Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šoreiz es atvainojos, ka esmu anonīms. Izlasot šo stāstu, sapratīsiet. Ja vien pietiks pacietības izlasīt līdz galam. Ir labi “cepties” par dzelzceļu, satiksmes autobusiem. Tomēr ir situācijas, kad cilvēks ir nonācis atkarībā no apstākļiem un muļķīgi veidotas sistēmas radītajām problēmām. Un te ir runa par veselību un, iespējams, arī dzīvību.

Nevienam nenovēlu saslimt ar kādu onkoloģisku slimību. Valsts no vienas puses deklarē par zaļo koridoru, iespējām ātrāk un agrāk diagnosticēt vēzi, tā stadijas, metastāzes. Tik tālu viss ir sakārtots. Strādā.

Problēmas sākas, kad cilvēks nonāk Onkoloģijas centrā, RAKUS pakļautībā. Neko sliktu nevar teikt par ārstiem, medicīnisko personālu. Tie dara visu, cik nu viņu spēkos un izpratnē ir. Protams, ir daži gadījumi, kas izceļas, bet ne par to šoreiz. 

Ārsti nozīmē izmeklēšanas, analīzes un pēc rezultātiem arī nozīmē atbilstošo terapiju. Vārdā nesaukšu pacientu, un nav svarīgi - viņš vai viņa. Svarīgi ir tas, ka cilvēks. Viens no mums. Pacientam tiek nozīmēta staru terapija un ķīmijterapija. Tiek nosaukti pārtikas produkti, kurus nedrīkst lietot uzturā, lai starošanai būtu efekts.

Te nu arī nonākam pie būtības. Pacienti Onkoloģijas centrā tiek “baroti” trīs reizes dienā. Ja par brokastīm var teikt - dažreiz ēdamas, tad par pusdienām un vakariņām ir jāsaka - nav ēdamas.

Nav ēdamas divu iemeslu dēļ: ēdienā ir izmantoti produkti, kurus nedrīkst ēst (zirņus, kāpostus, dārzeņus (tomātus, gurķus, burkānus utt.), augļus (izņemot banānus), saldumus, rauga maizītes, treknu gaļu — cūkgaļu, aitas gaļu), un ēdiena kvalitāte rada pamatotas šaubas. Vai nu iesmacis, sācis bojāties, vai arī ir mēģinājumi šādā veidā “atbrīvoties” no nastas valsts budžetā. Kas ir svarīgākais - maksa par ēdināšanu būs iekļauta rēķinā par slimnīcu. MAKSA PAR TO, KO NEDRĪKST ĒST.

RAKUS un Onkoloģijas centra pacientus barot konkursā ir ieguvuši trīs uzņēmumi - “ALEKS UN V" (40003357396), SIA Concord Service Group (40003375103), Sabiedrības ar ierobežotu atbildību „CNC” (40203414564). Līgums ir noslēgts 22.12.2022. Līguma termiņš ir 60 mēneši. (1)

Labi, ir vēl risinājums - iet ārpus slimnīcas telpām uz kafejnīcām, cik nu to tuvumā ir. Taču, sākoties gripas epidēmijai, tiek noteikta karantīna un pacientu pārvietošanās brīvības ierobežojumi. Tātad - vai nu pacientiem jāēd slimnīcas ēdiens, vai arī jāpaļaujas uz tuvinieku, paziņu, draugu sagādāto pārtikas paciņu saturu. Ja draugi, paziņas un tuvinieki dzīvo tālu prom no Rīgas, tad jāmirst badā? Vai jālūdzas no palātas biedriem.

Hosams Abu Meri nupat piedalījās Onkoloģijas centra dienas stacionāra atklāšanā. Ar visu spozmi, un galma fotogrāfiem.(2) Tas viss tiek izgaismots, un varbūt ir labi, ka ir tāds stacionārs. Tikai ko darīt tiem onkoloģiskajiem slimniekiem, kuri atrodas karantīnā? Skatīties pa logu ārā un rīt siekalas, kad vēders prasa savu, ikdienišķo pārtikas devu?

Onkologi paši saka, ka pacientiem ir vajadzīgas pozitīvas emocijas, domas, miers un laba pārtika. Kā lai šie pacienti, kas atrodas karantīnā, atrod sevī dzīvesprieku cīnīties ar savu slimību, iet ārstēties. Viņiem jau tā ir bail no tā nenovēršamā. 

Tagad - kāpēc anonīmi. Man nav bail uzdot neērtus jautājumus ne ministriem, ne politiķiem, ja runājam par mani personīgi. Man ir bail par tuvu cilvēku, kas šobrīd atrodas karantīnā, ka pret viņu var sākties dažādas represijas, psiholoģiskas vai pat fiziskas. Un no otras puses, es nepārstāvu nevienu mediju, kur publicēt iegūtās atbildes uz uzdotajiem jautājumiem.

