Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pēc 2022. gada 24. februāra krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā daudziem atvērās acis par milzīgo krievijas naudas ietekmi mūsu valstī. Viena no sfērām, kur tas bija manāms visnotaļ spēcīgi, bija Latvijas kultūras vide. Liela daļa no mūsu kultūras cilvēkiem bija gadiem barojušies no lielās krievu naudas, tādā veidā veicinot kremļa režīma slēpti veikto „maigās varas” ietekmi. Ukrainas piemērs ļoti skaudri parādīja, ar ko tas var beigties un kādas tam ir sekas.  

Skumjākais bija tas, ka pat pēc krievijas iebrukuma Ukrainā daļa mūsu kultūras cilvēku nesaskatīja pilnīgi nekādus sirdsapziņas pārmetumus tajā, ka bija barojušies no kremļa oligarhu rokas, un pat turpināja uzstāt, ka to ir jāturpina darīt. Visspilgtāk tas izpaudās saistībā ar putina baņķieri Pjotru Avenu, kurš Latvijā bija un joprojām nodarbojas ar veselu baru ar mūsu „gaišo kultūras nesēju” piebarošanu. Avena rīkotais mūzikas festivāls „Rīga-Jūrmala” joprojām ir izcils piemērs tam, kā vajag „strādāt” un „piebarot” vietējos kultūras darboņus, padarot viņus tik atkarīgus, ka viņi ir gatavi atdoties kaut vai pašam velnam.  

Uz visa šī kara fona kā milzīgs pārsteigums nāca Dailes teātra paziņojums par sadarbības līguma noslēgšanu ar naudas atmazgāšanā notiesāto „Rietumu banku”, kas teātrim trīs gadu laikā ziedos 300 000 euro. Pirmajā mirklī likās, ka tas ir kāds joks vai mazsvarīgs notikums. Bet. ja tā labāk padomā un saliek visu pa plauktiņiem, tad kļūst redzams, ka Dailes teātris, kas ir valsts uzturēta kultūras iestāde, ņem un noslēdz “sadarbības līgumu” ar uzņēmumu, kas daudzu gadu garumā ir veicis sistēmisku valsts apzagšanu daudzu miljonu apmērā, turklāt ir sodīts par terorisma finansēšanu (https://www.lsm.lv/raksts/zinas/ekonomika/vel-divas-latvijas-bankam-bargi-sodi-pret-ziemelkoreju-noteikto-sankciju-lieta.a244056/).

Kairiš, vai tu to nezināji? Varbūt tu negribi zināt arī to, ka “Rietumu bankai” ir piespriests notiesājošs spriedums par “naudas atzmazgāšanu” un piespriests 20 miljonu eiro sods par to?

Jūs spējat iedomāties situāciju, kad, piemēram, nacionālie bruņotie spēki iegādātos ieročus no kompānijas, kas ir sodīta par naudas atmazgāšanu? Vai, piemēram, Valsts policija noslēdz līgumu par IT pakalpojumu sniegšanu ar uzņēmumu, kas ir notiesāts par naudas atmazgāšanu? Domājams, tas būtu kā minimums vidēja mēroga skandāls ar nopietnām sekām.

Bet, izrādās, valsts teātris, kas šajā gadījumā ir Dailes teātris, slēdz “sadarbības līgumu” ar naudas mazgātājiem, un tas skaitās kaut kas ļoti labs. Kur izpaliek jautājumi par morāli un reputāciju? Ņemot vērā “Rietumu bankas” darbības specifiku un vēsturi var runāt arī par daudz lielākiem riskiem (krievijas naudas slēptā ietekme).  

Izrādās, ka Latvijas teātra un arī kultūras videi ir pilnīgi vienalga, kas sponsorē viņu ballīti. Dailes teātris nav tomēr privāts uzņēmums, kas var darīt, kā grib. Tas ir pakļauts Kultūras ministrijai un tiek uzturēts par nodokļu maksātāju naudu. Valstij (kultūras ministrijai) šajā gadījumā būtu pienākums iejaukties un novilkt skaidras sarkanās līnijas par kādu naudu mūsu valstī “tiek taisīta kultūra”.

