Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Sākot jau no pirmās kara dienas, ir bijis jautājums, kas notiks ar Krievijas ekonomiku un finanšu sistēmu. Būtu naivi domāt, ka Krievija šajās jomās nav centusies sagatavoties kara apstākļiem un potenciālajam sankciju vilnim. Taču tieši tāpat kā frontē izskatās, ka neviens nebija gaidījis šādu notikumu gaitu.

Karam jau pārsniedzot ceturto simtu dienu, varam redzēt, ka Krievijas vadība saprot, ka tas viss tik drīz nebeigsies un valstu tautsaimniecības ir jāpielāgo jaunajām vajadzībām un izaicinājumiem. Piemēram, visās pusēs ir sapratne, ka neviens nav bijis gatavs karam ar tādu lādiņu un citas munīcijas patēriņu, un aizvien vairāk nāk ziņas, ka tiek mobilizētas esošās jaudas un veidotas jaunas ražotnes. 

Eiropas un ASV gadījumā tas ir ne vienkārši, bet tomēr paceļami, jo ir pieejams kapitāls, izejvielas un cilvēki, kas prot ražot un organizēt tādas komplicētas lietas kā munīcija. Gan Eiropa, gan ASV spēj un ražo visu, sākot no visvienkāršākajām lietām un beidzot ar atomreaktoriem un kosmosa tehnoloģijām, un ar šādu potenciālu saražot munīciju un kara tehniku, gan ar zināmu piepūli, var pārskatāmos termiņos. 

Taču Krievijas gadījumā, kuras ražošanas potenciāls no padomju laikiem ir lielā mērā pagaisis un ir kļuvis pilnīgi atkarīgs no komplektējošām detaļām, kas tiek ražotas rietumos vai austrumos, tādos apstākļos, protams, sākt ražot kaut ko, kas ir sarežģītāks, ir daudz grūtāk.

Izejvielas - tām jābūt pieejamām Krievijā, jo tās teritorijā atrodas visa Mendeļejeva periodiskās tabulas izejvielu komplekss. Otra problēma ir kvalitatīva un spējīga personāla pieejamība, kas ir nopietna problēma, jo, zaudējot ražošanas kapacitāti, zūd arī cilvēki, kas saprot, kas ir ražošanas kvalitātes disciplīna u. c.

Trešā problēma ir cilvēki, kas spēj organizēt, jo jaunu rūpnīcu izveidošana vai esošās nopietna reorganizācija ir sarežģīta vadības problēma. Šajā situācijā cilvēki ar šādām spējām ir pametuši valsti, lai izvairītos no mobilizācijas un nodrošinātu komfortu sev un saviem ģimenes locekļiem ārpus dzelzs priekškara.

Ceturtā problēma ir finanšu speciālistu pieejamība, kas var izveidot efektīvu sistēmu, lai nauda, kas ir ekonomikas asinsrite, plūst bez kavēšanās, it īpaši apstākļos, kādos ir Krievija, kad sankcijas ir nopietni ietekmējušas finanšu sektoru. 

Pēc informācijas dinamikas var skaidri redzēt, kā Krievijas psiholoģisko operāciju spēki cenšas piespiest cilvēkus, kas ir vajadzīgi Krievijas ekonomikas adaptācijai, atgrieztos Krievijā. Viens no visizplatītākajiem veidiem ir veikt psiholoģiskas operācijas, padarot konkrētu vajadzīgu cilvēku dzīvi neciešamu, lai radītu sajūtu, ka nav citas izejas kā atgriezties Putina Krievijā, kur nav sankciju un kur viss ir labi un komfortabli.

Viens no redzamākajiem piemēriem ir spiediens uz Alfa Grupas akcionāriem Fridmanu un Avenu. Spiediens palielinājās, kad parādījās ziņas, ka viņi pārdod savu banku Krievijā. Par šiem kungiem var pateikt daudz ko gan par sadarbību ar režīmu, gan par draudzību ar Putinu, bet viens ir skaidrs: kā vadītāji šie cilvēki ir ļoti spējīgi.

