Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Publiski ir izskanējis, ka, pamatojoties uz 2020.gada vasarā uzsāktu kriminālprocesu, 2021.gada augustā Valsts ieņēmumu dienesta (turpmāk - VID) amatpersonas ir veikušas neskaitāmas kratīšanas, vairākas aizturēšanas, izņemti daudzi datu nesēji utml.

2021 .gada augustā intervijā Latvijas Televīzijai VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš apgalvoja, ka esot notikusi noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācija un nodokļu nemaksāšana vairāku simtu tūkstošu apmērā, kurā bijuši iesaistīti publicisti Lato Lapsa un Jurģis Liepnieks, un solīja lietas virzību līdz gada beigām.

Kā zināms no publiskas informācijas, vairāk nekā pusotru gadu kopš šīm kratīšanām un aizturēšanām un vairāk nekā divarpus gadus no kriminālprocesa uzsākšanas brīža, minētās personas nav pat aicinātas liecināt, nav celtas nekādas apsūdzības, nav atdoti visi izņemtie datu nesēji, par ko Eiropas Cilvēktiesību tiesā ir ierosināta lieta.

Vienai no personām, kura izteikusi vēlēšanos liecināt, ir atteikts, paziņojot, ka persona šādā veidā vēloties ietekmēt izmeklēšanu, turklāt atteikumu parakstījis VID darbinieks Intars Štālbergs, kurš pērn aizturēts un apcietināts kukuļošanas lietā.

Lūdzam jūs sniegt atbildes uz šādiem jautājumiem:

1. Ar ko skaidrojama pretruna starp sākotnēji izteiktajiem publiskajiem apgalvojumiem un sekojošo rezultātu neesamību?

2. Kādu iemeslu dēļ VID virzītā kriminālprocesā pusotra gada laikā izmeklēšanā ne reizi nav pratinātas abas galvenās aizdomās turamās personas?

3. Kādu iemeslu dēļ pusotra gada laikā personām nav atdoti visi kratīšanās izņemtie datori un datu nesēji?

4. Kāds ir tādu gadījumu skaits VID praksē, kad pusotra gada laikā vai ilgāk pēc personu aizturēšanas netiek uzklausītas to liecības, tām netiek atdoti kratīšanās izņemtie datori un datu nesēji, tām netiek izvirzītas nekādas apsūdzības? Ar ko tas ir skaidrojams?

VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme savos ierakstos Facebook sociālajā tīklā 2023. gada februārī ir sniegusi informāciju par to, ka kāda gaidāmā tiesas sēde būs atklāta, lai gan pagaidām lieta pat nav nonākusi tiesā, un tikai neatkarīga tiesa var lemt, vai tiesas sēdes būs atklātas vai slēgtas.

VID ģenerāldirektore I.Jaunzeme savos ierakstos Facebook sociālajā tīklā februārī ir sniegusi informāciju par to, ka persona, kas sniegusi VID darbinieku prettiesisku darbību atmaskojošu interviju laikrakstā Diena šā gada 17. februārī, būtu steidzami apcietināma, lai tā varētu sniegt turpmākās intervijas tikai no cietuma.

5. Vai VID ģenerāldirektorei bija tiesības zināt, izpaust vai rosināt kādas tiesas sēdes norises formu? Ja jā, kādi normatīvie akti vai citi iemesli to pamato?

6. Vai I.Jaunzemei bija tiesības rosināt, mudināt uz to, lai kādu personu nekavējoties apcietina? Kādi normatīvie akti vai citi iemesli to pamato? Ja šādu tiesību amatpersonai nebija, kā Finanšu ministrija ir rīkojusies prettiesisku aicinājumu sakarā?

7. Valsts civildienesta likuma 15.panta pirmā daļa nosaka ierēdņa pamatpienākumus, tai skaitā to, ka ierēdnis ar savu rīcību nedrīkst diskreditēt sevi, iestādi un valsti. Vai minēto izteikuma sakarā ir ierosināta attiecīga disciplinārlieta pret I.Jaunzemi? Ja nav, kādu iemeslu dēļ?

