Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pasaules epidemiologi un infektologi dara visu iespējamo, lai ierobežotu koronavīrusa SARS 2 tālāku izplatīšanos. Pasaules politiķi ik dienas pieņem pretrunīgus lēmumus, kam ir maz saistības ar slimības profilaksi un ārstēšanu. Ieteikumi pacientiem parasti aprobežojas ar ieteikumu neceļot un mazgāt rokas. Tiek aizliegti sporta pasākumi un kongresi, bet lielveikali joprojām pulcē tūkstošiem pircēju vienlaikus.

Neviens nevar garantēt to, ka koronavīrusa pandēmija nepārstaigās visu pasauli. Mums ir jābūt gataviem sastapties ar vīrusu, pārslimot to iespējami vieglā formā un atgriezties labākā pasaulē bez haosa, sasprindzinājuma, bailēm un vēlmes nopelnīt uz citu cilvēku veselības rēķina. Ļoti lūdzu jūs izlasīt un iegaumēt šos desmit punktus.

1. Svarīgākais uzdevums visiem tiem, kam ir hroniskas slimības, ir tās ārstēt: precīzi ievērot ārsta norādījumus gan par režīmu, gan diētu, gan precīzi lietot visas nozīmētās zāles. „Zāles nedarbojas pacientiem, kas tās nelieto,” teica bijušais ASV Veselības ministrs (Surgeon General of the United States) Čarlzs Evrets Kūps (C. Everett Koop, MD.). Koronovīruss apdraud tos, kas nepietiekami stabilizē savu cukura diabētu, neārstē savu astmu, hronisku obstruktīvu plaušu slimību vai sirds mazspēju.

Jūs nedrīkstat būt nelīdzestīgs ārstēšanai. Vīrusa epidēmijas laikā ļoti bīstama ir nelīdzestība (angliski: medication non-adherence) vai pacienta atteikšanās ievērot režīmu, dzīves veidu, zāļu lietošanas devas un laikus. Nepieciešams aiziet pie sava ģimenes ārsta vai vispārējās prakses ārsta pirms sastapšanās ar vīrusu. Ja jums ir 2. tipa cukura diabēts – jālieto ārsta nozīmētie medikamenti. Jālieto ārsta nozīmētie medikamenti pret paaugstinātu asinsspiedienu.

2. Kustēties un sportot katru dienu. Tas, kas katru dienu skries vai ātri soļos ar vai bez nūjām pusstundu vai labāk stundu svaigā gaisā, tas no koronavīrusa nemirs un smagi no koronavīrusa necietīs. Neviens valdības karantīnas pasākums nav tik efektīvs kā ātra kustība svaigā gaisā;

3. vingrot un vingrināt krūšukurvi katru dienu vairākkārt. Koronavīruss mēdz iemājot tieši elpceļu epitēlijšūnās vai alveolārajās šūnās. Vislabāk vīruss jūtas tur, kur gaisa plūsma maza – plaušu augšējos segmentos plecos un lejas segmentos pie diafragmas. Jebkurš rehabilitologs vai fizioterapeits parādīs vingrinājumus, kā šajos segmentos uzlabot elpošanu. Atcerēties, ka mazāk elpošanā nodarbinātajos plaušu segmentos dzīvo arī dažādas baktērijas, kas vīrusa izraisīto slimību ātri var pārvērst bakteriālā pneimonijā un sepsē. Arī šīs baktēriju krātuves ir jāventilē ar pareiziem elpošanas vingrinājumiem. Atcerieties, ka gluži tāpat kā ventilēt plaušas vajag ventilēt dzīvojamās un darba telpas;

4. Iespēju iegūt SARS CoV 2 vīrusu nosaka sarunas vai kontakta laiks ar inficēto personu. Izvairīties no tiešas komunikācijas ar citu (svešu) cilvēku, kas ilgāka par 10 minūtēm. Mēģināt izvairīties no sabiedriskā transporta un iepirkšanās aktivitātēm, kas pārsniedz šīs 10 minūtes. Lietot pietiekami daudz šķidruma. Iznākot no cilvēku pārblīvētas telpas vai lielveikala, nepakautrēties paņemt savu ūdens pudeli, iedzert no tās un iespējamos vīrusus noskalot lejup uz kuņģi pie kuņģa skābes.

