Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pēc divu dienu vilcināšanās beidzot ir publiskots koronavīrusa infekcijai veltītās Krīzes vadības padomes sēdes protokols. Pietiek šodien publicē, maigi izsakoties, ne pārāk apjomīgos šīs premjera Krišjāņa Kariņa vadītās sēdes praktiskos lēmumus:

1. Pieņemt zināšanai veselības ministres iesniegto informāciju par aktuālo situāciju saistībā ar koronavīrusa izplatību Eiropā un iespējamajiem nepieciešamajiem pasākumiem turpmākai rīcībai.

2. Veselības ministrijai, atbilstoši epidemioloģiskās situācijas attīstībai, turpināt īstenot Krīzes vadības padomes 2020.gada 4.februāra sēdē nolemto (Krīzes vadības padomes 04.02.2020. protokols Nr. 0.

3. Lai nodrošinātu nepieciešamo veselības aprūpi pacientiem, ņemot vērā koronavīrusa klīnisko ainu un izraisītās smagās pneimonijas, atbalstīt papildus finanšu līdzekļu piešķiršanu Veselības ministrijai un Finanšu ministrijai sadarbībā ar Veselības ministriju rast finansējuma avotu:

- Ekstra korporālās membrānas oksigenācijas iekārtas iegādei sabiedrībai ar ierobežotu atbildību “Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca”;

- Mākslīgās plaušu ventilācijas un neinvazīvās plaušu ventilācijas aparatūras iegādei SIA “Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca”, valsts SIA “Bērnu klīniskā universitātes slimnīca”, SIA “Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca”, reģionālajām slimnīcām;

- CO2 eliminācijas filtru un citokinīnu iegādei SIA “Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca”;

- Individuālo aizsardzības līdzekļu iegādei ģimenes ārstiem, ārstniecības iestādēm, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam un Slimību profilakses un kontroles centram;

- Reaģentu iegādei laboratorisko izmeklējumu nodrošināšanai, palielinoties iespējamajam pacientu skaita pieaugumam.

4. Atbalstīt papildus finanšu līdzekļu piešķiršanu Veselības ministrijai Valsts materiālo rezervju atjaunošanai, pamatojoties uz Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta sniegto izvērtējamu. Finanšu ministrijai sadarbībā ar Veselības ministriju rast finansējuma avotu valsts materiālo rezervju atjaunošanai.

Savukārt šis ir tas, ko Ilzes Viņķeles vadītā Veselības ministrija Krīzes vadības padomes sēdē prezentējusi kā „Plānotās turpmākās aktivitātes”:

Visi atbildīgie veselības nozares dienesti un iestādes apliecina gatavību nepieciešamības gadījumā rīkoties atbilstoši Valsts katastrofu medicīnas plāna 2. pielikumā “Rīcība bīstamo un citu infekcijas slimību gadījumā” un pastiprināt uzraudzības pasākumus. 

Lai nodrošinātu ārstniecības iestāžu gatavību veselības aprūpes sniegšanai, strauji pieaugot pacientu skaitam, Veselības ministrija iesniegs Ministru kabinetā pieprasījumu finanšu līdzekļu piešķiršanai no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”. Veselības ministrija arī ir iesniegusi pieteikumu Eiropas Savienības individuālo aizsardzības līdzekļu iepirkumam, kuru plānots izsludināt šī mēneša beigās.

Lai nodrošinātu finansējumu individuāli aizsardzības līdzekļu iegādei minētā iepirkuma ietvarā, arī ir plānots lūgt līdzekļus no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzamiem gadījumiem". SPKC, NMPD un VM turpinās sekot epidemioloģiskās situācijas attīstībai un PVO ieteikumiem, kā arī citu valstu veiktajiem pasākumiem saistībā ar jaunā koronavīrusa (2019-nCoV) izraisīto uzliesmojumu, un nepieciešamības gadījumā organizēs tikšanās, lai pārrunātu aktuālos jautājumus, kā arī pieņemtu atbilstošus lēmumus.

