Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Vai varētu būt tā, ka Latvijas valsts atbildīgās amatpersonas un institūcijas šobrīd aizkulisēs mēģina uzzīmēt shēmu, lai vienotos par izlīgumu starptautiskajā šķīrējtiesā par investīciju aizsardzību, kura ietvaros bijušajam "PNB Bankas" (iepriekš "Norvik Bankas") īpašniekam Grigorijam Guseļņikovam izmaksās vairākus simtus miljonus eiro? Un pasargās no kriminālatbildības par bankas novešanu līdz bankrotam un naudas atmazgāšanu daudzu gadu garumā?

Atgādinām, ka šķīrējtiesā par savu investīciju aizsardzību Guseļņikovs iesūdzēja Latviju tālajā 2017. gada decembrī. Tam par pamatu kalpoja divu valstu – Lielbritānijas un Latvijas – noslēgtais sadarbības līgums, kas šo valstu pavalstniekus aizsargā. Tiesa, Guseļņikovs par angli nepiedzima, pilsonības jautājumus viņš kārtoja pēc tam, kad juta, ka laikam tomēr nebūs labi un 2013. gadā veiktā krieva investīcija “Norvik Bankā” neperformēs.

Lai gan šobrīd jau zināms, ka Latvijā tā sauktās “investīcijas” no Guseļņikova puses bija ienākušas ar aizņemtu naudu, kura vēlāk arī tika atmazgāta un banka novesta līdz bankrotam, Latvijas valsts pagaidām šo nekādi nav centusies izmantot, atspēkojot prasības būtību. 2017. gada rudenī Londonas tiesa pat lēma no Guseļņikova piedzīt par labu kādam Pjotram Kondrašovam vairāk nekā 70 miljonus, kas bija aizdoti tieši “Norvik Bankas” iegādei.

Acīmredzot saprotot, ka Kondrašovam nauda ir jāatdod, Guseļņikovs savas finanšu problēmas – “Norvik Bankai” bija slikti rādītāji – izdomāja nokārtot ar safabricētu tiesvedību investīciju aizsardzības tiesā pret Latviju. Izskatās, ka arī tā sauktā Ilmāra Rimšēviča krimināllieta ir Guseļņikova veidots projekts sadarbībā ar Latvijas tiesību sargiem un policiju, jo šķīrējtiesas materiālos kā galvenais arguments par Latvijas nespēju sargāt baņķiera naudu tiek minēts tieši Rimšēviča koruptīvās darbībās, kas vēl nav tiesā nemaz pierādītas.

Bez Rimšēviča aizturēšanas 2018. gada 17. februārī uzvarēt Starptautiskajā tiesvedībā būtu neiedomājami. Guseļņikovs tiek “konsultēts”, un konsultāciju rezultātā tiek ierosināta lieta pret tā laika Latvijas Bankas prezidentu. Zīmīgi, ka paša GGuseļņikova iesniegtais iesniegums policijā par to, ka Rimšēvičs ir izspiedis kukuļus no „Norvik Bankas”, ir palicis bez ievērības, un lieta 2021. gadā ir klusi izbeigta jeb slēgta.

Aizdomīgi ir arī tas, ka Guseļņikovs, kurš 2019. gadā viltīgi apmānīja gan „PNB bankas” padomi, kura tika maldināta un rezultātā atbrīvoja kredītu ķīlas, izceļot ārā no bankas vairākus desmitus miljonu eiro un novedot banku līdz maksātnespējai, līdz pat šai dienai nav apsūdzēts Latvijā kaut kādā finanšu noziegumā, lai gan kopējās summas, ko valstij nodarījis bijušais “PNB bankas” īpašnieks un viņa komanda, sniedzas līdz pat 150 miljoniem un vairāk. Ivars Priedītis un Mārtiņš Bondars ar draugiem šādu aizsardzību jeb nosacīto imunitāti nesaņēma, bet Guseļņikovam tas dīvainā kārtā ir izdevies.

Vēl pie aizdomīgām parādībām jāsauc klusums, kas pavada starptautiskās šķīrējtiesas gaitu Londonā. Guseļņikovam ir grūti piemeklēt argumentus un pierādījumus savām prasībām, savukārt Latvijas pusei tas būtu elementāri, ja vien viņi šajā prāvā iesaistītu bijušo Latvijas bankas prezidentu Rimšēviču. Bet Rimšēvičs neder Guseļņikovam, un, kas ironiski – tā kā Latvijas valsts šobrīd ir vērsusies pret savu bijušo centrālās bankas vadītāju ar krimināllietu par korupciju, arī Latvijas pusei Rimšēvičs ir neizdevīgs.

