joprojām slavu un uzmanību alkstošais “žurnālists” un vienlaikus politiķis Ansis Pūpols. Cilvēks, kurš kopš aiziešanas no svētdienas vakaru raidījumiem naudu pelna ar pasūtītām filmām, bet paralēli kandidējis arī vēlēšanās un nu arī ticis pie ilgi kārotā deputāta krēsla labi apmaksātajā EP kā Nacionālās apvienības kandidāts.
Lasīt visu...