Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ja Valsts prezidentu ievēl politiķi, tas nozīmē politisko tirgu. Tāpēc savulaik arī tika ieviests atklātais balsojums, lai varētu ērtāk tirgoties (kontrolēt balsotājus). Iegūst tas, kurš labāk prot tirgoties. Politiskā tirgus prasmes apgūšanai vajag laiku. To mēs uzskatāmi redzam no esošā tirgus procesa - ne visi paguvuši apgūt šo prasmi kaut vai pašos pamatos.

Kā jau to nebija grūti paredzēt, politiski pieredzējušākās partijas ved savu izspēli, un pagaidām viss notiek tās ietvaros. Šķiet tieši ar JV centieniem ir veiksmīgi noņēmies no trases Levits (visdrīzāk drīz mēs uzzināsim, ka kaut kur Eiropā ir uzradies kāds amats, teiksim, cilvēktiesību jom un mūsu prasmīgās ārpolitikas rezultātā to iegūs kāds no Latvijas…), un pretēji publiski paustajam, ka koalīcijai vajadzētu vienoties par vienu prezidenta kandidātu, JV ir izvirzījusi vēl vienu - savējo.

Sanāk it kā neloģiski, bet ļoti loģiski un pamatoti no politiskā tirgus viedokļa – Levits acīmredzami zaudēja varas partiju prezidenta kandidātu duelī, jo īpaši kā politiskā tirgus prece. Tāpēc vajadzēja citu. Un tas bija tikai laika jautājums, kad tas parādīsies. JV nolēma neriskēt un pārņemt iniciatīvu politiskajā tirgus procesā jau pirmajā kārtā.

Līdz ar to politiskā intriga it kā tiek saglabāta – joprojām ir divi varas partiju nominētie kandidāti. Intriga gan ir visai nosacīta, jo, spriežot no publiskiem paziņojumiem, prasmīgākie spēlētāji jau ir nolasījuši viens otra kārtis un tālākos iespējamos gājienus.

Ir acīmredzami, ka politiskie vecmeistari JV un ZZS ir vienojušies kopējai izspēlei, par to liecina ZZS paziņojumi – ka ar JV prezidenta kandidātu tie tiksies tikai pēdējā dienā pirms vēlēšanām un tikai tad lems par savu izvēli. Elegants veids, kā turēt intrigu un panāktās vienošanās “slepenībā”. Un tikmēr ērti gaidīt, vai kāds piesolīs ko vairāk, lai šo vienošanos pārspēlētu.

Protams, gandrīz droši var paredzēt, ka JV “uzmetīs” ZZS ar saviem solījumiem, jo sevišķi, ja solījums būs veidot jaunu koalīciju. Un, nebūdami politiski zaļknābji, ZZS ar to rēķinās, taču viņiem ir izdevīga pat šāda saspēle ar JV. Galvenais, lai JV piekrīt atdot “mazo pirkstiņu” – lai JV virzītais prezidenta kandidāts tiktu ievēlēts ar ZZS balsīm. Tādejādi - gan “sarkano līniju” stāsts pret ZZS būs beidzies, gan arī plaisas radītas esošajā koalīcijā, un, tās prasmīgi izmantojot, varēs gan koalīciju, gan savus politiskos konkurentus brucināt.

JV ir visas iespējas ievēlēt savu prezidentu, jo ietirgot atlikušās vajadzīgās balsis no “Progresīvajiem” tiem būs tik pat vienkārši, kā nopirkt mazu bērnu labvēlību ar konfektēm, jo “Progresīvie” joprojām vēl nav sapratuši, kāds ir Latvijas politiskais žandrs, un tāpēc tiek ērti izmantoti kā “noderīga gaļa” varas spēļu intrigās. JV, lai iegūtu sev vajadzīgo “gaļas porciju”, droši var apsolīt “Progresīvajiem” jebko, jo neko no tā pēc tam varēs nepildīt (ja vien pašiem tas nebūs izdevīgi, piemēram - “partnerattiecību likums”) – pietiks ar šovu, lai parādītu centienus pildīt sasolīto, kurus draudzīgi noraks pārējie koalīcijas partneri.

Pat, ja prezidents tiks ievēlēts ar ZZS un “Progresīvo” balsīm, tas nesagraus esošo koalīciju un nebūs pamats jaunai koalīcijai, jo JV ir komfortabli saglabāt esošo koalīciju un izmantot aiz jau ieplaisājušā varas borta atstātos palīgus turpmākai savu koalīcijas partneru dresūrai.

JV lielākais izaicinājums ir, kā savu kvantitatīvo izaugsmi pārvērst kvalitatīvajā – citādāk to sagaida tāds pats liktenis kā iepriekšējos varas dominantus.

Nu jau visiem aizvien acīmredzamāks ir, ka ar esošo ministru prezidentu JV uztaisīt kvalitatīvu lēcienu nav iespējams.

