Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Labklājība

Ainārs Kadišs
09.08.2022.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Dzīvojam laikā, kad aktīvi un strauji tiek formatēta cilvēku apziņa, mainīta vārdu nozīme un jēdzienu saturs. Pārsvarā – cilvēku degradācijas, paverdzināšanas un iznīcināšanas nolūkā. Mēs visi domājam kādā valodā, attiecīgi – mainot vārdu nozīmi, var ietekmēt mūsu domāšanu. Bet šoreiz ne par to. Tā ir vesela zinātne, kuru sauc par NLP (neirolingvistiskā programmēšana jeb – smadzeņu skalošana). Šoreiz es vēlos vērst uzmanību uz to, ko mēs saprotam ar vārdu “labklājība”.

Domāju, visi piekritīs, ka vārdiņš “labklājība” nozīmē, ka kādam labi klājas. Un te mēs redzam labklājības “standarta” milzīgas izmaiņas. Lai būtu uzskatāmāk, pretnostatīšu “agrāk” ar “tagad”

Ģimenes un attiecību labklājība

Agrāk dominēja uzskats, ka labi klājas cilvēkam, kuram ir ģimene, uzticama sieva/vīrs, paklausīgi, krietni bērni un – attiecīgi vecumam – arī mazbērni.

Tagad ir vientuļu cilvēku laikmets. Vairāk nekā puse noslēgto laulību tiek šķirtas, kas nozīmē, ka tajās piedzimušajiem bērniem NEKAD vairs nebūs pilnas ģimenes, harmoniskas bērnības un jaunības pieredzes. Nekas cilvēku neietekmē vairāk nekā dzīvs piemērs. Ja tas ir pozitīvs, tas ietekmē pozitīvi, ja negatīvs, tad – negatīvi. Tādēļ, mīļie cilvēki, pirms grasāties iestūrēt laulības ostā, kārtīgi apdomājiet, vai spēsiet noiet distanci līdz galam. Vairāk – bērnu dēļ. Viņi ir bezpalīdzīgi, viņi ir jūsu un jūsu attiecību ķīlnieki. Neveiksmīga vecāku laulība/attiecības ievērojami samazina viņu izredzes pašiem šajā jomā būt sekmīgiem.

Ne par vienu no nepilnas vai izjukušas ģimenes cilvēkiem nevar pateikt, ka viņam labi klājas. Šī tēma ir plaša un smaga, bet šoreiz mēs runājam par labklājību, kurai ir arī citas šķautnes.

Materiālā labklājība

24/7 režīmā masu mediji mums uztiepj materiālās labklājības standartus, kuri patiesībā nevis ved cilvēku labklājībā, bet izposta viņa unikālo dzīvi. Liela privātmāja prestižā vietā, villa siltajās zemēs, dārga automašīna, sieva modele – lūk, izplatītākie šķietamās mūsdienu labklājības atribūti. Bet – kas ir medaļas otrā pusē, kāda ir šīs “labklājības” cena? Te ir divi varianti:

a) Tev ir jābūt lielzaglim un/vai lielkrāpniekam, un/vai jādzīvo uz citu cilvēku darba augļu rēķina. Vienā vārdā – tev ir jāpārdod dārgākais, kas tev ir – sava dvēsele. Bet, draugi, dzīvot ar notirgotu dvēseli nevar būt komfortabli. Tā noteikti nav labklājība.

b) Tev jāņem hipotekārais kredīts uz 25 gadiem. Taviem labākajiem gadiem... Klakts! - un tu esi slazdā. Kādā senā grāmatā ir šādi vārdi: “Parādnieks ir aizdevēja vergs”. Tu esi zaudējis vienu no vērtīgākajam 'lietām” kas tev piederēja – savu brīvību. Tagad tavu dzīvi noteiks nevis tavas idejas vai vēlēšanās, bet parāda atmaksas grafiks. Pilnam komplektam vēl jauna automašīna līzingā. Jā – ārēji tu atbildīsi uzspiestajam “labklājības” standartam. Bet kāda gan labklājība var būt nebrīvam cilvēkam?...

