Lēmumu par olu turētāju pāvestam pieņēmuši visi prezidenta padomnieki
PIETIEK26.03.2013.
Komentāri (39)
Nemaz nebija viegli Valsts prezidenta kancelejā noskaidrot, kuram gaišajam prātam pieder ideja jaunajam Romas pāvestam dāvāt sudraba olu turētāju, kas izraisīja apšaubāmu asprātību vētru sociālajos tīklos un izbrīnu - kma gan ienācis dāvināt šādu dārgmetāla lietu pāvestam, kurš pazīstams ar savu noliedzošo attieksmi pret visa veida greznību. Pietiek publicē nenozīmīgi saīsinātu saraksti ar Valsts prezidenta kanceleju.
Jautājam pirmoreiz
Sveiki,
vēlos saņemt atbildes uz šādiem jautājumiem par Valsts prezidenta Romas pāvestam dāvināto olu biķeri:
1) kura amatpersona vai amatpersonas (vārds, uzvārds, amats) izvēlējās tieši šo dāvanu, kādi bija apsvērumi šīs dāvanas izvēlē, vai bija citi varianti, ja jā, tad kādi?
2) cik izmaksāja šī dāvana, kur tieši tā tika iegādāta?
Pirmā atbilde
Labdien!
1. Lēmumi par protokolārām dāvanām Valsts Prezidenta kancelejā netiek pieņemti vienpersoniski. Ikviens šāds lēmums ir koleģiāls. Arī šis tajā skaitā.
2. Dāvana ir mākslinieka Oļega Auzera meistardarbs, kas Valsts Prezidenta kancelejā iegādāts 2005.gadā par 250 latiem.
Jautājam otrreiz
Sveiki, atkārtoju pirmo jautājumu: kura amatpersona vai amatpersonas (vārds, uzvārds, amats) izvēlējās tieši šo dāvanu, kādi bija apsvērumi šīs dāvanas izvēlē, vai bija citi varianti, ja jā, tad kādi?
Izskaidroju Jums šo jautājumu: tiek jautāts a) kuras konkrētās amatpersonas izvēlējās tieši šo dāvanu: tā kā Valsts prezidenta kancelejā nestrādā neviena amatpersona vārdā "lēmums koleģiāls", nosauciet konkrētās amatpersonas, to vārdus, uzvārdus un amatus, b) kādi bija šo amatpersonu apsvērumi šīs dāvanas izvēlē: ar to tiek vaicāts par konkrētiem apsvērumiem dāvanas izvēlē, t.i. kādi ir bijuši apsvērumi tieši par labu šai dāvanai, c) vai un kādi bija citi varianti: tiek jautāts, kādi vēl varianti dāvanai izskatīti.
Gaidu korektas atbildes.
Otrā atbilde
Lēmums tika pieņemts valsts Prezidenta padomnieku vidū. Padomnieku saraksts ir pieejams mājas lapā www.president.lv
Pamatojums šāda lēmuma pieņemšanai lasāms zemāk pievienotajos materiālos:
Info no Vatikāna mājas lapas:
http://www.vatican.va/roman_curia/congregations/ccdds/documents/rc_con_ccdds_doc_20020513_vers-direttorio_en.html
Blessing of the Family Table
150. The Easter liturgy is permeated by a sense of newness: nature has been renewed, since Easter coincides with Spring in the Northern hemisphere; fire and water have been renewed; Christian hearts have been renewed through the Sacrament of Penance, and, where possible, through administration of the Sacraments of Christian initiation; the Eucharist is renewed, so as to speak: these are signs and sign-realities of the new life begun by Christ in the resurrection.
Among the pious exercises connected with Easter Sunday, mention must be made of the traditional blessing of eggs, the symbol of life, and the blessing of the family table; this latter, which is a daily habit in many Christian families that should be encouraged(155), is particularly important on Easter Sunday: the head of the household or some other member of the household, blesses the festive meal with Easter water which is brought by the faithful from the Easter Vigil.
Vēl raksts:
http://www.kbvestnesis.lv/KBV/garigai-dzvei/garigai-lasisanai/552-kunga-augsamcelsanos
Lieldienu tradīcijas ieviesēja
Katru gadu Lieldienu laikā kristīgajā ticībā tiek atzīmēta Jēzus Kristus nāve un augšāmcelšanās. Bieži vien sabiedrībā Lieldienas tiek saistītas ar zaķiem, krāsainām olām un dažādām aktivitātēm (olu ripināšana, sišanās ar olām, šūpošanās utt.), bet aizmirsta šo svētku dziļākā nozīme. Tāpat daudzi zina Lieldienu olu krāsošanas tradīciju, bet nezina par šīs tradīcijas saistību ar Mariju Magdalēnu.
Ola ir dzimšanas un atdzimšanas simbols. Tas ir šķietami nedzīvs objekts, no kura nāk dzīvība. Šī iemesla dēļ ola ir viens no Kristus augšāmcelšanās simboliem. Viena no leģendām par olu krāsošanas tradīcijas rašanos tiek saistīta ar Mariju Magdalēnu. Šī skaistā leģenda vēsta, ka Marija Magdalēna pēc Jēzus Kristus nāves un augšāmcelšanās ieguva ielūgumu uz viesībām pie imperatora Tibērija Cēzara Romā. Satikšanās brīdī Marija Magdalēna rokā turēja olu, kas jau ilgu laiku iepriekš tika uzskatīts par atdzimšanas simbolu, un sauca: „Kristus ir augšāmcēlies!” Cēzars par to smējās un teica, ka, ja Kristus ir augšāmcēlies no mirušajiem, tad lai ola, ko viņa tur rokā, paliek sarkanā krāsā. Pirms viņš bija beidzis runāt, ola viņas rokā pārvērtās spilgti sarkanā krāsā, un viņa turpināja sludināt Evaņģēliju visā imperatora mājā.
Baznīcas vēstures doktors, priesteris Andris Priede gan atsaucoties uz „Biblioteca Sanctorum” atzīst, ka Marijas Magdalēnas tikšanās ar Cēzaru Tibēriju grūti iekļaujas Rietumu Baznīcas hagiogrāfijā (svēto dzīves aprakstos). Viņš saka, ka svētā ir vairāk pazīstama kā gandarītāja. Tieši tāda – ar dažādiem gandarīšanas instrumentiem – viņa ir atainota arī Aglonas bazilikas sānu altārgleznā.
Stella Hermanovska
Vēl raksts:
http://www.catholicculture.org/culture/liturgicalyear/activities/view.cfm?id=576
Jautājam trešoreiz
Sveiki,
1) tātad Jūs apliecināt, ka šo lēmumu pieņēma VISI prezidenta padomnieki?
2) kādām vajadzībām šis trauks tika iegādāts 2005. gadā? Kā bilancē tas atradās visu šo laiku?
Trešā atbilde
1. Visi padomnieki.
2. Valsts Prezidenta kanceleja protokolāras dāvanas iegādājas gan konkrētiem gadījumiem un konkrētām personām, gan, rezervējot vairākas dāvanas priekšlaicīgi. Trauks atradās Valsts Prezidenta kancelejas bilancē.
Foto no president.lv