Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pēc tam, kad lielākie valsts mediji publicēja jau tā atklāto informāciju par diezgan lielajām naudas summām, ko vairākas Latvijas ministrijas tērē ministru palīgu algām, viena konkrēta – Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) tika īpaši kritizēta šajā sakarā. Šāda uzmanība VARAM tika pievērsta vislielākā ministra biroja darbinieku skaita – 13 cilvēku  dēļ.

Ņemot to vērā VARAM ministram Artūram Tomam Plešam žurnālisti ir uzdevuši daudz jautājumu par viņa 13 palīgu komandas piemērotību, ministrs savā Twitter kontā atbildēja uz vienu no šiem jautājumiem šādi:

„(1)Ministrijas kompetencē ir četri lieli politikas bloki: klimats (vide+daba), reģioni, digitālā transformācija un investīcijas. Katrs no tiem prasa konkrētas zināšanas konkrētā laukā. Mūsu komandu veido spēcīgi profesionāļi – katrs savā laukā. (2) Turklāt nedomāju, ka kāds var pārmest VARAM veiktspējas trūkumu!”

Saprotot, ka tad, kad runa ir par viņa reputāciju, ministrs Plešs savā Twitter reaģē zibenīgi man radās jautājums, cik ātri viņš, viņa 13 palīgi un viņa ministrija kopumā dalās ziņās par sasniegtajiem rezultātiem četrās politikas blokos kurus ministrs piemin. 

Sāksim ar pašu ministru. Pirmais, ko ieraugām, nonākot viņa Twitter kontā, nav tās ministrijas simbolika, kurā viņš strādā, un nav tās valsts simbolika, kura viņam katru mēnesi maksā ne to mazāko algu. Pirmais, ko ieraugām, ir partijas “Attīstībai/Par!” politiskā reklāma, kuras biedrs ministrs dabiski ir. Piekrītiet, ka tas daudz ko pasaka par to, kādas intereses viņš patiesībā pārstāv.

Pats par sevi saprotams, ka partijas “Attīstībai/Par!” reklāma ministra kontā ar vienu bildi nebeidzas, un apstiprinājums tam ir neliela viņa konta pēdējo 6 mēnešu analīze zemāk. Papildus pašas partijas reklamēšanai ministrs Plešs diezgan aktīvi reklamē arī “Attīstībai/Par!” līdzpriekšsēdētāju Danielu Pavļutu, kuru daudzi uzskata par viņa patronu.

Tajā pašā laikā ar savas ministrijas vai savas komandas darbinieku reklamēšanu Pleša kungs nemaz nenodarbojas, un ar viņu sasniegumiem ar saviem sekotājiem ministrs nedalās. Ministrijas darbinieki taču nav Pavļuti, lai viņus reklamētu.

Kopējais tvītu skaits

98

Tvīti par ministra komandas un ministrijas darbinieku sasniegumiem

0%

0

“Attīstībai/Par!” un Daniela Pavļuta reklama

15.3%

15

Interesanti, ka konts, kurā ministrs nodarbojas ar politisko reklāmu darba laikā, ir viņa personīgais konts, un tas rada uzreiz vairākus jautājumus. Pirmkārt, kāpēc ministrs, pildot valsts pienākumus, izmanto personīgos sociālos tīklus? Otrkārt, VARAM jau caur savu individuālo Twitter kontu ļoti bieži par nodokļu maksātāju naudu publicē ministra ierakstus vai citus vārdus, popularizē kontu, kas pieder nevis ministrijai, bet gan privātpersonai. Vai tā tiešam ir labi? Nebūtu domājis. Treškārt, ja ministrs nenoniecina ministrijas naudu, kas tiek tērēta viņa personīgā konta popularizēšanai, tad kādām vēl personiskām vajadzībām ministrs tērē naudu un/vai citus VARAM resursus?