Par sievu – modeli es nemaz nerunāju. Visticamāk (lai nu tā nebūtu!) - viņa ir dārga prostitūta, kura ir apprecējusies nevis ar tevi, bet ar tavu maku. Tiklīdz tavs maks kļūs plānāks vai pārceļos pie cita, viņa tam sekos... Protams, gadās arī izņēmumi. Galu galā – arī vārnas gadoties baltas. Bet iespējams, ka tu visu to saproti un apzināti esi gatavs apmaksāt viņas pakalpojumus. Tas gan vīrietim ir pazemojoši. Viņš tomēr, grib dabūt sievieti, pateicoties savai personībai, nevis savam makam...

Tātad – arī šajā jomā par labklājību varam runāt vien ļoti retos gadījumos.

Apkārtējās vides labklājība 

Es nesaprotu, par kādu labklājību var būt runa, ja cilvēks nedzīvo tīrā, zaļā, skaistā vidē un neelpo svaigu, tīru gaisu. Kā ļaunu murgu es vēl tagad atceros savu vienas dienas uzturēšanos Kairā. Karstums, neskaitāmo transporta līdzekļu izplūdes gāzu smirdoņa, pelēkās, neglītās ēkas, putekļi un netīrība. Jā – es redzēju piramīdas, ap kurām es staigāju ar vienu vienīgu domu: “Kā?!”. “Kā viņi to dabūja gatavu?!” Jā – es redzēju muzejā faraonu sarkofāgus un zeltlietas. Un nonācu pie secinājuma, ka ir gadu simtiem un gadu tūkstošiem nemainīgas likumsakarības – LAI DAŽI DZĪVOTU NEPRĀTĪGĀ GREZNĪBĀ, DAUDZIEM JĀKĻŪST PAR VERGIEM, JĀTOP APZAGTIEM.

Es ticu tam, ka cilvēkam jau piedzimstot ir Cilvēktiesības, proti, viņam solidāri ar visiem planētas iedzīvotājiem pieder daļa no visiem planētas resursiem – zeme, gaiss, tīrs ūdens, flora un fauna, izrakteņi utt. Šeit visa pietiek, lai būtu labklājība, lai mums labi klātos. Problēmu rada parazīti, kuri savāc sev citiem piederošos resursus, lai pēc tam tos pārdotu to patiesajiem īpašniekiem par naudu, tādējādi viņus paverdzinot.

Spilgts piemērs Latvijā ir elektroenerģija. Formāli visi HES pieder valstij, t.i. - tautai, bet faktiski tos kontrolē hunta. Ķeguma HES tika uzbūvēts “pirmās” Latvijas laikā, bet Pļaviņu un Doles HES – padomju laikā. Huntas laikā nav uzbūvēta neviena. Teorētiski, šajās hidroelektrostacijās saražoto elektrību Latvijas tautai vajadzētu saņemt par pašizmaksu, kas, saprotams, ietver sevī ļoti daudzas komponentes, kā darbinieku algas, iekārtu amortizācija/modernizācija u.c. Bet tā, vienalga, būtu niecīga cena. Realitāte ir cita.

Tas pats ar Latvijas “zaļo zeltu” - mežiem. Mums visiem solidāri vajadzētu saņemt savu meža daļu naudā vai graudā. Par pašizmaksu. Bet kas notiek?! Kokmateriālu un granulu cenas ir uzlidojušas kosmosā! Pastāv iespēja, ka daudzi tās nespēs iegādāties vai arī iegādāsies, atsakoties no citiem eksistenciāli svarīgiem pirkumiem. Saprotams, ka šie cilvēki nedzīvo labklājīgi.

Bet ir arī cita šķautne, cilvēku empātiskā puse: KĀ TU, CILVĒK, VARI JUSTIES KOMFORTABLI, JA TAVS KAIMIŅŠ VAI ATTĀLĀKS LĪDZCILVĒKS DZĪVO TRŪKUMĀ VAI SALST?!