Mani jautājumi, ko es labprāt uzdotu Austrumu slimnīcas valdei (valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs, valdes locekļi - Kaspars Plūme, prof. Haralds Plaudis) un padomei (padomes priekšsēdētāja Tīna Kukka, padomes loceklis Valts Ābols), Onkoloģijas centra galvenajam ārstam Andrejam Pčolkinam ir šādi.

Kurš uzņēmums nodrošina Onkoloģijas centra pacientu ēdināšanu?

Kas ir izstrādājis staru terapijas un ķīmijterapijas pacientu ēdienkarti? Kuri dietologi ir bijuši piesaistīti šādas ēdienkartes izstrādāšanā? Kur var iepazīties ar šo ēdienkarti?

Kāpēc staru terapijas un ķīmijterapijas pacienti tiek ēdināti ar ēdieniem, kuru pagatavošanā ir izmantoti viņiem neieteicamie pārtikas produkti (zirņi, kāposti, ziedkāposti, dārzeņi (tomāti, gurķi, burkāni utt.), augļi (izņemot banānus), saldumi, rauga maizītes, treknu gaļa — cūkgaļu, aitas gaļa)?

Kurš dienests, kura struktūrvienība pārbauda ēdienu kvalitāti, kas tiek pasniegti pacientiem? Ir sūdzības, ka ēdiens ir neēdams, ierūdzis un pat slikti smako. Ir gadījumi, kad no ēdiena arī piemetas caureja.

Kāpēc pacientiem rēķinā par slimnīcu tiks iekļauta maksa par ēdināšanu, ja šāds pakalpojums izmantojams tikai daļēji, ne pilnībā? Kā pacients var sūdzēties par ēdiena kvalitāti? Kā tiek fiksēts, ka pacients ir atteicies no ēdiena tieši kvalitātes dēļ? Kā atteikšanās ēst slimnīcas ēdienu tiek fiksēta un aprēķināta rēķinā par slimnīcu?

Vai Austrumu slimnīcas valde, padome un Onkoģijas centra galvenais ārsts kaut reizi ir pagaršojis pacientiem pasniegto ēdienu, tā, nevienu no personāla nebrīdinot? Ja nē, kāpēc ne? Negaršo? Nav drosmes? Vai nav vēlēšanās nonākt līdz vemšanai vai caurejai?

Kāpēc vienā palātā tiek likti pacienti, kas ir vakcinēti gan pret C-19, gan pret gripu, kopā ar tiem, kam šādu vakcīnu nav? Kāpēc uzņemšanas laikā netiek pārbaudīti pacienti ar testiem? 

Kāpēc tiek pieļauta produktu izšķērdēšana, pasniedzot neēdamu ēdiena porciju? Kas par to atbild?

Protams, būtu arī jautājumi pašam ministram. 

Vai viņam ir informācija, kā tiek baroti onkoloģiskie slimnieki viņa pakļautībā esošajā iestādē?

Vai ministrs kaut reizi ir pagaršojis pacientiem pasniegto ēdienu, nevienu no personāla nebrīdinot? Ja nē, kāpēc ne? Negaršo? Nav drosmes? Vai nav vēlēšanās nonākt līdz vemšanai vai caurejai?

Vai ministrs atbalsta nelietderīgu valsts līdzekļu izšķērdēšanu, kad viņa pārraudzībā esošajā slimnīcā pacienti tiek baroti ar sliktas kvalitātes un terapijai neatbilstošu ēdienu?

P.S. Manā rīcībā ir pacientu video, kad tiek atvērtas ēdienu kārbiņas. Kā saka pacienti, smaku caur kameru nevar nodot. Ja ir nepieciešams, būs saite uz kādu mākoņservisa glabātuvi.

P.S. Vajadzības gadījumā iznākšu no pagrīdes un arī atklāšos.

(1) https://info.iub.gov.lv/lv/meklet/q/SIA „Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca” (40003951628)  Ēdināšanas pakalpojumu nodrošināšana pacientiem (55520000-1)/

(2) https://www.la.lv/turpmak-vairak-pacientu-vares-sanemt-terapiju-onkologijas-centra-kimijterapijas-dienas-stacionara-paplasinatajas-telpas

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

FotoAr katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta vēlēšanas jūnija sākumā nav izņēmums. Lasām likumu un aplūkojam, kādas jaunas iespējas un ērtības šogad ieviestas nobalsošanā.
Lasīt visu...

6

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

FotoLaikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā dzīvojošajiem Krievijas pilsoņiem jāpierāda savas latviešu valodas zināšanas, Latvijas Televīzija (LTV) kā tāds atpakaļrāpulis nākusi klajā ar paziņojumu, ka Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates tā rīkos arī krievu valodā!
Lasīt visu...

