Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Turpinoties grozījumu Tabakas aprites likumā saistībā ar cigarešu un smēķējamo vielu ierobežojumiem izskatīšanai Saeimā trešajam lasījumam, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē turpinās debates. It kā jau nekas sevišķs – deputāti un dažādi eksperti debatē ko un kā labāk iegrozīt, pārgrozīt, sagrozīt likumā, lai tikai tautai labāk. Viss taču publiski redzams, katra debatētāja centieni sabiedrībai kā uz delnas. Tomēr tikai retais ir pievērsis uzmanību to personāžu vērošanai, kuri ierodas šajā Saeimas komisijā aizstāvēt tos vai citus priekšlikumus likuma grozījumiem.

Tā, piemēram, uz pēdējo Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdi trešdien, 24. maijā draudzīgi kopā bija ieradušies, kopā sēdes telpā apsēdušies un, kopā apmainoties laipnībām, draudzīgi čaloja divas personas – Anrijs Matīss (attēlā) un Viesturs Liepkalns.

Kas gan sevišķs slēpjas šajās divās personās? Matīss – bijušais partijas “Vienotība” satiksmes ministrs, pēc tam pārmetās uz partiju “Saskaņa”, no kuras kandidēja 13. Saeimas vēlēšanās. No 2018. gada 13. decembra līdz 2019. gada 5. februārim pildīja Rīgas pašvaldības uzņēmuma “Rīgas satiksme” pagaidu valdes priekšsēdētāja amata pienākumus.

Savukārt Liepkalns pazīstams kā partijas “Latvijas attīstībai” ģenerālsekretārs. 2017. gadā viņš kandidēja Rīgas domes vēlēšanās no Latvijas Reģionu apvienības un partijas "Latvijas attīstībai" kopīgā saraksta, taču netika ievēlēts. 2018. gada aprīlī kļuva par "Attīstībai/Par!" valdes locekli kandidēja 13. Saeimas vēlēšanās arī no “Attīstībai/Par!”, bet netika ievēlēts. 2021. gada 8. jūnijā, pēc Saeimas deputātes Ineses Ikstenas nāves kļuva par Saeimas deputātu uz laiku, kamēr ministra pienākumus pildīja Artis Pabriks.

Šobrīd Matīss ir „Meta Advisory” pārstāvis. Viņš kopā ar lobistu Armandu Gūtmani lobē tabakas kompānijas JTI („Japan Tabaco International”) intereses. Vēl interesantāk, ko Saeimas komisijā dara Liepkalns. Viņš, bijušais “Attīstībai/Par” Saeimas deputāts, tagad ir JTI darbinieks – menedžeris.

Te vietā atgādināt, ka grozījumi Tabakas aprites likumā, kuri piedāvā aizliegt cigarešu aizstājējus, parādījās tieši laikā, kad Veselības ministriju vadīja “Attīstībai/Par” biedre Ilze Viņķele un vēlāk Daniels Pavļuts. Tieši Viņķele bija tā, kura savā pēdējā darba dienā rosināja šos grozījumus. Savukārt cits partijas “Attīstībai/Par” biedrs Andris Skride tolaik bija Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītājs. Tieši viņš triecientempā dzina cauri šos grozījumus.

“Attīstībai/Par” biedri LTV raidījumā „Aizliegtais paņēmiens” stāsta, cik sliktas ir visas cigarešu alternatīvas un ka tās ir pilnībā jāaizliedz.

Tagad, lūk, viens viens no partijas biedriem ir oficiāli kļuvis par tabakas kompānijas pārstāvi, braši soļo uz Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdēm un aizgūtnēm aizstāv tabakas industrijas intereses.

Lūk, tas arī, iespējams, izskaidro, kāpēc šī Saeimas komisija grozījumu priekšlikumus, kuri ir bīstami tabakas industrijai, tik raiti noairē apakškomisijai pētīšanai. Savukārt tie priekšlikumi, kuri tabakas industrijai der, komisijā tiek atbalstīti.

