Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Bijušais Latvijas armijas komandieris Raimonds Graube, šķiet, piedalās kaut kādās dīvainās derībās, kurās laikam jau uzvar tas, kurš sastāsta lielākas muļķības par valsts aizsardzību.

Profesijas prasību dēļ esmu redzējis un piedzīvojis visus Ukrainas kara etapus: sākot no Iekšlietu karaspēka uzbrukumiem Eiromaidana kazaku sotņām, turpinot ar “zaļo cilvēciņu” veikto Krimas aneksiju, kauju par Doņeckas lidostu un Donbasa karu 2014. gadā. To visu esmu izmantojis ne tikai reportāžu taisīšanā, bet arī grāmatā “UKRAINA. Dzīvība, nāve un iekšējā revolūcija: aculiecinieka stāsts”. Pats par sevi saprotams, daudzkārt esmu veidojis reportāžas arī kopš pilnmēroga kara sākuma pirms gandrīz jau diviem gadiem — kaut kas no tā iekļuvis grāmatā “Ukrainas vēsture”.

 

Līdz ar to man kā daudzkārtējam aculieciniekam Krievijas agresijai darbībā, kā arī ukraiņu pretuzbrukumiem ir jānorāda, ka Raimondam Graubem un viņa kā atvaļināta ģenerāļa izteikumiem nevar ticēt.

Jaunākos R. Graubes izteikumus saistībā ar Baltijas kopīgiem plāniem veidot aizsardzības līniju uz Krievijas robežas un būvēt vismaz 600 bunkurus šonedēļ citēja LETA. Sākumā ir vispārīgi pareizas frāzes: “Baltijas valstu apņemšanās veidot Baltijas Aizsardzības līniju ir ļoti pareizs solis, bet projekts nebūs lēts. […] Daba ir ļoti atšķirīga Igaunijā un Latvijā, līdz ar to bunkuru aizsardzības sistēmas atšķirsies dažādās vietās.” R. Graubes ieskatā līnijas veidošanā ir jāveic ļoti nopietns un rūpīgs pētījums, jo dažāda inženiertehnisko konstrukciju veidošana prasīs papildu izpēti.

Tiktāl labi, bet tad sākas kaut kāds Pirmais pasaules karš: “Dzelzsbetona dzoti, ložmetējligzdas vai vietas, kas sagatavotas artilērijas sistēmām — tas viss ir komplekss jautājums.”

Ikviens, kurš palasīja ziņas 2022. gadā, redzēja: ukraiņi atsita krievu iebrukumu tāpēc, ka piespieda okupantu iesaistīties tajā, uz ko krievi nebija gatavi — tā ir manevrējoša karadarbība kustībā. Nekādi “dzelzsbetona dzoti un ložmetējligzdas” neizglāba Ukrainu — valsti izglāba tās aizstāvju spēja pārvietoties uz vajadzīgajām vietām vajadzīgajā ātrumā.

Ukraiņi, kur tas bija iespējams, noturēja pilsētas (Harkiva, Konotopa, Sumi, Čerņihiva utt.), bet tajās vietās, kur viņiem tas bija izdevīgi, ļāva krievu tehnikas kolonnām ieiet pilsētās, kur tās nolikvidēja, tātad ievilināja krievus iepriekš NESAGATAVOTĀS pozīcijās. Būtu pozīcijas sagatavotas, nobetonētas, nocietinātas un aprīkotas ar ieročiem vai personālu, krievu izlūkošana šo pozīciju izvietojumu sen zinātu un tās nobumbotu pirmajās sešās stundās.

No vēstures visiem skaidrs, ka Mažino līnija neglāba Franciju, tāpat šaha lauciņu veidā izvietotie nocietinājumi neglāba Franciju pret hitleriešiem, jo tie vienkārši atrada joslas, kā iziet starp nocietinātajiem punktiem un netērēt laiku to apkaušanai — to dara, kad pretinieka teritorija okupēta jau lielākā dziļumā.

Savukārt bijušā ģenerāļa domas, pilnā nopietnībā pieminot “vietas, kas sagatavotas artilērijas sistēmām”, jau ir klaji kaitnieciskas un valsts aizsardzības spējas graujošas.

Kad 2022. gada vasarā ukraiņi uzsāka pretuzbrukumu, vispirms ar HiMARS šķaidot okupantu uzkrātās rezerves aizmugurē un tad sākot māņu uzbrukumu frontes dienvidgalā no Aizkrāces uz Hersonu, pēc tam attīstīja īsto pretuzbrukumu pilnīgi pretējā frontes galā (no Harkivas uz Donbasa pusi), operācijas noslēgumā pamanoties tomēr atbrīvot arī Hersonu, tad bija redzams, kā strādā artilērija: tā gandrīz visu laiku ir kustībā. Lielgabals tiek pievilkts frontei, dažas reizes izšauj un tad tiek ātri aizvilkts citur, kamēr ienaidnieks nav izskaitļojis tā koordinātes vai arī kamēr lādiņš no pretinieka lielgabala atrodas lidojumā. Pašgājējhaubice vai jebkāda reaktīvā artilērija piebrauc, uzbliež pa ienaidniekiem un tad zibenīgi pārbrauc uz nākamo vietu, kamēr nav atlidojusi “atvetka”.