Bet vai mēs to sagaidīsim no kultūras ministres, kurai Latvijas kultūra šķiet pārāk nacionāla? Vai mēs to sagaidīsim no kultūras ministres pārstāvētās partijas (“Progresīvie”), kas neatbalsta padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu demontāžu Latvijā (par to liecina “Progresīvo” izvairīšanās no balsojuma Saeimā par likumprojektu)?

Nu labi, no jaunajiem marksistiem un rusofiliem (tā sevi dēvē Latvijas Republikas aizsardzības ministrs Andris Sprūds) mēs to nesagaidīsim. Bet varbūt beidzot ir pienācis laiks uz kārtīgu sabiedrisku diskusiju par šo tēmu? Varbūt beidzot sabiedriskais medijs ir nobriedis pildīt savu pienākumu un raisīt diskusijas par nopietnu tēmu (nevis rītā un vakarā iestāties par krievu valodas nostiprināšanu Latvijas sabiedrībā)? Varbūt beidzot pašā kultūras vidē atrastos kādi drosminieki, kuri būtu gatavi runāt par šo neērto tēmu?   

Vēl pāris vārdu par pašu “Rietumu banku” un tās reputāciju. Svinīgajā pasākumā, kurā piedalījās Dailes teātra vadība un “Rietumu bankas” valdes priekšsēdētāja Jeļena Buraja (neviens no lielajiem odiozajiem bankas īpašniekiem – Arkādijs Suharenko un Leonīds Esterkins – nevēlējās nākt). Savukārt no bankas pārstāves izskanēja šādi vārdi: “Mūsu sadarbības mērķis ir atbalstīt Latvijas sabiedrības vērtības, bagātināt Latvijas kultūru un mākslu, stiprināt tās vietu pasaulē.” Ko? 

Ņemot vērā „Rietumu bankas” ilggadējo attieksmi pret latviešu valodu, kultūru un sabiedrību, šie vārdi skan izteikti liekulīgi un melīgi. Ņemot vērā, ka šī banka visu pastāvēšanas laiku ir diskriminējusi latviešus, kuri nerunā krievu valodā (bankā nepieņem latviešus, kuri nerunā okupantu valodā), kā arī visa bankas vadība ir krievi, kuri runā tikai krievu valodā, tad grūti noticēt pēkšņai vēlmei attīstīt latviešu kultūru.

Neviens no bankas īpašniekiem nerunā latviešu valodā, lai arī ir Latvijas Republikas pilsoņi, un tas par daudz ko liecina. Vecrīgā runā, ka bankas īpašnieks Leonīds Esterkins esot pa „zaļo koridoru” dabūjis Latvijas Republikas pilsonību. Nu, pa to pašu „zaļo koridoru”, pa kuru Avens dabūja pilsonību (respektīvi nekādi eksāmeni nav jākārto).   

Un pašā nobeigumā vēl par Dailes teātri un Latvijas teātra vidi. Jānorāda, ka latviešu teātra vide jau padomju laikos izcēlās ar īpašu kolaboracionismu un izkalpošanos padomju varai. Kādi tik mūsu pašu teātra mākslas „dižgari” nav saņēmuši Staļina prēmijas par priekšzīmīgu kalpošanu padomju varai. Šajā kontekstā atkal ir jāizceļ jau piesauktais Dailes teātris, kas padomju laikos bija centrālais valdošās padomju nomenklatūras teātris un kolaboracionismu citadele.

Vai Latvijas teātra vide tā godīgi un paškritiski ir pavētījusi savu padomju periodu? Nav dzirdēts. Visādi Andreji Upīši tur bija biezā slānī. Vai mūsu teātra vide ir atklāti izstāstījusi par Dailes teātra un VDK īpašajām attiecībām? Nu tā, patiešām godīgi? Skumji, ka mēs joprojām nodarbojamies ar kolaboracionismu un kalpošanu okupācijas režīmam.

Varbūt tieši tāpēc mums daudz kas joprojām sabiedrībā nav īsti kārtībā, jo neesam veikuši totālu morālo vērtību inventarizāciju? Varbūt joprojām mūsu kultūras vidē ir pārāk daudz kas palicis no padomju laikiem? Kairiša kungs, kur ir palicis jūsu patriotisms? Vai tas salūza atmazgāto „Rietumu bankas” 300 000 eiro priekšā? Lēti, ļoti lēti ...   