Jāatgādina, ka partija pati par sevi uz tādu soli nevarētu sasparoties. Kā mēs zinām, “Attīstībai/ Par” ir Edgara Jaunupa projekts. Jaunups ir prasmīgs savu politisko sakaru un partijas izmantotājs, lai panāktu sev labvēlīgus finansiāli izdevīgus lēmumus. Piemēri nav tālu jāmeklē. Varam atgādināt skandalozo slavenā Pjotra Avena pilsonības lietu. (https://pietiek.com/raksti/vai_jaunups_kartojis_avena_pilsonibu,_kukulojot_pmlp/).

Klīda runas par to, ka Jaunups saukts uz KNAB un dabūjis skaidroties. Virmoja baumas par 500 000 kukuli no Avena, lai šo pilsonību dabūtu. Arī nesen skandalozu slavu guvušais Aizsardzības ministrijas pārtikas nodrošinājuma līgums armijas vajadzībām, no kura tagad mēģina atkratīties Nacionālā apvienība.

Iestaigāto taku turpina mīt vieni un tie paši gājēji. Tostarp arī ārsti, kuri šad tad publiski uzstājās Covid-19 sērgas laikā. Viņi caur Veselības ministriju tika pabaroti ar Covida naudām. Viņu pētījumiem tika iedalīti daudzi miljoni. Par šo valsts naudu tika iegūta atsevišķu ārstu lojalitāte cigarešu industrijai, un tagad šo ārstu runas tiek izmantotas tabakas industriju interešu realizēšanai.

Šobrīd stafeti no „Attīstībai/Par” ir pārņēmuši atsevišķi partijas “Jaunā vienotība” deputāti, konkrēti Skrides vietā esošā Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Inga Bērziņa. Viņas augstprātīgi vadītājās komisijas sēdēs nedod vārdu oponentiem, tiek airēti prom visi cigarešu ražošanas industrijai kaitējošie priekšlikumi un tie, kuri nāktu par labu cigarešu aizstājējprodukcijai.

Šeit būtiski atgādināt, ka Inga Bērziņa ir kursa biedrene tagadējam finanšu ministram un “Jaunā vienotība” vadītājam Arvilam Ašeradenam. Viņi ir ne tikai vienā laikā kopā mācījušies Ģeogrāfijas fakultātē bet ir arī tuvi ģimenes draugi un kopā svin dažādus svētkus. Ne velti Bērziņa ir partijas valdes locekle. Savukārt Ašeradenam nav svešs arī Edgars Jaunups. Abus vieno “Jaunās vienotības” ģenēzes procesi – partijas attīstība no “Jaunā laika” un “Pilsoniskās savienības” atliekām.

Tādēļ ir pamats uzdot jautājumu, kāda ir iespējamā samaksa par to, ka “Jaunā vienotība”pārņem stafeti no “Attīstībai/Par” un turpina tās Saeimā iesākto likumdošanas darbu cigarešu industrijas interesēs. Tas jau nekas, ka Jaunupu parlamentā neievēlēja. Ir taču labi draugi, paziņas un cīņu biedri, ar kuriem var sarunāt, ka attiecīgās komisijas vadības groži nonāk tieši Bērziņas rokās un līdz ar to Jaunupa cigarešu interešu vezums Bērziņas rokām tiek virzīts industrijai vēlamajā virzienā.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

"Maskavas nams" Rīgā – simbols ģeopolitiskā kursa maiņai?

FotoPirms nedēļas biedrība "Austošā Saule" pulcēja piketa dalībniekus pretī "Maskavas namam" Rīgā. Ar plakātiem, kas atgādināja par ukraiņu ciešanām un nepieciešamību atbrīvoties no Krievijas ietekmes, pretī Krievijas valsts simboliem. Piketa dalībniekiem nebija šaubu par to, ka vairāk nekā pusotru gadu pēc pilna apmēra kara sākuma Ukrainā un gadu pēc okupekļa nojaukšanas Pārdaugavā "Maskavas nama" atrašanās Rīgā ir spilgts simbols arvien neatrisinātajai cīņai par Latvijas ģeopolitisko kursu un mūsu pašu interesēm savā valstī.
Lasīt visu...

