Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Aizvadītajā gada laikā dažādos medijos visai regulāri bija vērojamas komplimentāras intervijas ar uzņēmēju Ģirtu Cēlāju. Viņš tika cildināts, kā “eņģeļinvestors” un veiksmīgs minerālmēslu tirgonis. Taču šiem medijiem garām nu ir paslīdējis fakts, ka 2023. gada sākumā Kurzemes rajonā tiesā Cēlājam ir piespriests divu gadu cietumsods par izspiešanu un piesavināšanos attiecībā pret Šveices kompāniju Mekatrade. Lietu pēc Cēlāja pieprasījuma gan izskatīja slēgtās tiesas sēdēs. 11. jūlijā tiek uzsākta lietas izskatīšana otrajā instancē.

Par ko Cēlāju notiesāja

Viens no kriminālprocesā iesaistītajiem advokātiem, kurš slēgtā tiesas procesa dēļ nevēlējās atklāt savu vārdu, intervijā šo lietu raksturoja ar piemēru no deviņdesmito gadu Amerikas Savienoto Valstu dzīves. “Deviņdesmito gadu sākumā ASV teritorijā krievu mafija atklāja vieglas peļņas avotu. Viņi sāka atšķaidīt labas kvalitātes benzīnu ar zemākas kvalitātes degvielu – piemēram 98 ar 76. Cenu starpība ir pamatīga, bet, saprātīgi atšķaidot, atšķirību pamanīt ir visai grūti, un līdzīgi ar minerālmēsliem rīkojās arī Cēlāja kungs.”

Saskaņā ar apsūdzību 2018.gadā SIA CTEX un Šveicē reģistrēta kapitālsabiedrība Mekatrade vienojās par to, ka CTEX piegādās Mekatrade uz Klaipēdas ostu 3000 tonnu minerālmēslu. CTEX līguma slēgšanā un turpmākajās darbībās pārstāvēja valdes loceklis - lietā apsūdzētais Cēlājs. Pēc 357 tonnu piegādāšanas apsūdzētais paziņoja, ka viņam virs produkcijas nav, bet līguma partneris varot minerālmēslus iegādāties tieši no pārdevēja Krievijā, ar kuru Cēlējam bijusi ilgstoša sadarbība, liecina apsūdzība.

Uzticoties ieteikumam, Šveices uzņēmums no kāda cita uzņēmuma Krievijā iegādājās 1619 tonnas minerālmēslu un vienojās ar CTEX par to iepakošanu Liepājā un tālāku piegādi. Tad arī konstatēts, ka notiek blēdīšanās ar slāpekļa saturu. Izrādījās, ka Liepājas ražotnē kvalitatīvo produktu ar 46% slāpekļa saturu sajauca ar lētāku, kā rezultātā slāpekļa saturs tika samazināts līdz 39%. Prasītā cena gan palika tāda pati kā par dārgā gala minerālmēsliem – klients veica analīzes, to konstatēja, un tad arī sākās konflikts.

Kad Šveices kompānija izteica pretenzijas, Cēlājs pieprasījis Mekatrade norēķināties un vēl piedraudējis - ja uzņēmums nesamaksās par 150 000 ASV dolāriem vairāk par līgumā minēto summu, tad minerālmēslus nesaņems vispār.
Šveices uzņēmuma pārstāvji nepamatotās summas tomēr nesamaksāja, un Celājs atkal piedraudējis - ja uzņēmums viņa nosūtītos rēķinus neapmaksās, NPK Expert visus minerālmēslus pārdos un naudu paturēs.

Prokuratūra apsūdzībā norādīja, ka apsūdzētais ar tiešu nodomu, apzinoties, ka rīkojas prettiesiski, bez tiesiska pamata pieprasīja no Šveices kompānijas naudu, pretējā gadījumā piedraudot radīt uzņēmumam būtisku kaitējumu - neatdot Mekatrade piederošos apsūdzētā turējumā nodotos minerālmēslus.

Pēc tam apsūdzētais, apzinoties, ka minerālmēsli ir Šveices uzņēmuma īpašums un viņam tie uzticēti līgumā noteiktu darbību veikšanai, tos atsavināja, rīkojoties ar tiem kā ar saviem, tādējādi prettiesiski izšķērdēja.