P.S. Interesanti sanāk, ka šodien terorisms tiek apkarots ar antisemītismu, globālo sasilšanu plāno ierobežot ar vecu mežu izzāģēšanu, bet latviešu kultūru “attīsta” kolaboranti un  jaunie komunisti.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Nosodām nevēlamu uzvedību akadēmiskā vidē, jo īpaši attiecībās starp pasniedzēju un studentu

FotoMedijos ir izskanējuši nopietni, pirmšķietami ticami, publiski apgalvojumi par LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (LU FMOF) pasniedzēja Dmitrija Bočarova nepieņemamām darbībām un seksuālu uzmākšanos attiecībās ar sievietēm, tai skaitā ar nepilngadīgu personu un LU studenti.
Lasīt visu...

21

Dažas pārdomas par Ex-seržanta rakstu “Karš Ukrainā. Vai tiešām strupceļš - un kam?”

FotoRietumeiropa un arvien vairāk arī Centrāleiropa lielākoties joprojām ir Amerikas protektorāts, un šīs valstis atgādina senos vasaļus, tāpēc pats tuvākais amerikāņu uzdevums ir nodrošināt, lai neviena valsts vai valstu kombinācija neiegūtu spēju izraidīt ASV no Eirāzijas vai pat būtiski samazināt tās izšķirošo šķīrējtiesas lomu.
Lasīt visu...

3

Pēc ilgas nolaidības un ākstībām mēs esam sākuši bakstīties ap bumbu patvertņu jautājumu

FotoJautājums par tuvāko drošo vietu militāra apdraudējuma gadījumā joprojām nav atbildēts kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī. Kad varēs atbildēt uz šo vienkāršo iedzīvotāja jautājumu, kas ir paveikts līdz šim un kas vēl ir darāms? Šis būs ieskats Rīgas līdz šim paveiktajā.
Lasīt visu...

21

Belēvičs savulaik demisionēja par sīkumu, turpretim Kariņš demisiju pat neapsver

Foto“Atceros tos jocīgos laikus, kad amatpersonas atkāpās sīkumu dēļ. (..) Veselības ministrs Guntis Belēvičs atkāpās tāpēc, ka tika pieķerts ārpusrindas apkalpošanā Onkoloģijas centrā,” piektdien rakstīju savā “Dienas citātā”. Guntis Belēvičs sarunā ar “Neatkarīgo” papildināja redzējumu uz senajiem 2016. gada notikumiem, kuru morālais aspekts šodien kļūst arvien aktuālāks.
Lasīt visu...

21

Par „kapitālā remonta” blaknēm: „Airiston Helmi” un „krievu zemūdeņu bāžu Somijā” piemērs

FotoTā sauktais finanšu sistēmas kapitālais remonts joprojām raisa diskusijas kā Latvijā, tā citās valstīs, kurās tas notika, un tiek meklētas atbildes uz jautājumiem, vai reizēm cēlu mērķu vārdā nav maksāta pārāk dārga cena, bremzēta ekonomikas attīstība, upurēti veiksmīgi strādājoši uzņēmumi, vai nav cietuši cilvēki, kas neko neatļautu nedarīja. Un vai nav bijis arī tā, ka ar "kapitālā remonta" lozungu tika mēģināts sasniegt pavisam citus mērķus, kā arī norakstīt klaju amatpersonu nekompetenci?
Lasīt visu...

6

No Kariņa mācās arī viņa bijusī “labā roka”, tagad - rokas pagarinājums - premjerministre Evika Siliņa

FotoGrūti izvērtēt, vai ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa (Jaunā vienotība – JV) “skaidrojumi” par viņa lidināšanos ar privātiem lidaparātiem ir nekaunības, augstprātības, melīguma vai prastas muļķības radīti. Varbūt tur ir viss kopā. Taču simptomātiski ir tas, ka iezīmējas plaisa starp JV līdera un valsts prezidenta pozīcijām.
Lasīt visu...

3

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

FotoDiskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu) pazūd būtisks jautājums – kāpēc vispār ir domātas konvencijas, kāda ir to nozīme un kāpēc valstis tām pievienojas? Šajā rakstā pievērsīšos potenciālajiem ieguvumiem no konvencijas, kā arī pretestības iemesliem.
Lasīt visu...

