Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Apskatnieku domas dalās – līdzšinējais viedoklis lielākoties bija tāds, ka “Jaunā Vienotība” un Kariņš prasmīgi vilcina “koalīcijas paplašināšanas” sarunas, kamēr potenciālie oponenti noguršot un galu galā padošoties idejai ņemt “Progresīvos” valdībā. Bet kur garantija, ka premjers tiešām zina, ko dara?

Aizvadītās Saeimas laikā Krišjānim Kariņam bija iespējas noturēt koalīciju savās rokās, jo lielais populistu un tukšrunātāju skaits Saeimā (KPV, JKP u.c.), kā arī lielā “Saskaņas” frakcija (kuru koalīcijā ņemt tāpat nevar) nodrošināja politiskā līdzsvara iespējas koalīcijas iekšienē. Kādā brīdī, kad KPV frakcija bija beidzot izjukusi un valdības stabilitātei vairs neko nevarēja dot, Kariņš pat izsvieda KPV paliekas no valdības, sev tādā veidā iegūstot zināmu izlēmības auru.

Viss mainījās pēc vēlēšanām. Tikai 25 deputāti no 100 saglabāja savus mandātus, Saeimas sastāvam nomainoties tik pamatīgi kā vēl nekad kopš valsts dibināšanas. “Saskaņai” izkrītot no parlamenta un populistu kopskaitam tajā sarūkot uz pusi, vietā nāca deputāti, kas var uzrādīt reālus darbus iepriekšējās profesijās un biznesos, nevis skaļas un/vai pareizas frāzītes – te jāmin gan Apvienotā Saraksta deputāti, gan pārstāvniecību palielinājušās ZZS cilvēki. Tādi, kurus uz muļķa paķert grūti, atšķirībā no JKP un KPV deputātiem iepriekš.

Krišjānis Kariņš uzreiz pēc vēlēšanām divarpus mēnešus lēni un smagi virzīja koalīcijas sarunas ar Apvienoto Sarakstu (AS) un līdzšinējiem partneriem - Nacionālo Apvienību, mēģinot abus spēkus pierunāt, ka jāņem koalīcijā arī “Progresīvie”. Tolaik tika spriests, ka sarunu vedēji no “Jaunās Vienotības” mēģinot pielauzt un nogurdināt AS un NA, uz ko AS atbildēja ar lekciju lasīšanu par to, kā sarežģītos apstākļos vadāmi procesi un kā pareizi paņemamas idejas no tiem, kam tādas vispār ir. Protams, arī NA neredzēja nekādu vajadzību ņemt koalīcijā “Progresīvos”, kurus uzskata par tādu kā mūsdienu t.s. “kultūrmarksistu” paveidu (lai nelietotu vēl sliktākus terminus).

Lai arī tika daudz spriests par JV “nogurdināšanas taktiku”, iznākums bija tāds, ka nogura pati JV, bet AS un NA panāca sev vajadzīgo rezultātu – “Progresīvie” palika ārpus valdības. Un, tā kā Kariņam bija jāvada ne tikai koalīcijas sarunas, bet arī valdības ikdienas darbs, izskatās, ka nogura arī viņš pats un sadarīja lietas, kas ilgtermiņā nenāk par labu pašam.

Kad JV nevarēja panākt sev vēlamo rezultātu un tomēr nespēja iekļaut “Progresīvos” valdībā, tad Kariņš iespītējās un sāka dalīt ministru amatus speciāli nepiemērotiem cilvēkiem. Ministru portfeļus pa partijām izmētāja tā, ka AS tika tādi amati, kuriem AS trūka spēcīgu kandidātu, savukārt NA iedeva tādus portfeļus, kam būtu labāk derējuši AS vai JV kandidāti.

Iznākumā par aizsardzības ministri kļuva žurnāliste Ināra Mūrniece, kam līdz tam nav bijusi nekāda saistība ar militāro sfēru un par kuru nav zināms, vai viņa maz vispār prot šaut. Iekšlietu ministrs ir Māris Kučinskis, kurš bijis pilsētas mērs, deputāts un premjers, taču nepārzina policijas, VUGD un robežsardzes darbu. Satiksmes nozarē pēc JKP saimniekošanas palikušo katastrofu uzņēmies pārvaldīt Jānis Vitenbergs, kurš pirms ievēlēšanas Saeimā strādājis tirdzniecības un tūrisma firmās, taču viņam nav bijusi nekāda pieredze ar ostām, dzelzceļu, aviāciju utt.