18

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

FotoLatvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates.
Lasīt visu...

6

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

FotoŅemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā iebrukuma Ukrainā ar Latvijas medijiem ir jākumunicē Latvijas valsts oficiālajā – latviešu – valodā. Arī Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu laikā diskusijām medijos jābūt tikai valsts valodā, tādēļ politisko partiju apvienības Jaunā Vienotība pārstāvji nepiedalīsies priekšvēlēšanu debatēs un raidījumos, kas notiks krievu valodā.
Lasīt visu...

21

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

FotoSaeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā ir iekļauts likumprojekts Grozījumi likumā “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” (565/Lp14). Likumprojekts Saeimā iesniegts 2024. gada 17. aprīlī un pirmajā lasījumā izskatīts jau nākamajā dienā. Lai arī likumprojekts skar aptuveni 300 tūkstošus iedzīvotājus, viņu viedoklis tāpat kā vairākos Satversmes tiesas spriedumos izteiktās atziņas un ekspertu brīdinājumi ir ignorēts.
Lasīt visu...

21

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

FotoKomentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un 6. jūnijā ir paredzējusi Eiropas Parlamenta deputātu kandidātu debates rīkot krievu valodā – Latviešu valodas aģentūra izsaka skaidru nosodījumu, vēršot atbildīgo personu un sabiedrības uzmanību, ka šāda rīcība ir pretrunā gan ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu, gan ar Valsts valodas likumu. Eiropas Savienībā tiek īstenota daudzvalodība – ir 24 oficiālās valodas, tostarp latviešu valoda.
Lasīt visu...

21

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

FotoPar Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā – tās vadītājs Jānis Siksnis) ieceri noturēt sabiedriskajā televīzijā Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates krievu valodā.
Lasīt visu...

21

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

FotoŅemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes preambula nosaka, ka Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu latviešu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību cauri gadsimtiem;
Lasīt visu...

21

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

FotoBloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu un bloķētas veikalu ķēdes Spānijā, un visbeidzot – teju 2000 traktoru Latvijas reģionos. Lauksaimnieku protesti Eiropā tika izvērsti iepriekš nepieredzētos apmēros, turklāt, ar katru nākošo protestu tie kļuva aizvien daudzskaitlīgāki un radikālāki. Un tomēr, šīs akcijas, kurām likumsakarīgi bija jānonāk kādā kulminācijas fāzē, pēkšņi gluži vienkārši pazuda.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...

Foto

Cik stabila ir Evikas Siliņas koalīcija? 8 no 10 stabila

Cik stabila ir Evikas Siliņas koalīcija? Es teiktu 8 no 10 stabila, jo…  Jaunā Vienotība (JV) ir atdevusi...

Foto

Jūs smiesieties, bet neko ticamāku mēs nespējām sacerēt

Politisko partiju apvienība Jaunā Vienotība vēršas Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (turpmāk KNAB) ar iesniegumu par slēptās priekšvēlēšanu aģitācijas vēršanu...

Foto

Zog, acīs skatīdamies, bet stāsta, ka tas visvairāk ir vajadzīgs pašiem apzagtajiem

Jampadracis ap Lucavsalas ežiem un futbola stadionu parādīja, cik dīvainā Latvijā mēs dzīvojam. Turklāt...

Foto

Cīņā pret nomelnošanu un nevajadzīgām intrigām – Mūzikas akadēmijas skandāla aizkulises

Vēlos padalīties ar sajūtām un lieliem novērojumiem par to, kas notiek, - par reālo situāciju...

Foto

Krievijas aktivitātes var uzskatīt par šokējoši efektīvām, un Latvijas „sabiedrisko” mediju mērķtiecīgā kampaņa par krievu valodu šobrīd jāskata šajā kontekstā

Drošības eksperti vienbalsīgi norāda uz to,...

Foto

Sankciju patiesais labums: Apvienotā saraksta plāns aizvērt ostas varētu arī nebūt nejaušs

Deklarētais mērķis - atbalsts Ukrainai Latvijas ostu paralizēšanai - šķiet šizofrēnisks, jo kā gan...

Foto

Priekšlikums ir tikai par mūsu nodokļu maksātāju segtajām atlīdzībām

Atsaucoties uz 2024. gada 18. aprīļa publikāciju "Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām,...

Foto

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

Ģirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik...

Foto

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

Publiskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri...

Foto

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

Igaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot...

Foto

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola...

Foto

Sāga par nogriezto ausi

Domāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza...

Foto

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

Es zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī...

Foto

No strupceļa uz atdzimšanu

Draugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka...

Foto

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

Pēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par...

Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...