Esmu valsts apmaksātās veselības aprūpes fans. Esmu pacietīgs un varu gaidīt pusgadu uz izmeklējumu vai vizīti pie ārsta un piecus gadus uz rehabilitāciju.
Magnētiskās rezonanses radiologs izmeklējuma aprakstā ierakstīja ieteikumu saņemt vertebrologa konsultāciju. Valsts šādu speciālistu vispār neapmaksā. Ģimenes ārsts uzrakstīja nosūtījumu pie neiroķirurga. Nolēmu - tomēr labāk vertebrologs, ja jau reiz radiologs tā rekomendē.
Privātā ārstniecības iestādē pie tāda varēja par 70 eiro tikt jau pēc nedēļas. Atlicināju no savas pensijas minēto summu, atsakoties no 2 maksas fizioterapijas nodarbībām, un devos pie vēlamā speciālista.
Ierodoties, reģistratūrā paziņoja, ka būs jāuzgaida, jo dakteris pieņemšanu nokavējis par stundu, sēžot sastrēgumos.
Redzot, ka pie durvīm gaida vēl trīs pacienti, pārēķināju, ka būs jāgaida aptuveni stundu. Liels bija mans pārsteigums, kad pacienti kabinetā tika iesaukti ik pēc piecām minūtēm. Padomāju, varbūt ļaudis uz kādu atkārtotu konsultāciju, kur viss skaidrs, tikai recepte jāizraksta.
Jau pēc 20 minūtēm pienāca mana rinda. Vēl nepaguvis apsēsties pacienta krēslā, dzirdēju ārstu, veroties uz datora ekrāna redzamajā mana mugurkaula magnētiskās rezonanses attēlā, paziņojam, ka jātaisa operācija.
Atbildot uz maniem jautājumiem, īsumā izstāstījis, kā notiek operācija un kādi ir ierobežojumi pēc operācijas, viņš pajautāja, kādus medikamentus lietoju. Sāku saukt savu astoņu tablešu sarakstu, kad viņš pārtrauca, sakot - tikai pretsāpju. Uzzinājis, ka esmu izmēģinājis sešus dažādus ģimenes ārsta izrakstītos, bet neviens man nav palīdzējis, dakteris steigšus izrakstīja vēl vienu pretsāpju līdzekli, iedeva nosūtījumu uz operāciju un uz redzēšanos.
Vizīte ilga septiņas minūtes.
Pēc tam pats ar mātes Googles palīdzību noskaidroju, kas tā īsti ir par operāciju, kādi riski utt.
Tā kā man kabatā bija arī ģinenes ārsta nosūtījums pie neiroķirurga, nolēmu tomēr pagaidīt tos trīs mēnešus un saņemt otru viedokli par operācijas nepieciešamību.
Šī vizīte par četriem eiro ilga 40 minūtes. Man gan jautāja par bērnībā pārslimotām masalām, gan lika novērtēt sāpju stiprumu desmit ballu sistēmā, gan raksturot, kad sāpes stiprākas, kad mazinās, lika gan pastaigāt, gan pieliekties utt., iztaustīja skriemeļus un tad ķērās ne tikai pie tiem medikamentiem, kurus lietoju pašlaik, bet par visu pēdējo gadu.
Šī ārsta verdikts bija - operācijai ir pārāk augsts risks tieši iepriekš lietoto medikamentu, kā arī citas blakusslimības dēļ. Un paziņoja verdiktu - speciālu fizioterapeita izstrādātu vingrojumu kompleksu katru dienu.
Jau pēc divām nedēļām sāpes, kuras mocīja pusgadu, pazuda, bet, 3 dienas nepavingrojot, atgriezās kā likts. Ne operācija, ne pretsāpju līdzekļi, bet 20 minūšu rīta rosme, nebojājot citus orgānus, neliekot organismam pieņemt implantu un neliekot pārbaudīt, vai divu stundu narkoze ir manam organismam pa spēkam.
Vai ir jēga iet pie maksas ārstiem? Desmit centi vai desmit eiro minūtē...