Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Uzzinot par valstiski nozīmīgajiem un neatliekamajiem plāniem šogad tērēt aptuveni pusmiljonu eiro ministriju interneta mājas lapu atjaunošanai, Pietiek visām ministrijām uzdeva vienu un to pašu jautājumu: "Vai laikā, kad iedzīvotāji tiek aicināti ziedot ugunsdzēsējiem, bērnu slimnīca tiek remontēta par sabiedrības saziedotiem līdzekļiem un ir virkne citu steidzamu vajadzību, kurām budžetā nepietiek līdzekļu, vai Jūsu ministrijai ir nepieciešams veidot jaunu interneta mājas lapu, kā to paredz Valsts tiešās pārvaldes un centrālo valsts iestāžu tīmekļa vietņu attīstības koncepcija? Ja ministrija uzskata, ka jaunas mājas lapas izveide nav nepieciešama, ko konkrēti darīsiet, lai atteiktos no šīs mājas lapas?" Lūk, kādas atbildes saņēmām.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija:

"Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija informē, ka iestādes mājas lapas uzturēšana notiek uz iestādes servera, savukārt tās saturisko atjaunošanu nodrošina ministrijas darbinieki vienlaikus ar citiem tiešajiem darba pienākumiem esošā budžeta ietvaros. Uzskatām, ka ministrijas mājas lapa pašlaik atbilst normatīvajā regulējumā noteiktajām prasībām.

Savukārt saistībā ar jūsu jautājumiem par Valsts kancelejas sagatavoto Valsts tiešās pārvaldes un centrālo valsts iestāžu tīmekļa vietņu attīstības koncepciju lūdzam jūs vērsties pie koncepcijas izstrādātājiem."

Satiksmes ministrija:

"Satiksmes ministrija (SM) ir paudusi konceptuālu atbalstu Valsts kancelejas un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas izstrādātajam „Valsts pārvaldes iestāžu mājaslapas attīstības koncepcija” projektam, jo tas paredz izveidot vienotu mājaslapu satura vadības sistēmu, kas tiktu veidota uz atvērtā koda risinājumiem, kas ir lētāki no finanšu viedokļa un pieejamāki no to administrēšanas viedokļa. Valsts iestāžu mājaslapas uz vienoto satura vadības sistēmu pārietu pakāpeniski vairāku gadu laikā, tādējādi nodrošināt efektīvākus valsts iestāžu mājaslapu pārvaldības risinājumus, kā arī novēršot pašreizējo sadrumstalotību un dārgās izmaksas.

Piemēram, esošā SM mājaslapa ir izveidota 2005.gadā un tā ir šobrīd morāli novecojusi. Tajā pašā laikā norādām, tā kā šobrīd saskaņošanas stadijā ir koncepcijas projekts, tad ministrija šobrīd neplāno jaunas mājaslapas izveidi, bet tajā tiks veikti atsevišķi uzlabojumi, neprasot papildus finansējumu."

Ārlietu ministrija:

"Atbildot uz Jūsu jautājumu, informējam, ka Ārlietu ministrijas mājas lapa ir viens no svarīgākajiem ministrijas informācijas izplatīšanas avotiem. Ņemot vērā ārlietu dienesta funkcijas, pārstāvot Latvijas politikās un ekonomiskās intereses, rūpējoties par Latvijas valstspiederīgo interešu aizsardzību ārvalstīs, mājas lapa ir neaizstājama, kas nodrošina preventīvo pasākumu kopumu, piemēram, informējot par drošu ceļošanu, konsulāro palīdzību, atrodoties ārvalstīs vai pat esot krīzes situācijās.

Kā rāda prakse, ārlietu dienesta specifiskie uzdevumi un funkcijas ir ļoti nozīmīgas, kas var skart jebkuru Latvijas iedzīvotāju, paplašinoties personu pārvietošanās brīvībai ne tikai Eiropas telpā, bet arvien vairāk ceļojot pasaulē, nereti iekļūstot pasaules krīžu epicentros. Iedzīvotājiem jābūt iepriekš pietiekami labi informētiem par drošu ceļošanu, iespējamiem riskiem un eventuālo konsulāro aizsardzību. Tāpat diasporas pārstāvji mājas lapā iegūst sev nozīmīgu informāciju, piemēram, par bērnu reģistrāciju Latvijas pilsonībā, tai skaitā dubultpilsonību, personu apliecinošu dokumentu noformēšanu. Būtisku informāciju ministrijas mājas lapā rod arī citu valstu pilsoņi, kas vēlas ieceļot Latvijā.

