Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

"Quod licet lovi, non licet Bovi". „Kas ir atļauts Jupiteram, nav atļauts vērsim,” teica senie romieši. Līdzīgi daudzām atziņām, kuras ir izturējušas gadu tūkstošu parbaudi, šis teiciens nav zaudējis savu aktualitāti arī mūsdienās. Tas lieliski ataino mūsdienu sabiedrībā valdošo morāli un dubultos standartus. Visapkārt mums ir daudz kliedzošu piemēru tam. Turklāt visās dzīvēs jomās. Šoreiz atkal pievērsīšos pēdējā laikā tik kutelīgai jomai kā ES līdzekļu apgūšana dažās no mūsu pašvaldībām. Kādi izcilnieki tad ir pēdējā laika šajā grūtajā un, kā ir pierādījies, pilsētu mēriem bīstamajā sfērā? Ar nospiedošu balsu uzvar Līvāni un Valmiera. Jautāsiet, kur šeit ir dubultie standarti? Kurš šeit ir Jupiters, un kurš ir tikai prasts kolchoza bullis?

Pamatvilcienos Līvānu un Valmieras gadījumi ir identiski. Atšķirības ir tikai detaļās. Kā kādā „De Facto” pārraidē tika apgalvots, tad Līvānos un Valmierā ir realizēti mērķorientēti projekti. Mūsu gadījumā nav svarīgi, vai īstais labuma guvējs šajos projektos bija pilsētas galva vai kāds aiz viņa stāvošs ļaužu pulciņš. Galvenais, kā tajā pašā pārraidē apgalvoja Eiropas prokurors Gatis Doniks, ir tas, ka ir nodarīts kaitējums Eiropas Savienības budžetam.

11. oktobrī portālā nra.lv parādījās zīmīga ziņa, kurā skaidrā latviešu valodā tika pateikts, ka Valmierai pašvaldības apturētā projekta pabeigšanai valsts aizdevumu nedos. Ziņu portālā norādīts: “Pašvaldība nevar saņemt aizdevumu Valsts kasē iepriekš Centrālās finanšu un līgumu aģentūras (CFLA) apturētam projektam, aģentūrai LETA skaidroja Finanšu ministrijas (FM) pārstāvji. FM norāda, ka projektiem, kurus CFLA ir apturējusi, netiek piešķirti valsts budžeta aizņēmumi.” Vārdu sakot, pigu jums, ne mūsu naudu. Ne kapeikas no nodokļu maksātāju naudas, lai kuļas no nepatikšanām paši.

Interesantākais ir tas, ka pēc kriminālprocesa uzsākšanas Valmieras pašvaldība ir publiski informējusi sabiedrību, ka projektu pabeigs par saviem līdzekļiem. Pašvaldībā pieņemts lēmums atteikties no ES Atveseļošanas un noturības mehānisma finansējuma nacionālas nozīmes industriālā parka attīstīšanai. Dome esot "atbildīgi izvērtējusi" iepriekšminētā kriminālprocesa radītos riskus un iespējamās sekas un nolēmusi otras nacionālas nozīmes industriālās teritorijas – Valmieras Industriālā parka 83,55 hektāru platībā – attīstību turpināt, meklējot citus risinājumus finanšu piesaistei.

Pārskatot Pašvaldību aizņēmumu un galvojumu kontroles un pārraudzības padomes (turpmāk PAGKPP) protokolus par 2023. gadu, varam redzēt, ka 14. jūnija padomes sēdē, protokols Nr. 7, padome ir piešķīrusi aizdevumu Līvānu novada pašvaldībai 430 769 eiro apmērā budžeta un finanšu vadībai. Visa gada garumā padome ir piešķīrusi aizdevumus gan prioritāriem mērķiem, gan ES finansētiem projektiem, Satiksmes ministrijas un VARAM saskaņotiem projektiem, pat dažu lauku skolu mikroautobusu iegādei. 2023. gadā aizdevums budžeta un finanšu vadībai ir piešķirts tikai Līvāniem un Balviem, pat finansiālo un, iespējams, kriminālo likstu nomāktajai Rēzeknei nav iedots ne pliks grasis.

Kur te ir dubultie standarti, jūs jautāsiet? Normāla prakse mūsu valstī! Pašvaldības šeptējas, aizņemas, ceļ un realizē dažādus projektus. Vārdu sakot gatavojas vēlēšanām. Šķetināsim to kamoliņu tālāk.

Ar Valmieru viss it kā būtu skaidrs. Notikums ne tik sens. Domi kratīja, un mēru Baiku sašņorēja nesen.