Nākamais darbinieks, kuram vēlos vērst uzmanību, ir VARAM parlamentārais sekretārs un ministra komandas biedrs Gatis Zamurs. Pirmais, kas ir jāpasaka par Gati, ir, ka viņš ir darbaholiķis un uzticīgs latviešu tautas kalps. Šeit ir saraksts ar visiem amatiem un vietām, kur Gatis strādāja 2021. gadā:

13. Saeimas deputāts;

VARAM parlamentārais sekretārs;

Latvijas Attīstībai valdes loceklis;

darbojas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā;

darbojas Pieprasījumu komisijā;

darbojas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Visaptverošas valsts aizsardzības apakškomisijā;

darbojas Ilgtspējīgas attīstības komisijas Informācijas tehnoloģiju un inovatīvas uzņēmējdarbības apakškomisijā;

darbojas E-pārvaldības apakškomisijā;

Skatoties uz šo iespaidīgo sarakstu, gribētos atgādināt ministra Pleša teikto par to, cik daudz darba ir viņa ministrijai, un pajautāt viņam, vai tas ir lietderīgi tik svarīgam amatam nodarbināt Gati Zamuru, kuram pienākumu ir vairāk nekā pietiekami pat bez VARAM?

Jautājums arī Gatim - vai jums nešķiet, ka varētu dot iespēju arī citiem cilvēkiem Latvijā iegūt politisko pieredzi, samazinot jūsu ieņemamo amatu skaitu? Jo jūsu 8 ieņemamās pozīcijas var viegli sadalīt vismaz starp 3 darbiniekiem. Galu galā, ja esat spiests tik smagi strādāt finansiālu problēmu dēļ, tad kalpošana latviešu tautai nez vai ir tā, kurp doties naudas pelnīšanas nolūkos.

Runājot par Gata Twitter kontu, viņam tāpat kā ministram Plešam tas ir arī personīgais, un zemāk ir informācija par to, kādu saturu Gatis veido:

Retvīti vai cita VARAM popularizēšana

0%

0

Tvīti par Gata sasniegtajiem personīgajiem (nevis kolektīvajiem) rezultātiem 8 darbos/amatos

0%

0

Kopējais tvītu skaits darba laikā par tēmām, kas nav saistītas ar darbu (visas tēmas)

46%

19 no 41

Kopējais tvītu skaits darba laikā par tēmām, kas nav saistītas ar darbu (tikai Covid)

24%

10 no 41

Nevar pateikt, ka Gatis Twitter pavada neticami daudz laika, tomēr daudz ar darbu nekādi nesaistīta satura viņš publicē laikā, kad viņam vajadzētu strādāt pie visiem iepriekš minētajiem pienākumiem.

No tā var izdarīt divus secinājumus. Vai nu visi tie valsts un partiju pienākumi, par kuriem atbild Gatis, ir bezjēdzīga tufta, un tāpēc viņam darba laikā atliek laiciņš arī Twitter. Vai nu pats Gatis, pildot šos pienākumus, nodarbojas ar tuftu, un tad ministram Plešam rodas vēl vairāk jautājumu par Gata nodarbinātības lietderīgumu ministrijā.

Interesants fakts - 2021. gada 22. novembrī Gatis uzrakstīja šādu ierakstu “Daudz laimes gandrīz visiem Aldiem vārda dienā” un, visticamāk, ar to nolēma nedaudz patroļļot citu Latvijas Saeimas deputātu - Aldi Gobzemu. Tiesa, četras dienas iepriekš, kad pienāca 18. novembris un bija jāapsveic Latvijas nodokļu maksātāji Neatkarības dienā, Gata Twitter neizdvesa ne skaņu.

Kāmēr VARAM darbinieki darba laikā troļļo Gobzemu un reklamē Pavļutu, interesanti uzzināt, ar ko nodarbojas pašai ministrijai piederošā oficiālā Twitter konta administratori? Jo uz Pleša kunga teiktā fona, ka VARAM ir veiktspējas ministrija, šīs iestādes Twitterim vajadzētu plīst pušu no veiktspējīgā satura. Vajadzētu, bet…

Kopumā par VARAM Twitter kontu var teikt, ka tas darbojas ļoti viduvējā režīmā. Piemēram, no 22. decembra līdz 3. janvārim ministrijas kontā ierakstu nebija vispār, neskatoties uz to, ka šajā periodā bija vismaz 7 darba dienas.