Varbūt tā ir tikai sakritība, bet šķīrējtiesas laikā abas pretējās puses ļoti solidāri novērsās no iespējas par liecinieku uz tiesu uzaicināt Rimšēviču, lai gan viņa uzvārds caurvij teju visu Guseļņikova prasību.  

Lietas mainījās 2023. gada jūlija sākumā, kad Starptautiskā šķīrējtiesa pati nolēma uzaicināt uz tiesas sēdi bijušo Latvijas bankas vadītāju. Tā kā Latvijas pusi tiesā pārstāv ne tikai šveiciešu advokāti, bet arī amatpersonas no SAB, KNAB, ENAP, Ģenerālprokuratūras un tamlīdzīgi, ir jau noplūdusi informācija, ka Rimšēviča liecības Londonā esot bijušas iznīcinošas Guseļņikovam. Tātad – labvēlīgas Latvijai. Taču kulisēs runā, ka tas nemaz nederot lielajam Latvijas pasūtījumu galdam.

Lieta tāda, ka Guseļņikovs esot it kā atvēlējis savai kampaņai pret Latviju daudz naudas, kas uzvaras gadījumā esot jau iezīmēta kā pateicības honorārs par sadarbību. Tā tiktu izmaksāta ne tikai tiem, kas izdomāja tā saukto Rimšēviča lietu, bet arī tiem, kas palīdzēs Latvijai zaudēt starptautiskajā šķīrējtiesā. Arī kādai partijai vai partijām, kas rūpīgi pieskatot valsts kancelejas juridiskos izaicinājumus...

Pēc Rimšēviča liecībām Londonā šis scenārijs ir sašķobījies, jo, ja Guseļņikovs zaudēs, viņš nevienam neko pie šī pasūtījumu galda nemaksās. Vēl vairāk – viņam pašam būs jāmaksā Latvijai, kas nav nedz viņa, nedz pasūtījuma galda interesēs.  Runā, ka krievu baņķieris ar angļa pasi esot vienojies ar Latvijas pusi, ka izlīgums būtu labākais veids, kā šo procesu pabeigt. Sabiedrībai varētu paskaidrot, ka pēc Rimšēviča liecībām izlīgums esot labākais, kas šajā tiesvedībā varējis sanākt. Tad varētu arī tiesas procesu pārtraukt bez tālākajām darbībām. Summas arī paliktu kā noslēpums, ko abas puses neizpaustu. Guseļņikovs, piemēram, prasīto 200 miljonu vietā no Latvijas valsts dabūtu 150 miljonus vai 100 miljonus.

Vienīgā nelaime – Rimšēviča liecībai ir liecinieki, kas varētu kādā brīdī pavaicāt, kāpēc Latvija atteicās no uzvaras? It kā šobrīd ar šīm personām tiekot strādāts, lai tās saglabātu jau iepriekš izplānoto leģendu.  Bet pagaidām – ap valsts kanceleju skraidot ne tikai drošības dienestu amatpersonas, kas jau noskatījušas savus nākontes īpašumus Spānijas dienvidu apgabalos, bet arī “PNB bankas” maksātspējas administrators nervozi mīņājoties – jo caur administrācijas procesu taču lieliski var legalizēt iezīmētos honorārus. 

Ļoti iespējams, ka Latvija līdz šai dīvainajai aizkulišu spēlei nemaz nenonāks, ja vien Latvija ies šķīrējtiesā tiesā līdz galam, taču pagaidām nekas tāds neizskatās. Tāpēc ienteresētais pasūtījumu galds nezina, kā labāk jauno situāciju pāvērst, kā sagatavot jaunos apstākļus. Signālu par pareizajiem publiskajiem akcentiem gaidot arī kāda tusnīga dienas laikraksta „žurnāliste”, kas līdz šim tikusi veiksmīgi izmantota, taču tagad – pēc Rimšēviča liecībām Londonā – arī viņai pateikts, lai pagaida, lai pauzē. Vienvārdsakot – interesanti.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

"Maskavas nams" Rīgā – simbols ģeopolitiskā kursa maiņai?