5. Nelasīt un neskatīties televizorā un internetā reklāmas, kas iesaka lietot pretvīrusu vitamīnus un citus uzturbagātinātājus pret vīrusu. Uzturā lietot iespējami daudz fitoncīdus saturošu augu produktu – ķiplokus, lokus, salātus, spinātus, kāpostus utt.

6. Sarunāties ar citiem attālināti, vislabāk sešu pēdu attālumā. Atcerēties, ka koronavīrusu var pārnēsāt ne tikai ar gaisa pilieniem, atrodoties viens otram tuvāk par 1,8 metriem, bet arī bučojoties un seksa laikā. Šis priekšlikums gan nav populārs, par to nemēdz runāt, bet šis ir laiks, kad būtu ierobežojams seksa partneru skaits.

7. Neklausīt ieteikumiem lietot alkoholu kā zāles pret vīrusu. Alkohols atver vīrusam elpceļu vārtus, jo nomāc organisma aizsardzību. Nomest smēķēšanu tūlīt. Ķīnas kolēģu pētījumi liecina, ka atšķirība starp vīriešu un sieviešu mirstību korelē ar izsmēķēto cigarešu daudzumu.

8. Sejas maska ir labs aizsardzības līdzeklis, lai nesaslimtu ar SARS 2, bet daudz nozīmīgākas ir brilles. Vislabākās ir tādas, ko izmanto pludmales volejbolisti. Ja jums ir izvēle – lēcas vai brilles, vēl dažus mēnešus izvēlieties brilles;

9. Cilvēkiem ar hroniskām slimībām un gados veciem pacientiem izsvērt nepieciešamību vakcinēties ar pneimokoku vakcīnu. To plaušu karsoni, ar ko var nomirt, izraisa pneimokoki, kas jau atrodas mūsu elpceļos, bet var inficēt vīrusu skartās šūnas. Samazinot pneimokoka iespējas, samazinās iespējas vīrusa pneimonijai pārvērsties jauktā pneimonijā un sepsē. Lēmumam – veciem un hroniskiem pacientiem vakcinēties ar pneimokoku vakcīnu vai ne – jāpaliek jūsu ģimenes ārsta ziņā.

10. Mazgāt rokas pirms ēšanas, bet īpaši pēc lielveikala, sabiedriskā transporta un tualetes apmeklējuma. Roku mazgāšanai sabiedriskās tualetes vietā izvēlēties sterilizējoša šķidruma salvetes. Mazāk uzturēties ļaužu pieblīvētās vietās. Ja pieejama kalnu saulīte ar ultravioleto starojumu, lietot to telpu dezinfekcijai.

Visiem pacientiem es lūdzu atcerēties vēl piecas atziņas, kā arī tās nodot citiem.

1. Visvairāk apdraudēti ir medicīnas darbinieki. Saudzējiet viņus, jo tikai medicīnas profesionāļi jūs izārstēs no vīrusa un tā radītām slimības komplikācijām. Atcerieties, ka jums nav jāmēģina savu vīrusu uzklepot ārstam, māsai vai aptiekāram. Pēc Pasaules Medicīnas profesionāļu alianses ieteikuma mediķiem pienākas garāki atpūtas brīži starp izsaukumiem, retākas dežūras, augstāks atalgojums, drošāks aprīkojums un psiholoģisks atbalsts.

2. Ārsti ir gudri, labāk ticēt ārstam nekā politiskiem līderiem. Televizorā un internetā ticiet infektoloģijas un virusoloģijas speciālistiem.

3. Epidemiologi ir gudri, un viņi zina – kāpēc slēgtās telpās vīrusa izplatība no slimnieka pie slimnieka ir īpaši augsta. Ar epidemiologu muti runā pasaules zinātne.

