Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pēdējās dienās atmaskotāji un atmaskotāju atmaskotāji sacenšas, izvirzot versijas par to, kādus īsti nodokļu „brīnumus” automašīnu īpašniekiem šovasar paklusām plānoja Krišjāņa Kariņa valdība. Pietiek šodien pilnā apmērā publicē gan sagatavoto Ministru kabineta rīkojuma projektu, kurš tagad ir „nolikts uz bremzēm”, gan tā anotāciju, - šie dokumenti ikvienam lasītājam sniegs skaidrību, kas īsti tika plānots.

Ministru kabineta rīkojuma projekta “Grozījumi Ministru kabineta 2017.gada 25.aprīļa rīkojumā Nr.202 “Par Alternatīvo degvielu attīstības plānu 2017.–2020.gadam”” sākotnējās ietekmes novērtējuma ziņojums (anotācija)

Tiesību akta projekta anotācijas kopsavilkums

Mērķis, risinājums un projekta spēkā stāšanās laiks

Ministru kabineta rīkojuma projekta “Grozījumi Ministru kabineta 2017.gada 25.aprīļa rīkojumā Nr.202 “Par Alternatīvo degvielu attīstības plānu 2017.–2020.gadam”” (turpmāk- rīkojuma projekts) mērķis ir veikt nepieciešamos grozījumus Alternatīvo degvielu attīstības plānā 2017.-2020.gadam (turpmāk – plāns), iekļaujot tajā jaunus uzdevumus, kas paredzēti informatīvā ziņojuma “Alternatīvo degvielu attīstības plāna 2017.-2020.gadam starpposma ietekmes izvērtējums” sadaļā “Jauni pasākumi”.

Rīkojuma projekts stāsies spēkā pēc tā apstiprināšanas Ministru kabinetā.

I. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.

Pamatojums

Ministru kabineta 2017.gada 25.aprīļa rīkojuma Nr.202 “Par Alternatīvo degvielu attīstības plānu 2017.-2020.gadam” 3.punkts, Satiksmes ministrijas iniciatīva, Ministru kabineta 2014.gada 2.decembra noteikumu Nr.737 „Attīstības plānošanas dokumentu izstrādes un ietekmes izvērtēšanas noteikumi” 40. un 44.punkts.

2.

Pašreizējā situācija un problēmas, kuru risināšanai tiesību akta projekts izstrādāts, tiesiskā regulējuma mērķis un būtība

Ar Ministru kabineta 2017.gada 25.aprīļa rīkojumu Nr.202 “Par Alternatīvo degvielu attīstības plānu 2017.-2020. gadam” ir apstiprināts plāns.

Satiksmes ministrija ir sagatavojusi informatīvo ziņojumu“ “Alternatīvo degvielu attīstības plāna 2017.-2020.gadam starpposma ietekmes izvērtējums”” (turpmāk – informatīvais ziņojums), kurā izvērtēta plānā paredzēto pasākumu izpilde un darbības rezultāti, kā arī secināts, ka ir nepieciešams veikt grozījumus plānā.

Ņemot vērā minēto, ar rīkojuma projektu paredzēts veikt šādus grozījumus plānā:

papildināt plāna sadaļu “Lietotie saīsinājumi” ar saīsinājumu “TEL Transporta enerģijas likums”;

papildināt 2.sadaļas “Rīcības virzienu apraksts” rīcību virzienu “1. Latvijas tautsaimniecībai efektīvāko alternatīvo degvielu ieviešanas scenāriju izvērtēšana un risinājumu noteikšana” ar 1.11.uzdevumu “Nodrošināt ilgtspējīga transporta attīstības politikas plānošanu”;

papildināt 2.sadaļas “Rīcības virzienu apraksts” rīcību virzienu “3. Alternatīvo degvielu infrastruktūras izveide un attīstība“ ar 3.8.uzdevumu “Elektrotransportlīdzekļu lēnās uzlādes infrastruktūras uzstādīšanas veicināšana publisko ēku jaunās un renovētās stāvvietās”;

papildināt 2. sadaļas “Rīcības virzienu apraksts” rīcību virzienu “3. Alternatīvo degvielu infrastruktūras izveide un attīstība“ ar 3.9.uzdevumu “Finansiāls atbalsts privātu (publiski nepieejamu) uzlādes punktu izveidei – iegādājoties jaunu elektrotransportlīdzekli tiek subsidēta lēnās uzlādes iekārta”;

papildināt 2. sadaļas “Rīcības virzienu apraksts” rīcību virzienu “3. Alternatīvo degvielu infrastruktūras izveide un attīstība“ ar 3.10. uzdevumu “Noteiktas prasības visās DUS ierīkot lēnās vai vidēji ātrās uzlādes iespējas elektrotransportlīdzekļiem”;

papildināt 2. sadaļas “Rīcības virzienu apraksts” rīcību virzienu “3. Alternatīvo degvielu infrastruktūras izveide un attīstība“ ar 3.11. uzdevumu “Finansiāls atbalsts privātu (publiski nepieejamu) uzpildes punktu izveidei – iegādājoties jaunu ar dabasgāzi darbināmu transportlīdzekli tiek subsidēta mājas uzpildes iekārta”;

papildināt 2. sadaļas “Rīcības virzienu apraksts” rīcību virzienu “3. Alternatīvo degvielu infrastruktūras izveide un attīstība“ ar 3.12. uzdevumu “Noteiktas prasības ar 2030.gadu visās jaunās DUS nodrošināt ar ūdeņradi darbināmu transportlīdzekļu uzpildes iespēju”;

papildināt 2. sadaļas “Rīcības virzienu apraksts” rīcību virzienu 3. Alternatīvo degvielu infrastruktūras izveide un attīstība“ ar 3.13. uzdevumu “Ieviesti atvieglojumi ar 2030. gadu DUS, kurās tiek nodrošināta ar ūdeņradi darbināmu transportlīdzekļu uzpildes iespēja”;

papildināt 2. sadaļas “Rīcības virzienu apraksts” rīcību virzienu 3. Alternatīvo degvielu infrastruktūras izveide un attīstība“ ar 3.14. uzdevumu “Ieviestas prasības uzstādīt biodegvielas uzpildes iespēju jaunās DUS”;

