Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvijas Republikas Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai - par VSIA "Latvijas Radio" programmas "Latvijas Radio 5 -Pieci.lv" raidījuma "Pilnīgs Vakars " rubrikas "Pieliec Punktu " satura atbilstību Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumam.

Atsaucoties uz Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas 2015.gada 17.jūnija informācijas pieprasījumu, Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (turpmāk - Padome) sniedz ziņojumu par VSIA "Latvijas Radio" programmas "Latvijas Radio 5 - Pieci.lv" raidījuma "Pilnīgs Vakars" rubrikas "Pieliec Punktu" satura atbilstību Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumam.

Padome 2015.gada 8.jūnijā saņēma sūdzību par VSIA "Latvijas Radio" (turpmāk arī - Latvijas Radio) programmas "Latvijas Radio 5 - Pieci.lv" (turpmāk arī - Programma) raidījumos izmantotajiem rupjajiem un nepieklājīgajiem izteicieniem. Padome 2015.gada 9.jūnijā pieprasīja Latvijas Radio sniegt atzinumu par raidījuma atbilstību sabiedriskajam pasūtījumam atbilstoši Padomes 2012.gada 4.oktobra nolikumam "Par sabiedriskā pasūtījuma veidošanas principiem" . Padome 25jūnijā ir saņēmusi Latvijas Radio satura padomes atzinumu par Pieci.lv projektu "Pieliec punktu" un Latvijas Radio Ētikas komisijas atzinumu. Tāpat Padome 2015.gada 10jūnijā pieprasījusi minētās programmas raidījumu ierakstus, kurus saņēmusi 15.jūnijā.

Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 24.pants nosaka programmu veidošanas vispārīgos noteikumus, cita starpā arī to, ka laikā no pulksten 7.00 līdz 22.00 aizliegts izplatīt audio darbus, kuros lietoti rupji vai nepieklājīgi izteicieni. Programmu veidošanas vispārīgie noteikumi attiecināmi uz jebkura elektroniskā plašsaziņas līdzekļa izplatītu un veidotu programmu, proti, gan komerciālajiem un nekomerciālajiem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem, gan sabiedriskajiem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem. Tomēr tā kā sabiedriskie elektroniskie plašsaziņas līdzekļi ir valsts kapitālsabiedrības, kas galvenokārt veido un izplata sabiedrībai paredzētas un tās finansētas sabiedriskā pasūtījuma programmas, Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 66.pantā ir noteikti sevišķi programmu veidošanas nosacījumi tieši attiecībā uz sabiedriskajiem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem.

Līdz ar to secināms, ka sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu darbībai, tajā skaitā programmu veidošanas prasībām, likumdevējs ir noteicis augstāku satura kvalitātes standartu nekā citiem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem. Minēto apliecina arī Padomes izstrādātā Koncepcija par jauna Latvijas sabiedriskā elektroniskā medija izveidi, kurā norādīts, ka sabiedriskajos elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos nebija ieviesti satura kvalitātes vērtēšanas kritēriji, kas apgrūtina sabiedriskā pasūtījuma saturiskās kvalitātes izvērtējumu.

Elektroniskais plašsaziņas līdzeklis Latvijas Radio, kas veido un izplata Programmu, ir sabiedriskais elektroniskais plašsaziņas līdzeklis. Cita starpā tas izriet arī no elektroniskajam plašsaziņas līdzeklim izsniegtās apraides atļaujas Nr.RA-028/5 darbības pamatnosacījumiem programmas "Latvijas Radio 5 - Pieci.lv" veidošanai.3 Līdz ar to uz elektroniskā plašsaziņas līdzekļa VSIA "Latvijas Radio" programmas "Latvijas Radio 5 - Pieci.lv" veidošanu ir attiecināmi Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 66.panta noteikumi. Minētā panta otrā daļa nosaka: "Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu programmas tiek veidotas atbilstoši augstām ētikas un kvalitātes prasībām [..]".

Latvijas Radio Programmas pārbaudēs ir konstatēts, ka Programmas raidījuma "Pilnīgs Vakars" rubrikā "Pieliec Punktu" (turpmāk arī - Raidījums) ir lietoti rupji un nepieklājīgi izteicieni . Raidījuma rubrika visos apskatītajos gadījumos izplatīta pēc pulksten 22.00. Lai gan Programmā raidījuma "Pilnīgs Vakars" rubrika "Pieliec Punktu", kas satur nenormētu leksiku, ir izplatīta, ievērojot Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 24.panta devītās daļas noteikumus, proti, tā nav izplatīta laika posmā no pulksten 7.00 līdz 22.00, jāpārliecinās, vai šāda raidījuma veidošana un izplatīšana ir atbilstoša sabiedriskajiem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem noteiktajām sevišķajām programmu veidošanas prasībām.

Latvijas Radio Rīcības kodeksā noteikts, ka izklaides raidījumos jāievēro ētikas normas un sabiedrībā pieņemtās pieklājības normas. Tāpat rīcības kodeksā noteikts, ka Latvijas Radio uzrunā cilvēkus labākai dzīves kvalitātei, darbojas sabiedrības interesēs un tā galvenās vērtības kā sabiedriskajam elektroniskajam plašsaziņas līdzeklim ietver izglītotas sabiedrības veidošanu, izglītošanu un sadzīves kultūras attīstības veicināšanu. Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 71.pantā noteikts, ka sabiedriskā pasūtījuma uzdevumi cita starpā ir sekmēt demokrātijas un ētikas principu nostiprināšanos, nodrošināt latviešu valodas saglabāšanu, attīstību un lietošanu, veicināt cieņu pret latviešu valodu, nodrošināt bērnu un jauniešu auditorijai atbilstošus informācijas, izglītības, kultūras un izklaides resursus.

