Partnerības regulējums stāsies spēkā, tad arī korupcija noteikti mazināsies
Atis Švinka, Progresīvie13.03.2024.
Komentāri (0)
Šodien Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā uzklausījām Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) un Sabiedrības par atklātību - Delna ziņojumus par stāvokli korupcijas novēršanas jomā. Latvijā situācija gadu garumā lēnām uzlabojas, taču diemžēl progress ir tik lēns, ka būtībā situācija stagnē.
Starp KNAB paveiktajiem darbiem 2023. gadā ir palielināts sods politiskajām partijām par aģitācijas ierobežojumu pārkāpšanu plašsaziņas līdzekļos, internetā un vidē līdz 7100 EUR. Turpināts darbs pie interešu konflikta novēršanas valsts amatpersonu darbā.
Ir mainītas prasības par publicējamo informāciju amatpersonu deklarācijā un arī jaunizveidotais partnerības regulējums, kas stāsies spēkā 1. jūlijā, ņem vērā vajadzību novērst interešu konfliktu. Virzīti priekšlikumi par ierobežojumiem, lai amatpersonas nedrīkstētu pieņemt lēmumus, kas skars viņu bijušos laulātos vai partnerus, ja šķiršanās ir nesenāka par diviem gadiem.
Delnas vērtējumā Latvijas rezultāti Korupcijas uztveres indeksā stagnē, līdz šim trūcis gribas ieviest drosmīgus pretkorupcijas pasākumus, kas skar politisko godprātību, privātā sektora godprātību un publisko resursu izšķērdēšanas novēršanu. Šīs ir jomas, kurās, salīdzinot arī ar Igauniju un Lietuvu, Latvijai ir īpaši zemi rezultāti.
Tos varētu uzlabot, piemēram, ar stiprākiem pasākumiem interešu konfliktu novēršanai un sašaurinot amatu apvienošanas iespējas, t. sk. pašvaldību deputātiem un citām amatpersonām. KNAB ieskatā, būtu jāpapildina Krimināllikuma panti, kas saistīti ar pilnvaru pārsniegšanu, ļaunprātīgu izmantošanu vai bezdarbību ar jaunu nolūka veidu, proti, nolūkā iegūt nepamatotas priekšrocības sev vai jebkurai citai personai.
Būtu nepieciešams precizēt arī Krimināllikuma 323.panta regulējumu, lai novērstu šaubas par to, vai kukulis – pateicība ir uzskatāma par krimināli sodāmu ne tikai tad, kad iepriekš (pirms kukuļa došanas) ir pastāvējusi koruptīvā vienošanās, bet arī tad, ja tādas nav bijis vai arī tāda nav pierādīta. Tas nozīmētu - kriminalizēt “pateicību” došanu valsts amatpersonai pēc kādas darbības veikšanas.
Progresīvie viennozīmīgi atbalsta stingrāku vēršanos pret korupciju - gan politiskajā līmenī, kur turpināsim strādāt, atbalstot KNAB un Delnas ekspertu virzītās iniciatīvas, gan praktiski, netolerējot nekāda līmeņa korupciju, kā to apliecina Mārtiņa Kossoviča un Jāņa Meirāna rīcība, ziņojot par mēģinājumiem viņus piekukuļot.