- papildināt 2. sadaļas “Rīcības virzienu apraksts” rīcības virzienu “4. Sabiedrības informēšana” ar 4.3. uzdevumu “Vienotās informatīvās platformas izveide – pārejai uz videi draudzīgu transporta sistēmu (alternatīvās degvielas, atjaunojamās degvielas)”;

- papildināt 2. sadaļu “Rīcības virzienu apraksts” ar rīcību virzienu “5. Autoparka atjaunošana/pārveide”:

5.1. Noteiktas prasības autonomas uzņēmumiem – ierobežojot fosilo degvielu transportlīdzekļus, atļaujot tikai elektrotransportlīdzekļu un saspiestās dabasgāzes transportlīdzekļu iznomāšanu.

5.2. Noteiktas operatīvā līzinga kompānijām, kas apkalpo uzņēmumus – ierobežojot fosilo degvielu transportlīdzekļus, atļaujot tikai elektrotransportlīdzekļu un saspiestās dabasgāzes transportlīdzekļu iznomāšanu/operatīvo līzingu.

5.3. Noteiktas prasības transportlīdzekļu izmantošanā publisko pakalpojumu jomā ar fosilām degvielām pakāpeniskā ierobežošanā/izmantošanā.

5.4. Noteiktās prasības ierobežot/aizliegt komercpārvadājumos ar taksometru un vieglo automobili darbināmu ar fosilām degvielām izmantošanu.

5.5. Noteiktas prasības publisko pakalpojumu sektorā ar ierobežojumiem tādiem transportlīdzekļiem, kuri izmanto fosilās degvielas (autobusi pilsētas maršrutos, automašīnas pilsētās/piepilsētās).

5.6. Ar 2030. gadu noteikta maksa par iebraukšanu pilsētās transportlīdzekļiem ar fosilām degvielām (vieglie pasažieru un kravas autobusi).

5.7. Ar 2025. gadu valsts iepirkumos pieļaujama tikai AER vai alternatīvo degvielu transportlīdzekļu iegāde (izņemot operatīvos transportlīdzekļus/dienestus).

5.8. Ar 2025.gadu ieviesti pakāpeniski ierobežojumi/aizliegums jaunu ar fosilām degvielām darbināmu transportlīdzekļu tirdzniecībai/reģistrācijai.

5.9. Ar 2021.gadu ieviesta transportlīdzekļu reģistrācijas nodeva (nodoklis) ar fosilām degvielām darbināmiem transportlīdzekļiem un ieviests ierobežojums reģistrēt/ievest Latvijā transportlīdzekļus, kas vecāki par 3 gadiem vai kam tiek veikta otrreizējā reģistrācija. 

5.10. Ar 2021.gadu ieviests atbalsts (kreditēšana/līzings) jaunu transportlīdzekļu iegādei – valsts subsidē daļu no pirmās iemaksas bezizmešu transportlīdzekļiem.

5.11. Ar 2021.gadu transportlīdzekļiem ar dīzeļmotoriem un benzīna motoriem noteikts transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa likmes palielinājums (koeficients).

5.12. 2021.gadā nodrošināts atbalsts ar dabasgāzi darbināmu transportlīdzekļu iegādei (iegādes subsīdijas – 10% no iegādes cenas par 1 vienību, bet nepārsniedzot cenas griestus konkrētajā automobiļu kategorijā).

5.13. Ar 2021. gadu ieviesti atvieglojumi jauna ar alternatīvajām degvielām darbināma transportlīdzekļa iegādei – nododot veco transportlīdzekli kā pirmo iemaksu (uzrādot transportlīdzekļa norakstīšanas dokumentus).

5.14. Ar 2021.gadu ieviests atbalsts elektrotransportlīdzekļu iegādei – finansējums no Emisijas kvotām.

5.15. Nodokļu atvieglojumi ar alternatīvām degvielām darbināmiem transportlīdzekļiem (TEN, Akcīze, UVTN).

5.16. Uzņēmumiem PVN atmaksa par jauna ar alternatīvām degvielām darbināma transportlīdzekļa iegādei.

3.

Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas un publiskas personas kapitālsabiedrības

Satiksmes ministrija, Finanšu ministrija, Ekonomikas ministrija, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, VAS “Ceļu satiksmes drošības direkcija”.

4.

Cita informācija

Nav.

II. Tiesību akta projekta ietekme uz sabiedrību, tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu

Projekts šo jomu neskar.

III. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem

Projekts šo jomu neskar.

IV. Tiesību akta projekta ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu

Projekts šo jomu neskar.

V. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām

Projekts šo jomu neskar.

VI. Sabiedrības līdzdalība un komunikācijas aktivitātes

1.

Plānotās sabiedrības līdzdalības un komunikācijas aktivitātes saistībā ar projektu

Atbilstoši Ministru kabineta 2009.gada 25.augusta noteikumu Nr.970 „Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā” 7.4.1 apakšpunktam sabiedrībai tika dota iespēja rakstiski sniegt viedokli par rīkojuma projektu tā izstrādes stadijā.

2.

Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē

Paziņojums par līdzdalības iespējām tiesību akta izstrādes procesā 2019.gada 13.jūnijā ievietots Satiksmes ministrijas tīmekļa vietnē: http://www.sam.gov.lv/sm/content/?cat=553

3.

Sabiedrības līdzdalības rezultāti

Priekšlikumi nav saņemti.

4.

Cita informācija

Nav.

VII. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām

1.

Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Satiksmes ministrija, Finanšu ministrija, Ekonomikas ministrija, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, VAS “Ceļu satiksmes drošības direkcija”.

2.

Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru.
Jaunu institūciju izveide, esošu institūciju likvidācija vai reorganizācija, to ietekme uz institūcijas cilvēkresursiem

Rīkojuma projekta izpilde nemainīs pārvaldes funkcijas un institucionālo struktūru.

Jaunas institūcijas veidotas netiks, kā arī esošās institūcijas netiks likvidētas vai reorganizētas.

Rīkojuma projekts tiks realizēts esošo cilvēkresursu ietvaros.

3.

Cita informācija

Nav.

1.11.

Nodrošināt ilgtspējīga transporta attīstības politikas plānošanu.

Veicamās darbības:

Ilgtspējīga transporta padomes izveidošana 2021.gads

Vienotas Baltijas valstu darba grupas izveide (Lietuva, Latvija, Igaunija) ilgtspējīga transporta attīstības plānošanai 2021.gads

Nodrošināta ilgtspējīga transporta politikas plānošana saskaņoti ar Lietuvu un Igauniju.

Izveidota Ilgtspējīga transporta padome.

SM

VARAM
FM
EM

Sākot no 2021. gada

3.8.

Elektrotransportlīdzekļu lēnās uzlādes infrastruktūras uzstādīšanas veicināšana publisko ēku jaunās un renovētās stāvvietās.

Veicamās darbības:

deleģējums Transporta enerģijas likumā (turpmāk – TEL) (2020.gads) Ministru kabineta noteikumu izstrādei

atbilstošu Ministru kabineta noteikumu/grozījumu izstrāde – 2021.gads

Iespējams elektrotransportlīdzekļu lietotājiem publiskās stāvvietās veikt uzlādi.

Ieviesta uzlādes iespēja publiskās stāvvietās elektrotransportlīdzekļu dīkstāves laikā.

Mērķis - 20 % no stāvvietām aprīkotas līdz 2025. gadam.

SM
EM

VARAM

2021. gads

3.9.

Finansiāls atbalsts privātu (publiski nepieejamu) uzlādes punktu izveidei – iegādājoties jaunu elektrotransportlīdzekli tiek subsidēta lēnās uzlādes iekārta.

Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads)

Prasību piemērošana no 2022.gada.

Iespējams elektrotransportlīdzekļu lietotājiem degvielas uzpildes stacijās veikt uzlādi.

Ieviesta uzlādes iespēja degvielas uzpildes stacijās elektrotransportlīdzekļu dīkstāves laikā.

SM
FM

EM
VARAM

2022. gads

3.10.

Noteiktas prasības visās DUS ierīkot lēnās vai vidēji ātrās uzlādes iespējas elektrotransportlīdzekļiem.

Veicamās darbības:

deleģējums TEL (2020.gads) Ministru kabineta noteikumu izstrādei

atbilstošu Ministru kabineta noteikumu/grozījumu izstrāde – 2021.gads

Prasību piemērošana no 2025.gada.

Iespējams elektrotransportlīdzekļu lietotājiem degvielas uzpildes stacijās veikt uzlādi.

Ieviesta uzlādes iespēja degvielas uzpildes stacijās elektrotransportlīdzekļu dīkstāves laikā.

EM

SM
VARAM

2025. gads

3.11.

Finansiāls atbalsts privātu (publiski nepieejamu) uzpildes punktu izveidei – iegādājoties jaunu ar dabasgāzi darbināmu transportlīdzekli tiek subsidēta mājas uzpildes iekārta.

Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads)

Prasību piemērošana no 2022.gada.

Iespējams dabasgāzes transportlīdzekļu lietotājiem dzīvesvietās veikt uzpildi.

Nodrošināts atbalsts dabasgāzes transportlīdzekļu lietotājiem.

EM
SM

FM
VARAM

2022. gads

3.12.

Noteiktas prasības ar 2030.gadu visās jaunās DUS nodrošināt ar ūdeņradi darbināmu transportlīdzekļu uzpildes iespēju.

Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads)

Prasību piemērošana no 2030.gada.

Ieviesta ar ūdeņradi darbināmu transportlīdzekļu uzpildes iespēja.

Nodrošināta iespēja ar ūdeņradi darbināmu transportlīdzekļu lietošanai Latvijā.

EM

SM
VARAM

2030. gads

3.13.

Ieviesti atvieglojumi ar 2030.gadu DUS, kurās tiek nodrošināta ar ūdeņradi darbināmu transportlīdzekļu uzpildes iespēja.

Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads)

Prasību piemērošana no 2030.gada.

Ieviesta ar ūdeņradi darbināmu transportlīdzekļu uzpildes iespēja.

Nodrošināta iespēja ar ūdeņradi darbināmu transportlīdzekļu lietošanai Latvijā

EM

SM
VARAM
FM

2030. gads

3.14.

Ieviestas prasības uzstādīt biodegvielas uzpildes iespēju jaunās DUS

Ieviesta ar biodegvielām darbināmu transportlīdzekļu uzpildes iespēja.

Nodrošināta iespēja ar biodegvielām darbināmu transportlīdzekļu lietošanai Latvijā

EM

SM
VARAM

2030. gads

4.3.

Vienotās informatīvās platformas izveide – pārejai uz videi draudzīgu transporta sistēmu (alternatīvās degvielas, atjaunojamās degvielas)

Iedzīvotājiem sniegts atbalsts pārejai uz videi draudzīgiem transportlīdzekļiem.

SM

VARAM
EM

2021. gads

5. Rīcības virziens

Autoparka atjaunošana/pārveide 

5.1.

Noteiktas prasības autonomas uzņēmumiem – ierobežojot fosilo degvielu transportlīdzekļus, atļaujot tikai elektrotransportlīdzekļu un saspiestās dabasgāzes transportlīdzekļu iznomāšanu.

Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads)

prasību piemērošana no 2025. gada.

Priekšrocības elektrotransportlīdzekļu un dabasgāzes lietotājiem auto nomas punktos.

Ieviesta videi draudzīga auto nomas sistēma.

SM

EM
VARAM

2025. gads

5.2.

Noteiktas operatīvā līzinga kompānijām, kas apkalpo uzņēmumus – ierobežojot fosilo degvielu transportlīdzekļus, atļaujot tikai elektrotransportlīdzekļu un saspiestās dabasgāzes transportlīdzekļu iznomāšanu/operatīvo līzingu.

Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads)

Prasību piemērošana no 2025.gada.

Priekšrocības uzņēmumiem, kuri izmanto elektrotransportlīdzekļus un dabasgāzes transportlīdzekļus.

Ieviesti videi draudzīgi auto parki uzņēmumos.

EM
SM

FM
VARAM

2025. gads

5.3.

Noteiktas prasības transportlīdzekļu izmantošanā publisko pakalpojumu jomā ar fosilām degvielām pakāpeniskā ierobežošanā/izmantošanā.

Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads)

atbilstošu Ministru kabineta noteikumu/grozījumu izstrāde – 2021.gads

Prasību piemērošana no 2022.gada 30%, no 2025.gada 50%, no 2030.gada 80%.

Priekšrocības elektrotransportlīdzekļu un dabasgāzes transportam pilsētu komunālajiem dienestiem.

Samazinātas emisijas pilsētās un apdzīvotās vietās.

EM
SM

VARAM

Sākot no 2022. gada

5.3.

Noteiktas prasības transportlīdzekļu izmantošanā publisko pakalpojumu jomā ar fosilām degvielām pakāpeniskā ierobežošanā/izmantošanā.

Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads)

atbilstošu Ministru kabineta noteikumu/grozījumu izstrāde – 2021.gads

Prasību piemērošana no 2022.gada 30%, no 2025.gada 50%, no 2030.gada 80%.

Priekšrocības elektrotransportlīdzekļu un dabasgāzes transportam pilsētu komunālajiem dienestiem.

Samazinātas emisijas pilsētās un apdzīvotās vietās.

EM
SM

VARAM

Sākot no 2022. gada

5.4.

Noteiktas prasības ierobežot/aizliegt komercpārvadājumos ar taksometru un vieglo automobili darbināmu ar fosilām degvielām izmantošanu.
Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads)

atbilstošu Ministru kabineta noteikumu/grozījumu izstrāde – 2021.gads

Prasību piemērošana no 2022.gada 30%, no 2025.gada 50%, no 2030.gada 80%.

Priekšrocības elektrotransportlīdzekļu un dabasgāzes transportam pasažieru pārvadātājiem (taksometriem).

Samazinātas emisijas pilsētu centros.

SM

EM

VARAM

Sākot no 2022. gada

5.5.

Noteiktas prasības publisko pakalpojumu sektorā ar ierobežojumiem tādiem transportlīdzekļiem, kuri izmanto fosilās degvielas (autobusi pilsētas maršrutos, automašīnas pilsētās/piepilsētās).

Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads)

atbilstošu Ministru kabineta noteikumu/grozījumu izstrāde – 2021.gads

Prasību piemērošana no 2025.gada.

Priekšrocības elektrotransportlīdzekļu un dabasgāzes transportam pilsētās sabiedriskajam transportam un starppilsētu pārvadājumiem.

Samazinātas emisijas pilsētu centros un valsts kopējās emisijas.

SM

EM

VARAM

2025. gads

5.6.

Ar 2030.gadu noteikta maksa par iebraukšanu pilsētās transportlīdzekļiem ar fosilām degvielām (vieglie pasažieru un kravas, autobusi);

Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads)

atbilstošu Ministru kabineta noteikumu/grozījumu izstrāde – 2025.gads

Prasību piemērošana ar pakāpenisku pārejas periodu no 2030.gada.

Priekšrocības elektrotransportlīdzekļu un dabasgāzes transportam pilsētās.

Samazinātas emisijas pilsētu centros.

VARAM

SM

EM

2030. gads

5.7.

Ar 2025.gadu valsts iepirkumos pieļaujama tikai AER vai alternatīvo degvielu transportlīdzekļu iegāde (izņemot operatīvos transportlīdzekļus/dienestus).

Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads)

atbilstošu Ministru kabineta noteikumu/grozījumu izstrāde – 2021.gads

Prasību piemērošana no 2025.gada.

Noteiktas prasības valsts iestādēm un pašvaldībām pāriet uz videi draudzīgu un alternatīvajām degvielām darbināmu transportu.

Palielināts videi draudzīgu transportlīdzekļu skaits valsts iestādēs un pašvaldībās.

FM

SM

EM

VARAM

2025. gads

5.8.

Ar 2025.gadu ieviesti pakāpeniski ierobežojumi/aizliegums jaunu ar fosilām degvielām darbināmu transportlīdzekļu tirdzniecībai/reģistrācijai.

Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads)

Likumprojekta par transportlīdzekļu reģistrācijas nodokli izstrāde – 2021.gads

Prasību piemērošana no 2025.gada.

Nodrošināta videi nedraudzīga transportlīdzekļu izmantošanas pakāpeniska pārtraukšana.

Samazinātas emisijas/izpildīti vides mērķi.

SM

EM

VARAM

FM

2025. gads

5.9.

Ar 2021.gadu ieviesta transportlīdzekļu reģistrācijas nodeva (nodoklis) ar fosilām degvielām darbināmiem transportlīdzekļiem un ieviests ierobežojums reģistrēt/ieviest Latvijā transportlīdzekļus, kas vecāki par 3 gadiem vai kam tiek veikta otrreizējā reģistrācija.

Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads)

Likumprojekta par transportlīdzekļu reģistrācijas nodokli izstrāde – 2021.gads

Prasību piemērošana no 2022.gada.

Nodrošināta videi nedraudzīga transportlīdzekļu izmantošanas pakāpeniska pārtraukšana.

Samazinātas emisijas/izpildīti vides mērķi.

FM

SM

EM

VARAM

2022. gads

5.10.

Ar 2021.gadu ieviests atbalsts (kreditēšana/līzings) jaunu transportlīdzekļu iegādei - valsts subsidē daļu no pirmās iemaksas bezizmešu transportlīdzekļiem.

Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads

Likumprojekta par transportlīdzekļu reģistrācijas nodokli izstrāde – 2021.gads

Prasību piemērošana no 2022.gada.

Nodrošināta videi nedraudzīga transportlīdzekļu izmantošanas pakāpeniska pārtraukšana.

Samazinātas emisijas/izpildīti vides mērķi.

FM

SM

VARAM

EM

2022. gads

5.11.

Ar 2021.gadu transportlīdzekļiem ar dīzeļmotoriem un benzīna motoriem noteikts transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa likmes palielinājums (koeficents).

Veicamās darbības:

Izvērtējums Nodokļu politikas pamatnostādnes 2021.-2025.gadam ietvaros 2020.gadā.

Atbilstoša likumprojekta “grozījumi Akcīzes nodokļa likumā” izstrāde 2021.gadā

Prasību piemērošana no 2022.gada.

Palielināts nodokļa apmērs videi kaitīgiem transportlīdzekļiem.

Ieviests princips – piesārņotājs maksā!

SM

FM

VARAM

EM

2022. gads

5.12.

2021.gadā nodrošināts atbalsts ar dabasgāzi darbināmu transportlīdzekļu iegādei (iegādes subsīdijas – 10% no iegādes cenas par 1 vienību, bet nepārsniedzot cenas griestus konkrētajā automobiļu kategorijā)

Priekšrocības dabasgāzes transportlīdzekļu iegādei.

Palielināts ar dabasgāzi darbināmu transportlīdzekļu skaits.

SM

FM

VARAM

EM

2021. gads

5.13.

Ar 2021.gadu ieviesti atvieglojumi jauna ar alternatīvajām degvielām darbināma transportlīdzekļa iegādei – nododot veco transportlīdzekli kā pirmo iemaksu (uzrādot transportlīdzekļa norakstīšanas dokumentus).

Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads)

atbilstošu Ministru kabineta noteikumu/grozījumu izstrāde – 2021.gads

Prasību piemērošana no 2021.gada.

Priekšrocības elektrotransportlīdzekļu un dabasgāzes transportlīdzekļu iegādei, nodrošināta neekoloģisku un vecu transportlīdzekļu lietošanas pārtraukšana.

Palielināts ar dabasgāzi darbināmu transportlīdzekļu un elektrotransportlīdzekļu skaits.

SM

FM

VARAM

2021. gads

5.14.

Ar 2021.gadu ieviests atbalsts elektrotransportlīdzekļu iegādei – finansējums no Emisijas kvotām.

Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads)

atbilstošu Ministru kabineta noteikumu/grozījumu izstrāde – 2021.gads

Prasību piemērošana no 2021.gada.

Priekšrocības elektrotransportlīdzekļu iegādei - iegādes subsīdijas – 10% no iegādes cenas par 1 vienību, bet nepārsniedzot cenas griestus konkrētajā automobiļu kategorijā.

Palielināts elektrotransportlīdzekļu skaits.

VARAM

SM

FM

EM

2021. gads

5.15.

Nodokļu atvieglojumi ar alternatīvām degvielām darbināmiem transportlīdzekļiem (TEN, Akcīze, UVTN).

Veicamās darbības:

Izvērtējums Nodokļu politikas pamatnostādnes 2021.-2025.gadam ietvaros 2020.gadā.

Atbilstoša likumprojekta “grozījumi Akcīzes nodokļa likumā” izstrāde 2021.gadā

Prasību piemērošana sākot no 2021.gada.

2021. gads

Priekšrocības elektrotransportlīdzekļu un dabasgāzes transportlīdzekļu lietošanai.

Palielināts ar dabasgāzi darbināmu transportlīdzekļu un elektrotransportlīdzekļu skaits.

FM

SM

EM

VARAM

2021. gads

5.16.

Uzņēmumiem PVN atmaksa par jauna ar alternatīvām degvielām darbināma transportlīdzekļa iegādei.

Veicamās darbības:

Izvērtējums Nodokļu politikas pamatnostādnes 2021.-2025.gadam ietvaros 2020.gadā.

Atbilstoša likumprojekta “grozījumi Akcīzes nodokļa likumā” izstrāde 2021.gadā

Prasību piemērošana sākot no 2021.gada.

Priekšrocības elektrotransportlīdzekļu un dabasgāzes transportlīdzekļu lietošanai.

Palielināts ar dabasgāzi darbināmu transportlīdzekļu un elektrotransportlīdzekļu skaits.

FM

SM

EM

VARAM

2021. gads

Satiksmes ministrs T.Linkaits

Vīza: valsts sekretāra p.i. Dž.Innusa

Projekts: Grozījumi Ministru kabineta 2017.gada 25.aprīļa rīkojumā Nr.202 “Par Alternatīvo degvielu attīstības plānu 2017.–2020.gadam”

1. Izdarīt Ministru kabineta 2017.gada 25.aprīļa rīkojumā Nr.202 “Par Alternatīvo degvielu attīstības plānu 2017.-2020. gadam” (Latvijas Vēstnesis, 2017, 85.nr.) šādus grozījumus:

1.1. Papildināt plāna sadaļu “Lietotie saīsinājumi” ar saīsinājumu “TEL Transporta enerģijas likums”.

1.2. Papildināt 2.sadaļas “Rīcības virzienu apraksts” rīcības virzienu ”1. Latvijas tautsaimniecībai efektīvāko alternatīvo degvielu ieviešanas scenāriju izvērtēšana un risinājumu noteikšana” ar 1.11. uzdevumu šādā redakcijā:

1.11.