Te mēs nonākam pie labklājības, kurai viena no neatņemamām komponentēm ir taisnīga, tiesiska un sociāli nodrošināta vide.

Jā – ir cilvēki, kuri var dzīvot pārticībā un komfortā, neraugoties uz postu un trūkumu līdzās. Bet – tā nav labklājība. Tas ir cilvēka emocionāls defekts. Ir teiciens: “Es ir dumš, un man ir labi!” Tad, lūk – šis ir no tās sērijas. Latvijas varturi visi kā viens ir emocionāli stipri deformēti cilvēki. Viņi var “rīkot dzīres mēra laikā”, viņi – tēlaini runājot – var bada laikā spekulēt ar maizi... Starp citu, kādreiz par to šāva nost uz vietas – bez tiesas un garas izmeklēšanas. No tāda viedokļa raugoties, vispārējas karaklausības ieviešana, bet īpaši – ieroču izsniegšana LR pilsoņiem ir visnotaļ lieliska ideja. Man, lūdzu, arī vienu!

Vēl viena labklājības šķautne – mierīga un droša vide.

Par to, lai mums tādas nebūtu, nemitīgi rūpējas masu dezinformācijas līdzekļi, tiražēdami negatīvu, melīgu un trauksmainu informāciju. Tas saprotams – kas maksā, tas pasūta mūziku. Bet hunta ne tikai mums mēģina piebāzt apziņu ar mēsliem, bet arī bloķē citādākas informācijas avotus. Mūs nepārtraukti grib uzturēt spriedzē. Biedē ar karu, kovidu, mērkaķu bakām, ekstremālu aukstumu, karstumu, sausumu, dārdzību, vakcināciju utt. Rezultātā cilvēki, kuri mēģina (iespēju robežās) radīt paši savu labklājību – vidi, kurā labi klājas – izmet no savām mājam un dzīvokļiem televizorus.

Vēl varētu piebilst, ka bez savu talantu, interešu un spēju realizēšanas iespējām arī labklājība nebūs pilnīga.

Rezumējot gribu teikt, ka labklājība ir kā skaists dārzs, kurā zied dažādi ziedi un gaisu pilda brīnišķīgi, atšķirīgi aromāti, kurā nav indīgu čūsku, parazītu un knišļu – asinssūcēju. Nu – sanāca gandrīz kā Paradīzes dārzs...

Bet mums šodien piedāvātais (uztieptais) labklājības modelis ir ne vien nepilnīgs, bet klaji maldīgs. Sekojot tam, cilvēks var izniekot pašu dārgāko, kas tam ir – savu unikālo Zemes dzīves laiku...

Lai Dievs dod mums gudrību un spēju mūsu zemīti pārvērst par šo ziedošo dārzu, kurā visiem ir labi!

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

15

Vai "Konservatīvo" sīkpartijā atdzimst nacisms?

FotoŠis jautājums man radās jau pirms diviem gadiem, kad Vācijas kolēģi vērsa uzmanību uz simbolu iespējamu izmantošanu un simboliskajiem tekstiem, ar ko tika rotāti aizsaulē aizgājušās Jutas Strīķes, vienas no Jaunās konservatīvās partijas līderēm, bēru vainagi no viņas partijas biedriem.
Lasīt visu...

21

Nacionālisms, nacisms, fašisms, pozitīvais nacionālisms un citi "ismi"

FotoJums nepatīk garas runas un mani garie raksti, tāpēc šoreiz būs īsāk. Tam, par ko runāšu, ir dažādi nosaukumi, tam daudz ko nepelnīti piedēvē, un tam ir dažādas izpausmes, bet patiesībā runa ir par vienu un to pašu – par patikšanu un nepatikšanu.
Lasīt visu...

