Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

15. maijā Administratīvajā rajona tiesā nolikta tiesas sēde tiesvedībā, ko AS Latvijas gāze (attēlā uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Adrians Dāvis) uzsākusi pret valsti Privatizācijas aģentūras personā par saņemto atteikumu privatizēt virs Inčukalna pazemes gāzes krātuves valsts īpašumā atlikušo zemi. Tiesvedībai var būt tālejošas sekas uz to, kam piederēs visa reģiona enerģētiskajai drošībai būtiskā Inčukalna gāzes krātuve. Aiz Latvijas gāzes manevra tiek saskatīta vēlme nostiprināt juridiskos argumentus iespējamā tālākā tiesvedībā par Inčukalna gāzeskrātuves piederību, jo pēc Civillikuma zemes īpašniekam pieder arī tās dzīles.

Izšķiršanās par Latvijas gāzes akciju iespējamo iegādi nav vienīgā ar valsts enerģētisko drošību saistīta dilemma, kas šopavasar nonākusi uz valdības sēžu galda. Valdības slēgtajā sēdē marta beigās ne bez domstarpībām, vairākas nedēļas atliekot lēmumu un saskaņojot viedokļus, akceptēta pozīcija tiesvedībā. Sākotnējais atzinuma variants, kas tomēr nobremzēts, pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, saturējis juridisko argumentāciju, kas varēja būt labvēlīga Latvijas gāzei.

Pašlaik no visas Inčukalna pazemes gāzes krātuves teritorijas Latvijas gāzes īpašumā ir 155,73 hektāri zemes, valstij pieder 61,69 hektārs, bet pārējā teritorija atrodas pašvaldību un vairāku simtu privātpersonu īpašumā. 1998. gada 21. oktobrī Guntara Krasta valdība nolēma nodot privatizācijai apbūvētus zemesgabalus, tostarp tos, uz kuriem atradās jau iepriekš ar Māra Gaiļa valdības lēmumu AS Latvijas gāze privatizācijai nodotie objekti.

Tikai 2006. gada 8. maijā Latvijas gāze vērsusies Privatizācijas aģentūrā (tās valsts kapitāldaļu turētāja ir Ekonomikas ministrija), vēloties privatizēt virs Inčukalna pazemes krātuves esošus apbūvētus zemesgabalus 59,56 hektāru kopplatībā. Uz zemes atrodas Latvijas gāzei piederošas būves un gāzes ekspluatācijas urbumi. Privatizācijas aģentūra vēl ar vairāku gadu nobīdi, tikai 2013. gada 18. jūlijā pieņēmusi lēmumu atteikt nodot privatizācijai šos zemesgabalus.  

Latvijas gāze pērnajā gadā šo lēmumu apstrīdējusi Administratīvajā rajona tiesā, kas 17. oktobrī ierosinājusi lietu. Šā gada janvārī Administratīvā tiesa vērsusies Ministru kabinetā, Ekonomikas ministrijā (EM) un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM), kuras atzinums arī figurējis valdības 1998. gada lēmumā, pieprasot atzinumu Latvijas gāzes un Privatizācijas aģentūras tiesvedībā.

Pozīcijas pieņemšana tiesvedībā Laimdotas Straujumas (Vienotība) valdībai nākusi kā pa celmiem. Valdībai pat nācies lūgt Administratīvo rajona tiesu divas reizes pagarināt atzinuma iesniegšanas termiņu - sākumā no 28. februāra uz 14. martu, bet vēlāk līdz 28. martam. Lai gan pozīcijas tiesvedībās valdība skata aiz slēgtām durvīm, Pietiek zināms, ka iebildumus pret Vjačeslava Dombrovska vadītās EM sākotnēji sagatavoto pozīciju cēlusi Tieslietu ministrija (TM). Valdības 25. martā akceptētais atzinuma teksts ir noslepenots, tomēr no avotiem valdībā zināms, ka EM savā sākotnējā atzinumā likusi uzsvaru uz Civillikuma normām, kas noteic, ka zemes īpašniekam pieder ne vien tās virsma, bet arī zemes slāņi zem tās un visi izrakteņi, kas tajos atrodas. Proti, pēc šādas juridiskās loģikas zemes privatizācija atteikta, jo Latvijas gāze, privatizējot zemi virs Inčukalna gāzes krātuves, saskaņā ar Civillikuma kļūtu arī par tās pazemes slāņu īpašnieci.

