Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ilmāra Rimšēviča vadītā Latvijas Banka, izmisīgi cenšoties neatklāt savas vadības saņemto atalgojumu, cietusi vēl vienu neveiksmi – Augstākās tiesas Senāts atstājis spēkā administratīvās rajona tiesas spriedumu, ar kuru Latvijas Bankas rīcība, slēpjot vadības algas, atzīta par prettiesisku un tai uzdots atklāt bankas padomes un valdes locekļu atalgojumu.

Tiesāšanās sākās jau 2009. gada vasarā, kad Latvijas Bankai tika pieprasītas ziņas par tās padomes un valdes locekļu atalgojumu no 2009.gada janvāra līdz jūlijam pa mēnešiem pēc nodokļu nomaksas. Latvijas Banka sniegt šādas ziņas atteicās, un 2010. gada septembrī Administratīvā rajona tiesa uzlika Latvijas Bankai pienākumu sniegt informāciju par Rimšēvica, Latvijas Bankas prezidenta vietnieka Andra Ruseļa, Latvijas Bankas valdes priekšsēdētāja Māra Kāļa, Latvijas Bankas valdes priekšsēdētāja vietnieka Reiņa Jakovļeva, Latvijas Bankas padomes locekļu Arvila Sautiņa, Leonīda Gricenko, Harija Buša, Vitas Pilsumas, Aivara Skopiņa, Valentīnas Zeiles, kā arī Latvijas Bankas valdes locekļu Raivo Vanaga, Harija Ozola, Andra Ņikitina, Ilzes Posumas atalgojumu no 2009.gada janvāra līdz jūlijam pēc nodokļu nomaksas.

Spriedumā tiesa norādīja, ka informācijai par valsts pārvaldes amatpersonu atalgojumu ar likumu tieši nav noteikta ierobežota pieejamība un personas tiesības uz šādu informāciju nevar tikt ierobežotas, atsaucoties uz iestādes autonomiju un savu budžetu. Lai gan Latvijas Banka bija paudusi viedokli, ka ziņas par tās amatpersonu atalgojumu esot personas privātās dzīves sastāvdaļa, tiesa skaidri norādīja: „Ņemot vērā ar likumu noteikto valsts pārvaldes iestādei pašai publiskojamo informācijas apjomu par amatpersonas mantu, tostarp ienākumiem, atzīstams, ka informācija par valsts amatpersonas ienākumiem arī pēc nodokļu nomaksas, kā arī aktuālā informācija par amatpersonai veiktajām izmaksām, arī detalizēti pa mēnešiem, ir izsniedzama jebkurai privātpersonai.”

Tomēr Rimšēviča vadītā iestāde šo spriedumu vēl mēģināja apstrīdēt, norādot, ka Latvijas Banka nemaz neesot iestāde, savukārt informācijas pieprasījums par bankas vadības algām „nav vērtējams kā tāds. kas iesniegts ar mērķi īstenot sabiedrības kontroli pār Latvijas Bankas budžeta līdzekļu izlietojumu, bet gan kā personiska interese par konkrētajām Latvijas Bankas amatpersonām izmaksāto neto atalgojumu”. Tāpat Latvijas Banka vēlreiz apgalvoja, ka „personas ienākumi neapšaubāmi ir šīs personas privātās dzīves sastāvdaļa. Līdz ar to, vērtējot, vai ir atklājamas ziņas par personas ienākumiem, ir jāņem vērā ikviena cilvēktiesības uz privātās dzīves neaizskaramību”.

Tomēr arī Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departaments šos Latvijas Bankas argumentus ir noraidījis: „Lai gan Latvijas Banka norāda, ka pieteicējam ir personiska rakstura interese par bankas amatpersonu algām, Senāts to vērtē kā profesionālu interesi. Ir labi zināms, ka pieteicējs ir preses pārstāvis, kurš raksta par politiski un sabiedriski aktuāliem jautājumiem, tostarp valsts (plašā nozīmē) finanšu līdzekļu izlietojumu. Līdz ar to šajā gadījumā runa ir par preses tiesībām iegūt informāciju. Preses brīvība vārda brīvības kontekstā ir īpaša tā iemesla dēļ, ka presei demokrātiskā sabiedrībā ir svarīga loma.

Kā bieži ir atzinusi Eiropas Cilvēktiesību tiesa, lai gan prese nedrīkst pārkāpt noteiktas robežas attiecībā uz citu personu tiesību aizsardzību, tās uzdevums — ievērojot tās pienākumus un atbildību — tomēr ir darīt zināmu informāciju un idejas par politiskiem jautājumiem, kā ari citām sabiedrību interesējošām tēmām. Ne tikai presei ir pienākums izplatīt informāciju, bet arī sabiedrībai ir tiesības to saņemt. Pretējā gadījumā prese nevarētu spēlēt savu būtisko „sargsuņa” lomu.”

Tāpat Augstākās tiesas Senāts ir norādījis, ka tā ieskatā „sabiedrībai ir leģitīma interese saņemt informāciju par Latvijas Bankas amatpersonu atalgojumu un sabiedrības tiesības uz šo informāciju ir lielākas nekā attiecīgo personu tiesības uz savas privātās dzīves neaizskaramību. Lai ari Latvijas Bankai ir noteikta augsta institucionālās un funkcionālās neatkarības pakāpe, tāpēc nevar uzskatīt, ka tā ir pilnīgi ārpus valsts sistēmas esoša institūcija. Latvijas Bankas neatkarība ir noteikta nevis pašmērķīgi, bet gan ņemot vērā tās veicamās funkcijas. Un šīs funkcijas ir publiski tiesiskas”.

Spriedumā arī minēts, ka „konkrētais laika periods, par kuru interesējās pieteicējs (2009.gada janvāris-jūnijs), valsts ekonomiskās situācijas kontekstā bija īpaši nozīmīgs, kad valstī ievērojami aktualizējās atalgojuma un to veidojošo noteikumu jautājums. Šīs situācijas rezultātā tika izstrādāts un šobrīd ir spēkā Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku likums (pieņemts 2009.gada 1.decembrī), kura mērķis ir panākt, ka valsts un pašvaldību institūcijās amatpersonu (darbinieku) atlīdzības noteikšanā tiek ievēroti līdzvērtīgi nosacījumi.

Attiecībā uz Latvijas Banku šā likuma 2.panta ceturtajā daļā bankai noteikts pienākums nodrošināt, ka informācija par tās amatpersonu (darbinieku) atlīdzības noteikšanas kritērijiem un darba samaksas apmēru sadalījumā pa amatu grupām normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā tiek publiskota Latvijas Bankas mājaslapā interneta. Turpat arī paredzēts, ka Latvijas Banka, ņemot vērā valsts ekonomiskās attīstības ciklu, ievēro arī solidaritātes principu un ekonomiskās izaugsmes laikā atlīdzību var pārskatīt, to paaugstinot, bet recesijas laikā atlīdzību samazina solidāri ar citām valsts institūcijām.

Var secināt, ka likumdevējs ir uzskatījis, ka arī Latvijas Bankas finanšu līdzekļu izlietojums atalgojumam ir nozīmīgs jautājums, kuru sabiedrībai ir tiesības zināt. Senāta ieskatā, no sabiedrības informācijas pieejamības viedokļa nevar teikt, ka pirms šā likuma spēkā stāšanās situācija bija krasi atšķirīga.”

Dokumenti

FotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFoto

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...