Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Pārdomas, noklausoties Anitras Toomas raidījumu „Zaļais vilnis”

Jānis Baumanis, Latvijas Mednieku savienības valdes priekšsēdētājs
22.08.2016.
Komentāri (37)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šajā raidījumā tā vadītāja Anitra Tooma, jau piesakot tēmu, informēja, ka viņa kopā ar zoologu Vilni Skuju šausmināsies par putnu medīšanas izpriecas stulbumu. Gribu uzsvērt, ka raidījums skan Latvijas Radio 1. programmā. Tātad sabiedriskajā medijā.

Sabiedriskā medija statuss un žurnālista ētika prasa objektīvi atspoguļot dažādus viedokļus. Diemžēl šajā gadījumā tas tā nenotika. Tā vietā tika pausts raidījuma vadītājas un īpaši šim mērķim izvēlēta raidījuma viesa personiskais viedoklis. Turklāt šis viedoklis tika pamatots, absolutizējot un vispārinot dažādus pieņēmumus un puspatiesības, kā arī 15 un vairāk gadus senus notikumus.

Kaut arī šis konkrētais raidījums bija veltīts putnu medībām, ir pilnīgi skaidrs, ka tas ir vērsts pret medībām kā tādām. Ar tieši tādiem pat argumentiem medību noliedzēji citos gadījumos ir vērsušies pret vilku, lūšu, bebru, āpšu, pārnadžu un citu dzīvnieku medībām.

Arī šajā, līdzīgi kā citos gadījumos, argumentācija bija bezgala prasta un sekla. No sērijas – „kas jūs badā esat”, „kāpēc šaujat, tos jau nevar ēst”, „vai tad cita nekā vairs nav ko šaut” un tamlīdzīgi. Visi mednieki tika iedalīti stulbajos, labi situētajos resnvēderos un slinkajos. Katrs pats var izvēlēties kurai no grupām sevi pieskaitīt.

Tāpat ne pirmo reizi medījamās sugas pēc nezin kādiem principiem, neatkarīgi no populācijas stāvokļa tiek dalītas tajās, ko drīkstētu, un tajās, ko nedrīkstētu medīt. Nezinātājiem gribu atgādināt, ka medījamās sugas Latvijā nosaka MK noteikumi „Medību noteikumi” un pamatojums kādas sugas iekļaušanai medījamo sugu sarakstā vai izslēgšanai no tā ir populācijas stāvoklim, nevis tam, vai konkrētais dzīvnieks ir ēdams vai saimnieciski nozīmīgs.

Diemžēl šis nav ne pirmais, ne arī vienīgais gadījums, kad medniekiem tiek ierādīta vienīgi dzīvnieku skaita kontrolētāja funkcija. Klausoties Viļņa Skujas prātuļojumos par to, kuras sugas tad mednieki drīkstētu medīt un kāpēc, prātā nāca aptuveni piecus gadus seni notikumi, kad līdzīgos prātuļojumos aizrāvās arī medību jomā krietni kompetentāki vīri. Pārlasot tā laika rakstīto, sapratu, ka tas gana labi atbilst arī šībrīža situācijai, tādēļ atļāvos negrozītu pievienot savu viedokli, kas savulaik tika publicēts žurnālā MMD.

Par dabas, tradīciju un cilvēku sabiedrības daudzveidību jeb, kas sagaida medniekus nākotnē – medīsim jeb nodarbosimies tikai ar „kaitēkļu kontroli”?

Pēdējā laikā man aizvien biežāk nākas saskarties ar dažādu cilvēku, pārsvarā nemednieku, viedokli par to, kāda tad ir medību vieta jeb nozīme mūsdienu sabiedrībā. Viena no šādām reizēm bija Medību likuma apspriešanā Saeimas Tautsaimniecības komisijā, kad kāds, ar dabas lietām saistīts deputāts, paziņoja, ka, viņaprāt, mūsdienās medības pieļaujamas vienīgi kā dzīvnieku skaita regulēšanas pasākums. Tajā pašā reizē no dzīvnieku aizsardzības organizāciju puses, attiecībā par medībām ar loku, izskanēja viedoklis, ka tas ir principa jautājums. Argumentu, kāpēc neatļaut, īsti nav, bet viņuprāt būtu jāaizliedz jebkuras medības. Ja to nevar izdarīt, tad uzdevums ir nepieļaut nekādu jaunu medību paņēmienu ieviešanu. Tas pats attiecībā uz mednieku vecumu – nedrīkst pieļaut, ka jaunieši aizraujas un sāk nodarboties ar medībām! Jo šādā gadījumā notiks, viņuprāt, ļaunākais – ar medībām joprojām nodarbosies pietiekami liela sabiedrības daļa. Pie kam ne tikai večuki, bet arī jauni, spēcīgi, aktīvi cilvēki.

