Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kad lidostās nopērkamās ne daiļliteratūras (non-fiction) grāmatas pārlasījušies pareizie cilvēki spriež par socmediju laikmeta nomelnošanas “organizētajām kampaņām”, tad jāsecina, ka neko nav izlasījuši un tāpēc arī kovidu nesaprata. Izrādās tādi paši konspirologi, par kādiem citus uzskata.

Pats arī uzrakstīju pāris kritiskus tvītus par Eviku Siliņu, un man arī šķiet pilnīgi stulbeņi tie cilvēki, kas dalās ar viņas bildēm ar draudzenēm (par vēl zemiskākiem dubļiem nemaz nerunājot), bet uzskatīt manu un citu reakcijas uz kādas kandidatūras publiskošanu par koordinētu kampaņu nozīmē vispār nesaprast, kā strādā feisbuks, tviteris, tiktoks, instagrams un visi pārējie mūsdienu tirgus laukumu veidojošie informatīvie mēsli. Ko tad jūs esat tais lidostu grāmatiņās un TED narcisu prezentācijiņās samācījušies?

Ticu, ka šie cilvēki to labi zina un vienkārši nespēj samierināties ar netaisnību, kad tā iet pretēji viņu interesēm, bet paskaidrošu, lai nav pārpratumu. Šie socmediji darbojas, gādājot par jūsu pielipšanu ekrāniem, lai apkalpotu reklāmdevēju pieprasījumu. Tie jums rāda nevis to, ko esat pasūtījis vai kas būtu jūsu labākajās interesēs, bet to, kas aizraus. Tās ir divas dažādas lietas.

Nepastāv tāds variants, ka jūs ienākat feisbukā, kur izlec paziņojums, ka neviens no jūsu kontaktiem nav neko vērtīgu kopš iepriekšējās reizes uzrakstījis. Socmedijs jums liek priekšā savu “labāko”, lai piesaistītu jūsu uzmanību. Visdrīzāk, ka tas ir kāds primitīvākās emocijas raisošs draņķis. Visdrīzāk, ka tas ir kaut kas no autora, kuram nesekojat, bet kura veikumu iepriekš esat tīkšķojis. Un nemēģiniet no tā izbēgt, atsakoties no tīkšķiem: tad jo vairāk būsit pakļauts t.s. tīkla efektiem — socmedijam nekas cits neatliks, kā minēt jūsu preferences, rādot vispopulārāko jūsu demogrāfiskajā un cita griezuma grupā.

Kad parādās kāda jauna attīstība politiskajā lauciņā, tad ir tikai normāli, ka politiski aktīvie steidz uzzināt jaunāko un reaģēt uz to. Reaģēt uz citu iniciatīvām nav nekas slikts — tas nebūt nav kaut kas tāds, ko varētu saukt par mēģinājumu kļūt par korķi visām pudelēm. Mijiedarboties ar citu iniciatīvām nozīmē piedalīties politiskajā. Atšķirībā no progresīvās ideoloģijas, kas balstās aplamajā pārliecībā, ka cilvēks var racionāli izplānot un organizēt sabiedrību, konservatīvais drīzāk atbild uz citu trakajām idejām, nekā pats mēģina sabiedrību ar tādām graut.

Kad pulciņš ļaužu reaģē uz kādu notikumu, socmediju platforma automātiski pastiprina šo signālu, lai maksimizētu peļņu no ļaužu pulcēšanās ap potenciāli aizraujošu tēmu. Pastiprināts signāls veicina tēmas redzamību un piesaista arvien jaunus interesentus. Jo vairāk cilvēku iesaistās, jo vairāk ir gan iniciatīvas atbalstītāju, gan pretinieku. Cilvēks vienmēr alkst būt un savu būšanu viņš apliecina ar individuālu pienesumu viedokļu jūrā. Tādējādi pavisam dabiski paplašinās viedokļu spektrs. Pavisam dabiski uzrodas visu galu galējie.

Jo vairāk atbalstītāju redzam mums pretišķīgai idejai, jo drīzāk paši iesaistāmies. Kad žurnāliste ar Latvijas mērogiem pieklājīgu 50 tūkstošu sekotāju pulciņu iesaistās diskusijā, sacīdama, ka diskusija nav īsti cilvēcīga un viena puse ir pelnījusi brīvlaišanu, viņa šo diskusiju pati padara par vēl galējāku. Es viņai piekrītu pirmajā daļā, bet tāda nu ir tīkla efektu būtība. Savā ziņā ar pašreizējiem spēles noteikumiem ir tā, ka mēs nevaram piedalīties, nepadarot visu vēl polārāku.