Līvānu gadījums ir komplicētāks un niansēm bagātāks. Pāris teikumi atmiņas atsvaidzināšanai. Gadu atpakaļ Eiropas prokuratūra veica procesuālas darbības mēra Vaivoda kabinetā un dzīvojamajā mājā. Iemesls bija it kā 1.8 miljonu eiro izkrāpšana no Eiropas Savienības budžeta. Ja nemaldos, tad pants arī ir identisks Valmieras gadījumam. 177. pants 3 daļa. Līvānu īpatnība ir tāda, izteikšu tikai minējumu, ka celtniecības azartā mērs Vaivods bija manāmi uzbudinājies un sācis celt otro, daudz lielāko angāru. Sācis celt tādā pašā manierē kā iepriekšējo. Mērķorientējis konkrētam komersantam, kā tagad moderni teikt. Mēram Vaivodam nieze bijusi tik liela, ka viņš noslēdzis līgumu ar celtnieku labu laiku vēl pirms tam, kā bija noslēgts līgums ar Eiropas Savienību par finansējuma piešķiršanu šim projektam. Steiga esot bijusi tik liela, ka darbus celtnieks uzsāka vēl pirms būvatļaujas saņemšanas.

Visas šīs darbības beidzās ar to, ka, nesagaidot kārtējās Saeimas vēlēšanas, celtnieks 2022. gada septembrī izsludināja tehnoloģisko pauzi un pazuda no objekta.

Atšķirība abos piemēros ir tāda, ka Valmieras domi valsts pasūtīja pie velna mātītes, bet Līvānu būvbedrei, kur vietējiem iedzīvotājiem pastāv pamatotas aizdomas, ka darbi tika pārtraukti tikai tādēļ, ka tika ierosināts kriminālprocess, kur celtniecība tika uzsākta vispārībā bez būvatļaujas, PAGKPP, acis nemirkšķinot, piešķīra kredītu, klusi to nomaskējot zem vārdiem - budžeta un finanšu vadība.

 Šeit mēs arī nonākam pie mūsu mīklas minēšanas. Kurš tad te ir Bucefāls, un kurš ir kolchoza bullis vārdā Māris?

 Paskaidrošu mazliet tuvāk, Līvānu pašvaldībai tika sniegts Valsts kases aizdevums nevis objekta pabeigšanai kopumā, kā Valmieras gadījumā, bet, lai segtu tikai paveiktos darbus, par ko pašvaldība ilgstoši nebija norēķinājusies ar būvuzņēmēju SIA “Jēkabpils PMK”.

Kādēļ tāda labvēlība pret Līvāniem un simpātija pret vienu konkrētu uzņēmumu. Droši vien arī Valmieras gadījumā kāds uzņēmējs jau bija nodeldējis domes sliekšņus, staigādams pie mēra un lūgdams samaksu par padarīto darbu.

Lai saprastu, kur tas suns aprakts, tad, neminot konkrētas personas, izstāstīšu kādu savu sapni. Ja arī kāds saskata kādu līdzību ar manis sapnī redzētajām personām, tad tā ir tikai un vienīgi viņa paša iedoma vai banāla sakritība.

Kādai pašvaldībai sākoties problēmām ar ES fondu līdzekļu apguvi kādā objektā, kāds uzņēmējs vārdā Āris Briljants ar savu nīdēšanu tā bija sagandējis pašvaldības mēram Vaidulim dzīvi, ka tas sāka bēgt no viņa kā velns no Aglonas dievmātes ikonas. Uzņēmējs, lai godīgi samaksātu nodokļus, izvilka no aizkrāsnes savu pēdējo „zanačku” un, skaitot pēdējās kapeikas, vērsās pēc palīdzības pie sava paziņas, tuvā un tālā apkārtnē pazīstamā lietu risinātāja jeb „rešalas” Bārdas Salmanoviča, kurš visiem saviem radiem un draugiem ir zināms kā ietekmīgs “Jenotu” grupējuma pārstāvis, paša Naudas ministra tuvākais padomnieks.. Šā kunga ciešās saites ar valdības partiju un Naudas ministriju ir sen zināms fakts.

“Jenotības” pārstāvis Bārda Salmanovičs ātri saprata, kam iečukstēt ausī mīļus vārdus, kam piezvanīt un pie kurām durvīm pazemīgi pieklauvēt, lai aizliktu kādu biezāku vārdu par Ivānu pašvaldību. Visas šīs darbības rezultējās kredīta piešķiršanā Īvānu domei. Arī pats mērs Vaidulis ne vienu vien reizi ir stāstījis savai uzticamajai kalpotājai Vārnai, cik ietekmīgs īstenībā ir angāra celtnieks Āris Briljants, cik draudzīgās attiecībās ar Naudas ministrijas galveno pārraugu Alvilu Šeredana kungu un citiem “Jenotu” grupējuma pārstāvjiem ir „rešalam” Bārdam Salmanovičam.