Daudzi ir tikuši pie visa kā Krievijā, bet ne daudzi ir radījuši tādas biznesa impērijas, kas ir izturīgas pret sitieniem un sankcijām, kas liecina, ka viņi savu darbu prot. Piemēram, Ukrainas viena no lielākajām bankām Sense bank (Alfa Bank Ukrainā līdz 2022. gada 1. decembrim) spēj izturēt kara sitienus un turpināt strādāt un apkalpot klientus.

Tādēļ, paskatoties uz viļņošanos, kas sākās krievu opozicionāru vidū pēc tam, kad Kremļa rokaspuisis  Venediktovs publicēja vēstuli ar parakstiem, lai izņemtu Avenu un Fridmanu no sankcijām, tas bija vēl viens apliecinājums, ka visa Krievijas tā saucamā opozīcija ir caurausta ar FSB, GRU un citu dienestu aģentiem, kuriem ir jādzied vienā korī, kad diriģenti no Maskavas pamāj.

Protams, var teikt, ka tā ir sazvērestības teorija, bet kā var izskaidrot to, ka tādi oligarhi kā Mahmudovs un Bokarevs var klusi mierīgi izvairīties no sankcijām un turpināt Rīgas centrā ražot elektromehāniskās iekārtas, kas tiek tālāk eksportētas caur pelēkām shēmām uz Krieviju un izmantotas tanku ražošanā?

Šie cilvēki var mierīgi pārvietoties pa Eiropu, organizējot materiālu sagādi Krievijas militārajai rūpnieciskajai nozarei, un neviens tā saucamais krievu opozicionārs ne pušplēstu vārdu par to, ka šie cilvēki ir jāliek sankcijās nekavējoties. Laikam jau tādēļ, ka viņiem jājūtas komfortabli, lai var ar pilnu atdevi darīt savu netīro darbu.

Bet tie, kas ir uzdrošinājušies nepalīdzēt mātes Krievijas karā pret briesmīgajiem Rietumiem (NATO u.c.), tie jāliek sankcijās un maksimāli jāsoda, lai viņi aptvertu savu kļūdu, saprastu, cik garas ir Tētiņa Putina rokas, un brauktu mājās ar savu darbu izpirkt savu vainu.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

"Maskavas nams" Rīgā – simbols ģeopolitiskā kursa maiņai?

FotoPirms nedēļas biedrība "Austošā Saule" pulcēja piketa dalībniekus pretī "Maskavas namam" Rīgā. Ar plakātiem, kas atgādināja par ukraiņu ciešanām un nepieciešamību atbrīvoties no Krievijas ietekmes, pretī Krievijas valsts simboliem. Piketa dalībniekiem nebija šaubu par to, ka vairāk nekā pusotru gadu pēc pilna apmēra kara sākuma Ukrainā un gadu pēc okupekļa nojaukšanas Pārdaugavā "Maskavas nama" atrašanās Rīgā ir spilgts simbols arvien neatrisinātajai cīņai par Latvijas ģeopolitisko kursu un mūsu pašu interesēm savā valstī.
Lasīt visu...

21

Vai pienācis laiks izvēlēties amatpersonas ar loterijas palīdzību?

FotoSortition. Tā senajās Atēnās sauca sistēmu, kurā tautas priekšstāvji, amatpersonas, augstākie ierēdņi, tiesneši tika izvēlēti lozējot. Tas, kuram izkrita kārts ieņemt kādu augstu amatu, tad deva zvērestu kalpot godīgi, tikai un vienīgi tautas interesēs, neņemt kukuļus utt. Šī senā demokrātijas metode nav pilnībā izzudusi līdz pat mūsu dienām, piemēram, tādās valstīs kā ASV, kur šādi tiek izvēlēti tiesu zvērinātie, kuri krimināllietās faktiski izlemj – vainīgs vai ne.
Lasīt visu...