Nodrošināt ilgtspējīga transporta attīstības politikas plānošanu.

Veicamās darbības:

Ilgtspējīga transporta padomes izveidošana 2021.gads

Vienotas Baltijas valstu darba grupas izveide (Lietuva, Latvija, Igaunija) ilgtspējīga transporta attīstības plānošanai 2021.gads

Nodrošināta ilgtspējīga transporta politikas plānošana saskaņoti ar Lietuvu un Igauniju.

Izveidota Ilgtspējīga transporta padome.

SM

VARAM
FM
EM

Sākot no 2021. gada

1.3. Papildināt 2.sadaļas “Rīcības virzienu apraksts” rīcības virzienu ”3. Alternatīvo degvielu infrastruktūras izveide un attīstība” ar 3.8., 3.9., 3.10., 3.11., 3.12., 3.13. un 3.14. uzdevumu šādā redakcijā:

3.8.

Elektrotransportlīdzekļu lēnās uzlādes infrastruktūras uzstādīšanas veicināšana publisko ēku jaunās un renovētās stāvvietās.

Veicamās darbības:

deleģējums Transporta enerģijas likumā (turpmāk – TEL) (2020.gads) Ministru kabineta noteikumu izstrādei

atbilstošu Ministru kabineta noteikumu/grozījumu izstrāde – 2021.gads

Iespējams elektrotransportlīdzekļu lietotājiem publiskās stāvvietās veikt uzlādi.

Ieviesta uzlādes iespēja publiskās stāvvietās elektrotransportlīdzekļu dīkstāves laikā.

Mērķis - 20 % no stāvvietām aprīkotas līdz 2025. gadam.

SM
EM

VARAM

2021. gads

3.9.

Finansiāls atbalsts privātu (publiski nepieejamu) uzlādes punktu izveidei – iegādājoties jaunu elektrotransportlīdzekli tiek subsidēta lēnās uzlādes iekārta.

Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads)

Prasību piemērošana no 2022.gada.

Iespējams elektrotransportlīdzekļu lietotājiem degvielas uzpildes stacijās veikt uzlādi.

Ieviesta uzlādes iespēja degvielas uzpildes stacijās elektrotransportlīdzekļu dīkstāves laikā.

SM
FM

EM
VARAM

2022. gads

3.10.

Noteiktas prasības visās DUS ierīkot lēnās vai vidēji ātrās uzlādes iespējas elektrotransportlīdzekļiem.

Veicamās darbības:

deleģējums TEL (2020.gads) Ministru kabineta noteikumu izstrādei

atbilstošu Ministru kabineta noteikumu/grozījumu izstrāde – 2021.gads

Prasību piemērošana no 2025.gada.

Iespējams elektrotransportlīdzekļu lietotājiem degvielas uzpildes stacijās veikt uzlādi.

Ieviesta uzlādes iespēja degvielas uzpildes stacijās elektrotransportlīdzekļu dīkstāves laikā.

EM

SM
VARAM

2025. gads

3.11.

Finansiāls atbalsts privātu (publiski nepieejamu) uzpildes punktu izveidei – iegādājoties jaunu ar dabasgāzi darbināmu transportlīdzekli tiek subsidēta mājas uzpildes iekārta.

Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads)

Prasību piemērošana no 2022.gada.

Iespējams dabasgāzes transportlīdzekļu lietotājiem dzīvesvietās veikt uzpildi.

Nodrošināts atbalsts dabasgāzes transportlīdzekļu lietotājiem.

EM
SM

FM
VARAM

2022. gads

3.12.

Noteiktas prasības ar 2030.gadu visās jaunās DUS nodrošināt ar ūdeņradi darbināmu transportlīdzekļu uzpildes iespēju.

Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads)

Prasību piemērošana no 2030.gada.

Ieviesta ar ūdeņradi darbināmu transportlīdzekļu uzpildes iespēja.

Nodrošināta iespēja ar ūdeņradi darbināmu transportlīdzekļu lietošanai Latvijā.

EM

SM
VARAM

2030. gads

3.13.

Ieviesti atvieglojumi ar 2030.gadu DUS, kurās tiek nodrošināta ar ūdeņradi darbināmu transportlīdzekļu uzpildes iespēja.

Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads)

Prasību piemērošana no 2030.gada.

Ieviesta ar ūdeņradi darbināmu transportlīdzekļu uzpildes iespēja.

Nodrošināta iespēja ar ūdeņradi darbināmu transportlīdzekļu lietošanai Latvijā

EM

SM
VARAM
FM

2030. gads

3.14.

Ieviestas prasības uzstādīt biodegvielas uzpildes iespēju jaunās DUS

Ieviesta ar biodegvielām darbināmu transportlīdzekļu uzpildes iespēja.

Nodrošināta iespēja ar biodegvielām darbināmu transportlīdzekļu lietošanai Latvijā

EM

SM
VARAM

2030. gads

1.4. Papildināt 2.sadaļas “Rīcības virzienu apraksts” rīcības virzienu “4. Sabiedrības informēšana” ar 4.3. uzdevumu šādā redakcijā:

4.3.

Vienotās informatīvās platformas izveide – pārejai uz videi draudzīgu transporta sistēmu (alternatīvās degvielas, atjaunojamās degvielas)

Iedzīvotājiem sniegts atbalsts pārejai uz videi draudzīgiem transportlīdzekļiem.

SM

VARAM
EM

2021. gads

1.5. Papildināt 2.sadaļu “Rīcības virzienu apraksts” ar rīcības virzienu “5. Autoparka atjaunošana/pārveide” šādā redakcijā:

5. Rīcības virziens

Autoparka atjaunošana/pārveide 

5.1.

