Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Aizsedzoties aiz birokrātiska žargona un nebeidzamām atsaucēm uz normatīvajiem aktiem un pat personāla vadības teoriju, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme pērn vairāku mēnešu garumā ir burtiski ņirgājusies par savu tiešo priekšnieku finanšu ministru Jāni Reiru (JV), kas pēc muitnieku aizturēšanas skandāliem vēlējās no viņas panākt kadru rotāciju gan muitā, gan citās VID struktūrās, kā arī iekšējā audita veikšanu VID, liecina “Neatkarīgās” rīcībā esošais ar pērnā gada 22. decembri datētais Finanšu ministrijas (FM) disciplinārlietas izmeklēšanas komisijas atzinums.

Atzinumā sarežģītā birokrātiskā tekstā cita starpā teikts: “No VID veiktajām darbībām FM disciplinārlietas izmeklēšanas komisija nevarēja viennozīmīgi secināt, ka ierēdņu ilgtermiņa pārcelšanas plāna izstrāde bija apzināti novilcināta, tomēr dažādu šo pamatojošo dokumentu iesniegšana FM un tādu nepārcelšanas kritēriju definēšana, kas pielāgoti tā, lai neviens VID patstāvīgās struktūrvienības vadītājs vai vietnieks, kuram saskaņā ar VID rīkojumu ir noteikts paaugstināta riska amats ar vidēju, augstu, vai ļoti augstu prioritāti nebūtu pakļaujams rotācijai, pārcelšanai, varētu liecināt, ka darbības nav bijušas vērstas uz pārcelšanas veikšanu.”

Citiem vārdiem - Jaunzeme likumiskās robežās ir darījusi visu iespējamo, lai nekāda kadru rotācija VID un muitā nenotiktu. Kāpēc? Finanšu ministra Reira ideja, kā viņš to tajā laikā intervijā “Neatkarīgajai” definēja, bijusi vēlme panākt, lai neatkārtotos tādi noziegumi, kuru dēļ pērnā gada sākumā un vasarā notika vērienīgās VID struktūru darbinieku aizturēšanas.

Pērn 15. septembrī J. Reirs pasludināja lēmumu I. Jaunzemi atstādināt no amata. Ministrs savu lēmumu cita starpā pamatoja ar to, ka aizturēta organizēta noziedzīga augsta līmeņa VID darbinieku grupa. Tie neesot zema līmeņa inspektori vai vienkāršs muitnieks, bet ļoti augsta līmeņa amatpersonas, kas strādā tiešā pārvaldes direktora vadībā, kurš savukārt tieši pakļaujas I. Jaunzemei: “Noziegumi, par kuriem šīs amatpersonas ir aizturētas, arī ir paši nopietnākie, kādus amatpersona vien var pieļaut. Šādā situācijā nav iedomājams, ka iestāde varētu izlikties, ka nekas nav noticis, un turpināt mierīgi strādāt tālāk.”

Taču, kā izriet no FM disciplinārlietas izmeklēšanas komisijas atzinuma, I. Jaunzeme tā vietā, lai izpildītu finanšu ministra rīkojumus sistēmisko nepilnību novēršanai VID, ir sākusi savdabīgu nepakļaušanās kampaņu, gluži kā vēloties aizsargāt pastāvošo sistēmu. Par izmisumu, ar kādu VID ierēdņi, šķiet, pildījuši šo I. Jaunzemes rīkojumu, liecina kaut vai tikai viena no daudzajām FM disciplinārlietas izmeklēšanas komisijas aprakstītajām epizodēm. Lai pamatotu VID darbinieku nerotēšanu atbilstoši finanšu ministra prasībām, I. Jaunzeme rakstīja: “Strādājot pie personāla pārcelšanas komponentes VID personāla politikā un stratēģijā, tika izmantota literatūra un aptaujāti citu iestāžu, kurās notiek regulāra personāla pārcelšana, vadītāji. Šajā procesā tika noskaidrots, ka modernajā personāla vadībā ir pazīstams jēdziens “Laterālā izaugsme”.” Tad seko pagarš personālvadības ekspertes Ineses Ešenvaldes citāts.

