"Jāstāsta saldi meli”, "jāaizliedz māksla" un citas Platona gudrības kulturālajai Jaunzemei-Grendei
Juris Kauliņš22.05.2012.
Komentāri (28)
Ar interesi uzzināju par gudrībām, kuras no „rakstnieka” Platona darbiem, spriežot pēc pašas apgalvojumiem, esot guvusi mūsu pašreizējā kultūrministre Jaunzeme-Grende. Pats Platonu neesmu lasījis un, nebūdams augsti kulturāls cilvēks, arī nemēģināšu nevienam to iestāstīt. Taču uz ātru roku sameklēju internetā atrodamajos Kivlenieka vēstures un filosofijas konspektos (http://kivlenieks.wordpress.com/) Platona darba Valsts galveno ideju īsu atstāstu – šķiet, ja augstā kulturālā persona būtu šo darbu kaut pašķirstījusi, viņa tik skaļi nerunātu par gūtajām politiķa darbā noderīgajām atziņām. Lūk, šis atstāsts ar maniem izcēlumiem:
„Neviens nekad nedrīkst palikt bez priekšnieka – ne vīrietis, ne sieviete. Ne nopietnās nodarbēs, ne spēlēs neviens nedrīkst pieradināties darboties pēc sava ieskata, gan karā, gan mierā – vajag dzīvot, pastāvīgi ņemot vērā priekšnieku un sekot viņa norādījumiem…
Pat attiecībā uz visnenozīmīgākajiem sīkumiem, piemēram, pēc viņa pirmā rīkojuma apstāties uz vietas, iet uz priekšu, ķerties pie vingrinājumiem, mazgāties, ēst un naktī pamosties, lai veiktu apsardzi un izpildītu pavēles…
Vārdu sakot, lai cilvēka dvēsele apgūst iemaņu pilnīgi neprast darīt ko atsevišķu no citiem cilvēkiem un pat nesaprast, kā tas iespējams….
Platons – totalitārisma ideoloģijas pamatlicējs
Valsts ir tas pats cilvēks, tikai palielinātā veidā, tās pašas problēmas un kaislības.
Cilvēkam ir:
Prāts
Drosme vai kaismība
Vēlmes vai iekāre
Valsts ir kā pajūgs, ko vada vedējs. Vedējs – prāts. Viens no zirgiem ir dižciltīgs, ar labākajām dvēseles īpatnībām, otrs – bezsugas, kas simbolizē cilvēka dvēseles zemisko dabu.
Katram cilvēkam jāierāda sava vieta – sava kārta
Valsti jāveido trim šķirām
Zemnieki, amatnieki, tirgotāji (dominē vēlmes, jāieaudzina pieticību un kārtību, lai kļūtu par normāliem sabiedrības locekļiem) vēlmes un kaislības ir prāta nepilnība, tāpēc viņiem jāražo, jāpabaro pārējie
Sargi (dvēselēs valda kaisme un nesalaužama griba, drosmīgi) No viņiem var izaudzināt filozofus. Sargiem nevar būt ģimenes, viņu bērni ir kopēji un tos jāaudzina internātos. Ir dzimuma līdztiesība, kaut caurmērā sievietes ir neapdāvinātākas.
Valdnieki (vada prāts un mīlestība, spēj tuvoties mūžīgajam labumam)
Tā, kā zināšanas ir tikumība, valdnieks – filosofs nevar rīkoties nepareizi. Uz viņu var paļauties un pilsonis nedrīkst viņu pat kritizēt.
Patiesība ir tikai viena, valdnieki to saskata un pauž caur darbiem citiem.
Pret privātīpašumu, viss īpašums ir kopējs – kā komunismā
Visu sievu kopība (jo ļaunuma sakne ir ģimenes norobežošanās no sabiedrības)
Jāaizliedz māksla, jo cilvēki tāpat nespēj atšķirt zināšanas, kas izriet no pirmtēliem un zināšanas, kas izriet no novērojumiem. Māksla neatklāj lietu un parādību būtību.
Ar „karaļa meliem” valstī tiek uzturēts miers, jo tauta tāpat patiesību nesaprot. Jāstāsta saldi meli, lai tautu nomierinātu vai uzmundrinātu.”