Zemkopības ministra amatā iecelts Didzis Šmits, kurš ir politologs un lobists pēc izglītības, vadījis Zivsaimniecības asociāciju un kura pieredzē nekas neliecina par saistību ar zemniekiem vai mežiniekiem. Par katru cenu spiežot AS uzņemties veselības jomu, AS nācās aicināt talkā bezpartejisko LDDK vadītāju Līgu Menģelsoni, kura gan strādājusi Ventspils tranzītuzņēmumos, kā arī bijusi direktore vairākos marginālos krievvalodīgos medijos, taču kurai nav nekāda darba pieredze veselības nozarē.

Savukārt JV pašai ir veselības ministre Anda Čakša – bērnu ārste pēc profesijas, strādājusi arī farmācijā, pie kam reiz jau bijusi veselības ministre, taču tagad viņai jāpilda… izglītības un zinātnes ministres amats, kurā viņa pieļauj vienīgi kļūdas, jo šajā nozarē strādājusi nav.

Ne tikai Čakša – spiežot koalīcijas partnerus pieņemt viņiem nepiemērotus ministru amatus, JV beigās pati izdarījusi to pašu ar sevi. Klimata un enerģētikas ministra amatā ieceltais JV jurists Raimonds Čudars bijis Salaspils mērs un deputāts, taču nav ne nodarbojies ar klimata zinātni, ne strādājis enerģētikas sfērā. Labklājības ministrei Evikai Siliņai tāpat ir juristes bakalaura grāds un maģistra grāds starptautiskajās tiesības, advokātes prakse un pieredze ar telekomunikāciju sektoru, taču viņai nevar konstatēt darba pieredzi, piemēram, pansionātā vai sociālajos dienestos. Finanšu ministra Arvila Ašeradena iepriekšējā pieredze nav saistīta ar nodokļu iekasēšanu, bet drīzāk ar to apiešanu (konkrēts gadījums no laika, kad viņš vēl vadīja “Dienas” koncernu).

Ministri, kas Kariņa otrajā valdībā izskatās savās vietās, ir mazākumā: par tādiem var nosaukt Ilzi Indriksoni, Nauri Puntuli, Inesi Lībiņu–Egneri, Māri Sprindžuku un, protams, Edgaru Rinkēviču (līdz pagājušajai nedēļai), kam ir ilggadējas zināšanas un prakse tajās nozarēs, ko viņi tagad pārrauga.

Satversme nosaka, ka valdība sastāv no “Ministru prezidenta aicinātiem ministriem”. Tātad galavārds pirms balsojuma Saeimā ir Kariņa rokās – kurus viņš aicina par ministriem, tie nokļūst Saeimā apstiprināšanai. Cita iespēja nepastāv.

Tagad grūti spriest, kāds bijis Kariņa motīvs, nedodot nozaru profesionāļiem ministru amatus, bet izvēloties nepiemērotus kandidātus jo īpaši problemātiskajām nozarēm – vai nu Kariņš tiešām gribējis “ieriebt” AS un NA par “Progresīvo” neņemšanu koalīcijā, vai arī Kariņš mēģinās īstenot “lielāko kretīnu” principu, liekot daudziem saviem pašreizējiem ministriem izskatīties pēc nejēgām, uz kā fona pats varētu izskatīties pozitīvāk vēlētāju acīs.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ne viss ir zelts, kas spīd

FotoKārtējo reizi kārtējā Saeima ir ievēlējusi jaunu (sic!) valdību. Ko mēs varam sagaidīt no šī piedzimušā brīnumbērna, kurš mums sola piena upes un ķīseļa krastus tuvākajos gados, proti, Eiropas Savienības valstu vidējo dzīves līmeni? Skeptiķi teiktu – blēņas! Cik valdības nav nākušas un gājušas, kas nav solīts, bet, kur bijām, tur esam!
Lasīt visu...

3

Stāsts par lielo Latvijas aptieku skaitu, aptieku un vairumtirgotāju uzcenojumiem lielākoties ir no pirksta izzīsts

FotoKatrs veselības ministrs nāk ar sev vairāk vai mazāk draudzīgu politiķu uzstādījumiem, kurus tad pirmajās darba dienā pamanās paust tautai, atbildot uz nesagatavotu žurnālistu nesagatavotiem jautājumiem. Ar laiku ministrs saprot spēles noteikumus, sāk solīt mazāk, bet prasīt vairāk.
Lasīt visu...