21

Vai pienācis laiks izvēlēties amatpersonas ar loterijas palīdzību?

FotoSortition. Tā senajās Atēnās sauca sistēmu, kurā tautas priekšstāvji, amatpersonas, augstākie ierēdņi, tiesneši tika izvēlēti lozējot. Tas, kuram izkrita kārts ieņemt kādu augstu amatu, tad deva zvērestu kalpot godīgi, tikai un vienīgi tautas interesēs, neņemt kukuļus utt. Šī senā demokrātijas metode nav pilnībā izzudusi līdz pat mūsu dienām, piemēram, tādās valstīs kā ASV, kur šādi tiek izvēlēti tiesu zvērinātie, kuri krimināllietās faktiski izlemj – vainīgs vai ne.
Lasīt visu...

3

Pateikt, ka šī būs katastrofāla valdība, var tikai kāds, kuram galvā ir atdzisusi putra, un arī okupācijas varas kolaborants Kūtris būs lielisks Saeimas priekšsēdētājs

FotoPagājušajā piektdienā, 15. septembrī, Latvijas Republikas Saeimā sākās ārkārtas sēde. Tajā bija tikai viens izskatāms jautājums, proti: “Par uzticības izteikšanu Ministru kabinetam.” Runa, protams, ir par aizejošās labklājības ministres Evikas Siliņas izveidoto valdību.
Lasīt visu...

3

Tas, ka Kūtris ir komunistu okupācijas varas kolaborants, „Delnai” ir pieņemami, bet tas, ka viņš atļaujas izteikt savu viedokli un ievēro nevainīguma prezumpciju, ir nosodāmi

FotoGodātie Saeimas deputāti, vēršamies pie Jums, lai paustu dziļas bažas par Gunāra Kūtra pieteikto kandidatūru un plānoto apstiprināšanu Saeimas priekšsēdētāja amatā. Uzskatām, ka deputāta publiskajā telpā izskanējušie izteikumi neatbilst augstajiem godprātības, atklātības un atbildīguma standartiem, kas tiek sagaidīti no Saeimas priekšsēdētāja kā vienas no augstākajām valsts amatpersonām.
Lasīt visu...

3

Tikai nesmejieties, bet mums ir atnākusi atziņa: ir jābūt drošiem, ka ikvienā jomā – iekšlietu, veselības, izglītības, reģionālās politikas vai citā – esam izdarījuši visu, lai cilvēki varētu izjustu augstu lojalitāti pret savu valsti

FotoRietumu pasaulē ārpolitika ir kļuvusi par drošības politiku, jo Krievijas brutālais iebrukums Ukrainā pasauli ir ievirzījis "kara laikmetā" – tādu secinājumu izteicu šā gada janvārī ārlietu debatēs.
Lasīt visu...

21

Par melīgo spriņģu, jembergu un visu pārējo Kremļa stabulnieku “līdzjūtības vaimanām”

FotoPētot Daugavpils Čmoikas un Re:Baltica prokrieviskā dueta darbības, uzdūros interesantam dokumentam, kurā Tiesībsargs analizē ar Imigrācijas likuma grozījumiem saistītos riskus, tai skaitā iespējamo eventuālo Krievijas Federācijas pilsoņu izraidīšanu no valsts nenokārtotas latviešu valodas pārbaudes dēļ.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Šajā valdībā nenotiks visādas nevajadzīgas, muļķīgas debates!

Šī būs pirmā centriski kreisā valdība kopš neatkarības atjaunošanas. Pirmā valdība, kas nebūs konservatīva....

Foto

Es aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu – un tāda arī būs manas valdības darbība

Lai patiesi izprastu otru cilvēku, ir jānoiet viņa...

Foto

Atklātā vēstule valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam: fakti skaidri norāda uz iespējamu tiesību pārkāpumu un neētisku rīcību no „Swedbank” puses

Godātais Latvijas valsts prezident Edgar Rinkēvič! Es,...

Foto

Briškens un manekena politiķi

Ik rītu pa ceļam uz darbu sanāk doties garām kāda lielveikala skatlogam, kurā nemainīgi stalti stāv manekeni, tērpti visnotaļ glītos uzvalkos. Tam...