Lūk, tāds man parādījās sapnis vasaras naktī!

Soli pa solim esam nonākuši pie raksta sākumā uzdotā jautājuma. Kurš tad te ir Jupiters, un kurš tad ir uz kautuvi vedamais kolchoza bullis?

Līvāniem par angāru celtniecību ierosināta krimināllieta par nodarījumu grupā, mērs Vaivods procesa gaitā jau ir ieguvis tiesības uz aizstāvību. Pants, pēc kura ierosināta lieta, ir smags un paredz ilgus gadus aiz stabiem. Pilsētā runā, ka arī otrs Līvānu angārs ir saistīts ar šo krimināllietu, jo celtniecība jau vairāk nekā gadu ir pārtraukta. Celtnieks abos gadījumos ir bijis viens un tas pats. Zinoši cilvēki čukst, ka arī uzņēmējs, kuram būtu kritusi tā laime šajos angāros attīstīt savu uzņēmējdarbību, ir viens un tas pats.

Tā nu ir sanācis, ka Līvāniem ir piešķirts Valsts kases aizdevums, kaut arī ir ierosināta krimināllieta. Valmiera līdzīgā situācijā šo raundu ir zaudējusi un ir palikusi bešā.

Te arī atbilde. Kurš ir Jupiters un kurš vērsis. Diemžēl salīdzinājums nav par labu Valmierai un tās mēram Baikam.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Nosodām nevēlamu uzvedību akadēmiskā vidē, jo īpaši attiecībās starp pasniedzēju un studentu

FotoMedijos ir izskanējuši nopietni, pirmšķietami ticami, publiski apgalvojumi par LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (LU FMOF) pasniedzēja Dmitrija Bočarova nepieņemamām darbībām un seksuālu uzmākšanos attiecībās ar sievietēm, tai skaitā ar nepilngadīgu personu un LU studenti.
Lasīt visu...

21

Dažas pārdomas par Ex-seržanta rakstu “Karš Ukrainā. Vai tiešām strupceļš - un kam?”

FotoRietumeiropa un arvien vairāk arī Centrāleiropa lielākoties joprojām ir Amerikas protektorāts, un šīs valstis atgādina senos vasaļus, tāpēc pats tuvākais amerikāņu uzdevums ir nodrošināt, lai neviena valsts vai valstu kombinācija neiegūtu spēju izraidīt ASV no Eirāzijas vai pat būtiski samazināt tās izšķirošo šķīrējtiesas lomu.
Lasīt visu...

3

Pēc ilgas nolaidības un ākstībām mēs esam sākuši bakstīties ap bumbu patvertņu jautājumu

FotoJautājums par tuvāko drošo vietu militāra apdraudējuma gadījumā joprojām nav atbildēts kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī. Kad varēs atbildēt uz šo vienkāršo iedzīvotāja jautājumu, kas ir paveikts līdz šim un kas vēl ir darāms? Šis būs ieskats Rīgas līdz šim paveiktajā.
Lasīt visu...

21

Belēvičs savulaik demisionēja par sīkumu, turpretim Kariņš demisiju pat neapsver

Foto“Atceros tos jocīgos laikus, kad amatpersonas atkāpās sīkumu dēļ. (..) Veselības ministrs Guntis Belēvičs atkāpās tāpēc, ka tika pieķerts ārpusrindas apkalpošanā Onkoloģijas centrā,” piektdien rakstīju savā “Dienas citātā”. Guntis Belēvičs sarunā ar “Neatkarīgo” papildināja redzējumu uz senajiem 2016. gada notikumiem, kuru morālais aspekts šodien kļūst arvien aktuālāks.
Lasīt visu...

21

Par „kapitālā remonta” blaknēm: „Airiston Helmi” un „krievu zemūdeņu bāžu Somijā” piemērs

FotoTā sauktais finanšu sistēmas kapitālais remonts joprojām raisa diskusijas kā Latvijā, tā citās valstīs, kurās tas notika, un tiek meklētas atbildes uz jautājumiem, vai reizēm cēlu mērķu vārdā nav maksāta pārāk dārga cena, bremzēta ekonomikas attīstība, upurēti veiksmīgi strādājoši uzņēmumi, vai nav cietuši cilvēki, kas neko neatļautu nedarīja. Un vai nav bijis arī tā, ka ar "kapitālā remonta" lozungu tika mēģināts sasniegt pavisam citus mērķus, kā arī norakstīt klaju amatpersonu nekompetenci?
Lasīt visu...

6

No Kariņa mācās arī viņa bijusī “labā roka”, tagad - rokas pagarinājums - premjerministre Evika Siliņa

FotoGrūti izvērtēt, vai ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa (Jaunā vienotība – JV) “skaidrojumi” par viņa lidināšanos ar privātiem lidaparātiem ir nekaunības, augstprātības, melīguma vai prastas muļķības radīti. Varbūt tur ir viss kopā. Taču simptomātiski ir tas, ka iezīmējas plaisa starp JV līdera un valsts prezidenta pozīcijām.
Lasīt visu...