Un tad: “Laterālās izaugsmes ieviešana VID ir uzskatāma par būtisku pārmaiņu un tādēļ arī plānojama stratēģijas ietvaros un ieviešama ievērojot visas pārmaiņu ieviešanas stadijas. Šādu pārmaiņu ieviešana ir komplekss pasākums un nepietiek tikai ar pārcelšanas plāna izstrādi. (..) Viena no VID vērtībām ir lojalitāte, un to var iegūt tikai tad, ja darbinieks novērtēts un motivēts.” Tā uz finanšu ministra pārmetumiem par sistēmiskiem noziedzīgiem nodarījumiem un no tiem izrietošo nepieciešamību pēc augstākā līmeņa kadru rotācijas atbildēja I. Jaunzeme.

FM disciplinārlietas komisija sava 40 lapu garā ziņojuma rezultātā gan beigās nokļuva līdz “secinājumam”, ka nepastāv “tieša cēloniskā sakarība” starp VID amatpersonu “prettiesiskajām koruptīvajām darbībām un ar finanšu ministra rīkojumu “Par iekšējā audita ieteikumu ieviešanas grafika apstiprināšanu” apstiprināto ieteikumu par ierēdņu ilgtermiņa pārcelšanas plāna un kritēriju ierēdņu pārcelšanai savlaicīgu neizpildi. FM disciplinārlietas izmeklēšanas komisija nekonstatēja cēlonisku sakarību, ka ierēdņu ilgtermiņa pārcelšanas plāna un kritēriju ierēdņu pārcelšanai novēlota izstrāde būtu ietekmējusi VID amatpersonu koruptīvās darbības (!).”

Kā “Neatkarīgajai” situāciju komentēja J. Reirs, “būtībā uz manu aicinājumu veikt VID augstāko amatpersonu rotāciju I. Jaunzeme teica, ka to neveiks. Papildus pērn augustā bija notikumi, uz kuriem VID bija jāreaģē un jāinformē gan sabiedrība, gan finanšu ministrs - ne viens, ne otrs nenotika. Viņa izvairījās. Manā ieskatā informācijas slēpšana VID ir nepieļaujama, tā rada nesodāmības sajūtu”. Tāpēc arī sekojis viņa rīkojums par I. Jaunzemes atstādināšanu.

Citiem vārdiem, nabaga finanšu ministrs J. Reirs kļūdījās, domājot, ka VID struktūrās pastāv sistēmiskas korupcijas pazīmes, kuras var mazināt, panākot amatpersonu, jo īpaši augstu amatpersonu rotāciju. Viņa sekotājs un partijas biedrs Arvils Ašeradens uz disciplinārlietas izmeklēšanas komisijas ziņojuma pamata I. Jaunzemi neatlaida, tikai izteica rājienu.

Šobrīd viņa ziņā ir izvērtēt vēl daudz nopietnāko briestošo politisko skandālu, informāciju par kuru “Neatkarīgā” sniedza jau 2019. gadā, par VID informācijas sistēmu galvenā uzturētāja “Emergn” iespējamajām saitēm ar Krievijas varas struktūrām. Ja tas ir tā, VID nav tikai “kontrabandiski neizdarīgi”, bet, iespējams, burtiski noplūdina svarīgu Latvijas valsts informāciju Krievijai.

Pārpublicēts no neatkariga.nra.lv

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

"Maskavas nams" Rīgā – simbols ģeopolitiskā kursa maiņai?

FotoPirms nedēļas biedrība "Austošā Saule" pulcēja piketa dalībniekus pretī "Maskavas namam" Rīgā. Ar plakātiem, kas atgādināja par ukraiņu ciešanām un nepieciešamību atbrīvoties no Krievijas ietekmes, pretī Krievijas valsts simboliem. Piketa dalībniekiem nebija šaubu par to, ka vairāk nekā pusotru gadu pēc pilna apmēra kara sākuma Ukrainā un gadu pēc okupekļa nojaukšanas Pārdaugavā "Maskavas nama" atrašanās Rīgā ir spilgts simbols arvien neatrisinātajai cīņai par Latvijas ģeopolitisko kursu un mūsu pašu interesēm savā valstī.
Lasīt visu...