Lai gan Raidījumā izmantotā nenormētā leksika (rupji un nepieklājīgi izteicieni Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 24.panta devītās daļas izpratnē) ir latviešu valodas sastāvdaļa, sabiedriskajam elektroniskajam plašsaziņas līdzeklim valsts valodas lietojums programmu veidošanā ir jānodrošina tā, lai tas nodrošinātu valodas ilgtspēju, nodrošinot tās lingvistisko kvalitāti un konkurētspēju.  Tādā veidā sabiedriskie elektroniskie plašsaziņas līdzekļi pilda gan valsts valodas politikas pamatnostādnes, gan Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģijā līdz 2030.gadam noteiktās valsts valodas lietošanas vadlīnijas. Tieši sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu loma valsts valodas attīstībā un saglabāšanās ir īpaši būtiska, jo tie īsteno sabiedrisko pasūtījumu, ievērojot visas no tā izrietošās prasības un veidojot ikvienai sabiedrības grupai paredzētus raidījumus.

Atbilstoši Latvijas Radio izsniegtās apraides atļaujas darbības pamatnosacījumiem Programmas mērķauditorija ir jaunieši vecumā no 15 līdz 30 gadiem. Jauniešu auditorija elektronisko plašsaziņas līdzekļu programmas veidošanā tiek uzskatīta par īpaši nozīmīgu, jo jaunieši ir nākamā ekonomiski aktīvā sabiedrības daļa. Par to liecina arī likumdevēja mērķis īpaši izcelt jaunatnes auditorijai atbilstošas informācijas nepieciešamību. Latvijas Radio konkrētās auditorijas uzrunāšana notiek tieši programmā "Latvijas Radio 5 - Pieci.lv". Tā kā programmas mērķauditorija ir personas vecumā no 15 līdz 30 gadiem, secināms, ka daļa mērķauditorijas ir nepilngadīgas personas. Neskatoties uz to, ka šādu personu aizsardzībai Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā paredzēts ierobežojums attiecībā uz laiku, kad rupji un nepieklājīgi izteicieni var tik izplatīti, šādu audio darbu izplatīšana programmā arī pēc likumā noteiktā laika, ja tā tiek veidota sabiedriskā pasūtījuma ietvaros, ir paredzēta jaunatnei un turklāt tās mērķim vajadzētu būt izklaidējošam ar izglītojošu funkciju, nav atbilstoša sabiedriskajam elektroniskajam plašsaziņas līdzeklim noteiktajām augstas ētikas un profesionalitātes prasībām un tādā veidā ir pretēja Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 66.panta noteikumiem.

Tāpat Padome norāda, ka nenormētā leksika Raidījumos izplatīta vairākos gadījumos, proti, tai nav epizodisks raksturs, kas var liecināt par pastāvīgiem sabiedriskajiem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem noteikto programmu veidošanas noteikumu pārkāpumiem. Jānorāda, ka no iepriekš minētā Valsts valodas aģentūras atzinuma secināms, ka nenormēta valoda, tai skaitā rupji un nepieklājīgi izteicieni pēc sava rakstura nav savienojami ar Latvijas Radio Rīcības kodeksā iekļauto prasību izklaides raidījumos ievērot vispārpieņemtas pieklājības normas, jo šādus izteicienus (lamu vārdus) lieto, lai savu neapmierinātību, sašutumu izteiktu rupjā, nepieklājīgā veidā vai lai kādu apvainotu, nozākātu  vai šādu vārdu lietojums nav pieņemams māņticības, aizspriedumu vai pieklājības normu dēļ .

Padome secina, ka VSIA "Latvijas Radio" raidījuma "Pilnīgs Vakars" rubrika "Pieliec Punktu", kurā izplatīti rupji un nepieklājīgi izteicieni, nav atbilstoša sabiedriskā pasūtījuma mērķiem un uzdevumiem, kā arī neatbilst sabiedriskajiem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem noteiktajām augstas ētikas un kvalitātes prasībām, līdz ar to Latvijas Radio pārkāpis Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 66.panta prasības. Ņemot vērā minēto, Padome 2015.gada 25.jūnijā uzsākusi lietvedību administratīvā pārkāpuma lietā, lai atbilstoši Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā noteiktajai procesuālajai kārtībai veiktu pārbaudi par to, vai noticis administratīvais pārkāpums un vai piemērojams administratīvais sods likumā noteiktajā kārtībā. Administratīvā pārkāpuma lietas ietvaros tiek pieprasīti Latvijas Radio paskaidrojumi, konstatēta pārkāpuma gadījumā sastādīts administratīvā pārkāpuma protokols un lietas izskatīšanas laikā pieņemts lēmums par iespējamo administratīvā soda piemērošanu. Administratīvo pārkāpumu lietas ietvaros Padome stingri ievēro Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā noteiktos procesuālos termiņus.

* Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes priekšsēdētājs

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...