FotoPirms nedēļas biedrība "Austošā Saule" pulcēja piketa dalībniekus pretī "Maskavas namam" Rīgā. Ar plakātiem, kas atgādināja par ukraiņu ciešanām un nepieciešamību atbrīvoties no Krievijas ietekmes, pretī Krievijas valsts simboliem. Piketa dalībniekiem nebija šaubu par to, ka vairāk nekā pusotru gadu pēc pilna apmēra kara sākuma Ukrainā un gadu pēc okupekļa nojaukšanas Pārdaugavā "Maskavas nama" atrašanās Rīgā ir spilgts simbols arvien neatrisinātajai cīņai par Latvijas ģeopolitisko kursu un mūsu pašu interesēm savā valstī.
Lasīt visu...

21

Vai pienācis laiks izvēlēties amatpersonas ar loterijas palīdzību?

FotoSortition. Tā senajās Atēnās sauca sistēmu, kurā tautas priekšstāvji, amatpersonas, augstākie ierēdņi, tiesneši tika izvēlēti lozējot. Tas, kuram izkrita kārts ieņemt kādu augstu amatu, tad deva zvērestu kalpot godīgi, tikai un vienīgi tautas interesēs, neņemt kukuļus utt. Šī senā demokrātijas metode nav pilnībā izzudusi līdz pat mūsu dienām, piemēram, tādās valstīs kā ASV, kur šādi tiek izvēlēti tiesu zvērinātie, kuri krimināllietās faktiski izlemj – vainīgs vai ne.
Lasīt visu...

3

Pateikt, ka šī būs katastrofāla valdība, var tikai kāds, kuram galvā ir atdzisusi putra, un arī okupācijas varas kolaborants Kūtris būs lielisks Saeimas priekšsēdētājs

FotoPagājušajā piektdienā, 15. septembrī, Latvijas Republikas Saeimā sākās ārkārtas sēde. Tajā bija tikai viens izskatāms jautājums, proti: “Par uzticības izteikšanu Ministru kabinetam.” Runa, protams, ir par aizejošās labklājības ministres Evikas Siliņas izveidoto valdību.
Lasīt visu...

3

Tas, ka Kūtris ir komunistu okupācijas varas kolaborants, „Delnai” ir pieņemami, bet tas, ka viņš atļaujas izteikt savu viedokli un ievēro nevainīguma prezumpciju, ir nosodāmi

FotoGodātie Saeimas deputāti, vēršamies pie Jums, lai paustu dziļas bažas par Gunāra Kūtra pieteikto kandidatūru un plānoto apstiprināšanu Saeimas priekšsēdētāja amatā. Uzskatām, ka deputāta publiskajā telpā izskanējušie izteikumi neatbilst augstajiem godprātības, atklātības un atbildīguma standartiem, kas tiek sagaidīti no Saeimas priekšsēdētāja kā vienas no augstākajām valsts amatpersonām.
Lasīt visu...

3

Tikai nesmejieties, bet mums ir atnākusi atziņa: ir jābūt drošiem, ka ikvienā jomā – iekšlietu, veselības, izglītības, reģionālās politikas vai citā – esam izdarījuši visu, lai cilvēki varētu izjustu augstu lojalitāti pret savu valsti

FotoRietumu pasaulē ārpolitika ir kļuvusi par drošības politiku, jo Krievijas brutālais iebrukums Ukrainā pasauli ir ievirzījis "kara laikmetā" – tādu secinājumu izteicu šā gada janvārī ārlietu debatēs.
Lasīt visu...

21

Par melīgo spriņģu, jembergu un visu pārējo Kremļa stabulnieku “līdzjūtības vaimanām”

FotoPētot Daugavpils Čmoikas un Re:Baltica prokrieviskā dueta darbības, uzdūros interesantam dokumentam, kurā Tiesībsargs analizē ar Imigrācijas likuma grozījumiem saistītos riskus, tai skaitā iespējamo eventuālo Krievijas Federācijas pilsoņu izraidīšanu no valsts nenokārtotas latviešu valodas pārbaudes dēļ.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Šajā valdībā nenotiks visādas nevajadzīgas, muļķīgas debates!

Šī būs pirmā centriski kreisā valdība kopš neatkarības atjaunošanas. Pirmā valdība, kas nebūs konservatīva....