Noteiktas prasības autonomas uzņēmumiem – ierobežojot fosilo degvielu transportlīdzekļus, atļaujot tikai elektrotransportlīdzekļu un saspiestās dabasgāzes transportlīdzekļu iznomāšanu.

Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads)

prasību piemērošana no 2025. gada.

Priekšrocības elektrotransportlīdzekļu un dabasgāzes lietotājiem auto nomas punktos.

Ieviesta videi draudzīga auto nomas sistēma.

SM

EM
VARAM

2025. gads

5.2.

Noteiktas operatīvā līzinga kompānijām, kas apkalpo uzņēmumus – ierobežojot fosilo degvielu transportlīdzekļus, atļaujot tikai elektrotransportlīdzekļu un saspiestās dabasgāzes transportlīdzekļu iznomāšanu/operatīvo līzingu.

Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads)

Prasību piemērošana no 2025.gada.

Priekšrocības uzņēmumiem, kuri izmanto elektrotransportlīdzekļus un dabasgāzes transportlīdzekļus.

Ieviesti videi draudzīgi auto parki uzņēmumos.

EM
SM

FM
VARAM

2025. gads

5.3.

Noteiktas prasības transportlīdzekļu izmantošanā publisko pakalpojumu jomā ar fosilām degvielām pakāpeniskā ierobežošanā/izmantošanā.

Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads)

atbilstošu Ministru kabineta noteikumu/grozījumu izstrāde – 2021.gads

Prasību piemērošana no 2022.gada 30%, no 2025.gada 50%, no 2030.gada 80%.

Priekšrocības elektrotransportlīdzekļu un dabasgāzes transportam pilsētu komunālajiem dienestiem.

Samazinātas emisijas pilsētās un apdzīvotās vietās.

EM
SM

VARAM

Sākot no 2022. gada

5.3.

Noteiktas prasības transportlīdzekļu izmantošanā publisko pakalpojumu jomā ar fosilām degvielām pakāpeniskā ierobežošanā/izmantošanā.

Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads)

atbilstošu Ministru kabineta noteikumu/grozījumu izstrāde – 2021.gads

Prasību piemērošana no 2022.gada 30%, no 2025.gada 50%, no 2030.gada 80%.

Priekšrocības elektrotransportlīdzekļu un dabasgāzes transportam pilsētu komunālajiem dienestiem.

Samazinātas emisijas pilsētās un apdzīvotās vietās.

EM
SM

VARAM

Sākot no 2022. gada

5.4.

Noteiktas prasības ierobežot/aizliegt komercpārvadājumos ar taksometru un vieglo automobili darbināmu ar fosilām degvielām izmantošanu.
Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads)

atbilstošu Ministru kabineta noteikumu/grozījumu izstrāde – 2021.gads

Prasību piemērošana no 2022.gada 30%, no 2025.gada 50%, no 2030.gada 80%.

Priekšrocības elektrotransportlīdzekļu un dabasgāzes transportam pasažieru pārvadātājiem (taksometriem).

Samazinātas emisijas pilsētu centros.

SM

EM

VARAM

Sākot no 2022. gada

5.5.

Noteiktas prasības publisko pakalpojumu sektorā ar ierobežojumiem tādiem transportlīdzekļiem, kuri izmanto fosilās degvielas (autobusi pilsētas maršrutos, automašīnas pilsētās/piepilsētās).

Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads)

atbilstošu Ministru kabineta noteikumu/grozījumu izstrāde – 2021.gads

Prasību piemērošana no 2025.gada.

Priekšrocības elektrotransportlīdzekļu un dabasgāzes transportam pilsētās sabiedriskajam transportam un starppilsētu pārvadājumiem.

Samazinātas emisijas pilsētu centros un valsts kopējās emisijas.

SM

EM

VARAM

2025. gads

5.6.

Ar 2030.gadu noteikta maksa par iebraukšanu pilsētās transportlīdzekļiem ar fosilām degvielām (vieglie pasažieru un kravas, autobusi);

Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads)

atbilstošu Ministru kabineta noteikumu/grozījumu izstrāde – 2025.gads

Prasību piemērošana ar pakāpenisku pārejas periodu no 2030.gada.

Priekšrocības elektrotransportlīdzekļu un dabasgāzes transportam pilsētās.

Samazinātas emisijas pilsētu centros.

VARAM

SM

EM

2030. gads

5.7.

Ar 2025.gadu valsts iepirkumos pieļaujama tikai AER vai alternatīvo degvielu transportlīdzekļu iegāde (izņemot operatīvos transportlīdzekļus/dienestus).

Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads)

atbilstošu Ministru kabineta noteikumu/grozījumu izstrāde – 2021.gads

Prasību piemērošana no 2025.gada.

Noteiktas prasības valsts iestādēm un pašvaldībām pāriet uz videi draudzīgu un alternatīvajām degvielām darbināmu transportu.

Palielināts videi draudzīgu transportlīdzekļu skaits valsts iestādēs un pašvaldībās.

FM

SM

EM

VARAM

2025. gads

5.8.

Ar 2025.gadu ieviesti pakāpeniski ierobežojumi/aizliegums jaunu ar fosilām degvielām darbināmu transportlīdzekļu tirdzniecībai/reģistrācijai.

Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads)

Likumprojekta par transportlīdzekļu reģistrācijas nodokli izstrāde – 2021.gads

Prasību piemērošana no 2025.gada.

Nodrošināta videi nedraudzīga transportlīdzekļu izmantošanas pakāpeniska pārtraukšana.

Samazinātas emisijas/izpildīti vides mērķi.

SM

EM

VARAM

FM

2025. gads

5.9.

