Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

„Es šo konkursu vinnēju godīgi,” par Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) 2,7 miljonus vērto tautas skaitīšanas konkursu saka GfK Custom Research Baltic valdes locekle Iluta Skrūzkalne (attēlā). Pirms astoņiem gadiem viņa bija nevienam nezināma socioloģisko pētījumu tirgus jaunpienācēja, tagad GfK ieguvis pasūtījumu, kas sasniedz teju pusi no visa tirgus gada apgrozījuma. Pasūtītājs CSP ir Ekonomikas ministrijas pārraudzībā esoša iestāde, kas licis uzdot jautājumu, vai veiksmes pamatā nav fakts, ka GfK bija iesaistīts Vienotības priekšvēlēšanu kampaņā un vēl aizvien to apkalpo.

„Es uzskatu, ka esmu spējīga uzrakstīt labu projektu. Pie mums ir uzskats, ka godīgi tu nevari dabūt šādus pasūtījumus, bet, lūk, es dabūju godīgi! Ja pirms tam tas tā nav bijis iespējams, tad tā sistēma ir mainījusies,” Pietiek saka GfK valdes locekle un līdzīpašniece Iluta Skrūzkalne. Viņa nesaredz konfliktsituāciju faktā, ka vienlaikus apkalpo ekonomikas ministra Arta Kampara (Vienotība) pārstāvēto politisko spēku un uzvar šī paša ministra pārraudzībā esošas iestādes konkursā. „Es pilnīgi nesaredzu pamatu šādam jautājumam, jo tas nozīmē, ka es kā pētījumu firma vairs nevaru piedalīties nevienā valsts pasūtījumā, ja esmu veikusi kaut vienu partijai interesantu pētījumu. Tas nozīmē - es vienreiz Vienotībai esmu kaut ko uztaisījusi un viss: ej nost no skatuves, nepiedalies publiskos iepirkumos, uz mūžu esi sasiets ar Vienotību,” retoriski vaicā Skrūzkalne. Ne ar Kamparu, ne ar Vienotībā ietekmīgo Edgaru Jaunupu GfK vadītāja CSP konkursu neesot pārrunājusi.

Vienotības apkalpotājiem veicas valsts pasūtījumos

GfK priekšvēlēšanu kampaņas laikā veica aptauju, iedzīvotājiem lūdzot izvēlēties starp atbalstu vienam no diviem iespējamiem premjera kandidātiem – vai nu Valdim Dombrovskim (Vienotība) vai Jānim Urbanovičam (Saskaņas centrs). Šī aptauja bija viens no Vienotības kampaņas centrālajiem elementiem, ap ko tika veidota arī politiķu retorika. Skrūzkalne atzīst, ka līgums par šīs aptaujas veikšanu slēgts starp GfK un Jauno laiku, bet neatklāj, kādu summu politiskais spēks par to samaksājis. „Līgumā ir ierakstīts, ka tā ir konfidenciāla informācija, un mēs to atklājam tikai pēc valsts iestāžu pieprasījuma.” Fakts, ka kādu politisko spēku apkalpojusi firma pēc vēlēšanām ieguvusi ar šo partiju saistītas valsts iestādes pasūtījumu, liek uzdot jautājumu, vai par šo naudu daļēji netiek apmaksāti priekšvēlēšanu pakalpojumi, ja par tiem samaksāts mazāk par tirgus cenu. „Tā bija pietiekami liela summa,” šādas aizdomas noraida Skrūzkalne.

Šobrīd GfK vēl aizvien turpina veikt Vienotībai socioloģiskos pētījumus, tiesa, vairs ne pa tiešo slēdzot līgumu ar šo apvienību vai kādu no tajā ietilpstošajām partijām, bet caur Vienotības priekšvēlēšanu kampaņas veidotājam Aināram Ščipčinskim piederošo reklāmas aģentūru McCann Erickson Riga, kurai ir līgums ar Vienotību.