2023.gada 17. februārī laikraksts Diena publicēja plašu interviju ar atstādināto VID izmeklētāju Initu Lūri, kura atklāja, ka kriminālprocess, kura ietvaros notika L.Lapsas un J.Liepnieka aizturēšana un kratīšana viņu dzīvesvietās, ir bijis augstu amatpersonu pasūtīts kriminālprocess, kura ietvaros viņai ticis dots uzdevums par pazīstamajiem žurnālistiem, publicistiem, sabiedriskajiem darbiniekiem un viņu ģimenes locekļiem sameklēt jebkādu informāciju, kas ļautu viņus aizturēt, apcietināt, veikt pie viņiem kratīšanas un citādi ietekmēt. Uzdevumu sankcionējusi VID ģenerāldirektore I.Jaunzeme, un to atbalstījis ģenerālprokurors Juris Stukāns.

Savukārt pēc veiktajām kratīšanām VID vadību īpaši interesējusi tieši aizturēto žurnālistu darba datoru un citu informācijas nesēju informācija, kas saistīta ar viņu žurnālistu darbu. I.Lūre laikrakstam Diena ir apliecinājusi:

„ Pirms kratīšanas uzsākšanas Kristīne Prusaka - Brinkmane man deva norādījumus iesaistīt kratīšanā kinologus, lai, ja neko neatrod pie personām, tad, iespējams, varētu atrast narkotikas, jo viņa uzskatīja, ka kriminālprocesā iesaistītās personas, viņu radinieki un biznesa partneri pieder sabiedrības daļai — “bohēmai”, kurā narkotiku lietošana ir ierasta lieta.

Pēc kratīšanām, kad es turpināju izmeklēšanu un tās laikā veicu izņemto priekšmetu, tai skaitā dažādu datu nesēju apskati, Kristīne Prusaka - Brinkmane visu laiku izrādīja interesi, vai šajos nesējos nav kāda informācija, kas kompromitē augstas valsts amatpersonas, vai informācija, kas norādītu uz kriminālprocesā iesaistīto personu, viņu radinieku un biznesa partneru profesionālās darbības gaitu.

Ar to es vēlos pateikt, ka interesēja šo personu kontakti sabiedrībā un valsts iestādēs, kā arī informācija par šo personu privāto dzīvi, kuru varētu izmantot vēlāk pret viņiem. ”

8. Kādu iemeslu dēļ Jūs nekavējoties nepieprasījāt publikācijā minētās VID amatpersonas atstādināšanu, ņemot vērā, ka VID ģenerāldirektore tieši šo amatpersonu bija minējusi kā Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktora pienākumu izpildītāju?

9. Kurā datumā Jūs kā finanšu ministrs pieprasījāt VID ģenerāldirektorei paskaidrojumus par publikācijā minētajiem faktiem? Kādā formā Jūs tos pieprasījāt? Kādu termiņu Jūs noteicāt paskaidrojumu sniegšanai?

10. Kurā datumā Jūs saņēmāt VID ģenerāldirektores paskaidrojumus par publikācijā minētajiem faktiem? Kurā datumā Jūs tos izskatījāt? Kurā datumā Jūs pieņēmāt kādu lēmumu šajā sakarā? Kāds ir šis lēmums?

11. Vai Jūs esat pieprasījis VID ģenerāldirektorei atcelt ierobežotas pieejamības informācijas statusu paskaidrojumiem par publikācijā minētajiem faktiem, lai artiem iepazītos sabiedrība? Ja nē, kādu iemeslu dēļ ne?

12. Kādas vēl darbības Jūs esat veicis - ja esat veicis - saistībā ar laikraksta Diena 17 februāra publikācijā minētajiem faktiem?