Mēs labi saprotam, ka lielas ļaužu masas vienkopus pulcēties fiziski var tikai tad, ja nepastāv ticami draudi tām apvienoties destrukcijai. Bet virtuālajā vidē mēs šos efektus izliekamies nezinām, jo vienkārši dzīvojam socmediju gigantu pavadā. Viņiem tas ir izdevīgi. Feisbukam un tviterim nav nekādas rūpes par Latvijas politiku. Tviteris neliks nekādus ierobežojumus, lai kādam deģenerātam nebūtu 28 tūkstoši sekotāju un lai viņš ar tiem nevarētu politiski izrīkoties pēc sirds patikas. Feisbuku neinteresē, vai kāds polittehnologs šķeļ Latvijas sabiedrību vai ne. Feisbuku interesē apgrozījums.

Viss augstāk minētais nenoliedz, ka eksistē koordinētas informatīvas kampaņas. Tā nav nekāda slēpjama informācija — ir vesela industrija, kas ar to vien atklāti nodarbojas. Taču tāda pati nodarbe ir arī jebkura politiķa retorika. Politiķis lielākoties runā nevis tāpēc, lai paziņotu, ka rīt būs slēgts tilts pār upi, bet tāpēc, lai virzītu ļaudis pa viņa ieskatā pareizo upi. Politika ir naratīvu sacensība. Atļaujot socmedijiem kļūt par tik nozīmīgu naratīvu apspriešanas arēnu, mēs paši esam atļāvuši informācijas kampaņās apzināti un neapzināti izmantot iepriekš cilvēcei nezināmus, graujošus dabas spēkus.

Kāds ir risinājums? Ja mēs skatāmies socmediju virzienā, tad jau esam uz pareizā ceļa. Bet risinājums nav aiztaisīt muti tiem, kuri saka to, ko mēs negribam dzirdēt. Viens risinājums, ar ko var sākt, ir aizliegt socmedijus, kuros vienam cilvēkam var būt vairāk nekā noteikts skaits sekotāju. Labi, var būt daudz sekotāju, bet ir tad jāreglamentē, cik sekotājiem tiek parādīta kāda lietotāja vēsts noteiktā laikā. Ir jāmazina tīkla efektu postošā daba.

Ievērojiet, ka nevienu brīdi šeit nav runa par ierobežojumiem vārda brīvībai, proti, par liegumu kādam izplatīt savu vēsti. Runa ir par ierobežojumiem, cik lielu ļaužu masu cilvēks var uzreiz sasniegt. Ja mums būtu tāda infrastruktūra, kas ļauj vienam cilvēkam ar vienas pogas nospiešanu piezvanīt visiem pārējiem Latvijas iedzīvotājiem un uzbāzties ar savu ziņu, vai jūs uzskatītu šīs pogas pieejamības ierobežošanu par vārda brīvības ierobežošanu? Diez vai.

Pārpublicēts no jazepsbasko.lv

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ne viss ir zelts, kas spīd

FotoKārtējo reizi kārtējā Saeima ir ievēlējusi jaunu (sic!) valdību. Ko mēs varam sagaidīt no šī piedzimušā brīnumbērna, kurš mums sola piena upes un ķīseļa krastus tuvākajos gados, proti, Eiropas Savienības valstu vidējo dzīves līmeni? Skeptiķi teiktu – blēņas! Cik valdības nav nākušas un gājušas, kas nav solīts, bet, kur bijām, tur esam!
Lasīt visu...

3

Stāsts par lielo Latvijas aptieku skaitu, aptieku un vairumtirgotāju uzcenojumiem lielākoties ir no pirksta izzīsts

FotoKatrs veselības ministrs nāk ar sev vairāk vai mazāk draudzīgu politiķu uzstādījumiem, kurus tad pirmajās darba dienā pamanās paust tautai, atbildot uz nesagatavotu žurnālistu nesagatavotiem jautājumiem. Ar laiku ministrs saprot spēles noteikumus, sāk solīt mazāk, bet prasīt vairāk.
Lasīt visu...

6

Jautājumi Pirmajam slēgtajam pensiju fondam

FotoSaņēmu Jūsu e-pastu ar aicinājumu veikt papildu iemaksas Pensiju fondā! Varbūt Jūs tomēr varat mani nomotivēt to izdarīt, atbildot uz maniem jautājumiem un varbūt sniedzot papildu informāciju!
Lasīt visu...