GfK nav vienīgā firma, kurai priekšvēlēšanu kampaņas laikā bijis līgums ar ekonomikas ministra Arta Kampara pārstāvēto Jauno laiku un kas tagad ieguvusi Ekonomikas ministrijas pārraudzībā esošas iestādes vai uzņēmuma pasūtījumu. Pietek jau rakstīja, ka Ščipčinskim daļēji piederošā sabiedrisko attiecību firma Repute, kurai priekšvēlēšanu kampaņas laikā bija līgums ar Jauno laiku, tagad veidojusi Latvenergo jauno elektroenerģijas tarifu reklāmu, kurā saskatāmas pazīmes, ka tā vienlaikus kalpo kā Kampara politiskais PR. Tāpat Repute kopā ar vēl vienu Ščipčinskim daļēji piederošu firmu Inspired Communications ieguvusi CSP pasūtījumu veikt tautas skaitīšanas mediju kampaņu. Līguma summa - 157 tūkstoši latu. Ščipcinskis to Pietiek raksturoja kā sakritību. Arī ekonomikas ministrs Kampars Pietiek noliedzis jebkādu politisko lobiju un konkursu rezultātu ietekmēšanu.

Tautas skaitīšanas misēkļos GfK vainas nav

Par pēdējo dienu neveiksmēm, kas saistās ar atklātajiem trūkumiem tautas skaitīšanas interneta fāzē, kad iedzīvotāji internetā paši varēja aizpildīt anketas, GfK nav atbildīga. Tautas skaitīšanas programmatūru CSP iepirkusi no cita uzņēmuma, ar ko ilgstoši sadarbojas, turklāt nav atrasta kļūda pašā programmā, bet trūkumi saskatīti pašas CSP izvēlētajā metodē, kā notiek iedzīvotāju autorizēšanās sistēmā. „GfK ar to nav nekāda sakara,” Pietiek uzsver CSP priekšnieka vietnieks Kaspars Misāns.

Uzdevums, kas saskaņā ar līgumu jāveic GfK, aprobežojas tikai ar tā dēvētajiem „lauka darbiem”, proti, to tautas skaitīšanas daļu, kas attiecas uz intervētāju veikto iedzīvotāju intervēšanu viņu mājvietās. Bez tam GfK saskaņā ar līgumu veikusi šo intervētāju atlasi un apmācību, pēdējo – kopā ar CSP. GfK atbildība ir arī šo intervētāju darba kontrole, viņu darba apmaksa un transporta izdevumu segšana nokļūšanai pie aptaujājamiem.

Bažas par kvalitāti

Konkurenti ir izteikuši šaubas par vairākām tautas skaitīšanas projekta pozīcijām. Pirmkārt, ikviena Latvijas socioloģisko pētījumu firma ikdienā sadarbojas ar ne vairāk kā 200 profesionāli apmācītiem intervētājiem, to nosaka Latvijas tirgus ierobežotie apmēri. Tautas skaitīšanas projektam izvirzīta prasība par 2000 intervētāju nodrošināšanu, kuri būtu apmācīti un prastu apieties ar portatīvajiem datoriem. Firmu pārstāvji atzīst, ka intervētāji ir šī biznesa vājais posms, jo atrast uzticamu intervētāju, kurš neviltos datus, bet reāli veiks aptaujas, neesot viegli – cilvēki krāpjoties un kontroles sistēma regulāri atklājot šādus gadījumus. Skrūzkalne uzsver, ka tautas skaitītāju atlasē izmantota daudzpakāpju sistēma un to veikušas divas profesionālas personālatlases kompānijas. Turklāt ar katru intervētāju tiekot slēgts individuāls konfidencialitātes līgums, plus – kā ikvienā pētījumā nodrošināta iekšējā kontroles sistēma iespējamu pārkāpumu atklāšanai.