Mainoties epidemioloģiskai situācijai atkarībā no situācijas attīstības un starptautiski pieņemtajiem lēmumiem, tiks organizēti arī citi pasākumi, tai skaitā atkārtoti sasaukta Valsts operatīvās medicīniskās komisijas sēde.

Jau veiktos pasākumus papildus sabiedrības informēšanai Veselības ministrija uzskaitījusi šādi:

NMPD, SPKC, sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca” (turpmāk – RAKUS), t.sk. Nacionālās references laboratorijā, valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Bērnu klīniskā universitātes slimnīca” (turpmāk – BKUS) tiek nodrošināts darbs gatavības režīmā.

Veselības ministrija (turpmāk – VM) ir organizējusi starpinstitūciju sanāksmes 07.02.2020., 14.02.2020., 20.02.2020., 21.02.2020. un 24.02.2020., tai skaitā sanāksmi ar ģimenes ārstiem un reģionālajām slimnīcām.

Sanāksmēs aktualizēti jautājumi par:

- SPKC izstrādātajiem algoritmiem kontaktpersonu izolācijai un noteiktajām riska grupām, tai skaitā situācijām. ja tiek izolēta ģimene vai vientuļa persona;

- iespēju paņemt paraugus reģionālajās slimnīcās un nogādāt tos noteiktā laikā periodā RAKUS Nacionālajā references laboratorijā, tai skaitā ņemot vērā RAKUS Nacionālās laboratorijas sagatavoto instrukciju pareizai paraugu paņemšanai;

- par grūtnieces ar aizdomām par koronavīrusa infekciju stacionēšanu, ārstniecības iestādēs pieejamajiem resursiem (tai skaitā medikamentiem un aparatūru) pacientu ar aizdomām par koronavīrusu uzņemšanai un nepieciešamības gadījumā ārstēšanai;

- ECDC izstrādātajiem scenārijiem iespējamajai situācijas attīstībai un rekomendētajam personāla un individuālo aizsardzības līdzekļu apjomam viena pacienta aprūpei 24 stundām,

- rīcību situācijās, ja nav pieejami respiratori pietiekamā skaitā (tai skaitā iespēju izmantot ķirurģiskās maskas personālam, kas nebūs tiešā saskarsmē ar pacientu),

- paraugu paņemšanu vecākiem, ja bērns ir saslimis un iestājies BKUS un sabiedrības aicināšanu neslēpt informāciju par būšanu vīrusa skartajos reģionos. Sanāksmē nolemts organizēt atsevišķu tikšanos ar reģionālajām ārstniecības iestādēm, pirms tam tās aptaujājot par pieejamajiem resursiem, kā arī jautājumu par pieejamajiem resursiem aktualizēt arī VM plānotajā sanāksmē ar ģimenes ārstiem.

- sociālajos tīklos pieejamo informāciju;

- kopējo Eiropas iepirkumu individuālo aizsardzības līdzekļu iegādei.

VM un Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas tikšanās laikā aktualizēts jautājums par  rīcību gadījumos, ja pacients atbraucis no vīrusa skartā reģiona un viņam ir vīrusa infekcijas simptomi, vai nav infekcijas simptomu, rīcību, ja saslimst kāds no ģimenes locekļiem,  kā arī jautājums par individuālo aizsardzības līdzekļu pieejamību ģimenes ārsta praksē.

Sanāksmē ar reģionālajām slimnīcām tika pārrunāti jautājumi par  ārstniecības iestādēs pieejamiem resursiem (individuālajiem aizsardzības līdzekļiem, paraugu paņemšanas iespējām, medikamentu, aparatūras, telpu un cilvēkresursu pieejamību) iespējamai pacientu ar aizdomām par koronavīrusa infekciju uzņemšanai, kā arī Eiropas kopīgu iepirkumu individuālo aizsardzības līdzekļu iegādei. RAKUS, BKUS, PSKUS un reģionālās slimnīcas ir apzinājušas savus pieejamos resursus un informējušas, ka

1. Nepieciešamības gadījumā paraugus var paņemt un nodrošināt to nogādi RAKUS Nacionālajā laboratorijā visas ārstniecības iestādes, ievērojot transportēšanas un laika limita nosacījumus.