Pēc ministrijas rīcībā esošās informācijas, valsts pārvaldes iestāžu mājas lapas attīstības koncepcijas mērķis ir izvēlēties nākotnes redzējumu, kādā veidā tuvāko aptuveni piecu gadu laikā valsts iestāžu mājaslapu pārvaldībā nodrošināt efektīvākus risinājumus, lai novērstu pašreizējo sadrumstalotību un lielās izmaksas. Kā paredz jaunā koncepcija, ir plānots izveidot vienu vienotu satura vadības sistēmu, kas tiktu veidota uz atvērtā koda risinājumiem, kas ir lētāki no finanšu viedokļa un pieejamāki no to administrēšanas viedokļa. Tāpat plānots, ka koncepcijā piedāvātie pasākumi tiks īstenoti esošo budžeta līdzekļu ietvaros (valsts budžeta līdzekļi jaunu ministriju mājaslapu izstrādei koncepcijā nav paredzēti) un ar Eiropas Savienības fondu līdzekļu līdzfinansējumu."

Ekonomikas ministrija:

"Šobrīd Valsts kanceleja ir izstrādājusi koncepcijas projektu, kurā ietverti trīs potenciālie rīcības virzieni tālākai valsts iestāžu mājaslapu attīstībai. Izanalizējot esošās iestāžu mājaslapas un iepazīstoties ar citu valsti pieredzi, Valsts kanceleja izstrādājusi 3 iespējamos rīcības virzienus:

1)   apvienot visu valsts iestāžu mājaslapas vienā portālā;

2)   apvienot viena resora iestāžu mājaslapas vienā portālā;

3)   vai saglabāt esošo kārtību, īstenojot decentralizētu pieeju mājaslapu izstrādē un uzturēšanā.

Kā zināms, šobrīd valdība vēl nav diskutējusi par koncepcijas projektu un tajā iekļautajiem rīcības virzieniem, līdz ar to arī nav pieņemts lēmums par tālāko rīcību.

Ja valdība lems par koncepcijas tālāku virzību un visu valsts pārvaldes iestāžu mājaslapu apvienošanu vienotā portālā, tas būs ilgtermiņa ieguvums gan no resursu efektīvas izmantošanas aspekta (jo līdz ar to samazināsies iestāžu izmaksas atsevišķo mājaslapu uzturēšanai, kā arī jaunajā portālā visiem būs viena funkcionalitāte, tātad vienreizējas izmaksas tās izveidei), gan no pieejamības viedokļa (sabiedrībai vienkopus būs pieejama visa informācija gan par valsts pakalpojumiem, gan valdības politiku attiecīgajās jomās).

Lēmums par vienota valsts pārvaldes iestāžu portāla izveidi un tam nepieciešamo finansējumu ir jāpieņem valdībai un Saeimai, lemjot par valsts budžeta prioritātēm. Vienlaikus jānorāda, ka Valsts kanceleja apsver iespēju šāda projekta īstenošanai piesaistīt ES fondu līdzekļus, bet detalizētu informāciju šeit var sniegt Valsts kanceleja.

Ekonomikas ministrija, izvērtējot Valsts kancelejas izstrādāto koncepcijas projektu „Valsts tiešās pārvaldes un centrālo valsts iestāžu tīmekļa vietņu attīstības koncepcija”, un paudusi atbalstu turpināt virzību uz vienota valsts pārvaldes portāla izveidi, vienlaikus rosinot ņemt vērā atsevišķu iestāžu specifiskos tehniskos risinājumus (piemēram, Centrālās statistikas pārvaldes datu bāzes), kas arī jāiekļauj vienotā portāla tehniskajā specifikācijā."