Lai neapgrūtinātu sevi ar papildu darbiem, ministrija Pleša kunga ierakstus, ko viņš publicē no personīgā konta, bieži retvīto, tas ir, faktiski dublē jau izskanējušo informāciju. Ērti, ātri un praktiski, vai ne.

Reizēm ministrija tā aizraujas ar privāto kontu reklamēšanu, ka reklamē arī privātos uzņēmumus. Pagājušā gada 25. novembrī VARAM pārpublicēja Gata Ozola tvītu, reklamējot vienu no pasākumiem, kuru sponsorēja daudzi uzņēmumi, kuriem it kā nevajadzētu būt nekādam sakaram ar ministriju.

https://twitter.com/gatisozols/status/1463798044638560261

Jā, ir saprotams, ka VARAM dalījās ar šo ziņu, jo ministrija ir šī pasākuma līdzorganizators. Bet vai tad nebūtu vērts izveidot atsevišķu tvītu par šo tēmu bez printify, KPMG LV, RigaTechGirls, mansLMT, West Midlands 5G Project un SEB Latvia reklāmas? Galu galā kāds noteikti saņem algu par satura veidošanu, kas nozīmē, ka retvītiem ir jābūt pēc iespējas mazāk un unikālam saturam, kas radīts par ministrijas naudu, pēc iespējas vairāk.

Vajadzētu būt vairāk, bet vairāk nav. Kopējais satura skaits, ko ministrija Twitter pati neveido, bet vienkārši kopē, ir 26%. Tiesa, arī šī ir tālu no skumjākās statistikas.

Unikāli tvīti, kurus veidoja VARAM un kurus sekotāji vienkārši ignorē (0 vai 1 reakcija), tostarp pats ministrs Plešs, viņa komanda un visi pārējie VARAM darbinieki - 45%. VARAM tvīti, uz kuriem bija piecas vai mazāk reakcijas - 83%. Tas ir par spīti tam, ka ministrijai ir vairāk nekā 9000 Twitter sekotāju, starp kuriem ir daudzi ministrijas darbinieki kuri aktīvi izmanto šo sociālo tīklu, piemēram, Mārtiņš Grīnbergs (ministra padomnieks juridiskajos jautājumos), Viesturs Zeps (ministra ārštata padomnieks sadarbībai ar Rīgas domi) un Laila Spaliņa (Ministra biroja vadītāja).

Sanāk, ka ministrijas tvīti 83% gadījumu izraisa reakciju ne vairāk kā starp 0,07% ministrijas sekotājiem. Tajā pašā laikā ministra Pleša personīgajā kontā ieraksti, kurus viņš popularizē uz Latvijas nodokļu maksātāju rēķina, nereti gūst 100, 200 un vairāk reakciju.

Es negribu teikt, ka Twitter ir kaut kāds īpaši svarīgs iedzīvotāju saziņas kanāls, kas ministrijai būtu jānosaka par galveno prioritāti. Es gribu teikt, ka, ja VARAM nav pietiekami daudz pieredzes/resursu pieprasīta satura veidošanai, tad varbūt ir jēga aizliegt darbiniekiem izmantot personīgos kontus un tā vietā piespiest viņus attīstīt ministrijas kontu, ko viņiem vajadzēja darīt it kā jau no paša sākuma?

Kopējais tvītu skaits

192

Retvīti

49

26%

Unikāli tvīti

143

74%

0 vai 1 reakcija (no unikāliem tvītiem)

65

45%

5 vai mazāk reakcijas (no unikāliem tvītiem)

119

83%

Rezultātā mēs skatāmies uz politisko partiju reklamēšanu ļoti apšaubāmos apstākļos, amatpersonu pļāpāšanu sociālajos tīklos darba laikā, valsts amata izmantošanu personīgo kontu popularizēšanai sociālajos tīklos, nolaidību ministrijas komunikācijas kanālu pārvaldībā un privāto uzņēmumu reklamēšanu. Un šīs ir tikai dažas no lietām, kas parādījās, ļoti pavirši aplūkojot tikai trīs Twitter kontus. Baisi iedomāties, ar kādu citu pārkāpumu gūzmu jau ne tikai Twitter tīklā sastaptos tiesībsargājošās iestādes, ja tās savu darbu nedarītu pavirši un nolaidīgi. 

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...