Vēl pirms kaujas sagatavot jebkādas pozīcijas artilērijai nozīmē laipni parādīt ienaidniekam, kur atradīsies tava artilērija. Krievija vienmēr izmanto spiegus, maksā nodevējiem, izlūko no kosmosa un no lidmašīnām. Jebkurā brīdī var atsūtīt izlūkdronu. Kaut vai tikai izbūvēt jebkādas pozīcijas artilērijai (kura mūsdienās tāpat visa ir mobila un spēj vai nu braukt pati, vai — sliktākajā gadījumā — tiek vilkta un spēj šaut no jebkurienes) nozīmē parādīt vietas, kur tava artilērija agri vai vēlu tiks novietota. Izbūvēt pozīcijas artilērijai, pie kam tādas mūsdienās nemaz nepalīdz artilērijai trāpīt pa ienaidniekiem, nenozīmē tikai iztērēt naudu bezvērtīgi. Tas nozīmē iedot pretiniekiem lielus, treknus mērķus tieši rokās.

Vēl atvaļinātais ģenerālis ar lielu pārliecību runā: “Protams, ka meža vidū vai purva malā neviens neveidos inženiertehniskās būves, kas paredzētas bruņutehnikas apturēšanai.”

Būtu interesanti uzzināt, uz kādiem datiem balstās šādas iedomas. Pēdējo divu gadu laikā krievi ir parādījuši, ka var iet uzbrukumā caur mežiem uz ziemeļiem no Kijivas, un arī mēģinājuši forsēt upes un purvus — katrā ziņā Sjeverodoņecas upi, Inhulecu un purvainās vietas Kupjanskas apkārtnē pārvarēt mēģināja ne reizi vien, un tikai ukraiņu izlūkdronu atklātā informācija palīdzēja uzbrucējus sašaut. Ukraiņi savukārt pamanījušies forsēt milzīgi plato Dņipro upi un izveidot pozīcijas krievu okupētajā krastā. Tā ka ir pilnīgs izdomājums uzskatīt, ka bruņutehnika nebūšot gaidāma uzbrukumos caur mežiem vai gar purvu malām. Prakse jau tagad pierādījusi pretējo, pie kam vairākkārt.

Tas, ko Ukrainas karš pret okupantu ir pierādījis atkal un atkal — primārajam ieguldījumam jābūt dronos, pretgaisa aizsardzībā un pašiem savu motorizēto un mehanizēto karavīru pārvietošanās spējās, nevis jāgrūž nauda un betons nocietinājumos, kuru vietas ienaidniekam zināmas jau iepriekš un kuru sagraušanai krieviem arvien būs lādiņu, artilērijas, raķešu un aviobumbu pārsvars. Tikpat labi varētu trenēt gaisa desanta divīziju, apzinoties, ka uz visiem būs tikai viens divplāksnis.

Būtu interesanti uzzināt, kāpēc atvaļinātajam ģenerālim, bijušajam Latvijas armijas komandierim vajag sevi tā pazemot, stāstot šādas bezjēdzības, kas pretrunā ar Ukrainā novērojamo realitāti. Viens no iespējamajiem izskaidrojumiem — tādā veidā tiek mānīti krievi, mēģinot radīt iespaidu, ka “Latvijā jau no kara pat ģenerālis neko nesaprot”. Diemžēl, tā kā šādi izteikumi izplatās pamatā vietējā auditorijā, iznāk dezinformēt pašiem savu sabiedrību, kurā (par laimi) reti kuram ir tiešā pieredzē balstīta sapratne par Ukrainas karadarbību.

Līdz ar to Latvijas sabiedrībai kopumā būs labāk, ja mēs neņemsim par pilnu visu šādu “parketa virsnieku”, “kāzu ģenerāļu”, “aizmugures admirāļu” un citu “atvaļināto kaprāļu” muldēšanu, kas aizķērusies priekšstatos laikmetā starp Pirmo un Otro pasaules karu. Meklēsim un izzināsim patiesību par Ukrainas pieredzi!

Cerot, ka mums tā nebūs vajadzīga.

Piemēri tam, kā izskatās hibrīdkarš realitātē: ej.uz/Donecka un ej.uz/Donbass

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

FotoAr katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta vēlēšanas jūnija sākumā nav izņēmums. Lasām likumu un aplūkojam, kādas jaunas iespējas un ērtības šogad ieviestas nobalsošanā.
Lasīt visu...