2. Individuālo aizsarglīdzekļu apjoms ārstniecības iestādēs ir dažāds, bet, ņemot vērā ECDC rekomendācijas nepieciešamajam individuālo aizsardzības līdzekļu skaitam 24 stundām smagu pacientu aprūpei, nepieciešams papildus iepirkt tos ārstniecības iestādēm.

3. Medikamenti vīrusu infekciju izraisītu komplikāciju ārstēšanai ārstniecības iestādēm uz doto brīdi ir pietiekošā apjomā, bet, epidemioloģiskai situācijai mainoties un pacientu skaitam pieaugot, būtu nepieciešama papildus medikamentu iegāde.

4. Cilvēkresursi šobrīd tie ir pietiekoši, bet, strauji pieaugot pacientu skaitam, to skaits varētu būt nepietiekošs.

5 Infekcijas gultu un izolācijas boksu skaits ārstniecības iestādēs atšķiras. RAKUS informējis, ka varētu nodrošināt karantīnu līdz 100 pacientiem.

6. Attiecībā uz iespēju veikt izmaiņas  ārstniecības iestādes darba organizācijā, lai sniegtu palīdzību lielākam pacientu skaitam, RAKUS ir norādījis, ka varētu pārprofilēt papildus 274 gultas.

24.02.2020. tika sasaukta Valsts operatīvās medicīniskās komisijas (VOMK) sēde, kurā, ņemot vērā vīrusa izplatību Itālijā, kā arī Latvijas iedzīvotāju skaitu, kas varētu apmeklēt Itāliju, tika pārrunāti jautājumi par aktuālo epidemioloģisko situāciju, pieejamo informāciju (pacientiem, ārstniecības iestādēm un sabiedrībai), slimnīcu, tai skaitā reģionālo, gatavību iespējamajai pacientu uzņemšanai (medikamenti, aparatūra, resursi, gultas), laboratorijas izmeklējumu pieejamību, kā arī  nepieciešamajiem papildus līdzekļiem un rekomendācijām iedzīvotājiem, tai skaitā, tiem, kas plāno doties ceļojumā vai atgriezīsies ar bērniem no Itālijas. Sanāksmes gaitā tika secināts, ka:

1. Nepieciešams paplašināt koronavīrusa izraisītās slimības Covid – 19 ierobežojošos pasākumus, nosakot papildu valstis un teritorijas, no kurām atgriežoties, ir jāveic īpaši piesardzības pasākumi. No 24.02.2020. par koronavīrusa skartajām valstīm vai teritorijām, uz kurām attiecināti īpaši pasākumi ir noteiktas Ķīna, Dienvidkoreja, Irāna, Itālijas Lombardijas un Veneto apgabali.

2. Gadījuma definīcijā bez Ķīnas ir iekļaujami arī  Itālijas Lombardijas un Veneto apgabali, Dienvidkoreja un Irāna. Iedzīvotājiem, ārstniecības personām un lidostās pieejamā informācija tiek precizēta, iekļaujot arī informāciju par Irānu, Dienvidkoreju un 2 Itālijas reģioniem.

3. Viens no galvenajām ieteikumiem -  ja cilvēks ir bijis Ķīnā, Dienvidkorejā, Irānā vai Itālijas Lombardijas un Veneto apgabalos kopš atgriešanās turpmākās 14 dienas ir ieteicams palikt mājās un novērot savu veselības stāvokli. Tāpat ir jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, lai konsultētos par turpmāko rīcību. Bērniem, kas bijuši Ķīnā, Dienvidkorejā, Irānā vai Itālijas Lombardijas un Veneto apgabalos, būtu jāveic 14 dienu novērošana mājās un pēc 14 dienām uz izglītības iestādi jādodas tikai ar ģimenes ārsta izziņu.  Savukārt, ja parādās saslimšanas simptomi, nepieciešams zvanīt 113.