3

Pateikt, ka šī būs katastrofāla valdība, var tikai kāds, kuram galvā ir atdzisusi putra, un arī okupācijas varas kolaborants Kūtris būs lielisks Saeimas priekšsēdētājs

FotoPagājušajā piektdienā, 15. septembrī, Latvijas Republikas Saeimā sākās ārkārtas sēde. Tajā bija tikai viens izskatāms jautājums, proti: “Par uzticības izteikšanu Ministru kabinetam.” Runa, protams, ir par aizejošās labklājības ministres Evikas Siliņas izveidoto valdību.
Lasīt visu...

3

Tas, ka Kūtris ir komunistu okupācijas varas kolaborants, „Delnai” ir pieņemami, bet tas, ka viņš atļaujas izteikt savu viedokli un ievēro nevainīguma prezumpciju, ir nosodāmi

FotoGodātie Saeimas deputāti, vēršamies pie Jums, lai paustu dziļas bažas par Gunāra Kūtra pieteikto kandidatūru un plānoto apstiprināšanu Saeimas priekšsēdētāja amatā. Uzskatām, ka deputāta publiskajā telpā izskanējušie izteikumi neatbilst augstajiem godprātības, atklātības un atbildīguma standartiem, kas tiek sagaidīti no Saeimas priekšsēdētāja kā vienas no augstākajām valsts amatpersonām.
Lasīt visu...

3

Tikai nesmejieties, bet mums ir atnākusi atziņa: ir jābūt drošiem, ka ikvienā jomā – iekšlietu, veselības, izglītības, reģionālās politikas vai citā – esam izdarījuši visu, lai cilvēki varētu izjustu augstu lojalitāti pret savu valsti

FotoRietumu pasaulē ārpolitika ir kļuvusi par drošības politiku, jo Krievijas brutālais iebrukums Ukrainā pasauli ir ievirzījis "kara laikmetā" – tādu secinājumu izteicu šā gada janvārī ārlietu debatēs.
Lasīt visu...

21

Par melīgo spriņģu, jembergu un visu pārējo Kremļa stabulnieku “līdzjūtības vaimanām”

FotoPētot Daugavpils Čmoikas un Re:Baltica prokrieviskā dueta darbības, uzdūros interesantam dokumentam, kurā Tiesībsargs analizē ar Imigrācijas likuma grozījumiem saistītos riskus, tai skaitā iespējamo eventuālo Krievijas Federācijas pilsoņu izraidīšanu no valsts nenokārtotas latviešu valodas pārbaudes dēļ.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Šajā valdībā nenotiks visādas nevajadzīgas, muļķīgas debates!

Šī būs pirmā centriski kreisā valdība kopš neatkarības atjaunošanas. Pirmā valdība, kas nebūs konservatīva....

Foto

Es aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu – un tāda arī būs manas valdības darbība

Lai patiesi izprastu otru cilvēku, ir jānoiet viņa...

Foto

Atklātā vēstule valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam: fakti skaidri norāda uz iespējamu tiesību pārkāpumu un neētisku rīcību no „Swedbank” puses

Godātais Latvijas valsts prezident Edgar Rinkēvič! Es,...

Foto

Briškens un manekena politiķi

Ik rītu pa ceļam uz darbu sanāk doties garām kāda lielveikala skatlogam, kurā nemainīgi stalti stāv manekeni, tērpti visnotaļ glītos uzvalkos. Tam...

Foto

Īsā atmiņa un krievu imperiālisma otrā elpa

Mums, latviešiem, ir vājības, kas tiek izmantotas pret mums. Kad mēs jūtam tūlītējus eksistenciālus draudus, tad mēs esam vienoti,...