TM ieskatā sākotnējais atzinums, lai arī konkrētajā tiesvedībā bija nelabvēlīgs Latvijas gāzes prasībai, radīja potenciālus riskus, ka uzņēmuma advokāti šādā valdības pozīcijā var rast atspēriena punktu jaunām tiesvedībām, tādēļ valdības pozīcijā tomēr likts uzsvars uz speciālo likumu normām, kas noteic izņēmumu attiecībā uz Inčukalna krātuvi. Pēc TM ierosinājuma valdībā tika saskaņota pozīcija tiesvedībā, kurā likts uzsvars uz Enerģētikas likumu, kas noteic, ka stratēģiski svarīgi energoapgādes objekti - pazemes dabasgāzes krātuvju pazemes daļa - ir saglabājami valsts īpašumā, tādēļ zemes privatizācija virs krātuves ir jāatsaka.

EM sagatavotajā sākotnējā atbildes variantā Administratīvajai rajona tiesai, kas tomēr nav akceptēts valdībā, arī bijis ietverts pretrunīgs vērtējums īpašumtiesībām uz Inčukalna pazemes krātuvi, no vienas puses atzīstot Latvijas gāzes akcionāru īpašumtiesības uz to, no otras - runājot tikai par ekskluzīvām lietošanas tiesībām. Uz to savā atzinumā februārī norādījusi arī VARAM. No vienas puses EM atsaukusies uz Latvijas gāzes privatizācijas noteikumiem, kuros "Inčukalna pazemes gāzes krātuve bija iekļauta kā privatizējamā daļa".

"Pie šādiem apstākļiem Inčukalna pazemes gāzes krātuve gan juridiski, gan faktiski pieder AS Latvijas gāze, un konkrēti - tās akcionāriem," sākotnējā atzinumā secinājusi EM. Vienlaikus EM tajā pašā atzinumā atsaukusies uz uz akciju pirkuma-pārdevuma līguma noteikumiem, kas Latvijas gāzei dodot "Inčukalna krātuves neierobežotas un ekskluzīvas lietošanas tiesības uz 20 gadiem bez jebkādas maksas, izņemot valstij maksājamos nodokļus".

Viens no Latvijas gāzes mazākuma akcionāriem - vācu E.ON. Ruhrgas, kas izteicis piedāvājumu Latvijas valdībai apsvērt 47,23% akciju iegādi uzņēmumā, savā konfidenciālajā piedāvājumā, kura kopija nonākusi Pietiek rīcībā, Inčukalna pazemes gāzes krātuvi raksturo kā Latvijas gāzes "svarīgāko aktīvu", kura vērtība varētu tikai pieaugt, ņemot vērā svārstības pieprasījumā pēc gāzes un prasībās garantēt gāzes piegāžu drošību. "Vairāki reģionālie gāzes projekti Somijā, Lietuvā un Igaunijā tiek plānoti, rēķinoties, ka nākotnē būs iespējams piekļūt un izmantot Latvijas gāzes apsaimniekoto pazemes gāzes krātuvi," akciju pārdošanas piedāvājumā Inčukalna krātuves vērtību uzsver E.ON. Ruhrgas.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Krievijas aktivitātes var uzskatīt par šokējoši efektīvām, un Latvijas „sabiedrisko” mediju mērķtiecīgā kampaņa par krievu valodu šobrīd jāskata šajā kontekstā

FotoDrošības eksperti vienbalsīgi norāda uz to, ka pēc kara sākuma Krievijas izlūkošanas un hibrīdoperāciju mērogs Eiropā ir krasi pieaudzis, ieskaitot operācijas, kuru agresivitāte ziņā pārspēj aukstā kara līmeni, - tādas kā sabotāžas, fiziskas provokācijas un tamlīdzīgi.
Lasīt visu...

21

Sankciju patiesais labums: Apvienotā saraksta plāns aizvērt ostas varētu arī nebūt nejaušs

FotoDeklarētais mērķis - atbalsts Ukrainai Latvijas ostu paralizēšanai - šķiet šizofrēnisks, jo kā gan tas saskan ar to, ka Ukraina pati joprojām saņem naudu no Krievijas un ļauj Krievijai transportēt gāzi caur Ukrainas teritoriju, bet neviens latvju bāleliņš par to pat nav iepīkstējies ES parlamentā?
Lasīt visu...

21

Priekšlikums ir tikai par mūsu nodokļu maksātāju segtajām atlīdzībām

FotoAtsaucoties uz 2024. gada 18. aprīļa publikāciju "Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!" vietnē, informēju, ka saskaņā ar spēkā esošo likumu algu publiskošanas lietā Saeimas deputāti rāda priekšzīmi un Saeima Ģirta Valda Kristovska kā tautas priekšstāvja atlīdzību - tāpat kā visu citu tautas priekšstāvju Saeimā atlīdzības - publicē katru mēnesi internetā.
Lasīt visu...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

Es zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī...

Foto

No strupceļa uz atdzimšanu

Draugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka...

Foto

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

Pēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par...

Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...