Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Valdim Dombrovskim ir lielas iespējas palikt premjera amatā arī pēc šīm Saeimas vēlēšanām, ja esošajai koalīcijai pietiktu balsu pārliecinošam vairākumam, kas garantētu valdības stabilitāti. Tomēr, zinot, ar kādiem smagiem lēmumiem valdībai nāksies saskarties un rēķinoties ar opozīcijas pretdarbību, šaurā Jaunā laika (JL) lokā aktuāls ir jautājums, ko darīt, kad premjera resurss būs izsmelts. Tā šoruden uz īsu mirkli pat uzplaiksnījusi ideja Dombrovski nākamās vasaras sākumā virzīt Valsts prezidenta vēlēšanām.

Spožā doma ātri atmesta, jo secināts, ka Dombrovskis tikai nākamā gada 5.augustā sasniegs Satversmē noteikto 40 gadu slieksni, lai kvalificētos šim amatam. Turklāt „būtu grūti pamatot, kādēļ prezidenta vēlēšanas no jūnija pārcelt uz augustu”, Pietiek arī atzina kāds avots Vienotības iekšienē.

Patiesībā JL līderi savam premjeram neticēja jau no pirmās minūtes, kad viņam tika uzticēta valdības sastādīšana. Pie vainas nebija tikai Dombrovska atšķirīgais politiskais rokraksts, kas nesaskanēja ar Solvitas Āboltiņas vai Edgara Jaunupa stilu. Tieši viņi ir Dombrovska valdības patiesie arhitekti, kamēr premjers ir Vienotības publiskā seja. Dombrovska autonomā darba stila dēļ pērnā gada augustā, kad JL līderi juta zaudējam kontroli pār sava premjeru, no partijas spices pat esot nācis priekšlikums Dombrovska birojam sameklēt viņam psihoanalītiķi, kas palīdzētu kļūt atvērtākam. Dombrovskis neesot apvainojies, tikai nosmējies un atteicies.

JL līderi neticēja, ka Dombrovskim izdosies saglabāt sabiedrības avansā doto uzticību pēc smagās 2010. gada budžeta griešanas un pensiju samazināšanas. Bet izdevās. Dombrovska politiskie konkurenti to skaidro ar sabiedrības priekšstatu, ka premjers ir godīgs, un pret to konkurenti ir bezspēcīgi.

Ideja par pārcelšanos no valdības ēkas uz Rīgas pili, kamēr sabiedrības atbalsts nav sarucis, un reāla iespēja būt premjeram, kuram sabiedrība uztic darbu turpināt arī pēc vēlēšanām, – šīs ir tikai divas versijas, kas priekšvēlēšanu nedēļās raisījušas asociācijas un likušas uzdot jautājumu, vai Dombrovskim nedraud uzkāpšana uz „Kalvīša grābekļa”. Kad Pietiek intervijā pajautāja premjeram, vai viņš nebaidās uzkāpt uz „Kalvīša grābekļa”, Dombrovskis smiedamies atjautāja, kas ar to būtu jāsaprot, un viņa neziņa nešķita uzspēlēta poza. Pats Dombrovskis uzskata, ka Kalvīti līdz demisijai noveda tikai un vienīgi trekno gadu aplamā ekonomiskā politika un vēršanās pret Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju, kas sekoja skandalozajiem drošības likumu grozījumiem.

Tomēr Kalvīša kritienam bija vēl viens būtisks iemesls – lēmums pēc uzvaras vēlēšanās turpināt iet vieglāko ceļu, neuzlabojot valdības sastāvu un tās darba modeli. Pietiek no Dombrovska nesaklausīja dedzīgu apņemšanos kvalitatīvi uzlabot Ministru kabineta sastāvu, ja viņam būtu iespēja turpināt darbu premjera amatā. Dombrovska paustā cerība, ka „partijas deleģēs pietiekami spējīgus un profesionālus ministrus”, vairāk liecina par pasīvu pieeju.

JL polittehnologs Edgars Jaunups Pietiek atzina: izvērtējot Dombrovska personības iezīmes, viņa lielākais risks būtu tad, ja sāks iet labi un iestāsies atslābums, jo handikapu premjers spējis uzkrāt tieši krīzes laikā. Ja tā, tad no politiskajiem konkurentiem dzirdētais, kā arī bažīgās prognozes par situāciju valsts budžetā ļauj domāt, ka vieglu dienu nebūs.