Zemkopības ministrija:

"Zemkopības ministrija 2010.gadā sāka darbu pie jaunas mājas lapas izstrādes. Darbs ilga 2 gadus, kā rezultātā tika izstrādāts ne tikai vienots Zemkopības ministrijas un padotības iestāžu  portāls, bet tika izstrādāta arī elektronisko pakalpojumu sistēma un padotības iestāžu mājas lapu moduļi, kā rezultātā 2013.gada decembrī nozaru portāls tika nodots ekspluatācijā, ņemot vērā, ka attiecīgie darbi tika finansēti ERAF projekta ietvaros, tad portāla pieejamība un uzturēšana plānota nodrošināt vismaz 5 gadus.

Zemkopības ministrija izprot vienotu centralizētu mājas lapu izveidi, ņemot vērā, ka ilgtermiņā tā var ietaupīt finanšu līdzekļus, kas nepieciešami mājas lapu uzturēšanai, kā arī,  kas nodrošinātu vienotu, centralizētu informācijas ieguves veidu valsts pārvaldes institūcijās."

Tieslietu ministrija:

"Tieslietu ministrija uzskata, ka pašreizējās Tieslietu ministrijas un arī citu ministriju mājaslapas ir pārskatāmas, funkcionālas, saprotamas un pieejamas, tāpēc papildu investīcijas (neatkarīgi no to avota) šim mērķim pašlaik nav prioritāras. Šādu nostāju arī esam pauduši ministrijas oficiālajā atzinumā par koncepcijas projektu."

Izglītības un zinātnes ministrija:

"Izglītības un zinātnes ministrija valsts pārvaldes iestāžu mājaslapu attīstības koncepcijā piedāvātajos tīmekļa vietņu optimizācijas variantos saredz ne tikai nākotnes iespēju pēc pieciem gadiem iegūt ministrijai jaunu mājaslapas sistēmu, bet arī to, ka risinājums ar kopēju resursu konsolidēšanu nākotnē attaisnotu ieguldīto līdzekļu investīcijas, ja turpmāk vienoti, efektīvi un bez liekām izmaksām tiks veikta centralizēta tīmekļa vietņu uzturēšana, nepilnību novēršana, pilnveidošana un attīstība."

Veselības ministrija:

"Sniedzot atzinumu par koncepcijas projektu "Valsts tiešās pārvaldes un centrālo valsts iestāžu tīmekļa vietņu attīstības koncepcija" Veselības ministrija norādīja, ka kopumā atbalsta iniciatīvu ieviest valstī vienotas vadlīnijas tīmekļa vietņu izveidē, funkcionalitātē un satura vadībā, kas varētu notikt pakāpeniski līdz 2020.gadam, kā arī atjaunot un pilnveidot spēkā esošos normatīvos dokumentus, kas regulē minēto jomu, un nodrošināt valsts pārvaldes iestāžu tīmekļa vietņu izmitināšanu un tehnisko uzturēšanu ar kopīgiem tehniskiem un administratīviem resursiem.

Vienlaikus ministrija norādīja, ka koncepcijā primāri ir jāuzsver tieši šobrīd esošās normatīvās bāzes nepilnības vai pat iztrūkums un vadlīniju neesamība, kas ir pamats pašreizējai koncepcijā izklāstītajai situācijai. Tādēļ nepieciešams sagatavot priekšlikumus un aktualizēt spēkā esošos normatīvos aktus, kā arī izstrādāt vienotas vadlīnijas valsts pārvaldes iestāžu tīmekļa vietnēm, kas nosaka to izveides, funkcionalitātes, satura vadības un satura strukturizācijas, kā arī vizuālā noformējuma vispārīgas prasības, kas būtu orientētas uz konstatēto trūkumu novēršanu.  Veselības ministrija savā atzinumā norādīja, ka nepieciešams precizēt izmaksas, kas neizbēgami būtu saistītas ar tīmekļa vietņu datu pārcelšanu uz citu infrastruktūru, kā arī vērsa uzmanību uz riska faktoriem, kas saistīts ar finansiāliem izdevumiem, ieviešot 3.rīcības virzienā paredzētos pasākumus. 

Veselības ministrija uzskata, ka mājaslapu izmitināšana uz vienota resursa un uz vienota rīka bāzes nav prioritāte, taču būtiski ir sakārtot normatīvo bāzi šajā jomā, lai novērstu patreizējās nepilnības un novērstu iespējamu turpmāku līdzekļu neefektīvu izlietošanu. Ja vienota resursa izveide tomēr tiek atbalstīta valdībā, uzskatām, ka esošo mājaslapu pārvaldību un attīstību vai jaunu mājaslapu radīšanu koncepcijas ieviešanas  periodā būtu jāuzrauga rūpīgāk, it īpaši ņemot vērā faktu, ka tas ir ilgtermiņa projekts, proti, pāreju uz vienotu risinājumu visā valsts pārvaldē pilnībā ir paredzēts pabeigt līdz 2020.gadam."

