„Zivis tirgoja taisni no mašīnas bagāžnieka KNAB pagalmā, kur stāv tikai dienesta mašīnas, darbinieki caur logu pirka zivis – svaigas līdakas un zandartus 2 Ls par kilogramu, Krievijas siers –3,40 Ls par kilogramu. Pati Strīķe pirka līdakas ziemā,” – tā intervijā Pietiek nesen apgalvoja nu jau plaši zināmais biroja eksizmeklētājs Ruslans Balakleiskis. Šodien Pietiek publicē biroja priekšnieka Jaroslava Streļčenoka oficiālo skaidrojumu – pēc apjomīgas un detalizētas pārbaudes neesot iegūti nekādi pierādījumi tam, ka KNAB pagalmā būtu nelikumīgi parādījusies kāda zivs vai siera ritulis.
„Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (turpmāk - Birojs) 2012.gada .6.junijā ir saņēmis un izskatījis Jūsu 2012.gada 23.jūnija iesniegumu, kura lūgts sniegt informāciju par to, vai iesniegumā minētajos apstākļos Biroja priekšnieka vietniece (korupcijas apkarošanas jautājumos) Biroja teritorijā bez čeka ir iegādājusies pārtikas produktus, vai šāda rīcība atbilst Biroja darbinieka statusam un Ētikas kodeksam, kā arī lūgts sniegt informāciju, vai ir veikti pasākumi, lai pārliecinātos, ka minētā tirdzniecība notiek atbilstoši normatīvo aktu prasībām.
Birojs savas kompetences ietvaros sniedz Jums šādu skaidrojumu un informāciju.
Saskaņā ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja likuma 4.panta pirmo daļu Biroja darbu vada Biroja priekšnieks. Ņemot vērā minēto, kā arī Ministru kabineta 2012.gada 8.maija noteikumu Nr.326 „Noteikumi par iekšējās kontroles sistēmu tiešās pārvaldes iestādēs" 11.punktā noteikto, informējam, ka iestādes vadītājs (nevis kāda cita iestādes amatpersona) ir atbildīgs par iekšējās kontroles sistēmas izveidi, uzraudzību un uzlabošanu, nodrošinot iestādes darbību atbilstoši normatīvo aktu prasībām. Iekšējās kontroles sistēma atbilstoši iepriekšminētajiem noteikumiem sastāv, tai skaitā, no kontroles pasākumu īstenošanas (noteikumu 4.4.punkts) un uzraudzības (noteikumu 4.6.punkts).
Informējam, ka kontroles pasākumu īstenošanai Birojā ir izveidota struktūrvienība, kura veic normatīvo ievērošanas kontroles pasākumus Biroja. Savukārt, kontroles vides izveidošanai Birojā 2009.gada 9.aprīlī ir pieņemts Biroja Ētikas kodekss (Nr. 1-4/2), kas nosaka Biroja darbinieku uzvedību un rīcību, un ir saistošs gan Biroja vadītājam, gan visiem Biroja darbiniekiem.
Biroja Ētikas kodeksa 13.punkts nosaka, ka, ja darbinieka rīcībā nonāk informācija vai viņš ir bijis liecinieks tam, ka cits Biroja darbinieks rīkojas prettiesiski, t.i., pretruna ar likumiem vai Biroja iekšējiem normatīvajiem aktiem, darbinieks tiek aicināts informēt par to augstākstāvošu amatpersonu vai iekšējās drošības nodalu.
Birojs informē, ka par iesniegumā minētajiem Biroja bijušā darbinieka R.Balakleiska izteikumiem par darbībām, kas Birojā esot norisinājušās 2012.gada ziemā, februārī un martā, Birojā līdz šim ne no viena Biroja darbinieka, t.sk. bijušā Biroja darbinieka R.Balakleiska, informācija nav saņemta. Šādas informācijas savlaicīga saņemšana būtu bijis pamats tūlītējas pārbaudes veikšanai.
Reaģējot uz Jūsu 2012.gada 23.jūnija iesniegumu, Birojā par iesniegumā minētajiem faktiem, t.i., par pārtikas produktu - siera un zivju, tirdzniecību Biroja telpās un Biroja teritorijā, tika veikta pārbaude.
Informējam, ka pārbaudes rezultātā netika iegūti pierādījumi, kas apliecinātu Jūsu iesniegumā minētos faktus par iepriekšminēto pārtikas produktu tirdzniecību Biroja telpās un Biroja teritorijā 2012.gada ziemā, februārī un martā.
Ņemot vērā iepriekšminēto, proti, ka Birojs nav konstatējis faktu, ka Biroja telpās un Biroja teritorijā 2012.gada ziemā, februāri un martā, būtu tikuši tirgoti pārtikas produkti - siers un zivis, Birojs, atbildot uz Jūsu iesnieguma minētajiem jautājumiem, norāda, ka nav konstatējama iesniegumā minētas Biroja amatpersonas rīcība - pārtikas produktu iegāde Biroja telpās un Biroja teritorijā 2012.gada ziemā, februāri un martā.”