Bez diviem gadiem reālā cietumsoda Cēlājam ir jāsamaksā cietušajai kompānijai arī nodarītais kaitējums – 140 742,59 eiro. Viņš gan spriedumu ir pārsūdzējis un atrodas uz brīvām kājām.

Kā vēsta portāls irliepaja.lv, tad divarpus gadu laikā – no 2020. gada jūlija līdz 2023. gada 10. janvārim tiesā tika nozīmētas pavisam 22 sēdes, no kurām lielāko daļu noņēma, atlika vai izsludināja pārtraukumu. Atbildi uz jautājumu, kāpēc tā notika, sniedz fakts, ka tiesnesis divas reizes ir pieņēmis lēmumu par apsūdzētā Cēlāja piespiedu atvešanu.

Cēlājam ir arī citi grēki

No publiskajā telpā atrodamās informācijas portālā firmas.lv redzams, ka kompānijai NPK Expert 2019. gadā pasludināts maksātnespējas process. Cēlājs bija viens no šī uzņēmuma īpašniekiem, bet 2020.gada nogalē uzņēmuma nodokļu parāds bija 499 290 eiro.

Tāpat šajā vietnē ir redzams, ka ar Cēlāja vārdu tur ir saistīti vairāki desmiti dažādu uzņēmumu, kuru darbošanās arī noris ar visai mainīgām sekmēm. Savulaik viņa vārds bija atrodams arī ļoti ambiciozajā, taču tā arī neīstenotajā projektā Wall of the World jeb Pasaules siena. Projekts startēja 2007. gadā, un Celājs bija viens no idejas autoriem – tā paredzēja uzbūvēt 47 hektārus lielu parku, kurā izvietotu 247 granīta sienas. Uz sienām būtu iegravēti 65 miljonu pasaules iedzīvotāju vārdi, kuri par to būtu attiecīgi samaksājuši katrs 5 eiro.

Savukārt pēc traģiskā amonija nitrāta sprādziena Beirutas ostā 2020. gada augusta mēnesī Valsts vides dienests (VVD) veica pastiprinātas pārbaudes minerālmēslu uzglabāšanas vietās un divās no tām konstatēja lielus krājumus šīs vielas. Viena no šīm vietām piederēja uzņēmumam CTEX, kurš darbojās vietā, kur agrāk saimniekojis jau pieminētais un maksātnespēju piedzīvojušais NPK Expert. Izrādījās, ka uzņēmums glabā amonija nitrātu bez atbilstošas atļaujas, turklāt krietni pārsniedzot atļautos apjomus. VVD pat vairāk nekā mēnesi nācās cīnīties, lai uzņēmums pārtrauc ražošanas procesu un tika uzsākts arī administratīvais process. Cēlājs šajā skandālā sniedza skaidrojumus kā šī uzņēmuma vadītājs.

Vēl vairāk, pūļa finansēšanas platformai Crowdestor Cēlājs ir palicis parādā vairāk nekā 2 miljonus eiro, un 2021. gadā par šo faktu tika uzsākts kriminālprocess. Kā jau pie mums nereti gadās, šis kriminālprocess, izrādās, lielā slepenībā ir pārtraukts, pat neinformējot par to cietušo uzņēmumu.

Rezultātā Crowdestor ir bijis spiests vērsties ar vēstuli pie augstākajām valsts un tiesībsargājošo institūciju amatpersonām, jo aizdevuma nodrošināšanā ir iesaistīti teju vai 3 tūkstoši ārvalstu investoru un tas var beigties ar starptautisku skandālu.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

"Maskavas nams" Rīgā – simbols ģeopolitiskā kursa maiņai?

FotoPirms nedēļas biedrība "Austošā Saule" pulcēja piketa dalībniekus pretī "Maskavas namam" Rīgā. Ar plakātiem, kas atgādināja par ukraiņu ciešanām un nepieciešamību atbrīvoties no Krievijas ietekmes, pretī Krievijas valsts simboliem. Piketa dalībniekiem nebija šaubu par to, ka vairāk nekā pusotru gadu pēc pilna apmēra kara sākuma Ukrainā un gadu pēc okupekļa nojaukšanas Pārdaugavā "Maskavas nama" atrašanās Rīgā ir spilgts simbols arvien neatrisinātajai cīņai par Latvijas ģeopolitisko kursu un mūsu pašu interesēm savā valstī.
Lasīt visu...