Foto

Es aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu – un tāda arī būs manas valdības darbība

Lai patiesi izprastu otru cilvēku, ir jānoiet viņa...

Foto

Atklātā vēstule valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam: fakti skaidri norāda uz iespējamu tiesību pārkāpumu un neētisku rīcību no „Swedbank” puses

Godātais Latvijas valsts prezident Edgar Rinkēvič! Es,...

Foto

Briškens un manekena politiķi

Ik rītu pa ceļam uz darbu sanāk doties garām kāda lielveikala skatlogam, kurā nemainīgi stalti stāv manekeni, tērpti visnotaļ glītos uzvalkos. Tam...

Foto

Īsā atmiņa un krievu imperiālisma otrā elpa

Mums, latviešiem, ir vājības, kas tiek izmantotas pret mums. Kad mēs jūtam tūlītējus eksistenciālus draudus, tad mēs esam vienoti,...

Foto

Mans viedoklis

Privātiem medijiem var būt savi ideoloģiski, politiski, personiski mērķi. Tas ir normāli. Kāds dibina, pērk un uztur savu mediju vai medijus ar mērķi ietekmēt...

Foto

Dzirdam metaforas “kolektīvie Rietumi”, “krievu kolektīvais Putins” – bet ko tad nolēmis “kolektīvais latvietis”?

Tamlīdzīgi izplūduši izteicieni nav lietojami kā pilnvērtīgi termini, tikai kā metaforiski vispārinājumi,...

Foto

Kāpēc “sabiedriskais medijs” uzdod jautājumus un neatskaņo atbildes?

“Labdien! Paldies par izrādīto interesi saistībā ar norisēm Ogres novadā! Vēlos norādīt, ka Ogres Vēstures un mākslas muzeja...

Foto

Vācieši jauc nost vēja elektrostacijas, lai paplašinātu brūnogļu ieguvi!

Energokompānija RWE ir sākusi nojaukt septiņas vēja turbīnas blakus bijušajam Lützerath ciematam Ziemeļreinā-Vestfālenē. Iemesls: RWE vēlas paplašināt Garzweiler II virszemes brūnogļu...

Foto

Nesmejieties, bet mēs atkal esam sacerējuši vēstuli

Godātais valsts prezident, Saeima, ministru prezidenta kandidāte Evika Siliņa! Latvijā kultūras ministram būtu jābūt otram valsts vadītājam, garīgās attīstības...

Foto

Iesniegums par „Sadales tīklu” ir nepareizs!

31. augustā vairāki portāli publicēja rakstu par uzņēmēja Gata Lazdas vēršanos ar iesniegumu Ģenerālprokuratūrā par AS “Sadales tīkls” jaudas “nenodrošināšanu”...

Foto

Dažas piezīmes par jauno Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktori

Ogres novada dome izsludināja atklātu konkursu uz muzeja direktora amatu. Pieteicās diemžēl tikai viens pretendents –...

Foto

Imigrācijas likums un spēles ap terminiem

Ņemot vērā, kā pēdējo mēnešu laikā tiek manipulēts ar jēdzieniem saistībā ar Imigrācijas likuma normām saistībā ar ārzemnieku, precīzāk, Krievijas...

Foto

Rokas nost no mūsu Latvijā gūtās peļņas, tā vajadzīga dividendēm mūsu skandināvu akcionāriem

Viedokļi par un ap banku darbību, kas pēdējo mēnešu laikā uzvirmojuši, rada ilūziju,...

Foto

Negribēšanas spēks, vai kāpēc mēs gribam kā labāk, bet sanāk kā vienmēr. Dažas varbūt spurainas, taču rūgtas pārdomas

Disharmonijas izjūta vai emocionālā nelīdzsvarotība ir subjektīvi jēdzieni,...

Foto

„Sadales tīkla” rīcība: kurš uzņemsies politisko atbildību un kuram paliks kriminālā?

Kāpēc uzņēmumu un iestāžu vadītājiem kompetence ir svarīgāka par lojalitāti valdošajiem politiskajiem spēkiem....

Foto

Kad Marijas Naumovas koncertā publika uzvedas kā stacijas bufetē

Dzintaru koncertzāle šovasar lutinājusi ar daudziem skaistiem un dvēseli aizkustinošiem koncertiem. Divas reizes skatītājus priecējis Maestro Raimonds...