4. Medicīna ir dārga. Visām valstīm nāksies atpogāt budžeta maku. Nāksies domāt par to, ka vajadzēs sagatavot vairāk ārstu, vairāk māsu, vairāk farmaceitu, vairāk rehabilitācijas speciālistu, un tas attieksies gan uz bagātām, gan attīstības valstīm. Šis nav pēdējais bīstamais vīruss, kas apdraud cilvēci.

5. Katram ir no galvas jāzina tikai viens telefona numurs – un tas ir sava ģimenes ārsta telefona numurs. Telefona klausuli pacels cilvēks, ka spēj, var un zin kā palīdzēt.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

20

Diskusija par iespējamo mošejas būvniecību Rīgā nav sākusies no īstā gala

FotoPēdējās nedēļās sabiedrībā vērojamā diskusija par iespējamo mošejas būvniecību Rīgā nav sākusies no īstā gala. Ar kategorisku paziņojumu, ka Rīgā mošejas netiks būvētas, pirmais klajā nāca Rīgas šī brīža vicemērs Edvards Ratnieks no Nacionālās apvienības. Diemžēl tas bija tīri politisks, pat provokatīvs paziņojums, kam tad nesekoja rūpīgāka analīze, ko mēs gribam aizliegt, kādā veidā un kāda mērķa labad?
Lasīt visu...

21

11 mazākumtautību valodas?

FotoMazākumtautību tiesību aizsardzību nosaka Latvijas Republikas Satversmes 114.pants, tādēļ gan šo tiesību, gan arī citu personas tiesību un brīvību jautājumi, kas ietverti Satversmes 8.nodaļā, ir valsts atbildības un visas sabiedrības interešu lokā. Kāpēc arī sabiedrības? Tāpēc, ka cilvēktiesību aizsardzībai ir nepieciešama gan atbilstoša likumdošana un metodes, gan valsts budžeta līdzekļi, kas iegūti, citstarp, iedzīvotājiem maksājot nodokļus.
Lasīt visu...

21

Esam barbaru ielenkumā, un Latvijai derētu jauns plāns, jo tagad daudz kas būs citādāk

FotoPēc dažām dienām pasaulē sāksies ievērojamas pārmaiņas. Faktiski - jaunas pasaules kārtības veidošanās.
Lasīt visu...

18

Tā ir viena un tā pati shēma: galvenais parūpēties par sevi, pārējais nav svarīgi

FotoEpizode pirms dažām dienām Marākešas (Maroka) lidostā: pasu kontroles rindā stāv apmēram tūkstots cilvēku. Rindā jāgaida vismaz stunda. Milzu telpā neapmierināti, bet pacietīgi drūzmējās ceļotāji no visas pasaules. Tad pēkšņi ierodas latviešu tūristu grupa.
Lasīt visu...

3

Mūsu Kampara kāju laušanas šūpoles par 160 000 eiro un kioskiņi par 9000 eiro ir tikai iesākums!

FotoRīgas centra renesanse ir sākusies – centrā aizvien vairāk parādās jauni restorāni un veikaliņi, iedzīvotāju skaits lēnām, bet pieaug, un tūristu skaits uzņem apgriezienus!
Lasīt visu...

10

Kas šogad gaidāms

FotoVara Latvijā 2025.gadā bruks kopā. Iekšējā politiskā krīze un šķelšanās. Jaunas vēlēšanas, izmaiņas valsts pārvaldē. Visdrīzāk prezidents pieņems lēmumu atlaist Saeimu!
Lasīt visu...

3

Konkurences padomei tāpat kā sliktam dejotājam traucē...

Foto2022. gadā līdz ar grozījumiem Konkurences likumā tika stiprinātas Konkurences padomes pilnvaras, neatkarība un resursi. Tika stiprināta arī iestādes lēmējinstitūcija – padome, palielinot tās locekļu skaitu no trim uz pieciem, kā arī padomes pilnvaras, kas sniedz iespēju tai aktīvāk iesaistīties iestādes iekšējo jautājumu apspriešanā, visiem padomes locekļiem ieņemot vienlīdzīgu statusu, tādējādi nodrošinot iestādes darba nepārtrauktību, caurspīdību un tiesiskumu.
Lasīt visu...

