Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Nekustamā īpašuma daļas (mājas daļas, dzīvokļa, utt.) īpašnieki! Pārbaudiet nodokļa aprēķina pareizību! Jau divus gadus Latvijā ir ieviesusies prakse nelikumīgi iekasēt paaugstinātu nekustamā īpašuma nodokli no nekustamā īpašuma daļu īpašniekiem, nosakot progresīvā nodokļa procentu pēc kopējās kadastra vērtības nevis daļas īpašniekam piederošās. Novadā, kurā šī kļūda atklāta, tā netiek labota. Labošanai ir visaptveroša pretestība. 

Jau otro gadu tiek diskriminēti nekustamā īpašuma (NĪ) daļu īpašnieki, nosakot procentu pēc attiecīgā NĪ kadastra vērtības, nevis pēc viņam piederošās daļas vērtības. Tātad netiek pildīts likuma Par nekustamā īpašuma nodokli 4.panta (2) punkts, sekojoši netiek pildīti MK noteikumi Nr. 495 un Nr. 1625.

Šis likuma pārkāpums vairāk izskatījās pēc gadījuma kļūdas, bet nevis kā apzināta darbība. Tāpēc iedomājos, ka, ja es uz to norādīšu, tā tiks steidzīgi labota. Tagad pēc vairāku mēnešu cīņas, sastopot pretestību visos līmeņos, jāatzīst pretējais.

11.03.2011. norādīju telefoniski pašvaldībai uz kļūdu. Atbildēts tika, ka viss tiek darīts, kā Finanšu ministrija (FM) liek, NĪ nodokli (NĪN) rēķinot ar speciālu programmu. Cerēju, ka, uzzinot par likuma panta pārkāpšanu, apdomāsies un labos kļūdu, bet tas nenotika.

Uz manu 19.04.2011. vēstuli finanšu ministram nav pilnībā atbildēts. Likuma pārkāpšanas apmēri un vainīgais nav noskaidroti, kas tiks darīts un kādos termiņos nav paziņots. Esmu saņēmis informācijai likuma neievērošanu apliecinošu FM darbinieka VID adresētas vēstules kopiju: "VID rast iespēju pārbaudīt pašvaldības veikto NĪN aprēķināšanas atbilstību likuma normām.” Bet darbība nav sekojusi.

Situācija ļoti izskatās pēc tādas, ka atbild man tie, kas kļūdu ielaiduši, tajā atzīties vadībai negrib un dara visu, lai nekas labots netiktu. Mēģināju problēmas risināšanu iekustināt caur partiju darbiniekiem, jo pieejas ministram mājas lapā nebija. Tika nosūtītas e-vēstules: [email protected] 2011.06.18. 10:11, [email protected] 2011.06.18. 10:45, atkārtoti 2011.07.19. 12:02 un [email protected] 2011.07.20. 13:30.

Uz šīm vēstulēm pat nav mēģināts atbildēt. Kad FM mājas lapā parādījās šķietama e-pieeja ministram, nosūtīju e-vēstuli "NĪN likuma pārkāpšana" uz adresi [email protected] 2011.07.22. 15:38. Arī šī vēstule palikusi bez atbildes.

Kas tieši ir nepareizi? Lai pārbaudītu pareizību, jānoskaidro, kas izmantots NĪN procentu noteikšanā: pareizi - domājamās NĪ daļas kadastra vērtība, nepareizi - NĪ kopējā kadastra vērtība.

Noderīgi būtu ieskatīties arī augstāk minētajos likumā un noteikumos. Īsumā likuma fragments:

  1. pants: 2) dzīvojamām mājām neatkarīgi no tā, vai tās ir vai nav sadalītas dzīvokļu īpašumos, dzīvojamo māju daļām, telpu grupām nedzīvojamās ēkās, kuru funkcionālā izmantošana ir dzīvošana, kā arī telpu grupām, kuru funkcionālā izmantošana ir saistīta ar dzīvošanu (garāžām, autostāvvietām, pagrabiem, noliktavām un saimniecības telpām), ja tās netiek izmantotas saimnieciskās darbības veikšanai:

a)      0,2 procenti no kadastrālās vērtības, kas nepārsniedz 40 000 latu,

b)     0,4 procenti no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 40 000 latu, bet nepārsniedz 75 000 latu,

c)      0,6 procenti no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 75 000 latu.