21

Vai pienācis laiks izvēlēties amatpersonas ar loterijas palīdzību?

FotoSortition. Tā senajās Atēnās sauca sistēmu, kurā tautas priekšstāvji, amatpersonas, augstākie ierēdņi, tiesneši tika izvēlēti lozējot. Tas, kuram izkrita kārts ieņemt kādu augstu amatu, tad deva zvērestu kalpot godīgi, tikai un vienīgi tautas interesēs, neņemt kukuļus utt. Šī senā demokrātijas metode nav pilnībā izzudusi līdz pat mūsu dienām, piemēram, tādās valstīs kā ASV, kur šādi tiek izvēlēti tiesu zvērinātie, kuri krimināllietās faktiski izlemj – vainīgs vai ne.
Lasīt visu...

3

Pateikt, ka šī būs katastrofāla valdība, var tikai kāds, kuram galvā ir atdzisusi putra, un arī okupācijas varas kolaborants Kūtris būs lielisks Saeimas priekšsēdētājs

FotoPagājušajā piektdienā, 15. septembrī, Latvijas Republikas Saeimā sākās ārkārtas sēde. Tajā bija tikai viens izskatāms jautājums, proti: “Par uzticības izteikšanu Ministru kabinetam.” Runa, protams, ir par aizejošās labklājības ministres Evikas Siliņas izveidoto valdību.
Lasīt visu...

3

Tas, ka Kūtris ir komunistu okupācijas varas kolaborants, „Delnai” ir pieņemami, bet tas, ka viņš atļaujas izteikt savu viedokli un ievēro nevainīguma prezumpciju, ir nosodāmi

FotoGodātie Saeimas deputāti, vēršamies pie Jums, lai paustu dziļas bažas par Gunāra Kūtra pieteikto kandidatūru un plānoto apstiprināšanu Saeimas priekšsēdētāja amatā. Uzskatām, ka deputāta publiskajā telpā izskanējušie izteikumi neatbilst augstajiem godprātības, atklātības un atbildīguma standartiem, kas tiek sagaidīti no Saeimas priekšsēdētāja kā vienas no augstākajām valsts amatpersonām.
Lasīt visu...

3

Tikai nesmejieties, bet mums ir atnākusi atziņa: ir jābūt drošiem, ka ikvienā jomā – iekšlietu, veselības, izglītības, reģionālās politikas vai citā – esam izdarījuši visu, lai cilvēki varētu izjustu augstu lojalitāti pret savu valsti

FotoRietumu pasaulē ārpolitika ir kļuvusi par drošības politiku, jo Krievijas brutālais iebrukums Ukrainā pasauli ir ievirzījis "kara laikmetā" – tādu secinājumu izteicu šā gada janvārī ārlietu debatēs.
Lasīt visu...

21

Par melīgo spriņģu, jembergu un visu pārējo Kremļa stabulnieku “līdzjūtības vaimanām”

FotoPētot Daugavpils Čmoikas un Re:Baltica prokrieviskā dueta darbības, uzdūros interesantam dokumentam, kurā Tiesībsargs analizē ar Imigrācijas likuma grozījumiem saistītos riskus, tai skaitā iespējamo eventuālo Krievijas Federācijas pilsoņu izraidīšanu no valsts nenokārtotas latviešu valodas pārbaudes dēļ.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Šajā valdībā nenotiks visādas nevajadzīgas, muļķīgas debates!

Šī būs pirmā centriski kreisā valdība kopš neatkarības atjaunošanas. Pirmā valdība, kas nebūs konservatīva....

Foto

Es aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu – un tāda arī būs manas valdības darbība

Lai patiesi izprastu otru cilvēku, ir jānoiet viņa...

Foto

Atklātā vēstule valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam: fakti skaidri norāda uz iespējamu tiesību pārkāpumu un neētisku rīcību no „Swedbank” puses

Godātais Latvijas valsts prezident Edgar Rinkēvič! Es,...