Tādu politisko spēku kā Par labu Latviju (PLL) un Saskaņas centrs pārstāvji Pietiek izteikušies, ka viņiem pat būtu izdevīgi ļaut Dombrovskim turpināt vadīt valdību cauri 2010./2011. gada ziemai, kuru prognozē grūtu. Saeimas frakciju ēkas 2.stāvā, kur izvietojušās PLL un SC, pēdējās nedēļās bieži bija dzirdams vārdu salikums „ārkārtas vēlēšanas”, kas būtu iespēja pārbaudīt Dombrovska valdības stabilitāti un veikt politiskas pārbīdes. Šāds scenārijs tiek aplūkots kontekstā ar ekonomiskās situācijas pasliktināšanos un iespējamiem sociālajiem protestiem.

Tiesa, ja esošā koalīcija turpinās darbu un tai izdosies vienoties ar starptautiskajiem aizdevējiem par budžeta konsolidācijas B variantu, kas ir pieļautā budžeta deficīta līmeņa paaugstināšana no 6% par 1-1,5%, iespējams, no sāpīgiem cirpieniem sociālajā sfērā tā var izvairīties.

Pietiek jau rakstīja, ka mūsu rīcībā esošā neoficiālā informācija liecina: Dombrovska valdībai (arī tad, ja pašreizējā koalīcija turpinās darbu), visticamākais, būs jāizšķiras par nodokļu — nekustamā īpašumu, akcīzes, iespējams, arī pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināto likmju paaugstināšanu. Tāpat valdībai, visticamākais, nāksies ķerties pie būtiskas izdevumu samazināšanas, visdrīzāk apcērpot arī tēriņus, kas saistīti ar sociālajiem pabalstiem, un uz laiku līdz diviem gadiem iesaldējot tā saukto 2.pensijas līmeni (samazinot obligātās iemaksas 2.pensiju līmenī no 2% uz 0%).

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

3

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

FotoDiskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu) pazūd būtisks jautājums – kāpēc vispār ir domātas konvencijas, kāda ir to nozīme un kāpēc valstis tām pievienojas? Šajā rakstā pievērsīšos potenciālajiem ieguvumiem no konvencijas, kā arī pretestības iemesliem.
Lasīt visu...

12

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

Foto“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut arī mūsu politiskie uzskati ir pilnīgi pretēji,” saldi smaidot, vienā no 18. novembra pasākumiem mani uzrunāja kāds augsts ierēdnis. Vienojošais elements gan bija tikai reālā, “taustāmā” telpa, kurā atradāmies, bet politiskajā, sociālajā telpā mūs šķīra bezdibenis. Un joprojām šķir. Tas paliek arvien dziļāks un platāks. Ne jau tikai starp mani un konkrēto ierēdni, bet starp tautu un ierēdniecisko valsts aparātu.
Lasīt visu...

21

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

FotoUzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas un to tuvinieki šobrīd apzināti apmelo manu tēvu nacionālā naida kurināšanā, lai tādējādi novērstu uzmanību no patiesajiem slepkavības iemesliem. Kā arī, apzināti publiski nomelnojot manu tēvu, notiek klajš mēģinājums ietekmēt tiesībsargājošās institūcijas un pat tiesu.
Lasīt visu...

12

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

FotoAr nelabu sajūtu sekoju medijos publicētajām ziņām par Zolitūdes traģēdijas tiesvedību. Esmu būvinženieris, absolvējis Venecuēlas Centrālo universitāti, un man ir Kārnegija un Melona Universitātes (ASV) maģistra grāds būvinženierijā (ar iespējami augstāko atzīmi).
Lasīt visu...

21

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

FotoANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti publiskajā sektorā, bet labākā proporcija esot Austrijā – 4%. Ieliku šo ziņu Twitter, un tas sāka vārīties. Esot sajaukti āboli ar bumbieriem, un vispār, kas tā tāda par organizāciju?
Lasīt visu...

12

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

FotoŠis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts! Mēs runājām, aicinājām apstāties un pārtraukt LATVJU TAUTAS iznīcināšanas politiku. Taču viss veltīgi. Jūs nevēlējāties mūs sadzirdēt, ieklausīties un saprast - PIETIEK! Tad runāsim citā "valodā" ! Jums saprotamajā!
Lasīt visu...

21

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

FotoSaistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra un hibrīdkara apdraudējuma apstākļos steidzami izvirzot “partnerības” likumprojektu pieņemšanu, paužam savu nostāju.
Lasīt visu...

21

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

FotoMēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu.
Lasīt visu...