4. SPKC nosūta informāciju ārstu profesionālajām asociācijām, ģimenes ārstiem un ārstniecības iestādēm informāciju par:

- izmaiņām gadījuma definīcijā, papildinot ar Irānu, Dienvidkoreju un Itālijas 2 reģioniem;

- aktualizētos  SPKC ieteikumus ambulatorām ārstniecības iestādēm sākotnējai rīcībai jaunā koronavīrusa infekcijas (COVID-19) aizdomu gadījumā,

- aktualizētos SPKC ieteikumus stacionārām ārstniecības iestādēm sākotnējai rīcībai jaunā koronavīrusa infekcijas (COVID-19) aizdomu gadījumā,

- informatīvu materiāls ārstniecības iestāžu apmeklētājiem.

5. Ņemot vērā iedzīvotāju ieinteresētību par iespēju veikt laboratoriskus izmeklējumus par maksu situācijās, kad viņiem nav simptomu, RAKUS būtu nepieciešams izvērtē iespēju iekļaut maksas pakalpojumu cenrādī minētā pakalpojuma sniegšanu.

6. Pieaugot pacientu skaitam, kam aizdomas par koronavīrusa infekciju, būtu nepieciešams izvērtēt iespēju veidot atsevišķas brigādes, kas nodrošinātu paraugu paņemšanu pacienta dzīvesvietā un nogādāšanu RAKUS Nacionālajā references laboratorijā.

7. RAKUS Nacionālā references laboratorija, piesaistot papildu cilvēkresursus, diennaktī var veikt 200 laboratoriskus izmeklējumus.

8. SPKC nosūta informāciju Izglītības un zinātnes ministrijai par izmaiņām gadījuma definīcijā un aktualizētajiem ieteikumiem attiecībā uz Itālijas apmeklējumu un rekomendācijām atgriežoties no Itālijas.

9. Iedzīvotājiem, kuri šobrīd plāno doties uz koronavīrusa skartajām valstīm vai teritorijām, uz kurām tiek attiecināti īpaši pasākumi, būtu ieteicams izvērtēt ceļojuma nepieciešamību un ceļojuma laikā ievērot vispārējos profilakses pasākumus, kā arī sekot līdzi vietējo varas iestāžu norādījumiem.

10. Lai pilnveidotu un paaugstinātu iespēju savlaicīgi diagnosticēt pacientus ar iespējamu koronavīrusu, nepieciešams aptaujāt visus pacientus, neatkarīgi no viņu simptomiem, par viņu vai viņu radinieku iespējamo atrašanos koronavīrusa skartajās valstīs vai teritorijās. Minēto ieteikumu SPKC nosūta visām ārstniecības iestādēm, tai skaitā ģimenes ārstiem.

11. Ņemot vērā koronavīrusa klīnisko attīstības gaitu un izraisītās komplikācijas, kā arī reģionālo ārstniecības iestāžu sniegto informāciju par resursu pieejamību, nepieciešams nodrošināt ārstniecības iestādes ar papildus neinvazīvās plaušu ventilācijas aparātiem, kā arī individuālajiem aizsardzības līdzekļiem. RAKUS informē par nepieciešamību Ekstra korporālās membrānas oksigenācijas iekārtas iegādei. Minētā nodrošināšanai nepieciešams lūgt finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”.

12. Dzemdētājas ar aizdomām par koronavīrusa infekciju tiek hospitalizētas uz LIC, piesaistot Specializētās medicīnas centru.

13. Pie LIC Uzņemšanas nodaļas durvīm tiek izvietota informācija ar dežūrārsta tālruņa numuru, uz kuru zvanot pēc Uzņemšanas nodaļas darba laika, pacientam, kas pats ieradies LIC ar aizdomām par koronavīrusa infekciju, tiek nodrošināta parauga paņemšana.

14. Pacientus ar aizdomām par koronovīrusa infekciju, atdalīt no kopējās pacientu plūsmas. 

SPKC ir izstrādājis ieteikumus ambulatorajām un stacionārajām ārstniecības iestādēm sākotnējai rīcībai, ja ārstniecības iestādē ierodas pacients ar aizdomām par koronavīrusa infekciju.

SPKC izstrādājis algoritmu kontaktpersonām un noteiktas riska grupas.

Precizējis iepriekš sagatavotos ieteikumus, atbilstoši 24.02.2020.VOMK pieņemtajam lēmumam par izmaiņām gadījuma definīcijā.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...