Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Grozījumi Civilprocesa likumā, ko Saeimas Juridiskās komisijas nolēmusi virzīt trešajam lasījumam Saeimā, nopietni aizskars īrnieku/nomnieku, proti, to personu tiesības, kuras lieto telpas uz tiesiska pamata, bet nav nedz parādnieks, nedz tā ģimenes loceklis.

Šā gada 22. jūnijā Saeimas Juridiskajā komisijā nolemts virzīt Saeimā trešajam lasījumam grozījumus Civilprocesa likumā, tostarp grozījumus Civilprocesa likuma 620.6 pantam, izsakot minētās tiesību normu otro un trešo daļu šādā redakcija:

„(2)Tiesu izpildītājs uzaicina parādnieku atbrīvot nekustamo īpašumu no tajā esošās mantas un atstāt nekustamo īpašumu kopā ar visām personām, kuras atrodas šajā īpašumā.

(3)Ja tiesu izpildītāja uzaicinājums netiek pildīts, nekustamā īpašumā esošās personas tiek izliktas, ja nepieciešams izvedot tās piespiedu kārtā. [..].”

Minētie Civilprocesa likuma grozījumi aizskar īrnieku/nomnieku, proti, to personu tiesības, kuras lieto telpas uz tiesiska pamata, bet nav nedz parādnieks, vai tā ģimenes loceklis.

Saskaņā ar starptautiskajām tiesību normām, kurām pievienojusies arī Latvija, tiesība uz mitekli ir viena no cilvēka pamattiesībām.

Latvijas civiltiesībās nostiprināts, ka personu izlikt no dzīvojamās telpas var tikai un vienīgi ar tiesas spriedumu. Tas nozīmē – ar tādu tiesas nolēmumu, kas pieņemts lietā, kur tiesa ir pēc būtības izskatījusi lietu, uzklausot pušu argumentus, pārbaudījusi un novērtējusi pierādījumus.

Turklāt likuma Par dzīvojamo telpu īri XI nodaļā gadījumā ja tiesā tiek ierosināta lieta par mazāk aizsargāto, tostarp, nepilngadīgu bērnu izlikšanu, paredzēts šo personu aizsardzības mehānisms.

Līdzšinējais normatīvas regulējums, ar kādu personas tiek izliktas no dzīvojamām telpām, atzīstams par cilvēktiesībām atbilstošu.

Savukārt grozījumi paredz: ja izsolē tiek pārdots izīrēts dzīvokļa īpašums, tad pirms tam noslēgtais īres līgums netiek ņemts vērā – pretēji Civillikuma normām. Proti, grozījumos paredzēta izlikšana bez tiesas sprieduma, pretēji aprakstītajām cilvēktiesībām.

 Vēl jo vairāk, romāņu - ģermāņu tiesību loka valstīs, kāda arī ir Latvija, prevalē tiesību princips „Pirkums īri nelauž!”. Tas nozīmē, ka, neraugoties uz īpašnieku maiņu, pamatojoties uz īres līgumu, īrniekam ir tiesības netraucēti lietot telpas. Bet grozījumos tas nav ievērots: saskaņā ar grozījumiem, īrniekam pat nezinot, tiesu izpildītājs atver dzīvokļa durvis, apraksta un izved viņa mantu, ko tiesīgs izpirkt ir tikai parādnieks! Šāds tiesisko attiecību regulējums nav taisnīgs.

Atbilstoši grozījumiem, ja izsolē tiek pārdota daudzdzīvokļu māja, kurā dzīvokļi ir izīrēti, tad tiesu izpildītājs ir tiesīgs izlikt visus īrniekus, aprakstot un savācot to mantas. Šāds tiesisko attiecību regulējums juridiski vērtējams kā pilnīgs nonsenss!

Un vai grozījumos paredzētais normatīvais regulējums pasargās viesnīcas iemītniekus gadījumā, ja ūtrupē nonāk viesnīca?

Grozījumi ir arī drauds uzņēmējdarbībai, jo piemēram, ja uzņēmējs nomā telpas (vai zemi) ražošanas vajadzībām, bet minētās telpas vai zeme tiek pārdotas izsolē, tad tiesu izpildītājs apraksta un izved ražošanas iekārtas, produkciju un visu citu, kas tiesu izpildītāja ieskatā nav saistīts ar pārdoto īpašumu.

 Neapšaubāmi politiskajos procesos tiek realizētas intereses, bet, pieņemot likumu, nevajag vadīties no Komercbanku asociācijas ieteikumiem vien, jo jābūt ir tā, ka „Viens likums, viena taisnība visiem!”, proti, pieņemtajiem likumiem ir jābūt maksimāli taisnīgiem, tādiem, kas kalpo Latvijas kā vienotas tautas un drošas valsts labklājības un tautsaimniecības attīstībai.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

3

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

FotoDiskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu) pazūd būtisks jautājums – kāpēc vispār ir domātas konvencijas, kāda ir to nozīme un kāpēc valstis tām pievienojas? Šajā rakstā pievērsīšos potenciālajiem ieguvumiem no konvencijas, kā arī pretestības iemesliem.
Lasīt visu...

12

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

Foto“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut arī mūsu politiskie uzskati ir pilnīgi pretēji,” saldi smaidot, vienā no 18. novembra pasākumiem mani uzrunāja kāds augsts ierēdnis. Vienojošais elements gan bija tikai reālā, “taustāmā” telpa, kurā atradāmies, bet politiskajā, sociālajā telpā mūs šķīra bezdibenis. Un joprojām šķir. Tas paliek arvien dziļāks un platāks. Ne jau tikai starp mani un konkrēto ierēdni, bet starp tautu un ierēdniecisko valsts aparātu.
Lasīt visu...

21

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

FotoUzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas un to tuvinieki šobrīd apzināti apmelo manu tēvu nacionālā naida kurināšanā, lai tādējādi novērstu uzmanību no patiesajiem slepkavības iemesliem. Kā arī, apzināti publiski nomelnojot manu tēvu, notiek klajš mēģinājums ietekmēt tiesībsargājošās institūcijas un pat tiesu.
Lasīt visu...

12

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

FotoAr nelabu sajūtu sekoju medijos publicētajām ziņām par Zolitūdes traģēdijas tiesvedību. Esmu būvinženieris, absolvējis Venecuēlas Centrālo universitāti, un man ir Kārnegija un Melona Universitātes (ASV) maģistra grāds būvinženierijā (ar iespējami augstāko atzīmi).
Lasīt visu...

21

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

FotoANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti publiskajā sektorā, bet labākā proporcija esot Austrijā – 4%. Ieliku šo ziņu Twitter, un tas sāka vārīties. Esot sajaukti āboli ar bumbieriem, un vispār, kas tā tāda par organizāciju?
Lasīt visu...

12

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

FotoŠis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts! Mēs runājām, aicinājām apstāties un pārtraukt LATVJU TAUTAS iznīcināšanas politiku. Taču viss veltīgi. Jūs nevēlējāties mūs sadzirdēt, ieklausīties un saprast - PIETIEK! Tad runāsim citā "valodā" ! Jums saprotamajā!
Lasīt visu...

21

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

FotoSaistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra un hibrīdkara apdraudējuma apstākļos steidzami izvirzot “partnerības” likumprojektu pieņemšanu, paužam savu nostāju.
Lasīt visu...

21

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

FotoMēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu.
Lasīt visu...