Kultūras ministrija:

"KM patlaban neplāno jaunas mājas lapas izstrādi un nav paredzējusi prasīt tam līdzekļus valsts budžetā. Uzskatām, ka arī valsts pārvaldes institūcijām, meklējot samērīguma iespējas,  jāspēj komunicēt ar sabiedrību mūsdienīgā un tehnoloģiju laikmetam atbilstošā veidā."

Labklājības ministrija:

"Valsts  pārvaldes  iestāžu  mājaslapas  attīstības  koncepcijas  mērķis  ir izvēlēties  nākotnes redzējumu, kādā veidā tuvāko aptuveni piecu gadu laikā valsts iestāžu mājaslapu pārvaldībā nodrošināt efektīvākus risinājumus, lai novērstu  pašreizējo  sadrumstalotību  un dārgās izmaksas.

Pētījumā „Valsts tiešās  pārvaldes  un  centrālo  valsts  iestāžu  tīmekļa  vietņu un valsts informācijas  sistēmu  optimizācijas  iespēju izvērtējums” tika aplēsts, ka kopējās  valsts  pārvaldes  iestāžu  mājaslapu  izmaksas  no 2009.gada līdz 2012.gadam veidoja vairāk nekā 3,6 miljonus latu. Nākotnē  paredzams  izveidot  vienotu  satura  vadības  sistēmu,  kas tiktu veidota  uz atvērtā koda risinājumiem, kas ir lētāki no finanšu viedokļa un pieejamāki  no  to administrēšanas viedokļa. Eksperti pētījumā prognozē, ka ietaupījums varētu veidot aptuveni 1/4 līdz 1/3 no līdzšinējām izmaksām.

Pāreju   uz   vienotu  satura  vadības  sistēmu  valsts  iestāžu  mājaslapu pārvaldībā   plānots   nodrošināt  ar  ES  fondu  finansējumu  no  darbības programmas    „Izaugsme  un  nodarbinātība”  prioritātes  „IKT  pieejamība, e-pārvalde un pakalpojumi”. Valsts  iestāžu  mājaslapas  uz  vienoto  satura  vadības  sistēmu  pārietu pakāpeniski,  atbilstoši  katras  tīmekļa  vietnes dzīves ciklam (vecumam). Valsts budžeta līdzekļi jaunu ministriju mājaslapu izstrādei koncepcijā nav paredzēti."

Finanšu ministrija:

"Finanšu ministrijai ir sava mājaslapa un neplānojām veidot jauno. FM nav Valsts tiešās pārvaldes un centrālo valsts iestāžu tīmekļa vietņu attīstības koncepcijas autors – lūgums jautājumu uzdot koncepcijas izstrādātajam. Valsts budžeta līdzekļi jaunu ministriju mājaslapu izstrādei koncepcijā nav paredzēti." 

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

FotoBloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu un bloķētas veikalu ķēdes Spānijā, un visbeidzot – teju 2000 traktoru Latvijas reģionos. Lauksaimnieku protesti Eiropā tika izvērsti iepriekš nepieredzētos apmēros, turklāt, ar katru nākošo protestu tie kļuva aizvien daudzskaitlīgāki un radikālāki. Un tomēr, šīs akcijas, kurām likumsakarīgi bija jānonāk kādā kulminācijas fāzē, pēkšņi gluži vienkārši pazuda.
Lasīt visu...

12

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

Foto7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems izbijušais, bet joprojām slavu un uzmanību alkstošais “žurnālists” un vienlaikus politiķis Ansis Pūpols. Cilvēks, kurš kopš aiziešanas no svētdienas vakaru raidījumiem naudu pelna ar pasūtītām filmām, bet paralēli kandidējis arī vēlēšanās un nu arī ticis pie ilgi kārotā deputāta krēsla labi apmaksātajā EP kā Nacionālās apvienības kandidāts.
Lasīt visu...