6

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

FotoLaikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā dzīvojošajiem Krievijas pilsoņiem jāpierāda savas latviešu valodas zināšanas, Latvijas Televīzija (LTV) kā tāds atpakaļrāpulis nākusi klajā ar paziņojumu, ka Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates tā rīkos arī krievu valodā!
Lasīt visu...

18

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

FotoLatvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates.
Lasīt visu...

6

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

FotoŅemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā iebrukuma Ukrainā ar Latvijas medijiem ir jākumunicē Latvijas valsts oficiālajā – latviešu – valodā. Arī Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu laikā diskusijām medijos jābūt tikai valsts valodā, tādēļ politisko partiju apvienības Jaunā Vienotība pārstāvji nepiedalīsies priekšvēlēšanu debatēs un raidījumos, kas notiks krievu valodā.
Lasīt visu...

21

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

FotoSaeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā ir iekļauts likumprojekts Grozījumi likumā “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” (565/Lp14). Likumprojekts Saeimā iesniegts 2024. gada 17. aprīlī un pirmajā lasījumā izskatīts jau nākamajā dienā. Lai arī likumprojekts skar aptuveni 300 tūkstošus iedzīvotājus, viņu viedoklis tāpat kā vairākos Satversmes tiesas spriedumos izteiktās atziņas un ekspertu brīdinājumi ir ignorēts.
Lasīt visu...

21

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

FotoKomentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un 6. jūnijā ir paredzējusi Eiropas Parlamenta deputātu kandidātu debates rīkot krievu valodā – Latviešu valodas aģentūra izsaka skaidru nosodījumu, vēršot atbildīgo personu un sabiedrības uzmanību, ka šāda rīcība ir pretrunā gan ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu, gan ar Valsts valodas likumu. Eiropas Savienībā tiek īstenota daudzvalodība – ir 24 oficiālās valodas, tostarp latviešu valoda.
Lasīt visu...

21

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

FotoPar Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā – tās vadītājs Jānis Siksnis) ieceri noturēt sabiedriskajā televīzijā Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates krievu valodā.
Lasīt visu...

21

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

FotoŅemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes preambula nosaka, ka Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu latviešu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību cauri gadsimtiem;
Lasīt visu...

21

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

FotoBloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu un bloķētas veikalu ķēdes Spānijā, un visbeidzot – teju 2000 traktoru Latvijas reģionos. Lauksaimnieku protesti Eiropā tika izvērsti iepriekš nepieredzētos apmēros, turklāt, ar katru nākošo protestu tie kļuva aizvien daudzskaitlīgāki un radikālāki. Un tomēr, šīs akcijas, kurām likumsakarīgi bija jānonāk kādā kulminācijas fāzē, pēkšņi gluži vienkārši pazuda.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...

Foto

Cik stabila ir Evikas Siliņas koalīcija? 8 no 10 stabila

Cik stabila ir Evikas Siliņas koalīcija? Es teiktu 8 no 10 stabila, jo…  Jaunā Vienotība (JV) ir atdevusi...

Foto

Jūs smiesieties, bet neko ticamāku mēs nespējām sacerēt

Politisko partiju apvienība Jaunā Vienotība vēršas Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (turpmāk KNAB) ar iesniegumu par slēptās priekšvēlēšanu aģitācijas vēršanu...

Foto

Zog, acīs skatīdamies, bet stāsta, ka tas visvairāk ir vajadzīgs pašiem apzagtajiem

Jampadracis ap Lucavsalas ežiem un futbola stadionu parādīja, cik dīvainā Latvijā mēs dzīvojam. Turklāt...

Foto

Cīņā pret nomelnošanu un nevajadzīgām intrigām – Mūzikas akadēmijas skandāla aizkulises

Vēlos padalīties ar sajūtām un lieliem novērojumiem par to, kas notiek, - par reālo situāciju...

Foto

Krievijas aktivitātes var uzskatīt par šokējoši efektīvām, un Latvijas „sabiedrisko” mediju mērķtiecīgā kampaņa par krievu valodu šobrīd jāskata šajā kontekstā

Drošības eksperti vienbalsīgi norāda uz to,...

Foto

Sankciju patiesais labums: Apvienotā saraksta plāns aizvērt ostas varētu arī nebūt nejaušs

Deklarētais mērķis - atbalsts Ukrainai Latvijas ostu paralizēšanai - šķiet šizofrēnisks, jo kā gan...

Foto

Priekšlikums ir tikai par mūsu nodokļu maksātāju segtajām atlīdzībām

Atsaucoties uz 2024. gada 18. aprīļa publikāciju "Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām,...

Foto

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

Ģirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik...

Foto

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

Publiskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri...

Foto

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

Igaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot...

Foto

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola...

Foto

Sāga par nogriezto ausi

Domāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza...

Foto

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

Es zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī...

Foto

No strupceļa uz atdzimšanu

Draugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka...

Foto

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

Pēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par...

Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...