21

Ja Ogres novadā top kaut kas vajadzīgs un skaists, no tumšiem stūriem uzrodas personāži, kas izplata dažādus melus par šīm iecerēm

FotoKā jau parasti, ja Ogres novadā top kaut kas jauns, vajadzīgs un skaists, no tumšiem stūriem uzrodas personāži, kas izplata dažādus melus un puspatiesības par šīm iecerēm. Slēpjoties aiz skaistām frāzēm par attīstību un novada interesēm, tiek bīdītas politiskās intereses un personīgi motīvi.
Lasīt visu...

21

Slovēņiem kompensēs pretkovida štrāpes

FotoNo 2000. gada marta līdz 2022. gada maijam Slovēnijā ierosināja ~62 000 lietu par antikovida noteikumu pārkāpumiem, piemērojot naudas sodus vairāk nekā 5,7 miljonu eiro apmērā. Vēlāk Slovēnijas Konstitucionālā tiesa atzina pretkovida pasākumus par antikonstitucionāliem. Iepriekšējiem vadīkļiem šādas negantības maksāja varu.
Lasīt visu...

6

Atklāta vēstule Latvijas Bankas prezidentam

FotoGodātais Mārtiņa Kazāka kungs, vispirms vēlos uzsvērt, ka šī vēstule nav domāta kā kritika vai uzbrukums Jums personīgi, bet drīzāk kā aicinājums aktīvāk iesaistīties un risināt situāciju, kas skar gan Latvijas Bankas reputāciju, gan tās aizsargātās klientu intereses. 
Lasīt visu...

12

Krievijas cars Pēteris I ir visu latviešu tēvs

FotoPaldies Krievijas caram Pēterim I par Lielo Ziemeļu karu, kura laikā viņa karavīri izjāja Vidzemi un atstāja pēcnācējus, kuri izveidoja latviešu tautu.
Lasīt visu...

12

Iebraucējiem nospļauties par kārtību Latvijā. Cik ilgi to piecietīsim?

FotoValdības nomaiņas ēnā bez pienācīgas uzmanības palikusi ziņa par liegumu no Krievijas iebraukt tur reģistrētām automašīnām. Labi, tas, ka vairs nevar iebraukt, varbūt varēja būt kā vienas dienas aktualitāte, taču tam komplektā ir vesela virkne neatbildētu jautājumu, ko nedrīkstam nolikt tālā plauktā apputēšanai.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

"Maskavas nams" Rīgā – simbols ģeopolitiskā kursa maiņai?

Pirms nedēļas biedrība "Austošā Saule" pulcēja piketa dalībniekus pretī "Maskavas namam" Rīgā. Ar plakātiem, kas atgādināja par ukraiņu...

Foto

Vai pienācis laiks izvēlēties amatpersonas ar loterijas palīdzību?

Sortition. Tā senajās Atēnās sauca sistēmu, kurā tautas priekšstāvji, amatpersonas, augstākie ierēdņi, tiesneši tika izvēlēti lozējot. Tas, kuram...

Foto

Pateikt, ka šī būs katastrofāla valdība, var tikai kāds, kuram galvā ir atdzisusi putra, un arī okupācijas varas kolaborants Kūtris būs lielisks Saeimas priekšsēdētājs

Pagājušajā piektdienā,...

Foto

Tas, ka Kūtris ir komunistu okupācijas varas kolaborants, „Delnai” ir pieņemami, bet tas, ka viņš atļaujas izteikt savu viedokli un ievēro nevainīguma prezumpciju, ir nosodāmi

Godātie...

Foto

Tikai nesmejieties, bet mums ir atnākusi atziņa: ir jābūt drošiem, ka ikvienā jomā – iekšlietu, veselības, izglītības, reģionālās politikas vai citā – esam izdarījuši visu, lai cilvēki varētu izjustu augstu lojalitāti pret savu valsti

Rietumu pasaulē ārpolitika ir kļuvusi par drošības politiku, jo Krievijas brutālais iebrukums Ukrainā pasauli ir ievirzījis "kara laikmetā" –...

Foto

Par melīgo spriņģu, jembergu un visu pārējo Kremļa stabulnieku “līdzjūtības vaimanām”

Pētot Daugavpils Čmoikas un Re:Baltica prokrieviskā dueta darbības, uzdūros interesantam dokumentam, kurā Tiesībsargs analizē ar...