21

Vai pienācis laiks izvēlēties amatpersonas ar loterijas palīdzību?

FotoSortition. Tā senajās Atēnās sauca sistēmu, kurā tautas priekšstāvji, amatpersonas, augstākie ierēdņi, tiesneši tika izvēlēti lozējot. Tas, kuram izkrita kārts ieņemt kādu augstu amatu, tad deva zvērestu kalpot godīgi, tikai un vienīgi tautas interesēs, neņemt kukuļus utt. Šī senā demokrātijas metode nav pilnībā izzudusi līdz pat mūsu dienām, piemēram, tādās valstīs kā ASV, kur šādi tiek izvēlēti tiesu zvērinātie, kuri krimināllietās faktiski izlemj – vainīgs vai ne.
Lasīt visu...

3

Pateikt, ka šī būs katastrofāla valdība, var tikai kāds, kuram galvā ir atdzisusi putra, un arī okupācijas varas kolaborants Kūtris būs lielisks Saeimas priekšsēdētājs

FotoPagājušajā piektdienā, 15. septembrī, Latvijas Republikas Saeimā sākās ārkārtas sēde. Tajā bija tikai viens izskatāms jautājums, proti: “Par uzticības izteikšanu Ministru kabinetam.” Runa, protams, ir par aizejošās labklājības ministres Evikas Siliņas izveidoto valdību.
Lasīt visu...

3

Tas, ka Kūtris ir komunistu okupācijas varas kolaborants, „Delnai” ir pieņemami, bet tas, ka viņš atļaujas izteikt savu viedokli un ievēro nevainīguma prezumpciju, ir nosodāmi

FotoGodātie Saeimas deputāti, vēršamies pie Jums, lai paustu dziļas bažas par Gunāra Kūtra pieteikto kandidatūru un plānoto apstiprināšanu Saeimas priekšsēdētāja amatā. Uzskatām, ka deputāta publiskajā telpā izskanējušie izteikumi neatbilst augstajiem godprātības, atklātības un atbildīguma standartiem, kas tiek sagaidīti no Saeimas priekšsēdētāja kā vienas no augstākajām valsts amatpersonām.
Lasīt visu...

3

Tikai nesmejieties, bet mums ir atnākusi atziņa: ir jābūt drošiem, ka ikvienā jomā – iekšlietu, veselības, izglītības, reģionālās politikas vai citā – esam izdarījuši visu, lai cilvēki varētu izjustu augstu lojalitāti pret savu valsti

FotoRietumu pasaulē ārpolitika ir kļuvusi par drošības politiku, jo Krievijas brutālais iebrukums Ukrainā pasauli ir ievirzījis "kara laikmetā" – tādu secinājumu izteicu šā gada janvārī ārlietu debatēs.
Lasīt visu...

21

Par melīgo spriņģu, jembergu un visu pārējo Kremļa stabulnieku “līdzjūtības vaimanām”

FotoPētot Daugavpils Čmoikas un Re:Baltica prokrieviskā dueta darbības, uzdūros interesantam dokumentam, kurā Tiesībsargs analizē ar Imigrācijas likuma grozījumiem saistītos riskus, tai skaitā iespējamo eventuālo Krievijas Federācijas pilsoņu izraidīšanu no valsts nenokārtotas latviešu valodas pārbaudes dēļ.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Šajā valdībā nenotiks visādas nevajadzīgas, muļķīgas debates!

Šī būs pirmā centriski kreisā valdība kopš neatkarības atjaunošanas. Pirmā valdība, kas nebūs konservatīva....

Foto

Es aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu – un tāda arī būs manas valdības darbība

Lai patiesi izprastu otru cilvēku, ir jānoiet viņa...

Foto

Atklātā vēstule valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam: fakti skaidri norāda uz iespējamu tiesību pārkāpumu un neētisku rīcību no „Swedbank” puses

Godātais Latvijas valsts prezident Edgar Rinkēvič! Es,...