6

Jautājumi Pirmajam slēgtajam pensiju fondam

FotoSaņēmu Jūsu e-pastu ar aicinājumu veikt papildu iemaksas Pensiju fondā! Varbūt Jūs tomēr varat mani nomotivēt to izdarīt, atbildot uz maniem jautājumiem un varbūt sniedzot papildu informāciju!
Lasīt visu...

21

Ja Ogres novadā top kaut kas vajadzīgs un skaists, no tumšiem stūriem uzrodas personāži, kas izplata dažādus melus par šīm iecerēm

FotoKā jau parasti, ja Ogres novadā top kaut kas jauns, vajadzīgs un skaists, no tumšiem stūriem uzrodas personāži, kas izplata dažādus melus un puspatiesības par šīm iecerēm. Slēpjoties aiz skaistām frāzēm par attīstību un novada interesēm, tiek bīdītas politiskās intereses un personīgi motīvi.
Lasīt visu...

21

Slovēņiem kompensēs pretkovida štrāpes

FotoNo 2000. gada marta līdz 2022. gada maijam Slovēnijā ierosināja ~62 000 lietu par antikovida noteikumu pārkāpumiem, piemērojot naudas sodus vairāk nekā 5,7 miljonu eiro apmērā. Vēlāk Slovēnijas Konstitucionālā tiesa atzina pretkovida pasākumus par antikonstitucionāliem. Iepriekšējiem vadīkļiem šādas negantības maksāja varu.
Lasīt visu...

6

Atklāta vēstule Latvijas Bankas prezidentam

FotoGodātais Mārtiņa Kazāka kungs, vispirms vēlos uzsvērt, ka šī vēstule nav domāta kā kritika vai uzbrukums Jums personīgi, bet drīzāk kā aicinājums aktīvāk iesaistīties un risināt situāciju, kas skar gan Latvijas Bankas reputāciju, gan tās aizsargātās klientu intereses. 
Lasīt visu...

12

Krievijas cars Pēteris I ir visu latviešu tēvs

FotoPaldies Krievijas caram Pēterim I par Lielo Ziemeļu karu, kura laikā viņa karavīri izjāja Vidzemi un atstāja pēcnācējus, kuri izveidoja latviešu tautu.
Lasīt visu...

12

Iebraucējiem nospļauties par kārtību Latvijā. Cik ilgi to piecietīsim?

FotoValdības nomaiņas ēnā bez pienācīgas uzmanības palikusi ziņa par liegumu no Krievijas iebraukt tur reģistrētām automašīnām. Labi, tas, ka vairs nevar iebraukt, varbūt varēja būt kā vienas dienas aktualitāte, taču tam komplektā ir vesela virkne neatbildētu jautājumu, ko nedrīkstam nolikt tālā plauktā apputēšanai.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

"Maskavas nams" Rīgā – simbols ģeopolitiskā kursa maiņai?

Pirms nedēļas biedrība "Austošā Saule" pulcēja piketa dalībniekus pretī "Maskavas namam" Rīgā. Ar plakātiem, kas atgādināja par ukraiņu...

Foto

Vai pienācis laiks izvēlēties amatpersonas ar loterijas palīdzību?

Sortition. Tā senajās Atēnās sauca sistēmu, kurā tautas priekšstāvji, amatpersonas, augstākie ierēdņi, tiesneši tika izvēlēti lozējot. Tas, kuram...

Foto

Pateikt, ka šī būs katastrofāla valdība, var tikai kāds, kuram galvā ir atdzisusi putra, un arī okupācijas varas kolaborants Kūtris būs lielisks Saeimas priekšsēdētājs

Pagājušajā piektdienā,...

Foto

Tas, ka Kūtris ir komunistu okupācijas varas kolaborants, „Delnai” ir pieņemami, bet tas, ka viņš atļaujas izteikt savu viedokli un ievēro nevainīguma prezumpciju, ir nosodāmi

Godātie...

Foto

Tikai nesmejieties, bet mums ir atnākusi atziņa: ir jābūt drošiem, ka ikvienā jomā – iekšlietu, veselības, izglītības, reģionālās politikas vai citā – esam izdarījuši visu, lai cilvēki varētu izjustu augstu lojalitāti pret savu valsti

Rietumu pasaulē ārpolitika ir kļuvusi par drošības politiku, jo Krievijas brutālais iebrukums Ukrainā pasauli ir ievirzījis "kara laikmetā" –...

Foto

Par melīgo spriņģu, jembergu un visu pārējo Kremļa stabulnieku “līdzjūtības vaimanām”

Pētot Daugavpils Čmoikas un Re:Baltica prokrieviskā dueta darbības, uzdūros interesantam dokumentam, kurā Tiesībsargs analizē ar...

