Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ekonomikas ministra Arta Kampara publiskie skaidrojumi, no kuriem izriet, ka viņu pērn ar 35 tūkstošiem latu izglābušais anonīmais investors jau vairāk nekā pusgadu pētot ministra Tukuma uzņēmumu Firma Ronis, sāk izskatīties aizvien nenopietnāki. Šāds termiņš profesionālu uzņēmumu auditoru un pārdošanas speciālistu acīs ir vienkārši absurds, - patiesībā šāda mēroga uzņēmuma izpētei neesot vajadzīgs vairāk par piecām nedēļām, bet varot iztikt arī ar nedēļu.

Kā jau ziņots, Kamparu pērn reizē ar dzīvesbiedres it kā sakrātiem un nu viņam uzdāvinātiem 27 tūkstošiem latu no bankrota glāba un nemainīt ierasto dzīvesveidu ļāva arī 35 tūkstoši latu, ko viņš saskaņā ar paša skaidrojumu esot saņēmis no mistiska investora.

„Pašlaik esmu uzsācis uzņēmuma kapitāldaļu pārdošanas procesu, un, kā tas ir raksturīgi šāda veida darījumiem, kapitāla daļu potenciālais pircējs ir uzsācis due diligence procesu un, apstiprinot savu nolūku nopietnību, ir iemaksājis man drošības naudu,” – tā aprīļa sākumā savā blogā rakstīja Kampars, klāstot, kādā veidā viņš bez parādos un zaudējumos slīkstošā Roņa kapitāldaļu pārdošanas pērn ticis pie 35 tūkstošiem latu.

Lursoft datu bāze rāda, ka arī pašlaik Firmas Ronis vienīgais oficiālais īpašnieks ir Kampars, - tātad, neraugoties uz ministra apgalvojumiem par vēlmi pārdot uzņēmumu un anonīmā investora it kā esošo vēlmi to pirkt, tas joprojām nav noticis.

Savukārt tas nozīmē, ka, ja ticēt ministra apgalvojumiem, viņa firmas ar 269,6 tūkstošu latu lielo pagājušā gada apgrozījumu izpēte un audits ilgst jau vairāk nekā pusgadu, - vai arī audits beidzies un Kampara labvēlis savus 35 tūkstošus latu nav vēlējies ņemt atpakaļ, vai arī ministrs atradis vēl kādus jaunus papildienākumus, no kuriem savukārt atmaksāt šos 35 tūkstošus.

Finanšu kompānijas Behrens konsultante Valērija Gapoņenko atzīst, ka šāda uzņēmuma izpētei varētu būt nepieciešamas 3-5 nedēļas: „Viss ir atkarīgs no tā, cik ātri iesniedz visus nepieciešamos dokumentus. Pašai izpētei un analīzei nepieciešamas kādas divas nedēļas.” Tiesa, drošības naudas iemaksāšanu gan viņai būšot grūti komentēt: „Drošības naudu mēdz maksāt, tā ir normāla prakse. Drošības nauda atkarīga gan no līguma, gan pirkuma summas.”

Auditors Andris Deniņš norāda, ka izpētei pilnīgi pietiktu ar 2-3 nedēļām atkarībā no tā, kāda ir uzņēmuma struktūra, savukārt īpaši ironisks ir zvērināts advokāts Jānis Zelmenis: „Šāda uzņēmuma izpētei man vajadzētu apmēram nedēļu, ja tiek iedoti visi gada pārskati, svarīgākie līgumi. Respektīvi, ja uzņēmuma īpašnieks ir ieinteresēts pārdot, tad izpēte neaizņem vairāk par nedēļu.”

Pēc J. Zelmeņa domām, normāli „drošības naudu droši vien iemaksātu, ja ļoti vēlētos nopirkt šo uzņēmumu un redzētu, ka tam ir liels potenciāls vai kāds know-how, kas nākotnē var nest lielus ienākumus. Un tad izpētes laikā mēģinātu samazināt cenu. Katrā ziņā, ja tiek iemaksāta šāda apmēra drošības nauda, tad pircēja interese ir ļoti liela un viņš noteikti nekavējas ar izpēti un darījuma noslēgšanu”.

Taču Kampara gadījumā nezināmais pircējs acīmredzami kavējas ar darījuma noslēgšanu, uz ko netieši iepriekš ir norādījis arī pats ministrs savos VID aprīļa beigās sniegtajos skaidrojumos: „Deklarācijas 8. sadaļā norādītais Kapitāldaļu pārdevuma līgums Nr.1/2010 noslēgts ar iepriekšējas pārbaudes tiesību. Pircējs veic due diligence un 2010. gadā nav paziņojis par vēlmi pirkt kapitāla daļas. No tā izrietoši, kapitāla daļas pircējam 2010. gadā nav nodotas un samaksa par kapitāla daļu pārdošanu nav saņemta.”

Ne ekonomikas ministra preses padomniece Elīna Bīviņa, ne pats Kampars joprojām nevēlas atbildēt uz vairākkārt uzdotiem jautājumiem – cik ilgi vēl turpināsies due diligence process uzņēmumā Firma Ronis un vai ekonomikas ministrs varētu minēt vēl kādu uzņēmumu ar 200 000 latu gada apgrozījumu, kurā due diligence process turpinātos vairāk nekā pusgadu.

Ņemot vērā Kampara veiktā darījuma aizdomīgo un, iespējams, pat fiktīvo raksturu, Pietiek saistībā ar šiem faktiem ir vērsies ar jaunu iesniegumu prokuratūrā un Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...