
Maratu Kasemu atzina par nevainīgu sankciju pārkāpšanā, atlicis izdarīt to pašu attiecībā uz četrpadsmit žurnālistiem
Vladimirs Lindermans10.08.2023.
Komentāri (0)
Spriedums (juridiski precīzi izsakoties, prokurora priekšraksts) Maratam Kasemam sabiedrībā izraisīja rezonansi. Satraucās pat valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, kas pauda neizpratni par soda maigumu - naudas sodu 15,5 tūkstošu eiro apmērā. Tagad, kad kaislības ir rimušās, atsvaidzināsim svarīgākos faktus.
Pēdējos gados Latvijas pilsonis Marats Kasems dzīvoja Maskavā, kur strādāja par portāla “Sputnik Lietuva” galveno redaktoru. 2022. gada decembra beigās viņš atbrauca uz Latviju, lai apciemotu smagi slimo vecmāmiņu.
2023. gada 3. janvārī Kasemu aizturēja Valsts drošības dienesta darbinieki, jo viņš tika turēts aizdomās par Eiropas Savienības sankciju pārkāpšanu (Latvijas Krimināllikuma 84. pants). Šeit ir pieejams oficiālais VDD ziņojums: https://vdd.gov.lv/aktualitates/jaunumi/vdd-aiztur-latvijas-pilsoni-par-sadarbibu-ar-sankcijam-paklautu-kremla-propagandas-resursu.
Shēma ir apmēram tā pati, kāda tā ir 14 Latvijas žurnālistu lietā. Portāls “Sputnik Lietuva”, kura vadītājs bija Kasems, ietilpst informācijas aģentūras “Rossiya segodnya” struktūrā. Aģentūras ģenerāldirektors ir Dmitrijs Kiseļovs, kas iekļauts Eiropas Savienības sankciju sarakstā jau 2014. gadā. No tā, saskaņā ar VDD loģiku, izrietot, ka žurnālisti, kas sadarbojušies ar “Rossiya segodnya”, ir sankciju pārkāpēji.
Apmēram četrus mēnešus Kasems pavadīja Rīgas Centrālcietumā. Ticis brīvībā, noslēdza izlīgumu ar prokuratūru: atzina vainu un samaksāja naudas sodu. Nekā neparasta tajā nav.
Izņemot vienu lietu, kurai plašsaziņas līdzekļi nepievērsa uzmanību. Kasems atzīts par vainīgu noziegumā, kas paredzēts KL 81.1 pantā “Palīdzība ārvalstij pret Latvijas Republiku vērstā darbībā”. Spiegošana light, kā es to dēvēju. Bet minētais 84. pants pazuda kā nebijis.
Taču tas IR bijis! Izslēdzot to, prokuratūra būtībā atzina, ka Marats Kasems sankcijas NAV PĀRKĀPIS.
Pati aizdomu vai apsūdzības pārkvalificēšana kā tāda izmeklēšanas gaitā ir parasta lieta. Pats esmu ar to sastapies. Kādā lietā mani aizturēja par “spiegošanu” un “terorismu”, bet pēc diviem mēnešiem pārkvalificēja “huligānismā” (un rezultātā attaisnoja).
Bet šeit ir citāda situācija. 14 žurnālistu grupa un Marats Kasems ir paveikuši faktiski identiskas darbības. Taču pirmajā gadījumā prokuratūra uzrāda apsūdzību, kas draud ar brīvības atņemšanu uz 4 gadiem, bet otrajā faktiski atzīst par nevainīgu.
Kā to lai saprot? Es, protams, neesmu Latvijas prezidents, bet arī vēlētos dzirdēt no prokuratūras sakarīgus paskaidrojumus.