Foto

Šajā valdībā nenotiks visādas nevajadzīgas, muļķīgas debates!

Šī būs pirmā centriski kreisā valdība kopš neatkarības atjaunošanas. Pirmā valdība, kas nebūs konservatīva....

Foto

Es aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu – un tāda arī būs manas valdības darbība

Lai patiesi izprastu otru cilvēku, ir jānoiet viņa...

Foto

Atklātā vēstule valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam: fakti skaidri norāda uz iespējamu tiesību pārkāpumu un neētisku rīcību no „Swedbank” puses

Godātais Latvijas valsts prezident Edgar Rinkēvič! Es,...

Foto

Briškens un manekena politiķi

Ik rītu pa ceļam uz darbu sanāk doties garām kāda lielveikala skatlogam, kurā nemainīgi stalti stāv manekeni, tērpti visnotaļ glītos uzvalkos. Tam...

Foto

Īsā atmiņa un krievu imperiālisma otrā elpa

Mums, latviešiem, ir vājības, kas tiek izmantotas pret mums. Kad mēs jūtam tūlītējus eksistenciālus draudus, tad mēs esam vienoti,...

Foto

Mans viedoklis

Privātiem medijiem var būt savi ideoloģiski, politiski, personiski mērķi. Tas ir normāli. Kāds dibina, pērk un uztur savu mediju vai medijus ar mērķi ietekmēt...

Foto

Dzirdam metaforas “kolektīvie Rietumi”, “krievu kolektīvais Putins” – bet ko tad nolēmis “kolektīvais latvietis”?

Tamlīdzīgi izplūduši izteicieni nav lietojami kā pilnvērtīgi termini, tikai kā metaforiski vispārinājumi,...

Foto

Kāpēc “sabiedriskais medijs” uzdod jautājumus un neatskaņo atbildes?

“Labdien! Paldies par izrādīto interesi saistībā ar norisēm Ogres novadā! Vēlos norādīt, ka Ogres Vēstures un mākslas muzeja...

Foto

Vācieši jauc nost vēja elektrostacijas, lai paplašinātu brūnogļu ieguvi!

Energokompānija RWE ir sākusi nojaukt septiņas vēja turbīnas blakus bijušajam Lützerath ciematam Ziemeļreinā-Vestfālenē. Iemesls: RWE vēlas paplašināt Garzweiler II virszemes brūnogļu...

Foto

Nesmejieties, bet mēs atkal esam sacerējuši vēstuli

Godātais valsts prezident, Saeima, ministru prezidenta kandidāte Evika Siliņa! Latvijā kultūras ministram būtu jābūt otram valsts vadītājam, garīgās attīstības...

Foto

Iesniegums par „Sadales tīklu” ir nepareizs!

31. augustā vairāki portāli publicēja rakstu par uzņēmēja Gata Lazdas vēršanos ar iesniegumu Ģenerālprokuratūrā par AS “Sadales tīkls” jaudas “nenodrošināšanu”...

Foto

Dažas piezīmes par jauno Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktori

Ogres novada dome izsludināja atklātu konkursu uz muzeja direktora amatu. Pieteicās diemžēl tikai viens pretendents –...

Foto

Imigrācijas likums un spēles ap terminiem

Ņemot vērā, kā pēdējo mēnešu laikā tiek manipulēts ar jēdzieniem saistībā ar Imigrācijas likuma normām saistībā ar ārzemnieku, precīzāk, Krievijas...

Foto

Rokas nost no mūsu Latvijā gūtās peļņas, tā vajadzīga dividendēm mūsu skandināvu akcionāriem

Viedokļi par un ap banku darbību, kas pēdējo mēnešu laikā uzvirmojuši, rada ilūziju,...

Foto

Negribēšanas spēks, vai kāpēc mēs gribam kā labāk, bet sanāk kā vienmēr. Dažas varbūt spurainas, taču rūgtas pārdomas

Disharmonijas izjūta vai emocionālā nelīdzsvarotība ir subjektīvi jēdzieni,...

Foto

„Sadales tīkla” rīcība: kurš uzņemsies politisko atbildību un kuram paliks kriminālā?

Kāpēc uzņēmumu un iestāžu vadītājiem kompetence ir svarīgāka par lojalitāti valdošajiem politiskajiem spēkiem....

Foto

Kad Marijas Naumovas koncertā publika uzvedas kā stacijas bufetē

Dzintaru koncertzāle šovasar lutinājusi ar daudziem skaistiem un dvēseli aizkustinošiem koncertiem. Divas reizes skatītājus priecējis Maestro Raimonds...