Foto

Briškens un manekena politiķi

Ik rītu pa ceļam uz darbu sanāk doties garām kāda lielveikala skatlogam, kurā nemainīgi stalti stāv manekeni, tērpti visnotaļ glītos uzvalkos. Tam...

Foto

Īsā atmiņa un krievu imperiālisma otrā elpa

Mums, latviešiem, ir vājības, kas tiek izmantotas pret mums. Kad mēs jūtam tūlītējus eksistenciālus draudus, tad mēs esam vienoti,...

Foto

Mans viedoklis

Privātiem medijiem var būt savi ideoloģiski, politiski, personiski mērķi. Tas ir normāli. Kāds dibina, pērk un uztur savu mediju vai medijus ar mērķi ietekmēt...

Foto

Dzirdam metaforas “kolektīvie Rietumi”, “krievu kolektīvais Putins” – bet ko tad nolēmis “kolektīvais latvietis”?

Tamlīdzīgi izplūduši izteicieni nav lietojami kā pilnvērtīgi termini, tikai kā metaforiski vispārinājumi,...

Foto

Kāpēc “sabiedriskais medijs” uzdod jautājumus un neatskaņo atbildes?

“Labdien! Paldies par izrādīto interesi saistībā ar norisēm Ogres novadā! Vēlos norādīt, ka Ogres Vēstures un mākslas muzeja...

Foto

Vācieši jauc nost vēja elektrostacijas, lai paplašinātu brūnogļu ieguvi!

Energokompānija RWE ir sākusi nojaukt septiņas vēja turbīnas blakus bijušajam Lützerath ciematam Ziemeļreinā-Vestfālenē. Iemesls: RWE vēlas paplašināt Garzweiler II virszemes brūnogļu...

Foto

Nesmejieties, bet mēs atkal esam sacerējuši vēstuli

Godātais valsts prezident, Saeima, ministru prezidenta kandidāte Evika Siliņa! Latvijā kultūras ministram būtu jābūt otram valsts vadītājam, garīgās attīstības...

Foto

Iesniegums par „Sadales tīklu” ir nepareizs!

31. augustā vairāki portāli publicēja rakstu par uzņēmēja Gata Lazdas vēršanos ar iesniegumu Ģenerālprokuratūrā par AS “Sadales tīkls” jaudas “nenodrošināšanu”...

Foto

Dažas piezīmes par jauno Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktori

Ogres novada dome izsludināja atklātu konkursu uz muzeja direktora amatu. Pieteicās diemžēl tikai viens pretendents –...

Foto

Imigrācijas likums un spēles ap terminiem

Ņemot vērā, kā pēdējo mēnešu laikā tiek manipulēts ar jēdzieniem saistībā ar Imigrācijas likuma normām saistībā ar ārzemnieku, precīzāk, Krievijas...

Foto

Rokas nost no mūsu Latvijā gūtās peļņas, tā vajadzīga dividendēm mūsu skandināvu akcionāriem

Viedokļi par un ap banku darbību, kas pēdējo mēnešu laikā uzvirmojuši, rada ilūziju,...

Foto

Negribēšanas spēks, vai kāpēc mēs gribam kā labāk, bet sanāk kā vienmēr. Dažas varbūt spurainas, taču rūgtas pārdomas

Disharmonijas izjūta vai emocionālā nelīdzsvarotība ir subjektīvi jēdzieni,...

Foto

„Sadales tīkla” rīcība: kurš uzņemsies politisko atbildību un kuram paliks kriminālā?

Kāpēc uzņēmumu un iestāžu vadītājiem kompetence ir svarīgāka par lojalitāti valdošajiem politiskajiem spēkiem....

Foto

Kad Marijas Naumovas koncertā publika uzvedas kā stacijas bufetē

Dzintaru koncertzāle šovasar lutinājusi ar daudziem skaistiem un dvēseli aizkustinošiem koncertiem. Divas reizes skatītājus priecējis Maestro Raimonds...

Foto

Prezidents ir viens, skolotāji ir daudzi

Šodien man uzticēts pastāstīt, ko var skolotājs un ko var prezidents. Citiem vārdiem sakot – “Atrodi atšķirības starp skolotāju un...

Foto

Lūdzu, netraucējiet jaunam OIK!

AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) paziņojums pārtraukt izsniegt tehniskās prasības jaunu elektrostaciju pieslēgšanai pārvades tīklam, balstoties uz jaudu nepieejamību tīklā, ir tirgus regulēšana....

Foto

Mana pieredze pašvaldības darbā: domes deputātiem vispār nevajadzētu dalīties pozīcijā un opozīcijā, bet vienkārši strādāt!

BIja kārtējā sarežģītā un iekšēji pretrunīgā diena Rīgas domē. Izjautājām Vilni...

Foto

Nost ar ielikteņiem, laiks profesionāļiem!

Katastrofāls dzimstības kritums, kas pērn, gada laikā samazinoties par 2000 jaundzimušo, sasniedzis 100 gados zemāko atzīmi, valsts ārējais parāds, kas tuvojas...

Foto

„Manabalss” iniciatīva: atcelt 22. augusta vienšošanos par grozījumiem Imigrācijas likumā par valsts valodas prasmēm

Aicinu atcelt 22. augustā notikušo valdības vienošanos par izmaiņu veikšanu Imigrācijas likumā...

Foto

Atklāta vēstule „Indexo” valdes priekšsēdētājam Valdim Siksnim

Godātais Sikšņa kungs (attēlā)! Organizējot Indexo akciju kotāciju Rīgas fondu biržā pirms vairāk nekā gada, akciju kotācijas noteikumos Jūs personīgi iekļāvāt...

Foto

Tu

Netiesājiet, tad jūs netapsit tiesāti; nepazudiniet, tad jūs netapsit pazudināti; piedodiet, tad jums taps piedots. (Lūkas 6:37)...

Foto

Kariņa redzējums ir mans redzējums: jo vairāk, jo labāk!

2023. gada 21. un 22. augustā Rīgas pilī esmu ticies ar visiem Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, pārrunājot...

Foto

Tautvaldība un globālisms

Tautvaldība, ja tā to var nosaukt, ir pirmatnējās demokrātijas forma, kur katra kopiena, dzimta vai ģimene izvēl savu pārstāvi iekšēju vai ārēju jautājumu...

Foto

Tikai nesmejieties, man atkal ir priekšā lieli dzīves lēmumi

Labrīt. Man šodien ir jāpieņem lieli dzīves lēmumi. Šajā pusgadā esmu piedzīvojis savas dzīves lielāko nodevību. Mani...

Foto

Brīvību pilsonim Ivanovam!

Es, Diana Uliganets, esmu uzņēmēja Igora Ivanova dzīvesbiedre un pilnvarotā persona. Man ir Ukrainas un Ungārijas dubultpilsonība. Jau ilgāku laiku dažādu objektīvu apstākļu,...

Foto

Es ar prieku uzticēšu jaunajai valdībai atrisināt visas aktuālās problēmas, kaut skaidrs, ka tas nav iespējams

Šodien, 2023. gada 17. augustā, esmu saņēmis ministru prezidenta Artura...

Foto

Izlasot Imanta Parādnieka viedokli par kara nodokli

Atvainojos visiem, kas šodien lasa informāciju tikai par Krišjāņa Kariņa demisiju un jaunas Latvijas valdības izveidi. Šajā rakstā tā...

Foto

Urā, mēs uzvarējām KNAB!

15.jūlijā stājies spēkā Administratīvās rajona tiesas spriedums lietā, kurā četri deputātu kandidāti no Jaunās Vienotības un Latvijas Reģionu apvienības apvienotā saraksta Ventspils pilsētas pašvaldības...

Foto

Bez siles mēs nevaram un negribam!

Kustība “Par!” lēmusi turpināt darbu Rīgas domes vadībā, īstenojot 2020. gadā iesāktās pārmaiņas rīdziniekiem. Mēs turpināsim izglītībā iesākto, uzlabojot skolēnu...

Foto

Elektrības sadales tarifi - kļūda, kas tiks izlabota decembrī...

Laiku pa laikam sabiedrības viedoklis tomēr tiek ņemts vērā. Premjers ir apsolījis decembrī pārskatīt sadales tarifus. Tātad...