Ar 2021.gadu ieviesta transportlīdzekļu reģistrācijas nodeva (nodoklis) ar fosilām degvielām darbināmiem transportlīdzekļiem un ieviests ierobežojums reģistrēt/ieviest Latvijā transportlīdzekļus, kas vecāki par 3 gadiem vai kam tiek veikta otrreizējā reģistrācija.

Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads)

Likumprojekta par transportlīdzekļu reģistrācijas nodokli izstrāde – 2021.gads

Prasību piemērošana no 2022.gada.

Nodrošināta videi nedraudzīga transportlīdzekļu izmantošanas pakāpeniska pārtraukšana.

Samazinātas emisijas/izpildīti vides mērķi.

FM

SM

EM

VARAM

2022. gads

5.10.

Ar 2021.gadu ieviests atbalsts (kreditēšana/līzings) jaunu transportlīdzekļu iegādei - valsts subsidē daļu no pirmās iemaksas bezizmešu transportlīdzekļiem.

Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads

Likumprojekta par transportlīdzekļu reģistrācijas nodokli izstrāde – 2021.gads

Prasību piemērošana no 2022.gada.

Nodrošināta videi nedraudzīga transportlīdzekļu izmantošanas pakāpeniska pārtraukšana.

Samazinātas emisijas/izpildīti vides mērķi.

FM

SM

VARAM

EM

2022. gads

5.11.

Ar 2021.gadu transportlīdzekļiem ar dīzeļmotoriem un benzīna motoriem noteikts transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa likmes palielinājums (koeficents).

Veicamās darbības:

Izvērtējums Nodokļu politikas pamatnostādnes 2021.-2025.gadam ietvaros 2020.gadā.

Atbilstoša likumprojekta “grozījumi Akcīzes nodokļa likumā” izstrāde 2021.gadā

Prasību piemērošana no 2022.gada.

Palielināts nodokļa apmērs videi kaitīgiem transportlīdzekļiem.

Ieviests princips – piesārņotājs maksā!

SM

FM

VARAM

EM

2022. gads

5.12.

2021.gadā nodrošināts atbalsts ar dabasgāzi darbināmu transportlīdzekļu iegādei (iegādes subsīdijas – 10% no iegādes cenas par 1 vienību, bet nepārsniedzot cenas griestus konkrētajā automobiļu kategorijā)

Priekšrocības dabasgāzes transportlīdzekļu iegādei.

Palielināts ar dabasgāzi darbināmu transportlīdzekļu skaits.

SM

FM

VARAM

EM

2021. gads

5.13.

Ar 2021.gadu ieviesti atvieglojumi jauna ar alternatīvajām degvielām darbināma transportlīdzekļa iegādei – nododot veco transportlīdzekli kā pirmo iemaksu (uzrādot transportlīdzekļa norakstīšanas dokumentus).

Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads)

atbilstošu Ministru kabineta noteikumu/grozījumu izstrāde – 2021.gads

Prasību piemērošana no 2021.gada.

Priekšrocības elektrotransportlīdzekļu un dabasgāzes transportlīdzekļu iegādei, nodrošināta neekoloģisku un vecu transportlīdzekļu lietošanas pārtraukšana.

Palielināts ar dabasgāzi darbināmu transportlīdzekļu un elektrotransportlīdzekļu skaits.

SM

FM

VARAM

2021. gads

5.14.

Ar 2021.gadu ieviests atbalsts elektrotransportlīdzekļu iegādei – finansējums no Emisijas kvotām.

Veicamās darbības:

iekļautas prasības nodrošināt atbalstu pasākuma īstenošanai TEL (2020.gads)

atbilstošu Ministru kabineta noteikumu/grozījumu izstrāde – 2021.gads

Prasību piemērošana no 2021.gada.

Priekšrocības elektrotransportlīdzekļu iegādei - iegādes subsīdijas – 10% no iegādes cenas par 1 vienību, bet nepārsniedzot cenas griestus konkrētajā automobiļu kategorijā.

Palielināts elektrotransportlīdzekļu skaits.

VARAM

SM

FM

EM

2021. gads

5.15.

Nodokļu atvieglojumi ar alternatīvām degvielām darbināmiem transportlīdzekļiem (TEN, Akcīze, UVTN).

Veicamās darbības:

Izvērtējums Nodokļu politikas pamatnostādnes 2021.-2025.gadam ietvaros 2020.gadā.

Atbilstoša likumprojekta “grozījumi Akcīzes nodokļa likumā” izstrāde 2021.gadā

Prasību piemērošana sākot no 2021.gada.

2021. gads

Priekšrocības elektrotransportlīdzekļu un dabasgāzes transportlīdzekļu lietošanai.

Palielināts ar dabasgāzi darbināmu transportlīdzekļu un elektrotransportlīdzekļu skaits.

FM

SM

EM

VARAM

2021. gads

5.16.

Uzņēmumiem PVN atmaksa par jauna ar alternatīvām degvielām darbināma transportlīdzekļa iegādei.

Veicamās darbības:

Izvērtējums Nodokļu politikas pamatnostādnes 2021.-2025.gadam ietvaros 2020.gadā.

Atbilstoša likumprojekta “grozījumi Akcīzes nodokļa likumā” izstrāde 2021.gadā

Prasību piemērošana sākot no 2021.gada.

Priekšrocības elektrotransportlīdzekļu un dabasgāzes transportlīdzekļu lietošanai.

Palielināts ar dabasgāzi darbināmu transportlīdzekļu un elektrotransportlīdzekļu skaits.

FM

SM

EM

VARAM

2021. gads

2. Satiksmes ministrijai nedēļas laikā iesniegt Valsts kancelejā precizēto Alternatīvo degvielu attīstības plānu 2017.-2020.gadam.

Ministru prezidents A.K.Kariņš

Satiksmes ministrs T.Linkaits

Iesniedzējs: satiksmes ministrs T.Linkaits

Vīza: valsts sekretāra p.i. Dž.Innusa

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...