Pēdējais piliens, kas arī izprovocēja šo manu pārdomu uzlikšanu uz papīra, bija raksts „Bebrs – neaizsargātais aizsargātais kašķu avots” MMD oktobra numurā, kurā Didzis Pakalns sarunājās ar VMD Medību daļas vadītāju Jāni Ozoliņu. Kaut arī labi pazīstu un patiesi cienu abus minētos kungus, šajā gadījumā man nebija pieņemams tas, kā tika spriests par beru medībām. Un proti, tikai un vienīgi no viena aspekta – postījumu novēršana. Rakstā gandrīz neparādās vārds „medības”, bet ik pa brīdim skan „postījumu kontrole”, „bebraiņu vai apmetņu likvidēšana”, „dambju jaukšana”, „efektīva postījumu samazināšana” utt..

Lai cik skumji tas nebūtu, bet sarunas tēma patiesībā atbilda nevis tematam medības, bet gan angļu valodas terminam „pest control” jeb kaitēkļu ierobežošana. Šajā gadījumā par bebru tika runāts tāpat kā par peļu vai žurku izķeršanu mājā vai kūtī. It kā jau sarunas iemesls bija bebru medīšana pavasarī jeb precīzāk aprīlī. Tomēr atzīstot, ka jautājums patiesībā vairāk ir ētiskas dabas un šādas medības populācijai nekādu būtisku ietekmi nenodara, sarunas biedri šo medību laiku pasludina kā nepieņemamu jo tas lūk neesot visefektīvākais no postījumu ierobežošanas viedokļa.

Šobrīd pasaulē aizvien populārāk kļūst runāt par daudzveidību. Visdažādāko – bioloģisko, dabas, sabiedrības, kultūras un citu. Un vienmēr tiek uzsvērts, ka tieši daudzveidība ir tā, kas dara stipru, bagātu un nodrošina ilgtspēju. Šajā gadījumā es saskatu, ka ir cilvēki, kas visādi cenšas samazināt tieši medību daudzveidību. Kā tas izpaužas? Kaut vai šis, iepriekš minētais raksts par bebru medīšanu. Man visiem spēkiem tiek potēts, ka vienīgais pareizais bebru medīšanas veids ir vasaras beigās ar suņiem alās, jo tas lūk esot visefektīvāk. Bet ko darīt upēs vai ezeros, kur ar suņiem medīt nav iespējams? Vai ja man nav šāda apmācīta suņa? Vai tādā gadījumā, ja man ar mietu nosist no alas izraktu suņu noturētu bebru šķiet vēl krietni neētiskāk nekā aprīlī ar ieroci nomedīt pērno jaunuli?

Un kā rīkoties, ja manā medību iecirknī nav pēc kāda „speciālista” domām likvidējamu bebru apmetņu? Vai šādā gadījumā man bebru medības ir liegtas vispār? Un vai medību efektivitāte jāvērtē tikai no likvidēto apmetņu viedokļa? Varbūt šeit jāņem vērā arī citi aspekti, piemēram, tas, ka augustā nomedīta bebra ādai faktiski nav nekādas kažokādas vērtības atšķirībā no ziemas beigās nomedītā? Medības ar slazdiem tiek aizmirstas vispār. Šobrīd visā pasaulē tiek uzsvērts, ka medības ir dažādu tautu kultūras un tradīciju mantojums. Manuprāt, medības kā šī kultūras un tradīciju sastāvdaļa, tieši ar to ir bagātas, ka mums ir šī daudzveidība un katram medniekam ir iespēja izvēlēties sev tīkamāko un piemērotāko medību veidu un paņēmienu.

Diemžēl aizvien biežāk šāda pati attieksme („pest control” medību vietā) parādās arī runājot par meža cūkām, staltbriežiem, aļņiem un citiem dzīvniekiem. Un ne tikai no īpašnieka puses, kuram, iespējams, kādreiz nodarīti postījumi, bet arī no valsts institūciju, „dabas speciālistu” un citu vidus. Es vienmēr esmu uzskatījis, ka medniekiem medību iecirknī ir ne tikai tiesības, bet arī pienākumi. Tomēr, ja tiek mēģināts visu nonivelēt vienīgi līdz pienākumu līmenim, man tas nav pieņemams. Ja tas tiešām ir „sabiedrības vairākuma” viedoklis un tas, kā nākotnē izskatīsies medības, tad es palieku pie savas pārliecības, kuru paudu arī minētajā Saeimas komisijas sēdē – tādā gadījumā mednieki sabiedrībai sniedz dzīvnieku skaita regulēšanas pakalpojumu jeb servisu. Un par jebkuru servisu ir jāmaksā. Tādēļ aicinu medniekus aizstāvēt savas tiesības medīt sugas, kuru populāciju stāvoklis to atļauj, ar visiem atļautajiem medību paņēmieniem. Savukārt tos, kuri cenšas panākt dažādus medību ierobežojumus, padomāt, vai tas tiešām ir tas, kas mūsu sabiedrībai ir visvairāk vajadzīgs un vai beigās necietīs pati sabiedrība. Jo spēks un bagātība taču ir daudzveidībā, nevis vienlaidus pelēkā masā."

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...