Foto

Briškens un manekena politiķi

Ik rītu pa ceļam uz darbu sanāk doties garām kāda lielveikala skatlogam, kurā nemainīgi stalti stāv manekeni, tērpti visnotaļ glītos uzvalkos. Tam...

Foto

Īsā atmiņa un krievu imperiālisma otrā elpa

Mums, latviešiem, ir vājības, kas tiek izmantotas pret mums. Kad mēs jūtam tūlītējus eksistenciālus draudus, tad mēs esam vienoti,...

Foto

Mans viedoklis

Privātiem medijiem var būt savi ideoloģiski, politiski, personiski mērķi. Tas ir normāli. Kāds dibina, pērk un uztur savu mediju vai medijus ar mērķi ietekmēt...

Foto

Dzirdam metaforas “kolektīvie Rietumi”, “krievu kolektīvais Putins” – bet ko tad nolēmis “kolektīvais latvietis”?

Tamlīdzīgi izplūduši izteicieni nav lietojami kā pilnvērtīgi termini, tikai kā metaforiski vispārinājumi,...

Foto

Kāpēc “sabiedriskais medijs” uzdod jautājumus un neatskaņo atbildes?

“Labdien! Paldies par izrādīto interesi saistībā ar norisēm Ogres novadā! Vēlos norādīt, ka Ogres Vēstures un mākslas muzeja...

Foto

Vācieši jauc nost vēja elektrostacijas, lai paplašinātu brūnogļu ieguvi!

Energokompānija RWE ir sākusi nojaukt septiņas vēja turbīnas blakus bijušajam Lützerath ciematam Ziemeļreinā-Vestfālenē. Iemesls: RWE vēlas paplašināt Garzweiler II virszemes brūnogļu...

Foto

Nesmejieties, bet mēs atkal esam sacerējuši vēstuli

Godātais valsts prezident, Saeima, ministru prezidenta kandidāte Evika Siliņa! Latvijā kultūras ministram būtu jābūt otram valsts vadītājam, garīgās attīstības...

Foto

Iesniegums par „Sadales tīklu” ir nepareizs!

31. augustā vairāki portāli publicēja rakstu par uzņēmēja Gata Lazdas vēršanos ar iesniegumu Ģenerālprokuratūrā par AS “Sadales tīkls” jaudas “nenodrošināšanu”...

Foto

Dažas piezīmes par jauno Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktori

Ogres novada dome izsludināja atklātu konkursu uz muzeja direktora amatu. Pieteicās diemžēl tikai viens pretendents –...

Foto

Imigrācijas likums un spēles ap terminiem

Ņemot vērā, kā pēdējo mēnešu laikā tiek manipulēts ar jēdzieniem saistībā ar Imigrācijas likuma normām saistībā ar ārzemnieku, precīzāk, Krievijas...

Foto

Rokas nost no mūsu Latvijā gūtās peļņas, tā vajadzīga dividendēm mūsu skandināvu akcionāriem

Viedokļi par un ap banku darbību, kas pēdējo mēnešu laikā uzvirmojuši, rada ilūziju,...

Foto

Negribēšanas spēks, vai kāpēc mēs gribam kā labāk, bet sanāk kā vienmēr. Dažas varbūt spurainas, taču rūgtas pārdomas

Disharmonijas izjūta vai emocionālā nelīdzsvarotība ir subjektīvi jēdzieni,...

Foto

„Sadales tīkla” rīcība: kurš uzņemsies politisko atbildību un kuram paliks kriminālā?

Kāpēc uzņēmumu un iestāžu vadītājiem kompetence ir svarīgāka par lojalitāti valdošajiem politiskajiem spēkiem....

Foto

Kad Marijas Naumovas koncertā publika uzvedas kā stacijas bufetē

Dzintaru koncertzāle šovasar lutinājusi ar daudziem skaistiem un dvēseli aizkustinošiem koncertiem. Divas reizes skatītājus priecējis Maestro Raimonds...

Foto

Prezidents ir viens, skolotāji ir daudzi

Šodien man uzticēts pastāstīt, ko var skolotājs un ko var prezidents. Citiem vārdiem sakot – “Atrodi atšķirības starp skolotāju un...