Foto

Mans viedoklis

Privātiem medijiem var būt savi ideoloģiski, politiski, personiski mērķi. Tas ir normāli. Kāds dibina, pērk un uztur savu mediju vai medijus ar mērķi ietekmēt...

Foto

Dzirdam metaforas “kolektīvie Rietumi”, “krievu kolektīvais Putins” – bet ko tad nolēmis “kolektīvais latvietis”?

Tamlīdzīgi izplūduši izteicieni nav lietojami kā pilnvērtīgi termini, tikai kā metaforiski vispārinājumi,...

Foto

Kāpēc “sabiedriskais medijs” uzdod jautājumus un neatskaņo atbildes?

“Labdien! Paldies par izrādīto interesi saistībā ar norisēm Ogres novadā! Vēlos norādīt, ka Ogres Vēstures un mākslas muzeja...

Foto

Vācieši jauc nost vēja elektrostacijas, lai paplašinātu brūnogļu ieguvi!

Energokompānija RWE ir sākusi nojaukt septiņas vēja turbīnas blakus bijušajam Lützerath ciematam Ziemeļreinā-Vestfālenē. Iemesls: RWE vēlas paplašināt Garzweiler II virszemes brūnogļu...

Foto

Nesmejieties, bet mēs atkal esam sacerējuši vēstuli

Godātais valsts prezident, Saeima, ministru prezidenta kandidāte Evika Siliņa! Latvijā kultūras ministram būtu jābūt otram valsts vadītājam, garīgās attīstības...

Foto

Iesniegums par „Sadales tīklu” ir nepareizs!

31. augustā vairāki portāli publicēja rakstu par uzņēmēja Gata Lazdas vēršanos ar iesniegumu Ģenerālprokuratūrā par AS “Sadales tīkls” jaudas “nenodrošināšanu”...

Foto

Dažas piezīmes par jauno Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktori

Ogres novada dome izsludināja atklātu konkursu uz muzeja direktora amatu. Pieteicās diemžēl tikai viens pretendents –...

Foto

Imigrācijas likums un spēles ap terminiem

Ņemot vērā, kā pēdējo mēnešu laikā tiek manipulēts ar jēdzieniem saistībā ar Imigrācijas likuma normām saistībā ar ārzemnieku, precīzāk, Krievijas...

Foto

Rokas nost no mūsu Latvijā gūtās peļņas, tā vajadzīga dividendēm mūsu skandināvu akcionāriem

Viedokļi par un ap banku darbību, kas pēdējo mēnešu laikā uzvirmojuši, rada ilūziju,...

Foto

Negribēšanas spēks, vai kāpēc mēs gribam kā labāk, bet sanāk kā vienmēr. Dažas varbūt spurainas, taču rūgtas pārdomas

Disharmonijas izjūta vai emocionālā nelīdzsvarotība ir subjektīvi jēdzieni,...

Foto

„Sadales tīkla” rīcība: kurš uzņemsies politisko atbildību un kuram paliks kriminālā?

Kāpēc uzņēmumu un iestāžu vadītājiem kompetence ir svarīgāka par lojalitāti valdošajiem politiskajiem spēkiem....

Foto

Kad Marijas Naumovas koncertā publika uzvedas kā stacijas bufetē

Dzintaru koncertzāle šovasar lutinājusi ar daudziem skaistiem un dvēseli aizkustinošiem koncertiem. Divas reizes skatītājus priecējis Maestro Raimonds...

Foto

Prezidents ir viens, skolotāji ir daudzi

Šodien man uzticēts pastāstīt, ko var skolotājs un ko var prezidents. Citiem vārdiem sakot – “Atrodi atšķirības starp skolotāju un...

Foto

Lūdzu, netraucējiet jaunam OIK!

AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) paziņojums pārtraukt izsniegt tehniskās prasības jaunu elektrostaciju pieslēgšanai pārvades tīklam, balstoties uz jaudu nepieejamību tīklā, ir tirgus regulēšana....