Foto

Prezidents ir viens, skolotāji ir daudzi

Šodien man uzticēts pastāstīt, ko var skolotājs un ko var prezidents. Citiem vārdiem sakot – “Atrodi atšķirības starp skolotāju un...

Foto

Lūdzu, netraucējiet jaunam OIK!

AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) paziņojums pārtraukt izsniegt tehniskās prasības jaunu elektrostaciju pieslēgšanai pārvades tīklam, balstoties uz jaudu nepieejamību tīklā, ir tirgus regulēšana....

Foto

Mana pieredze pašvaldības darbā: domes deputātiem vispār nevajadzētu dalīties pozīcijā un opozīcijā, bet vienkārši strādāt!

BIja kārtējā sarežģītā un iekšēji pretrunīgā diena Rīgas domē. Izjautājām Vilni...

Foto

Nost ar ielikteņiem, laiks profesionāļiem!

Katastrofāls dzimstības kritums, kas pērn, gada laikā samazinoties par 2000 jaundzimušo, sasniedzis 100 gados zemāko atzīmi, valsts ārējais parāds, kas tuvojas...

Foto

„Manabalss” iniciatīva: atcelt 22. augusta vienšošanos par grozījumiem Imigrācijas likumā par valsts valodas prasmēm

Aicinu atcelt 22. augustā notikušo valdības vienošanos par izmaiņu veikšanu Imigrācijas likumā...

Foto

Atklāta vēstule „Indexo” valdes priekšsēdētājam Valdim Siksnim

Godātais Sikšņa kungs (attēlā)! Organizējot Indexo akciju kotāciju Rīgas fondu biržā pirms vairāk nekā gada, akciju kotācijas noteikumos Jūs personīgi iekļāvāt...

Foto

Tu

Netiesājiet, tad jūs netapsit tiesāti; nepazudiniet, tad jūs netapsit pazudināti; piedodiet, tad jums taps piedots. (Lūkas 6:37)...

Foto

Kariņa redzējums ir mans redzējums: jo vairāk, jo labāk!

2023. gada 21. un 22. augustā Rīgas pilī esmu ticies ar visiem Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, pārrunājot...

Foto

Tautvaldība un globālisms

Tautvaldība, ja tā to var nosaukt, ir pirmatnējās demokrātijas forma, kur katra kopiena, dzimta vai ģimene izvēl savu pārstāvi iekšēju vai ārēju jautājumu...

Foto

Tikai nesmejieties, man atkal ir priekšā lieli dzīves lēmumi

Labrīt. Man šodien ir jāpieņem lieli dzīves lēmumi. Šajā pusgadā esmu piedzīvojis savas dzīves lielāko nodevību. Mani...

Foto

Brīvību pilsonim Ivanovam!

Es, Diana Uliganets, esmu uzņēmēja Igora Ivanova dzīvesbiedre un pilnvarotā persona. Man ir Ukrainas un Ungārijas dubultpilsonība. Jau ilgāku laiku dažādu objektīvu apstākļu,...

Foto

Es ar prieku uzticēšu jaunajai valdībai atrisināt visas aktuālās problēmas, kaut skaidrs, ka tas nav iespējams

Šodien, 2023. gada 17. augustā, esmu saņēmis ministru prezidenta Artura...

Foto

Izlasot Imanta Parādnieka viedokli par kara nodokli

Atvainojos visiem, kas šodien lasa informāciju tikai par Krišjāņa Kariņa demisiju un jaunas Latvijas valdības izveidi. Šajā rakstā tā...

Foto

Urā, mēs uzvarējām KNAB!

15.jūlijā stājies spēkā Administratīvās rajona tiesas spriedums lietā, kurā četri deputātu kandidāti no Jaunās Vienotības un Latvijas Reģionu apvienības apvienotā saraksta Ventspils pilsētas pašvaldības...

Foto

Bez siles mēs nevaram un negribam!

Kustība “Par!” lēmusi turpināt darbu Rīgas domes vadībā, īstenojot 2020. gadā iesāktās pārmaiņas rīdziniekiem. Mēs turpināsim izglītībā iesākto, uzlabojot skolēnu...

Foto

Elektrības sadales tarifi - kļūda, kas tiks izlabota decembrī...

Laiku pa laikam sabiedrības viedoklis tomēr tiek ņemts vērā. Premjers ir apsolījis decembrī pārskatīt sadales tarifus. Tātad...