Foto

Lūdzu, netraucējiet jaunam OIK!

AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) paziņojums pārtraukt izsniegt tehniskās prasības jaunu elektrostaciju pieslēgšanai pārvades tīklam, balstoties uz jaudu nepieejamību tīklā, ir tirgus regulēšana....

Foto

Mana pieredze pašvaldības darbā: domes deputātiem vispār nevajadzētu dalīties pozīcijā un opozīcijā, bet vienkārši strādāt!

BIja kārtējā sarežģītā un iekšēji pretrunīgā diena Rīgas domē. Izjautājām Vilni...

Foto

Nost ar ielikteņiem, laiks profesionāļiem!

Katastrofāls dzimstības kritums, kas pērn, gada laikā samazinoties par 2000 jaundzimušo, sasniedzis 100 gados zemāko atzīmi, valsts ārējais parāds, kas tuvojas...

Foto

„Manabalss” iniciatīva: atcelt 22. augusta vienšošanos par grozījumiem Imigrācijas likumā par valsts valodas prasmēm

Aicinu atcelt 22. augustā notikušo valdības vienošanos par izmaiņu veikšanu Imigrācijas likumā...

Foto

Atklāta vēstule „Indexo” valdes priekšsēdētājam Valdim Siksnim

Godātais Sikšņa kungs (attēlā)! Organizējot Indexo akciju kotāciju Rīgas fondu biržā pirms vairāk nekā gada, akciju kotācijas noteikumos Jūs personīgi iekļāvāt...

Foto

Tu

Netiesājiet, tad jūs netapsit tiesāti; nepazudiniet, tad jūs netapsit pazudināti; piedodiet, tad jums taps piedots. (Lūkas 6:37)...

Foto

Kariņa redzējums ir mans redzējums: jo vairāk, jo labāk!

2023. gada 21. un 22. augustā Rīgas pilī esmu ticies ar visiem Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, pārrunājot...

Foto

Tautvaldība un globālisms

Tautvaldība, ja tā to var nosaukt, ir pirmatnējās demokrātijas forma, kur katra kopiena, dzimta vai ģimene izvēl savu pārstāvi iekšēju vai ārēju jautājumu...

Foto

Tikai nesmejieties, man atkal ir priekšā lieli dzīves lēmumi

Labrīt. Man šodien ir jāpieņem lieli dzīves lēmumi. Šajā pusgadā esmu piedzīvojis savas dzīves lielāko nodevību. Mani...

Foto

Brīvību pilsonim Ivanovam!

Es, Diana Uliganets, esmu uzņēmēja Igora Ivanova dzīvesbiedre un pilnvarotā persona. Man ir Ukrainas un Ungārijas dubultpilsonība. Jau ilgāku laiku dažādu objektīvu apstākļu,...

Foto

Es ar prieku uzticēšu jaunajai valdībai atrisināt visas aktuālās problēmas, kaut skaidrs, ka tas nav iespējams

Šodien, 2023. gada 17. augustā, esmu saņēmis ministru prezidenta Artura...

Foto

Izlasot Imanta Parādnieka viedokli par kara nodokli

Atvainojos visiem, kas šodien lasa informāciju tikai par Krišjāņa Kariņa demisiju un jaunas Latvijas valdības izveidi. Šajā rakstā tā...

Foto

Urā, mēs uzvarējām KNAB!

15.jūlijā stājies spēkā Administratīvās rajona tiesas spriedums lietā, kurā četri deputātu kandidāti no Jaunās Vienotības un Latvijas Reģionu apvienības apvienotā saraksta Ventspils pilsētas pašvaldības...

Foto

Bez siles mēs nevaram un negribam!

Kustība “Par!” lēmusi turpināt darbu Rīgas domes vadībā, īstenojot 2020. gadā iesāktās pārmaiņas rīdziniekiem. Mēs turpināsim izglītībā iesākto, uzlabojot skolēnu...

Foto

Elektrības sadales tarifi - kļūda, kas tiks izlabota decembrī...

Laiku pa laikam sabiedrības viedoklis tomēr tiek ņemts vērā. Premjers ir apsolījis decembrī pārskatīt sadales tarifus. Tātad...