  1. pants: (2) Ja ar nodokli apliek daļu no zemes vienības vai ēkas (telpu grupu) vai ja zemes vienības vai ēkas daļām saskaņā ar šā likuma 3.panta pirmo un 1.1 dalu ir atšķirīgas nodokļa likmes, nodokļa aprēķinam tiek izmantota zemes vienības vai ēkas kadastrālās vērtības, dala proporcionāli zemes vienības vai ēkas apliekamajai platībai. Ministru kabinets nosaka kartību, kāda aprēķināma kadastrālās vērtības daļa nodokļa vajadzībām.

Vienkāršs piemērs: 100 vienādu dzīvokļu nams, kadastra vērtība 2 000 000 Ls, katra dzīvokļa ar proporcionāli pievienoto koplietošanas telpu daļu kadastra vērtība ir simtā daļa no kopējās, tātad 20 000 Ls un likumīgais NĪN = 0.2%*20 000 Ls = 40 Ls/gadā (3.33 Ls/mēn); atbilstoši divus gadus daļēji praktizētais, nelikumīgi iekasētais, NĪN = [0.2%*40 000+0.4%(75 000-4000) + 0.6%(2 000 000-75 000)]/100 = 117.7 Ls/gadā (9.81 Ls/mēn).

Vara ir vara. Kā gribēs tā darīs. Likumi ir tautai, nevis varai. "Plaisas mazināšana starp varu un tautu" ir tikai lozungs.

Ko darīt? Gaidīt nākamo gadu, kad "mazliet" paaugstinās NĪN un pamodīsies arī citi nodokļu maksātāji. Varbūt aicināt nekavējoši NĪ daļu īpašniekus pārbaudīt NĪN iekasēšanas atbilstību likumam? Gribēju sakārtot šo lietu visiem. Izrādījās, ka viena saucēja balsi vara nedzird. Var cerēt, ka daudzu balsis tomēr sadzirdēs. Mums jāapvienojas! Atrakstiet uz adresi: [email protected]!

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

3

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

FotoDiskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu) pazūd būtisks jautājums – kāpēc vispār ir domātas konvencijas, kāda ir to nozīme un kāpēc valstis tām pievienojas? Šajā rakstā pievērsīšos potenciālajiem ieguvumiem no konvencijas, kā arī pretestības iemesliem.
Lasīt visu...

12

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

Foto“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut arī mūsu politiskie uzskati ir pilnīgi pretēji,” saldi smaidot, vienā no 18. novembra pasākumiem mani uzrunāja kāds augsts ierēdnis. Vienojošais elements gan bija tikai reālā, “taustāmā” telpa, kurā atradāmies, bet politiskajā, sociālajā telpā mūs šķīra bezdibenis. Un joprojām šķir. Tas paliek arvien dziļāks un platāks. Ne jau tikai starp mani un konkrēto ierēdni, bet starp tautu un ierēdniecisko valsts aparātu.
Lasīt visu...

21

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

FotoUzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas un to tuvinieki šobrīd apzināti apmelo manu tēvu nacionālā naida kurināšanā, lai tādējādi novērstu uzmanību no patiesajiem slepkavības iemesliem. Kā arī, apzināti publiski nomelnojot manu tēvu, notiek klajš mēģinājums ietekmēt tiesībsargājošās institūcijas un pat tiesu.
Lasīt visu...

12

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

FotoAr nelabu sajūtu sekoju medijos publicētajām ziņām par Zolitūdes traģēdijas tiesvedību. Esmu būvinženieris, absolvējis Venecuēlas Centrālo universitāti, un man ir Kārnegija un Melona Universitātes (ASV) maģistra grāds būvinženierijā (ar iespējami augstāko atzīmi).
Lasīt visu...

21

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

FotoANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti publiskajā sektorā, bet labākā proporcija esot Austrijā – 4%. Ieliku šo ziņu Twitter, un tas sāka vārīties. Esot sajaukti āboli ar bumbieriem, un vispār, kas tā tāda par organizāciju?
Lasīt visu...

12

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

FotoŠis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts! Mēs runājām, aicinājām apstāties un pārtraukt LATVJU TAUTAS iznīcināšanas politiku. Taču viss veltīgi. Jūs nevēlējāties mūs sadzirdēt, ieklausīties un saprast - PIETIEK! Tad runāsim citā "valodā" ! Jums saprotamajā!
Lasīt visu...

21

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

FotoSaistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra un hibrīdkara apdraudējuma apstākļos steidzami izvirzot “partnerības” likumprojektu pieņemšanu, paužam savu nostāju.
Lasīt visu...

21

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

FotoMēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu.
Lasīt visu...