3

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

FotoDiskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu) pazūd būtisks jautājums – kāpēc vispār ir domātas konvencijas, kāda ir to nozīme un kāpēc valstis tām pievienojas? Šajā rakstā pievērsīšos potenciālajiem ieguvumiem no konvencijas, kā arī pretestības iemesliem.
Lasīt visu...

12

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

Foto“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut arī mūsu politiskie uzskati ir pilnīgi pretēji,” saldi smaidot, vienā no 18. novembra pasākumiem mani uzrunāja kāds augsts ierēdnis. Vienojošais elements gan bija tikai reālā, “taustāmā” telpa, kurā atradāmies, bet politiskajā, sociālajā telpā mūs šķīra bezdibenis. Un joprojām šķir. Tas paliek arvien dziļāks un platāks. Ne jau tikai starp mani un konkrēto ierēdni, bet starp tautu un ierēdniecisko valsts aparātu.
Lasīt visu...

21

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

FotoUzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas un to tuvinieki šobrīd apzināti apmelo manu tēvu nacionālā naida kurināšanā, lai tādējādi novērstu uzmanību no patiesajiem slepkavības iemesliem. Kā arī, apzināti publiski nomelnojot manu tēvu, notiek klajš mēģinājums ietekmēt tiesībsargājošās institūcijas un pat tiesu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

Ar nelabu sajūtu sekoju medijos...

Foto

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

ANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti...

Foto

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

Šis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts!...

Foto

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

Saistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra...

Foto

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

Mēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu....

Foto

Jau tagad „RailBaltica” trūkst sešu miljardu eiro Latvijas posmam

RailBaltica projektam ir visas iespējas kļūt par akmeni kaklā Latvijas budžetam un valsts parādam, jo jau tagad trūkst...

Foto

Šis raksts par Izraēlu un Palestīnu ir īpaši kompentents, jo pirmā līdzautora divi ģimenes locekļi ir strādājuši kibucos, bet otrs ir dzēris košera šņabi un ir „progresīvais”

10. novembrī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Izraēlas–Hamās konflikta kontekstā nāca klajā ar paziņojumu, citu lietu starpā atzīmējot, ka “daudz par daudz palestīniešu ir tikuši nogalināti”. Statistika diemžēl ir nepielūdzama – Izraēlas īstenotās blīvi apdzīvotās Gazas bombardēšanā jau ir 11 tūkstoši...

Foto

Uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai veltītajā svētku koncertā Latvijas Nacionālajā teātrī

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Ļoti cienījamā Ministru prezidentes kundze! Cienījamās dāmas un godātie...

Foto

Tauta nav stulba

Tauta nav stulba. Tautai piemīt veselais saprāts. Tauta to apliecina, kad viņa publiski dzird idejas, kuras sakrīt ar viņas izjusto gudrību....

Foto

Maksātnespējas administrators izsaimnieko atlikušo uzņēmuma mantu

Mēs, maksātnespējīgās AS "Dzintars" kreditori, nolēmām griezties pie valdības vadītājas un atbildīgās ministres ar atklāto vēstuli par samilzušām problēmām, ar...

Foto

Vai Saeima ir jāatlaiž?

Pēdējās dienās daudz dzirdams par rosinājumu atlaist 14. Saeimu. Izskan gan aicinājumi tādā veidā sodīt arvien kreisāko “Jaunās Vienotības” valdību, gan pretēji...

Foto

Mēs, Kozins, Levrence, Bogustova, Pūpola, Raubiško, Austers un vēl virkne citu Iļjiča mazbērnu...

Kopš teroristiskās organizācijas "Hamas" uzbrukuma 2023. gada 7. oktobrī, kura laikā tika veikti...

Foto

„Rail Baltica” finansējuma plūsmai ir jābūt loģiskai un saskaņotai ar būvdarbu gaitu, citādi Putniņa un Pauniņa kungiem būs problēmas

Lai Rail Baltica būvniecība noritētu raiti un efektīvi un...

Foto

Kas ir "mēs"?

Lūdzu zemāko izklāstu neuzskatīt par konservatīvās domas konferences rīkotāju autoritatīvu versiju. Ticu, ka 28. novembrī Demos II sesijā no runātājiem dzirdēsim pavisam citas...

Foto

Biotehnologa fabulas

Cilvēks ir radies no šūnām, viss organisms - āda, miesa, kauli, tauki, muskuļi, orgāni - arī ir veidots no šūnām. Šūnās veidojas arī enerģija,...