Foto

Īsā atmiņa un krievu imperiālisma otrā elpa

Mums, latviešiem, ir vājības, kas tiek izmantotas pret mums. Kad mēs jūtam tūlītējus eksistenciālus draudus, tad mēs esam vienoti,...

Foto

Mans viedoklis

Privātiem medijiem var būt savi ideoloģiski, politiski, personiski mērķi. Tas ir normāli. Kāds dibina, pērk un uztur savu mediju vai medijus ar mērķi ietekmēt...

Foto

Dzirdam metaforas “kolektīvie Rietumi”, “krievu kolektīvais Putins” – bet ko tad nolēmis “kolektīvais latvietis”?

Tamlīdzīgi izplūduši izteicieni nav lietojami kā pilnvērtīgi termini, tikai kā metaforiski vispārinājumi,...

Foto

Kāpēc “sabiedriskais medijs” uzdod jautājumus un neatskaņo atbildes?

“Labdien! Paldies par izrādīto interesi saistībā ar norisēm Ogres novadā! Vēlos norādīt, ka Ogres Vēstures un mākslas muzeja...

Foto

Vācieši jauc nost vēja elektrostacijas, lai paplašinātu brūnogļu ieguvi!

Energokompānija RWE ir sākusi nojaukt septiņas vēja turbīnas blakus bijušajam Lützerath ciematam Ziemeļreinā-Vestfālenē. Iemesls: RWE vēlas paplašināt Garzweiler II virszemes brūnogļu...

Foto

Nesmejieties, bet mēs atkal esam sacerējuši vēstuli

Godātais valsts prezident, Saeima, ministru prezidenta kandidāte Evika Siliņa! Latvijā kultūras ministram būtu jābūt otram valsts vadītājam, garīgās attīstības...

Foto

Iesniegums par „Sadales tīklu” ir nepareizs!

31. augustā vairāki portāli publicēja rakstu par uzņēmēja Gata Lazdas vēršanos ar iesniegumu Ģenerālprokuratūrā par AS “Sadales tīkls” jaudas “nenodrošināšanu”...

Foto

Dažas piezīmes par jauno Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktori

Ogres novada dome izsludināja atklātu konkursu uz muzeja direktora amatu. Pieteicās diemžēl tikai viens pretendents –...

Foto

Imigrācijas likums un spēles ap terminiem

Ņemot vērā, kā pēdējo mēnešu laikā tiek manipulēts ar jēdzieniem saistībā ar Imigrācijas likuma normām saistībā ar ārzemnieku, precīzāk, Krievijas...

Foto

Rokas nost no mūsu Latvijā gūtās peļņas, tā vajadzīga dividendēm mūsu skandināvu akcionāriem

Viedokļi par un ap banku darbību, kas pēdējo mēnešu laikā uzvirmojuši, rada ilūziju,...

Foto

Negribēšanas spēks, vai kāpēc mēs gribam kā labāk, bet sanāk kā vienmēr. Dažas varbūt spurainas, taču rūgtas pārdomas

Disharmonijas izjūta vai emocionālā nelīdzsvarotība ir subjektīvi jēdzieni,...

Foto

„Sadales tīkla” rīcība: kurš uzņemsies politisko atbildību un kuram paliks kriminālā?

Kāpēc uzņēmumu un iestāžu vadītājiem kompetence ir svarīgāka par lojalitāti valdošajiem politiskajiem spēkiem....

Foto

Kad Marijas Naumovas koncertā publika uzvedas kā stacijas bufetē

Dzintaru koncertzāle šovasar lutinājusi ar daudziem skaistiem un dvēseli aizkustinošiem koncertiem. Divas reizes skatītājus priecējis Maestro Raimonds...

Foto

Prezidents ir viens, skolotāji ir daudzi

Šodien man uzticēts pastāstīt, ko var skolotājs un ko var prezidents. Citiem vārdiem sakot – “Atrodi atšķirības starp skolotāju un...

Foto

Lūdzu, netraucējiet jaunam OIK!

AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) paziņojums pārtraukt izsniegt tehniskās prasības jaunu elektrostaciju pieslēgšanai pārvades tīklam, balstoties uz jaudu nepieejamību tīklā, ir tirgus regulēšana....

Foto

Mana pieredze pašvaldības darbā: domes deputātiem vispār nevajadzētu dalīties pozīcijā un opozīcijā, bet vienkārši strādāt!

BIja kārtējā sarežģītā un iekšēji pretrunīgā diena Rīgas domē. Izjautājām Vilni...

Foto

Nost ar ielikteņiem, laiks profesionāļiem!

Katastrofāls dzimstības kritums, kas pērn, gada laikā samazinoties par 2000 jaundzimušo, sasniedzis 100 gados zemāko atzīmi, valsts ārējais parāds, kas tuvojas...

Foto

„Manabalss” iniciatīva: atcelt 22. augusta vienšošanos par grozījumiem Imigrācijas likumā par valsts valodas prasmēm

Aicinu atcelt 22. augustā notikušo valdības vienošanos par izmaiņu veikšanu Imigrācijas likumā...

Foto

Atklāta vēstule „Indexo” valdes priekšsēdētājam Valdim Siksnim

Godātais Sikšņa kungs (attēlā)! Organizējot Indexo akciju kotāciju Rīgas fondu biržā pirms vairāk nekā gada, akciju kotācijas noteikumos Jūs personīgi iekļāvāt...

Foto

Tu

Netiesājiet, tad jūs netapsit tiesāti; nepazudiniet, tad jūs netapsit pazudināti; piedodiet, tad jums taps piedots. (Lūkas 6:37)...

Foto

Kariņa redzējums ir mans redzējums: jo vairāk, jo labāk!

2023. gada 21. un 22. augustā Rīgas pilī esmu ticies ar visiem Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, pārrunājot...

Foto

Tautvaldība un globālisms

Tautvaldība, ja tā to var nosaukt, ir pirmatnējās demokrātijas forma, kur katra kopiena, dzimta vai ģimene izvēl savu pārstāvi iekšēju vai ārēju jautājumu...

Foto

Tikai nesmejieties, man atkal ir priekšā lieli dzīves lēmumi

Labrīt. Man šodien ir jāpieņem lieli dzīves lēmumi. Šajā pusgadā esmu piedzīvojis savas dzīves lielāko nodevību. Mani...

Foto

Brīvību pilsonim Ivanovam!

Es, Diana Uliganets, esmu uzņēmēja Igora Ivanova dzīvesbiedre un pilnvarotā persona. Man ir Ukrainas un Ungārijas dubultpilsonība. Jau ilgāku laiku dažādu objektīvu apstākļu,...

Foto

Es ar prieku uzticēšu jaunajai valdībai atrisināt visas aktuālās problēmas, kaut skaidrs, ka tas nav iespējams

Šodien, 2023. gada 17. augustā, esmu saņēmis ministru prezidenta Artura...

Foto

Izlasot Imanta Parādnieka viedokli par kara nodokli

Atvainojos visiem, kas šodien lasa informāciju tikai par Krišjāņa Kariņa demisiju un jaunas Latvijas valdības izveidi. Šajā rakstā tā...

Foto

Urā, mēs uzvarējām KNAB!

15.jūlijā stājies spēkā Administratīvās rajona tiesas spriedums lietā, kurā četri deputātu kandidāti no Jaunās Vienotības un Latvijas Reģionu apvienības apvienotā saraksta Ventspils pilsētas pašvaldības...

Foto

Bez siles mēs nevaram un negribam!

Kustība “Par!” lēmusi turpināt darbu Rīgas domes vadībā, īstenojot 2020. gadā iesāktās pārmaiņas rīdziniekiem. Mēs turpināsim izglītībā iesākto, uzlabojot skolēnu...

Foto

Elektrības sadales tarifi - kļūda, kas tiks izlabota decembrī...

Laiku pa laikam sabiedrības viedoklis tomēr tiek ņemts vērā. Premjers ir apsolījis decembrī pārskatīt sadales tarifus. Tātad...