Foto

Šajā valdībā nenotiks visādas nevajadzīgas, muļķīgas debates!

Šī būs pirmā centriski kreisā valdība kopš neatkarības atjaunošanas. Pirmā valdība, kas nebūs konservatīva....

Foto

Es aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu – un tāda arī būs manas valdības darbība

Lai patiesi izprastu otru cilvēku, ir jānoiet viņa...

Foto

Atklātā vēstule valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam: fakti skaidri norāda uz iespējamu tiesību pārkāpumu un neētisku rīcību no „Swedbank” puses

Godātais Latvijas valsts prezident Edgar Rinkēvič! Es,...

Foto

Briškens un manekena politiķi

Ik rītu pa ceļam uz darbu sanāk doties garām kāda lielveikala skatlogam, kurā nemainīgi stalti stāv manekeni, tērpti visnotaļ glītos uzvalkos. Tam...

Foto

Īsā atmiņa un krievu imperiālisma otrā elpa

Mums, latviešiem, ir vājības, kas tiek izmantotas pret mums. Kad mēs jūtam tūlītējus eksistenciālus draudus, tad mēs esam vienoti,...

Foto

Mans viedoklis

Privātiem medijiem var būt savi ideoloģiski, politiski, personiski mērķi. Tas ir normāli. Kāds dibina, pērk un uztur savu mediju vai medijus ar mērķi ietekmēt...

Foto

Dzirdam metaforas “kolektīvie Rietumi”, “krievu kolektīvais Putins” – bet ko tad nolēmis “kolektīvais latvietis”?

Tamlīdzīgi izplūduši izteicieni nav lietojami kā pilnvērtīgi termini, tikai kā metaforiski vispārinājumi,...

Foto

Kāpēc “sabiedriskais medijs” uzdod jautājumus un neatskaņo atbildes?

“Labdien! Paldies par izrādīto interesi saistībā ar norisēm Ogres novadā! Vēlos norādīt, ka Ogres Vēstures un mākslas muzeja...

Foto

Vācieši jauc nost vēja elektrostacijas, lai paplašinātu brūnogļu ieguvi!

Energokompānija RWE ir sākusi nojaukt septiņas vēja turbīnas blakus bijušajam Lützerath ciematam Ziemeļreinā-Vestfālenē. Iemesls: RWE vēlas paplašināt Garzweiler II virszemes brūnogļu...

Foto

Nesmejieties, bet mēs atkal esam sacerējuši vēstuli

Godātais valsts prezident, Saeima, ministru prezidenta kandidāte Evika Siliņa! Latvijā kultūras ministram būtu jābūt otram valsts vadītājam, garīgās attīstības...

Foto

Iesniegums par „Sadales tīklu” ir nepareizs!

31. augustā vairāki portāli publicēja rakstu par uzņēmēja Gata Lazdas vēršanos ar iesniegumu Ģenerālprokuratūrā par AS “Sadales tīkls” jaudas “nenodrošināšanu”...

Foto

Dažas piezīmes par jauno Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktori

Ogres novada dome izsludināja atklātu konkursu uz muzeja direktora amatu. Pieteicās diemžēl tikai viens pretendents –...

Foto

Imigrācijas likums un spēles ap terminiem

Ņemot vērā, kā pēdējo mēnešu laikā tiek manipulēts ar jēdzieniem saistībā ar Imigrācijas likuma normām saistībā ar ārzemnieku, precīzāk, Krievijas...

Foto

Rokas nost no mūsu Latvijā gūtās peļņas, tā vajadzīga dividendēm mūsu skandināvu akcionāriem

Viedokļi par un ap banku darbību, kas pēdējo mēnešu laikā uzvirmojuši, rada ilūziju,...

Foto

Negribēšanas spēks, vai kāpēc mēs gribam kā labāk, bet sanāk kā vienmēr. Dažas varbūt spurainas, taču rūgtas pārdomas

Disharmonijas izjūta vai emocionālā nelīdzsvarotība ir subjektīvi jēdzieni,...

Foto

„Sadales tīkla” rīcība: kurš uzņemsies politisko atbildību un kuram paliks kriminālā?

Kāpēc uzņēmumu un iestāžu vadītājiem kompetence ir svarīgāka par lojalitāti valdošajiem politiskajiem spēkiem....

Foto

Kad Marijas Naumovas koncertā publika uzvedas kā stacijas bufetē

Dzintaru koncertzāle šovasar lutinājusi ar daudziem skaistiem un dvēseli aizkustinošiem koncertiem. Divas reizes skatītājus priecējis Maestro Raimonds...