12

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

Foto“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut arī mūsu politiskie uzskati ir pilnīgi pretēji,” saldi smaidot, vienā no 18. novembra pasākumiem mani uzrunāja kāds augsts ierēdnis. Vienojošais elements gan bija tikai reālā, “taustāmā” telpa, kurā atradāmies, bet politiskajā, sociālajā telpā mūs šķīra bezdibenis. Un joprojām šķir. Tas paliek arvien dziļāks un platāks. Ne jau tikai starp mani un konkrēto ierēdni, bet starp tautu un ierēdniecisko valsts aparātu.
Lasīt visu...

21

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

FotoUzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas un to tuvinieki šobrīd apzināti apmelo manu tēvu nacionālā naida kurināšanā, lai tādējādi novērstu uzmanību no patiesajiem slepkavības iemesliem. Kā arī, apzināti publiski nomelnojot manu tēvu, notiek klajš mēģinājums ietekmēt tiesībsargājošās institūcijas un pat tiesu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

Ar nelabu sajūtu sekoju medijos...

Foto

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

ANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti...

Foto

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

Šis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts!...

Foto

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

Saistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra...

Foto

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

Mēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu....

Foto

Jau tagad „RailBaltica” trūkst sešu miljardu eiro Latvijas posmam

RailBaltica projektam ir visas iespējas kļūt par akmeni kaklā Latvijas budžetam un valsts parādam, jo jau tagad trūkst...

Foto

Šis raksts par Izraēlu un Palestīnu ir īpaši kompentents, jo pirmā līdzautora divi ģimenes locekļi ir strādājuši kibucos, bet otrs ir dzēris košera šņabi un ir „progresīvais”

10. novembrī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Izraēlas–Hamās konflikta kontekstā nāca klajā ar paziņojumu, citu lietu starpā atzīmējot, ka “daudz par daudz palestīniešu ir tikuši nogalināti”. Statistika diemžēl ir nepielūdzama – Izraēlas īstenotās blīvi apdzīvotās Gazas bombardēšanā jau ir 11 tūkstoši...

Foto

Uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai veltītajā svētku koncertā Latvijas Nacionālajā teātrī

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Ļoti cienījamā Ministru prezidentes kundze! Cienījamās dāmas un godātie...

Foto

Tauta nav stulba

Tauta nav stulba. Tautai piemīt veselais saprāts. Tauta to apliecina, kad viņa publiski dzird idejas, kuras sakrīt ar viņas izjusto gudrību....

Foto

Maksātnespējas administrators izsaimnieko atlikušo uzņēmuma mantu

Mēs, maksātnespējīgās AS "Dzintars" kreditori, nolēmām griezties pie valdības vadītājas un atbildīgās ministres ar atklāto vēstuli par samilzušām problēmām, ar...

Foto

Vai Saeima ir jāatlaiž?

Pēdējās dienās daudz dzirdams par rosinājumu atlaist 14. Saeimu. Izskan gan aicinājumi tādā veidā sodīt arvien kreisāko “Jaunās Vienotības” valdību, gan pretēji...

Foto

Mēs, Kozins, Levrence, Bogustova, Pūpola, Raubiško, Austers un vēl virkne citu Iļjiča mazbērnu...

Kopš teroristiskās organizācijas "Hamas" uzbrukuma 2023. gada 7. oktobrī, kura laikā tika veikti...

Foto

„Rail Baltica” finansējuma plūsmai ir jābūt loģiskai un saskaņotai ar būvdarbu gaitu, citādi Putniņa un Pauniņa kungiem būs problēmas

Lai Rail Baltica būvniecība noritētu raiti un efektīvi un...

Foto

Kas ir "mēs"?

Lūdzu zemāko izklāstu neuzskatīt par konservatīvās domas konferences rīkotāju autoritatīvu versiju. Ticu, ka 28. novembrī Demos II sesijā no runātājiem dzirdēsim pavisam citas...

Foto

Biotehnologa fabulas

Cilvēks ir radies no šūnām, viss organisms - āda, miesa, kauli, tauki, muskuļi, orgāni - arī ir veidots no šūnām. Šūnās veidojas arī enerģija,...