Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Vai nu valdības partijas neapzinās gaidāmo lēmumu smagumu, vai katra no tām – gan Vienotība, gan Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) nolēmušas līdz pēdējam brīdim turēt kārtis pie sevis, nekļūstot par pirmo sliktās ziņas nesēju. Tā varētu raksturot manieri, kādā koalīcijas līderi atbild uz jautājumiem par gaidāmo valsts 2011. gada budžeta pieņemšanu.

„Viss būs labi” un „Mēs nekādus ciparus neesam redzējuši” - tādas ir ierastākās atbildes; pirmās tiek teiktas ar smaidu, otrās – noplātot rokas, kā to jau kuro nedēļu dara ZZS līderi Augusts Brigmanis, Raimonds Vējonis un Aivars Lembergs. Vēl trešdienas vakarā, Vienotības Saeimas frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis Pietiek apgalvoja, ka „par budžeta konsolidācijas pasākumiem šobrīd nav informēts pat premjers”.

Kopš starptautiskā aizdevuma programmas uzsākšanas, ierasts, ka sliktā policista loma tiek atvēlēta aizdevējiem. Ar partijām nesaistītas amatpersonas, kuras uztur kontaktus ar SVF un EK pārstāvjiem, Pietiek ir uzsvērušas: nav nekādu pazīmju, ka aizdevēji piekritīs mazākam budžeta deficīta samazinājumam nekā minimālais apmērs, kas minēts pēdējā, jūnijā parakstītajā vienošanās memorandā – tas ir 395 miljoni latu.

Tikmēr jaunais finanšu ministrs Andris Vilks (Vienotība) vadības apstiprināšanas dienā Pietiek pauda pārliecību, ka konsolidēt vajadzēs mazāk par 350 miljoniem. Bet pēc tam, kad jau otrdien amatpersonas zināja par nākamajā dienā gaidāmo Centrālās statistikas pārvaldes paziņojumu, ka šā gada trešajā ceturksnī iekšzemes kopprodukts (IKP) ir pieaudzis par 2,7%, tas ir, vairāk, nekā cerēts, izskanēja optimistiskas prognozes, ka maksimums, ko nāksies konsolidēt būs 300 miljoni vai pat zem tiem. Šādas prognozes Pietiek paudis ekonomikas ministrs Artis Kampars (Vienotība) un Zaķis.

Jaunās valdības deklarācijā ierakstīta atsauce uz Dombrovska iepriekšējās valdības starptautiskajiem aizdevējiem doto solījumu: pakāpeniski samazināt budžeta deficītu, par pamatscenāriju ņemot: 2011.gadā – 6% no IKP, 2012.gadā – 3% no IKP. Tas, par ko notiks izšķirošās debates ar aizdevējiem, vai smagākos lēmumus pieņemt pašlaik, lai 2011. gadā atliktu pārkāpt tikai astei, vai atlikt, aprobežojoties ar minimumu. Ja Vienotība un ZZS izlems par labu pēdējam scenārijam, nākamgad valdībai būs jāspēj pārvarēt bezdibeni, kas šķir budžetu ar 6% deficītu no 3% deficīta.

Pašlaik valdības partijas ir ar Saeimas vēlēšanās nupat iegūtu svaigu un spēcīgu mandātu, kas pēc gada būs padeldēts. Zaķis atgādina, ka premjers arī pirms vēlēšanām brīdinājis – budžeta deficīts būs jāmazina, nodokļi būs jāpalielina, un vēlētāji tik un tā nobalsoja par Vienotību.

Tomēr no sarunām ar Vienotības politiķiem izriet, ka arī premjera partijā atšķiras viedokļi, vai šobrīd iet uz sāpīgiem lēmumiem. Kā atzina Zaķis, pašlaik politiķiem vairs nav „bubuļa, ka, nesamazinot deficītu būs valsts bankrots”. Šī sajūta varētu mazināt Vienotības un zaļo zemnieku motivāciju būt izlēmīgiem jau šogad.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

3

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

FotoDiskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu) pazūd būtisks jautājums – kāpēc vispār ir domātas konvencijas, kāda ir to nozīme un kāpēc valstis tām pievienojas? Šajā rakstā pievērsīšos potenciālajiem ieguvumiem no konvencijas, kā arī pretestības iemesliem.
Lasīt visu...

12

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

Foto“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut arī mūsu politiskie uzskati ir pilnīgi pretēji,” saldi smaidot, vienā no 18. novembra pasākumiem mani uzrunāja kāds augsts ierēdnis. Vienojošais elements gan bija tikai reālā, “taustāmā” telpa, kurā atradāmies, bet politiskajā, sociālajā telpā mūs šķīra bezdibenis. Un joprojām šķir. Tas paliek arvien dziļāks un platāks. Ne jau tikai starp mani un konkrēto ierēdni, bet starp tautu un ierēdniecisko valsts aparātu.
Lasīt visu...

21

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

FotoUzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas un to tuvinieki šobrīd apzināti apmelo manu tēvu nacionālā naida kurināšanā, lai tādējādi novērstu uzmanību no patiesajiem slepkavības iemesliem. Kā arī, apzināti publiski nomelnojot manu tēvu, notiek klajš mēģinājums ietekmēt tiesībsargājošās institūcijas un pat tiesu.
Lasīt visu...

12

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

FotoAr nelabu sajūtu sekoju medijos publicētajām ziņām par Zolitūdes traģēdijas tiesvedību. Esmu būvinženieris, absolvējis Venecuēlas Centrālo universitāti, un man ir Kārnegija un Melona Universitātes (ASV) maģistra grāds būvinženierijā (ar iespējami augstāko atzīmi).
Lasīt visu...

21

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

FotoANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti publiskajā sektorā, bet labākā proporcija esot Austrijā – 4%. Ieliku šo ziņu Twitter, un tas sāka vārīties. Esot sajaukti āboli ar bumbieriem, un vispār, kas tā tāda par organizāciju?
Lasīt visu...

12

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

FotoŠis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts! Mēs runājām, aicinājām apstāties un pārtraukt LATVJU TAUTAS iznīcināšanas politiku. Taču viss veltīgi. Jūs nevēlējāties mūs sadzirdēt, ieklausīties un saprast - PIETIEK! Tad runāsim citā "valodā" ! Jums saprotamajā!
Lasīt visu...

21

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

FotoSaistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra un hibrīdkara apdraudējuma apstākļos steidzami izvirzot “partnerības” likumprojektu pieņemšanu, paužam savu nostāju.
Lasīt visu...

21

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

FotoMēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu.
Lasīt visu...