Tāpat ir skepse par prasību nodrošināt, ka intervētāji, nesastapuši mājās iedzīvotājus, pilsētās minētajā adresē atgriežas vismaz trīs reizes un laukos vismaz divas reizes. Ir viedoklis, ka šāds skaits ir par mazu, lai nodrošinātu tautas skaitīšanā iegūto datu kvalitāti, tas ir, lai tiktu aptaujāts maksimāls iedzīvotāju daudzums. Tautas skaitīšanā dots minimālais uzdevums aptaujāt 80% Latvijas iedzīvotāju, kas, pēc atsevišķu socioloģisko pētījumu tirgus dalībnieku domām, prasa paredzēt lielāku skaitu reižu, kad intervētāji, nesastapuši aptaujājamos, atgriežas atkārtoti. Tas savukārt sadārdzinātu piedāvājuma cenu. Skrūzkalne saka – neviena Latvijas socioloģisko pētījumu firma tagad nenodrošina lielāku atkārtoto vizīšu skaitu. Viņasprāt, divas līdz trīs reizes ir pietiekami, lai nodrošinātu aptaujas kvalitāti.

Konkurentus biedē tirgus pārdale

Jautājums arī, kāpēc tautas skaitīšanu, ko līdzšinējos gados ir veikusi pati CSP, šoreiz nolemts uzticēt privātai firmai. Nevienai no Latvijas tirgū strādājošajām socioloģisko pētījumu firmām nav pieredzes tautas skaitīšanas veikšanā, tajā skaitā arī starptautisko kompāniju GfK un TNS Latvijas atzariem. Tas izraisīja viļņošanos nozarē. Socioloģisko pētījumu nozarē Latvijā gada tirgus apjoms mērāms dažos miljonos latu. Iemetot šajā tirgū tik lielu kumosu, kāds ir tautas skaitīšanas projekts (pēc dažādām aplēsēm, šie 2,7 miljoni ir puse vai tuvu tam no visa tirgus apjoma gadā), pārējos spēlētājos ir bažas par tirgus pārdali par labu GfK.

CSP priekšnieka vietnieks Kaspars Misāns atminas, ka līdz šādam risinājumam nonākts pēc diskusijām Finanšu ministrijā vēl Einara Repšes (Jaunais laiks) laikā, kad saskaņotas tautas skaitīšanas prognozētā budžeta tāmes. „Tajā laikā bija doma veicināt valsts funkciju nodošanu privātajam sektoram, un šis ir viens no piemēriem, kā to lietu darīt. Pēc mūsu domām, tas ir normāls ārpakalpojums, ko var veikt socioloģisko pētījumu firmas,” uzskata Misāns.

Kurš palīdzēja ielauzties tirgū?

Tagadējās GfK Custom Research Baltic pirmsākumi, līdz tā iekļāvās GfK starptautiskajā tīklā, meklējami SIA InMind, kas nebija starp atzītiem socioloģisko pētījumu tirgus spēlētājiem. Šī nelielā uzņēmuma izrāviens tiek saistīts ar 2003. gada vasaru, kad SIA InMind negaidīti ieguva valsts pasūtījumu par telefonaptauju veikšanu pirms referenduma, lai nomērītu Latvijas iedzīvotāju attieksmi pret iestāšanos Eiropas Savienībā. Par izrāvienu to var uzskatīt nevis pasūtījuma cenas dēļ – tā bijusi niecīga, dažos simtos latu mērāma, bet tādēļ, ka valsts pasūtījums ES referenduma kampaņā uzskatāms par būtisku ierakstu jebkura uzņēmuma CV.

Daži ES iestāšanās kampaņā līdzdarbojušies Pietiek atminējušies, ka tobrīd par mazzināmo SIA InMind atzinīgi atsaucies Ščipčinskis, kurš līdz ar citiem ekspertiem bijis iekļauts kampaņas konsultatīvajā padomē. Tagad Ščipčinskis Pietiek teic, ka neatceroties šādu momentu, bet apstiprina, ka no studiju gadiem pazinis un profesionāli augstu vērtējis SIA InMind dibinātājus – Ilutu Skrūzkalni un viņas vīru. 2006. gadā SIA InMind kontrolpaketi iegādājās starptautiskā kompānija GfK, kas ir viens no lielākajiem šīs nišas spēlētājiem pasaulē. „Protams, klāt neesmu sēdējis, bet zinu, ka tas tika kārtots caur Ščipčinski,” ir pārliecināts viens no Latvijas socioloģisko pētījumu tirgus dalībniekiem. Ščipčinskis un Skrūzkalne šādus minējumus noliedz.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...