10

Ko pateica Gauss televīzijā pie Bērtules?

FotoIzpļāpājās. Faktiski apstprināja manu kompānijas vērtējumu - ap 300 miljoniem eiro. Formulējumā figurē daudziem neskaidrs „ja vērtējums ir nulle, tad 25% saglabāšanai valstij jāiegulda 75 miljoni”. 75 reiz 4 ir tie 300 miljoni.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Anda Čakša un bērnu slīkšana

Pirms diviem gadiem bērnu ārste Anda Čakša kļuva par izglītības un zinātnes ministri, un viņa skaidri apzinājās, ka bērni jāapmāca peldētprasmē, jo tas...

Foto

Kā ierēdņu mafija iepļaukāja Valaini

Šis būs hrestomātisks pastāsts par ierēdņu un politiķu attiecībām. Un te pat nav runa par to, ka konkrētais politiķis ir bijis...

Foto

Šis un tas no vēstures var atkārtoties… No kurienes “uzpeldēja” Gauss un kāpēc tik ilgi noturas virs ūdens?

Politologs Jānis Ikstens šajās dienās ir paudis,...

Foto

„airBaltic”: gadiem ilgā runa par peļņu, naudas atpelnīšanu vienmēr ir bijusi tikai meli

Vakar Martins Gauss LTV formulēja divas lietas. Pirmā, ka ar lidojumiem no Rīgas...

Foto

Tautai, kura sagājusi matos par tēmu “vajag dzemdēt bērnus vai nē”, nevar būt nākotnes

Tautai, kura sagājusi matos par tēmu “vajag dzemdēt bērnus vai nē”, nevar...

Foto

Vai jums tas “bērnudārzs” liekas normāls?

Daudzas lietas cilvēks ir izdomājis, lai ar tām cīnītos. Piemēram, noteicis darba laiku, darba dienu skaitu, atalgojumu – arī to,...

Foto

Paredzu šādu notikumu attīstības scenāriju

Paredzu šādu notikumu attīstības scenāriju:...

Foto

Kas Latvijas ekonomiku sagaida 2025. gadā?

Cilvēkiem ir tieksme pārvērtēt šī mirkļa notikumu spēju mainīt lietu kārtību pasaulē. Piemēram, Covid-19 krīzes laikā daudziem šķita, ka pasaules...

Foto

“Naida runa” un vārda brīvība

2021. gada 23. aprīlī Londonas policija aizturēja 71 gadu veco protestantu mācītāju Džonu Šērvudu (John Sherwood), uzlika viņam roku dzelžus un...

Foto

Vai „Latvenergo” patiešām ir jāšķērdē saules un vēja parkos?

AS "Sadales tīkls" vadītājs ir publiski paziņojis, ka ar saules ģenerācijas attīstību esam nonākuši "no viena grāvja...

Foto

Tauta valsts kantoru ērtībām jeb ar Grinča smīnu Ziemassvētkos

Ziemassvētku laiks atnācis ar pelēcīgu drūmumu un “sidrabiņa lietiņu”, kas smidzināja daudzviet Latvijā. Kad aiz loga tik...

Foto

Evikas Siliņas valdība ir stabilāka nekā jebkad agrāk

Uzreiz jāteic, ka virsrakstā izteiktais valdības stabilitātes vērtējums vēl nenozīmē, ka Evikas Siliņas valdība ir negāžama un līdz...

Foto

Novēlu jums uzticību tai misijai, kuras piepildīšanai jūs esat nākuši šajā pasaulē!

Jēzus, šķiroties no mācekļiem, teica: „Es jums atstāju mieru, Savu mieru es jums dodu....

Foto

Arhibīskapa vēstījums 2024. gada Ziemsvētkos

Dieva mīļotie, šajās dienās mēs svinam Kristus dzimšanu. Cilvēcei tas ir tikpat liels notikums, kāds mums katram ir mūsu pašu piedzimšana....

Foto

Pašam nekļūt par muļķi

“Kas uz savu brāli dusmo, tas sodāms tiesā; bet, kas saka uz savu brāli: ģeķis! — tas sodāms augstā tiesā; bet, kas...