Foto

Prezidents ir viens, skolotāji ir daudzi

Šodien man uzticēts pastāstīt, ko var skolotājs un ko var prezidents. Citiem vārdiem sakot – “Atrodi atšķirības starp skolotāju un...

Foto

Lūdzu, netraucējiet jaunam OIK!

AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) paziņojums pārtraukt izsniegt tehniskās prasības jaunu elektrostaciju pieslēgšanai pārvades tīklam, balstoties uz jaudu nepieejamību tīklā, ir tirgus regulēšana....

Foto

Mana pieredze pašvaldības darbā: domes deputātiem vispār nevajadzētu dalīties pozīcijā un opozīcijā, bet vienkārši strādāt!

BIja kārtējā sarežģītā un iekšēji pretrunīgā diena Rīgas domē. Izjautājām Vilni...

Foto

Nost ar ielikteņiem, laiks profesionāļiem!

Katastrofāls dzimstības kritums, kas pērn, gada laikā samazinoties par 2000 jaundzimušo, sasniedzis 100 gados zemāko atzīmi, valsts ārējais parāds, kas tuvojas...

Foto

„Manabalss” iniciatīva: atcelt 22. augusta vienšošanos par grozījumiem Imigrācijas likumā par valsts valodas prasmēm

Aicinu atcelt 22. augustā notikušo valdības vienošanos par izmaiņu veikšanu Imigrācijas likumā...

Foto

Atklāta vēstule „Indexo” valdes priekšsēdētājam Valdim Siksnim

Godātais Sikšņa kungs (attēlā)! Organizējot Indexo akciju kotāciju Rīgas fondu biržā pirms vairāk nekā gada, akciju kotācijas noteikumos Jūs personīgi iekļāvāt...

Foto

Tu

Netiesājiet, tad jūs netapsit tiesāti; nepazudiniet, tad jūs netapsit pazudināti; piedodiet, tad jums taps piedots. (Lūkas 6:37)...

Foto

Kariņa redzējums ir mans redzējums: jo vairāk, jo labāk!

2023. gada 21. un 22. augustā Rīgas pilī esmu ticies ar visiem Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, pārrunājot...

Foto

Tautvaldība un globālisms

Tautvaldība, ja tā to var nosaukt, ir pirmatnējās demokrātijas forma, kur katra kopiena, dzimta vai ģimene izvēl savu pārstāvi iekšēju vai ārēju jautājumu...

Foto

Tikai nesmejieties, man atkal ir priekšā lieli dzīves lēmumi

Labrīt. Man šodien ir jāpieņem lieli dzīves lēmumi. Šajā pusgadā esmu piedzīvojis savas dzīves lielāko nodevību. Mani...

Foto

Brīvību pilsonim Ivanovam!

Es, Diana Uliganets, esmu uzņēmēja Igora Ivanova dzīvesbiedre un pilnvarotā persona. Man ir Ukrainas un Ungārijas dubultpilsonība. Jau ilgāku laiku dažādu objektīvu apstākļu,...

Foto

Es ar prieku uzticēšu jaunajai valdībai atrisināt visas aktuālās problēmas, kaut skaidrs, ka tas nav iespējams

Šodien, 2023. gada 17. augustā, esmu saņēmis ministru prezidenta Artura...

Foto

Izlasot Imanta Parādnieka viedokli par kara nodokli

Atvainojos visiem, kas šodien lasa informāciju tikai par Krišjāņa Kariņa demisiju un jaunas Latvijas valdības izveidi. Šajā rakstā tā...

Foto

Urā, mēs uzvarējām KNAB!

15.jūlijā stājies spēkā Administratīvās rajona tiesas spriedums lietā, kurā četri deputātu kandidāti no Jaunās Vienotības un Latvijas Reģionu apvienības apvienotā saraksta Ventspils pilsētas pašvaldības...

Foto

Bez siles mēs nevaram un negribam!

Kustība “Par!” lēmusi turpināt darbu Rīgas domes vadībā, īstenojot 2020. gadā iesāktās pārmaiņas rīdziniekiem. Mēs turpināsim izglītībā iesākto, uzlabojot skolēnu...

Foto

Elektrības sadales tarifi - kļūda, kas tiks izlabota decembrī...

Laiku pa laikam sabiedrības viedoklis tomēr tiek ņemts vērā. Premjers ir apsolījis decembrī pārskatīt sadales tarifus. Tātad...