13. Kriminālprocesa likuma 375.pants „Iepazīšanās ar krimināllietas materiāliem” nosaka: „(1) Kriminālprocesa laikā krimināllietā esošie materiāli ir izmeklēšanas noslēpums un ar tiem drīkst iepazīties amatpersonas, kuras veic kriminālprocesu, kā arī personas, kurām minētās amatpersonas attiecīgos materiālus uzrāda šajā likumā paredzētajā kārtībā.” No minētās publikācijas izriet, ka ir noticis noziedzīgs nodarījums - ar izmeklēšanas noslēpumu pretlikumīgi ir iepazinušās amatpersonas, kurām nav bijis likumīgu tiesību iepazīties ar izmeklēšanas noslēpumu. Vai Jūs esat pieprasījis VID ģenerāldirektorei paskaidrojumus šajā sakarā?

Publiski ir zināms, ka Jūs esat atjaunojis amatā Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektori Ievu Jaunzemi, neraugoties uz viņai izteiktajiem pārmetumiem un ievērojamo skaitu atklātu korupcijas un citu pārkāpumu gadījumu laikā, kad viņa ir pildījusi Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektores pienākumus.

14. Kādu iemeslu dēļ Jūs pieņēmāt lēmumu atjaunot amatā amatpersonu ar šādu profesionālo veikumu tās pilnvaru laikā?

15. Vai jaunatklātie fakti par Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektores līdzdalību, iespējams, prettiesisku darbību veikšanā mainīs Jūsu nostāju par I.Jaunzemes atbilstību VID ģenerāldirektores amata prasībām?

* Saeimas deputāti Gunārs Kūtris, Viktors Valainis, Uldis Augulis, Anita Brakovska, Harijs Rokpelnis

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Atklāta vēstule Latvijas Bankas prezidentam

FotoGodātais Mārtiņa Kazāka kungs, vispirms vēlos uzsvērt, ka šī vēstule nav domāta kā kritika vai uzbrukums Jums personīgi, bet drīzāk kā aicinājums aktīvāk iesaistīties un risināt situāciju, kas skar gan Latvijas Bankas reputāciju, gan tās aizsargātās klientu intereses. 
Lasīt visu...

12

Krievijas cars Pēteris I ir visu latviešu tēvs

FotoPaldies Krievijas caram Pēterim I par Lielo Ziemeļu karu, kura laikā viņa karavīri izjāja Vidzemi un atstāja pēcnācējus, kuri izveidoja latviešu tautu.
Lasīt visu...

12

Iebraucējiem nospļauties par kārtību Latvijā. Cik ilgi to piecietīsim?

FotoValdības nomaiņas ēnā bez pienācīgas uzmanības palikusi ziņa par liegumu no Krievijas iebraukt tur reģistrētām automašīnām. Labi, tas, ka vairs nevar iebraukt, varbūt varēja būt kā vienas dienas aktualitāte, taču tam komplektā ir vesela virkne neatbildētu jautājumu, ko nedrīkstam nolikt tālā plauktā apputēšanai.
Lasīt visu...

21

"Maskavas nams" Rīgā – simbols ģeopolitiskā kursa maiņai?

FotoPirms nedēļas biedrība "Austošā Saule" pulcēja piketa dalībniekus pretī "Maskavas namam" Rīgā. Ar plakātiem, kas atgādināja par ukraiņu ciešanām un nepieciešamību atbrīvoties no Krievijas ietekmes, pretī Krievijas valsts simboliem. Piketa dalībniekiem nebija šaubu par to, ka vairāk nekā pusotru gadu pēc pilna apmēra kara sākuma Ukrainā un gadu pēc okupekļa nojaukšanas Pārdaugavā "Maskavas nama" atrašanās Rīgā ir spilgts simbols arvien neatrisinātajai cīņai par Latvijas ģeopolitisko kursu un mūsu pašu interesēm savā valstī.
Lasīt visu...

21

Vai pienācis laiks izvēlēties amatpersonas ar loterijas palīdzību?