21

Tautvaldība ir tautas pārstāvniecība valsts pārvaldes lēmumu pieņemšanai, valsts pārvaldes institūciju veidošanai un lēmumu pieņemšanai

FotoSatversmes 1. nodaļas 2.pants nosaka: “ Latvijas valsts suverēnā vara pieder Latvijas tautai.” Tā jau ir Tautvaldība - Valsts pārvalde, kurā piedalās daudzi sabiedrības locekļi caur/ar savu pārstāvniecību vēlēšanās. Mans viedoklis – ka tas ir galvenais TAUTVALDĪBAS princips, kas realizējams vēlēšanās.
Lasīt visu...

21

“Kapteinis Amerika” aicina taupīt

FotoVadīkļi Vakareiropā brēc par enerģētisko krīzi. S…di, ko ar zaļo dienaskārtību, suicidālām sankcijām un nesaimnieciskumu savārījusi izkurtējusī Eiropas elite, būšot jāizstrebj pārvaldītajām tautām. Latvijas vagari kā parasti skrējuši posta vezumam pa priekšu, tādēļ situācija Dievzemītē ir viena no traģiskākajām ES. Vietējai kliķei par laimi tauta Latvijā ir uz dumpjiem nolēmēta.
Lasīt visu...

3

„Attīstībai/Par” nopirkta publikācija „Delfos”: ja tas mums izdevīgi, mēs izliksimies, ka atbalstām valsts aizsardzības dienestu

FotoNepieciešamība stiprināt Latvijas drošību laikā, kad blakus Eiropā notiek karš, šķiet pašsaprotama. Tamdēļ vietā ir Aizsardzības ministrijas piedāvājums sākt diskusiju par jaunu koncepciju – Valsts aizsardzības dienestu, kura ietvaros Latvijas pilsoņiem radīsies jauni, pavisam konkrēti pienākumi piedalīties valsts aizsardzībā.
Lasīt visu...

20

Esmu balsojis par partijām un politiķiem, kas ir līdzatbildīgi Latvijas izzagšanā, un atkal iešu uz vēlēšanām

FotoĻoti miglaini atceros savas pirmās vēlēšanas. Es tikko kā biju dabūjis PSRS pasi, ko tajā laikā deva vien 16 gadu vecumā, un bija jādodas uz vēlēšanu iecirkni. Padomju Savienībā tā bija svētku diena, plīvoja sarkanie karogi, un es gāju izdarīt kaut ko bezjēdzīgu, jo toreiz vēlēšanas bija vien butaforija. Es to apzinājos, bet nu man bija sava pase – un es gribēju to kaut kur izmantot! Neatceros pat, par ko toreiz bija balsošana. Bet man ļoti paveicās – tās bija pirmās un pēdējās bezjēdzīgās vēlēšanas.
Lasīt visu...

3

„Attīstībai/Par” nopirkta publikācija „Delfos”: es nemaz neesmu tāds hameleons un gļēvulis, kā jums izskatās, jo man ir apņēmība

FotoJūsu balss izšķirs, kas vadīs mūsu valsti. Pirms četriem gadiem es atbalstīju Kariņu, jo bija jānosargā valsts no populistiem. Kā komandas cilvēks es krīzē premjeru nekritizēju. Bet šobrīd mans pienākums ir runāt tieši: nedrīkst bremzēt valsti vēl četrus gadus. Ir jārīkojas daudz izlēmīgāk. Es esmu gatavs uzņemties atbildību un lūdzu jūsu atbalstu.
Lasīt visu...

21

Logs vai varnešu kolektīvās pašsaglabāšanās instinkts

FotoMums katram ir izveidojies vai izveidots savs logs, caur kuru mēs uzlūkojam pasauli. Un šie logi mēdz būt ļoti dažādi – gan plastikāta, gan koka, gan ar ieplīsušiem stikliem, tie mēdz būt arī kādā krāsā tonēti, gan netīri, gan miglaini. Tāpēc arī tas, ko mēs ieraugām caur savu logu, mēdz kardināli atšķirties no tā, ko caur saviem logiem redz citi, kaut patiesībā mēs lūkojamies uz vieniem un tiem pašiem priekšmetiem un aplūkojam vienas un tās pašas darbības.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jaunzemes rīcība vērtējama kā amata pienākumu, konkrēta rīkojuma vai uzdevuma nepamatota nepildīšana vai novēlota, nolaidīga vai nekvalitatīva pildīšana

Ceturtdien, 15. septembrī finanšu ministrs Jānis Reirs ir izdevis...