Foto

Mana pieredze pašvaldības darbā: domes deputātiem vispār nevajadzētu dalīties pozīcijā un opozīcijā, bet vienkārši strādāt!

BIja kārtējā sarežģītā un iekšēji pretrunīgā diena Rīgas domē. Izjautājām Vilni...

Foto

Nost ar ielikteņiem, laiks profesionāļiem!

Katastrofāls dzimstības kritums, kas pērn, gada laikā samazinoties par 2000 jaundzimušo, sasniedzis 100 gados zemāko atzīmi, valsts ārējais parāds, kas tuvojas...

Foto

„Manabalss” iniciatīva: atcelt 22. augusta vienšošanos par grozījumiem Imigrācijas likumā par valsts valodas prasmēm

Aicinu atcelt 22. augustā notikušo valdības vienošanos par izmaiņu veikšanu Imigrācijas likumā...

Foto

Atklāta vēstule „Indexo” valdes priekšsēdētājam Valdim Siksnim

Godātais Sikšņa kungs (attēlā)! Organizējot Indexo akciju kotāciju Rīgas fondu biržā pirms vairāk nekā gada, akciju kotācijas noteikumos Jūs personīgi iekļāvāt...

Foto

Tu

Netiesājiet, tad jūs netapsit tiesāti; nepazudiniet, tad jūs netapsit pazudināti; piedodiet, tad jums taps piedots. (Lūkas 6:37)...

Foto

Kariņa redzējums ir mans redzējums: jo vairāk, jo labāk!

2023. gada 21. un 22. augustā Rīgas pilī esmu ticies ar visiem Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, pārrunājot...

Foto

Tautvaldība un globālisms

Tautvaldība, ja tā to var nosaukt, ir pirmatnējās demokrātijas forma, kur katra kopiena, dzimta vai ģimene izvēl savu pārstāvi iekšēju vai ārēju jautājumu...

Foto

Tikai nesmejieties, man atkal ir priekšā lieli dzīves lēmumi

Labrīt. Man šodien ir jāpieņem lieli dzīves lēmumi. Šajā pusgadā esmu piedzīvojis savas dzīves lielāko nodevību. Mani...

Foto

Brīvību pilsonim Ivanovam!

Es, Diana Uliganets, esmu uzņēmēja Igora Ivanova dzīvesbiedre un pilnvarotā persona. Man ir Ukrainas un Ungārijas dubultpilsonība. Jau ilgāku laiku dažādu objektīvu apstākļu,...

Foto

Es ar prieku uzticēšu jaunajai valdībai atrisināt visas aktuālās problēmas, kaut skaidrs, ka tas nav iespējams

Šodien, 2023. gada 17. augustā, esmu saņēmis ministru prezidenta Artura...

Foto

Izlasot Imanta Parādnieka viedokli par kara nodokli

Atvainojos visiem, kas šodien lasa informāciju tikai par Krišjāņa Kariņa demisiju un jaunas Latvijas valdības izveidi. Šajā rakstā tā...

Foto

Urā, mēs uzvarējām KNAB!

15.jūlijā stājies spēkā Administratīvās rajona tiesas spriedums lietā, kurā četri deputātu kandidāti no Jaunās Vienotības un Latvijas Reģionu apvienības apvienotā saraksta Ventspils pilsētas pašvaldības...

Foto

Bez siles mēs nevaram un negribam!

Kustība “Par!” lēmusi turpināt darbu Rīgas domes vadībā, īstenojot 2020. gadā iesāktās pārmaiņas rīdziniekiem. Mēs turpināsim izglītībā iesākto, uzlabojot skolēnu...

Foto

Elektrības sadales tarifi - kļūda, kas tiks izlabota decembrī...

Laiku pa laikam sabiedrības viedoklis tomēr tiek ņemts vērā. Premjers ir apsolījis decembrī pārskatīt sadales tarifus. Tātad...