FotoSortition. Tā senajās Atēnās sauca sistēmu, kurā tautas priekšstāvji, amatpersonas, augstākie ierēdņi, tiesneši tika izvēlēti lozējot. Tas, kuram izkrita kārts ieņemt kādu augstu amatu, tad deva zvērestu kalpot godīgi, tikai un vienīgi tautas interesēs, neņemt kukuļus utt. Šī senā demokrātijas metode nav pilnībā izzudusi līdz pat mūsu dienām, piemēram, tādās valstīs kā ASV, kur šādi tiek izvēlēti tiesu zvērinātie, kuri krimināllietās faktiski izlemj – vainīgs vai ne.
Lasīt visu...

3

Pateikt, ka šī būs katastrofāla valdība, var tikai kāds, kuram galvā ir atdzisusi putra, un arī okupācijas varas kolaborants Kūtris būs lielisks Saeimas priekšsēdētājs

FotoPagājušajā piektdienā, 15. septembrī, Latvijas Republikas Saeimā sākās ārkārtas sēde. Tajā bija tikai viens izskatāms jautājums, proti: “Par uzticības izteikšanu Ministru kabinetam.” Runa, protams, ir par aizejošās labklājības ministres Evikas Siliņas izveidoto valdību.
Lasīt visu...

3

Tas, ka Kūtris ir komunistu okupācijas varas kolaborants, „Delnai” ir pieņemami, bet tas, ka viņš atļaujas izteikt savu viedokli un ievēro nevainīguma prezumpciju, ir nosodāmi

FotoGodātie Saeimas deputāti, vēršamies pie Jums, lai paustu dziļas bažas par Gunāra Kūtra pieteikto kandidatūru un plānoto apstiprināšanu Saeimas priekšsēdētāja amatā. Uzskatām, ka deputāta publiskajā telpā izskanējušie izteikumi neatbilst augstajiem godprātības, atklātības un atbildīguma standartiem, kas tiek sagaidīti no Saeimas priekšsēdētāja kā vienas no augstākajām valsts amatpersonām.
Lasīt visu...

3

Tikai nesmejieties, bet mums ir atnākusi atziņa: ir jābūt drošiem, ka ikvienā jomā – iekšlietu, veselības, izglītības, reģionālās politikas vai citā – esam izdarījuši visu, lai cilvēki varētu izjustu augstu lojalitāti pret savu valsti

FotoRietumu pasaulē ārpolitika ir kļuvusi par drošības politiku, jo Krievijas brutālais iebrukums Ukrainā pasauli ir ievirzījis "kara laikmetā" – tādu secinājumu izteicu šā gada janvārī ārlietu debatēs.
Lasīt visu...

21

Par melīgo spriņģu, jembergu un visu pārējo Kremļa stabulnieku “līdzjūtības vaimanām”

FotoPētot Daugavpils Čmoikas un Re:Baltica prokrieviskā dueta darbības, uzdūros interesantam dokumentam, kurā Tiesībsargs analizē ar Imigrācijas likuma grozījumiem saistītos riskus, tai skaitā iespējamo eventuālo Krievijas Federācijas pilsoņu izraidīšanu no valsts nenokārtotas latviešu valodas pārbaudes dēļ.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Šajā valdībā nenotiks visādas nevajadzīgas, muļķīgas debates!

Šī būs pirmā centriski kreisā valdība kopš neatkarības atjaunošanas. Pirmā valdība, kas nebūs konservatīva....

Foto

Es aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu – un tāda arī būs manas valdības darbība

Lai patiesi izprastu otru cilvēku, ir jānoiet viņa...

Foto

Atklātā vēstule valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam: fakti skaidri norāda uz iespējamu tiesību pārkāpumu un neētisku rīcību no „Swedbank” puses

Godātais Latvijas valsts prezident Edgar Rinkēvič! Es,...

Foto

Briškens un manekena politiķi

Ik rītu pa ceļam uz darbu sanāk doties garām kāda lielveikala skatlogam, kurā nemainīgi stalti stāv manekeni, tērpti visnotaļ glītos uzvalkos. Tam...