Foto

Prezidents ir viens, skolotāji ir daudzi

Šodien man uzticēts pastāstīt, ko var skolotājs un ko var prezidents. Citiem vārdiem sakot – “Atrodi atšķirības starp skolotāju un...

Foto

Lūdzu, netraucējiet jaunam OIK!

AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) paziņojums pārtraukt izsniegt tehniskās prasības jaunu elektrostaciju pieslēgšanai pārvades tīklam, balstoties uz jaudu nepieejamību tīklā, ir tirgus regulēšana....

Foto

Mana pieredze pašvaldības darbā: domes deputātiem vispār nevajadzētu dalīties pozīcijā un opozīcijā, bet vienkārši strādāt!

BIja kārtējā sarežģītā un iekšēji pretrunīgā diena Rīgas domē. Izjautājām Vilni...

Foto

Nost ar ielikteņiem, laiks profesionāļiem!

Katastrofāls dzimstības kritums, kas pērn, gada laikā samazinoties par 2000 jaundzimušo, sasniedzis 100 gados zemāko atzīmi, valsts ārējais parāds, kas tuvojas...

Foto

„Manabalss” iniciatīva: atcelt 22. augusta vienšošanos par grozījumiem Imigrācijas likumā par valsts valodas prasmēm

Aicinu atcelt 22. augustā notikušo valdības vienošanos par izmaiņu veikšanu Imigrācijas likumā...

Foto

Atklāta vēstule „Indexo” valdes priekšsēdētājam Valdim Siksnim

Godātais Sikšņa kungs (attēlā)! Organizējot Indexo akciju kotāciju Rīgas fondu biržā pirms vairāk nekā gada, akciju kotācijas noteikumos Jūs personīgi iekļāvāt...

Foto

Tu

Netiesājiet, tad jūs netapsit tiesāti; nepazudiniet, tad jūs netapsit pazudināti; piedodiet, tad jums taps piedots. (Lūkas 6:37)...

Foto

Kariņa redzējums ir mans redzējums: jo vairāk, jo labāk!

2023. gada 21. un 22. augustā Rīgas pilī esmu ticies ar visiem Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, pārrunājot...

Foto

Tautvaldība un globālisms

Tautvaldība, ja tā to var nosaukt, ir pirmatnējās demokrātijas forma, kur katra kopiena, dzimta vai ģimene izvēl savu pārstāvi iekšēju vai ārēju jautājumu...

Foto

Tikai nesmejieties, man atkal ir priekšā lieli dzīves lēmumi

Labrīt. Man šodien ir jāpieņem lieli dzīves lēmumi. Šajā pusgadā esmu piedzīvojis savas dzīves lielāko nodevību. Mani...

Foto

Brīvību pilsonim Ivanovam!

Es, Diana Uliganets, esmu uzņēmēja Igora Ivanova dzīvesbiedre un pilnvarotā persona. Man ir Ukrainas un Ungārijas dubultpilsonība. Jau ilgāku laiku dažādu objektīvu apstākļu,...

Foto

Es ar prieku uzticēšu jaunajai valdībai atrisināt visas aktuālās problēmas, kaut skaidrs, ka tas nav iespējams

Šodien, 2023. gada 17. augustā, esmu saņēmis ministru prezidenta Artura...

Foto

Izlasot Imanta Parādnieka viedokli par kara nodokli

Atvainojos visiem, kas šodien lasa informāciju tikai par Krišjāņa Kariņa demisiju un jaunas Latvijas valdības izveidi. Šajā rakstā tā...

Foto

Urā, mēs uzvarējām KNAB!

15.jūlijā stājies spēkā Administratīvās rajona tiesas spriedums lietā, kurā četri deputātu kandidāti no Jaunās Vienotības un Latvijas Reģionu apvienības apvienotā saraksta Ventspils pilsētas pašvaldības...

Foto

Bez siles mēs nevaram un negribam!

Kustība “Par!” lēmusi turpināt darbu Rīgas domes vadībā, īstenojot 2020. gadā iesāktās pārmaiņas rīdziniekiem. Mēs turpināsim izglītībā iesākto, uzlabojot skolēnu...

Foto

Elektrības sadales tarifi - kļūda, kas tiks izlabota decembrī...

Laiku pa laikam sabiedrības viedoklis tomēr tiek ņemts vērā. Premjers ir apsolījis decembrī pārskatīt sadales tarifus. Tātad...