Foto

Nedodiet sevi apmuļkot! Sīkumains, bet ļoti bīstams

«Okupāciju noliegt? Manā skatījumā tā ir bijusi. Attaisnot Krievijas prezidenta darbību es netaisos, un tā nav man simpātiska. Neskatos...

Foto

Paskaidrojumi Plešam: nav labi, ja nepatiesu informāciju apzināti izplata tik augsta valsts amatpersona kā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs

[1] 2022. gada 25. augustā Daugavpils...

Foto

Inflācijas krīze – laiks, kad mērķtiecīgi izvēlēties Latvijas uzturproduktus

„Rudentiņis – bagāts vīrs,” septembrī, vācot ražu vai gādājot krājumus ziemai, teica mūsu senči. Septembris mūsdienās ir...

Foto

Politikā man kopā ar Pavļutu pie siles tikt neizdevās, tagad izmēģināšu „dzimumu līdztiesības” tēmu

"Dzimumu līdztiesība?! Mums taču ar to viss kārtībā!" ir biežākā reakcija, kad...

Foto

Tikai nesmejieties, kad es jums mēģināšu iestāstīt, ka Latvijas valsts šajos četros gados ir kļuvusi drošāka un stiprāka

13. Saeima ierakstīs Latvijas valsts politiskajā vēsturē vismaz trīs...

Foto

1. oktobra mājsēdes organizatori

Piežmiegusi CVK naudu Saeimas vēlēšanu popularizēšanai, kliķe atklāti aicināt uz boikotu tomēr neuzdrošinās. Taču izskatās, ka varneši nudien ir nobijušies no ļaužu...

Foto

Subjektīvs Saeimas deputātu kandidātu sarakstu apskats

Pirms kāda laika aicināju iet uz vēlēšanām un balsot kaut par pašu lielāko “dunduku”, tikai pret varas partijām. Pie viena...

Foto

LPSR 2.0 kūrē reliģiju

Levits, kas identificē sevi kā latvieti, sadarbībā ar valdošās koalīcijas tieslietu ministru (lasi – boļševiku komisāru) Bordānu ir iesniedzis likumprojektu, lai mainītu...

Foto

Vēlēšanas: piedalīties vai ignorēt?

Pēc vairāku lasītāju lūguma mēģināšu “izvilkt esenci” un īsi pamatot savu jau vairākkārt pausto viedokli par “vēlēšanām” mūsdienu Latvijā un to lomu...

Foto

Dzīvnieku aizsardzības organizācijas nosoda bezatbildīgo aicinājumu doties meklēt un fotografēt lāčus

Dzīvnieku aizsardzības organizācijas nosoda nepārdomāto un provokatīvo publiskajā telpā izskanējušo Latvijas Nacionālā dabas muzeja iniciatīvu,...

Foto

Elektrizētā priekšvēlēšanu kampaņa

Par Dievzemītes “reņģēdāju” nežēlīgu dīrāšanu 2007.—2010. gada finanšu krīzes laikā Valdis Dombrovskis (JV) ticis pie amata Eiropas Komisijā. Toreiz pat starptautiskie naudas dūži...

Foto

Jehovas liecinieki atsāk apmeklēt cilvēkus viņu dzīvesvietās

Pēc divarpus gadu pārtraukuma no 1. septembra Jehovas liecinieki visā pasaulē, arī Latvijā, atsāks to savas darbības aspektu, kas...

Foto

Uzņēmuma pāreja – jaunā VID granāta

Nu jau ar zināmu regularitāti līdz mums nonāk lietas, kur Valsts ieņēmumu dienests (VID) apgalvo, ka ir notikusi uzņēmuma vai...