Foto

Īsā atmiņa un krievu imperiālisma otrā elpa

Mums, latviešiem, ir vājības, kas tiek izmantotas pret mums. Kad mēs jūtam tūlītējus eksistenciālus draudus, tad mēs esam vienoti,...

Foto

Mans viedoklis

Privātiem medijiem var būt savi ideoloģiski, politiski, personiski mērķi. Tas ir normāli. Kāds dibina, pērk un uztur savu mediju vai medijus ar mērķi ietekmēt...

Foto

Dzirdam metaforas “kolektīvie Rietumi”, “krievu kolektīvais Putins” – bet ko tad nolēmis “kolektīvais latvietis”?

Tamlīdzīgi izplūduši izteicieni nav lietojami kā pilnvērtīgi termini, tikai kā metaforiski vispārinājumi,...

Foto

Kāpēc “sabiedriskais medijs” uzdod jautājumus un neatskaņo atbildes?

“Labdien! Paldies par izrādīto interesi saistībā ar norisēm Ogres novadā! Vēlos norādīt, ka Ogres Vēstures un mākslas muzeja...

Foto

Vācieši jauc nost vēja elektrostacijas, lai paplašinātu brūnogļu ieguvi!

Energokompānija RWE ir sākusi nojaukt septiņas vēja turbīnas blakus bijušajam Lützerath ciematam Ziemeļreinā-Vestfālenē. Iemesls: RWE vēlas paplašināt Garzweiler II virszemes brūnogļu...

Foto

Nesmejieties, bet mēs atkal esam sacerējuši vēstuli

Godātais valsts prezident, Saeima, ministru prezidenta kandidāte Evika Siliņa! Latvijā kultūras ministram būtu jābūt otram valsts vadītājam, garīgās attīstības...

Foto

Iesniegums par „Sadales tīklu” ir nepareizs!

31. augustā vairāki portāli publicēja rakstu par uzņēmēja Gata Lazdas vēršanos ar iesniegumu Ģenerālprokuratūrā par AS “Sadales tīkls” jaudas “nenodrošināšanu”...

Foto

Dažas piezīmes par jauno Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktori

Ogres novada dome izsludināja atklātu konkursu uz muzeja direktora amatu. Pieteicās diemžēl tikai viens pretendents –...

Foto

Imigrācijas likums un spēles ap terminiem

Ņemot vērā, kā pēdējo mēnešu laikā tiek manipulēts ar jēdzieniem saistībā ar Imigrācijas likuma normām saistībā ar ārzemnieku, precīzāk, Krievijas...

Foto

Rokas nost no mūsu Latvijā gūtās peļņas, tā vajadzīga dividendēm mūsu skandināvu akcionāriem

Viedokļi par un ap banku darbību, kas pēdējo mēnešu laikā uzvirmojuši, rada ilūziju,...

Foto

Negribēšanas spēks, vai kāpēc mēs gribam kā labāk, bet sanāk kā vienmēr. Dažas varbūt spurainas, taču rūgtas pārdomas

Disharmonijas izjūta vai emocionālā nelīdzsvarotība ir subjektīvi jēdzieni,...

Foto

„Sadales tīkla” rīcība: kurš uzņemsies politisko atbildību un kuram paliks kriminālā?

Kāpēc uzņēmumu un iestāžu vadītājiem kompetence ir svarīgāka par lojalitāti valdošajiem politiskajiem spēkiem....

Foto

Kad Marijas Naumovas koncertā publika uzvedas kā stacijas bufetē

Dzintaru koncertzāle šovasar lutinājusi ar daudziem skaistiem un dvēseli aizkustinošiem koncertiem. Divas reizes skatītājus priecējis Maestro Raimonds...

Foto

Prezidents ir viens, skolotāji ir daudzi

Šodien man uzticēts pastāstīt, ko var skolotājs un ko var prezidents. Citiem vārdiem sakot – “Atrodi atšķirības starp skolotāju un...

Foto

Lūdzu, netraucējiet jaunam OIK!

AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) paziņojums pārtraukt izsniegt tehniskās prasības jaunu elektrostaciju pieslēgšanai pārvades tīklam, balstoties uz jaudu nepieejamību tīklā, ir tirgus regulēšana....

Foto

Mana pieredze pašvaldības darbā: domes deputātiem vispār nevajadzētu dalīties pozīcijā un opozīcijā, bet vienkārši strādāt!

BIja kārtējā sarežģītā un iekšēji pretrunīgā diena Rīgas domē. Izjautājām Vilni...

Foto

Nost ar ielikteņiem, laiks profesionāļiem!

Katastrofāls dzimstības kritums, kas pērn, gada laikā samazinoties par 2000 jaundzimušo, sasniedzis 100 gados zemāko atzīmi, valsts ārējais parāds, kas tuvojas...

Foto

„Manabalss” iniciatīva: atcelt 22. augusta vienšošanos par grozījumiem Imigrācijas likumā par valsts valodas prasmēm

Aicinu atcelt 22. augustā notikušo valdības vienošanos par izmaiņu veikšanu Imigrācijas likumā...

Foto

Atklāta vēstule „Indexo” valdes priekšsēdētājam Valdim Siksnim

Godātais Sikšņa kungs (attēlā)! Organizējot Indexo akciju kotāciju Rīgas fondu biržā pirms vairāk nekā gada, akciju kotācijas noteikumos Jūs personīgi iekļāvāt...

Foto

Tu

Netiesājiet, tad jūs netapsit tiesāti; nepazudiniet, tad jūs netapsit pazudināti; piedodiet, tad jums taps piedots. (Lūkas 6:37)...

Foto

Kariņa redzējums ir mans redzējums: jo vairāk, jo labāk!

2023. gada 21. un 22. augustā Rīgas pilī esmu ticies ar visiem Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, pārrunājot...

Foto

Tautvaldība un globālisms

Tautvaldība, ja tā to var nosaukt, ir pirmatnējās demokrātijas forma, kur katra kopiena, dzimta vai ģimene izvēl savu pārstāvi iekšēju vai ārēju jautājumu...

Foto

Tikai nesmejieties, man atkal ir priekšā lieli dzīves lēmumi

Labrīt. Man šodien ir jāpieņem lieli dzīves lēmumi. Šajā pusgadā esmu piedzīvojis savas dzīves lielāko nodevību. Mani...

Foto

Brīvību pilsonim Ivanovam!

Es, Diana Uliganets, esmu uzņēmēja Igora Ivanova dzīvesbiedre un pilnvarotā persona. Man ir Ukrainas un Ungārijas dubultpilsonība. Jau ilgāku laiku dažādu objektīvu apstākļu,...

Foto

Es ar prieku uzticēšu jaunajai valdībai atrisināt visas aktuālās problēmas, kaut skaidrs, ka tas nav iespējams

Šodien, 2023. gada 17. augustā, esmu saņēmis ministru prezidenta Artura...

Foto

Izlasot Imanta Parādnieka viedokli par kara nodokli

Atvainojos visiem, kas šodien lasa informāciju tikai par Krišjāņa Kariņa demisiju un jaunas Latvijas valdības izveidi. Šajā rakstā tā...

Foto

Urā, mēs uzvarējām KNAB!

15.jūlijā stājies spēkā Administratīvās rajona tiesas spriedums lietā, kurā četri deputātu kandidāti no Jaunās Vienotības un Latvijas Reģionu apvienības apvienotā saraksta Ventspils pilsētas pašvaldības...

Foto

Bez siles mēs nevaram un negribam!

Kustība “Par!” lēmusi turpināt darbu Rīgas domes vadībā, īstenojot 2020. gadā iesāktās pārmaiņas rīdziniekiem. Mēs turpināsim izglītībā iesākto, uzlabojot skolēnu...

Foto

Elektrības sadales tarifi - kļūda, kas tiks izlabota decembrī...

Laiku pa laikam sabiedrības viedoklis tomēr tiek ņemts vērā. Premjers ir apsolījis decembrī pārskatīt sadales tarifus. Tātad...