JV, iegūstot prezidenta amatu, rada sev iespēju politiski eleganti atbrīvoties no ministru prezidenta, kurš bija ērts kā piesegs, aiz kura ērti “saimniekot”, bet nu šīs “saimniekošanas” sekas ir tā samilzušas, ka visiem sāk radīt pamatotus jautājumus (kā savulaik Kariņa piesegā radītā “OIK afēra”), un drīz būs jāatbild ne tikai par to – “ko darīt?”, bet arī – “kas par to atbildīgs?”…

Ir acīmredzami, ka JV nav ne plāna, ne skaidrības, kā īstenot pašu piesaukto “ekonomisko transformāciju”. Paziņojumi par iespējamo lielo valsts uzņēmumu daļēju privatizāciju (kotēšanu biržā) liecina, ka šīs varas stūrmaņiem jau esošajā situācijā sāk rasties problēmas ar “galu savilkšanu” valsts maciņam, nemaz nerunājot par papildu pasākumu veikšanu.

Tāpēc esošajā situācijā JV nedrīkst pieļaut tāda prezidenta ievēlēšanu, kas spētu pieprasīt valdībai īstenot rīcībspējīgu “ekonomikas transformāciju”.

Tomēr JV tas ir tikai īstermiņa risinājums - saglabājot varas hegemoniju, JV dod sev iespēju turpināt savu politisko kursu, ērti un izmanīgi apsaimniekot varas resursu, taču līdz ar to turpinās samilzt šī politiskā kursa radītās sekas (Latvijas atpalicība). Tādejādi JV rada sev lamatas līdzīgi kā savulaik ar OIK afēru, kas gandrīz noslaucīja JV no politiskās skatuves.

Vicinot kara cirvi pret saviem esošajiem koalīcijas partneriem, JV var pati sev iecirst ne tikai kājā. Kā rūdīts politiskais spēlmanis tā noteikti to apzinās. Viss atkarīgs no varas eiforijas devas – tās noreibināta JV var izvēlēties nodemonstrēt savu dominanci un ievēlēt savu prezidentu jau pirmajā kārtā vai arī nodemonstrēt politisko meistarklasi un spēt vienoties ar saviem koalīcijas partneriem par kopīgu prezidenta kandidātu uz otro kārtu.

Nu diez vai tikai sakritības dēļ tieši pirms valsts prezidenta vēlēšanām Latvijas medijos par dažādām aktuālām tēmām tik aktīvi tiek eksponēts NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra ("StratCom") direktors un 5 bērnu tēvs Jānis Sārts?...

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ne viss ir zelts, kas spīd

FotoKārtējo reizi kārtējā Saeima ir ievēlējusi jaunu (sic!) valdību. Ko mēs varam sagaidīt no šī piedzimušā brīnumbērna, kurš mums sola piena upes un ķīseļa krastus tuvākajos gados, proti, Eiropas Savienības valstu vidējo dzīves līmeni? Skeptiķi teiktu – blēņas! Cik valdības nav nākušas un gājušas, kas nav solīts, bet, kur bijām, tur esam!
Lasīt visu...

3

Stāsts par lielo Latvijas aptieku skaitu, aptieku un vairumtirgotāju uzcenojumiem lielākoties ir no pirksta izzīsts

FotoKatrs veselības ministrs nāk ar sev vairāk vai mazāk draudzīgu politiķu uzstādījumiem, kurus tad pirmajās darba dienā pamanās paust tautai, atbildot uz nesagatavotu žurnālistu nesagatavotiem jautājumiem. Ar laiku ministrs saprot spēles noteikumus, sāk solīt mazāk, bet prasīt vairāk.
Lasīt visu...

6

Jautājumi Pirmajam slēgtajam pensiju fondam

FotoSaņēmu Jūsu e-pastu ar aicinājumu veikt papildu iemaksas Pensiju fondā! Varbūt Jūs tomēr varat mani nomotivēt to izdarīt, atbildot uz maniem jautājumiem un varbūt sniedzot papildu informāciju!
Lasīt visu...

21

Ja Ogres novadā top kaut kas vajadzīgs un skaists, no tumšiem stūriem uzrodas personāži, kas izplata dažādus melus par šīm iecerēm

FotoKā jau parasti, ja Ogres novadā top kaut kas jauns, vajadzīgs un skaists, no tumšiem stūriem uzrodas personāži, kas izplata dažādus melus un puspatiesības par šīm iecerēm. Slēpjoties aiz skaistām frāzēm par attīstību un novada interesēm, tiek bīdītas politiskās intereses un personīgi motīvi.
Lasīt visu...

21

Slovēņiem kompensēs pretkovida štrāpes

FotoNo 2000. gada marta līdz 2022. gada maijam Slovēnijā ierosināja ~62 000 lietu par antikovida noteikumu pārkāpumiem, piemērojot naudas sodus vairāk nekā 5,7 miljonu eiro apmērā. Vēlāk Slovēnijas Konstitucionālā tiesa atzina pretkovida pasākumus par antikonstitucionāliem. Iepriekšējiem vadīkļiem šādas negantības maksāja varu.
Lasīt visu...

6

Atklāta vēstule Latvijas Bankas prezidentam

FotoGodātais Mārtiņa Kazāka kungs, vispirms vēlos uzsvērt, ka šī vēstule nav domāta kā kritika vai uzbrukums Jums personīgi, bet drīzāk kā aicinājums aktīvāk iesaistīties un risināt situāciju, kas skar gan Latvijas Bankas reputāciju, gan tās aizsargātās klientu intereses. 
Lasīt visu...

12

Krievijas cars Pēteris I ir visu latviešu tēvs

FotoPaldies Krievijas caram Pēterim I par Lielo Ziemeļu karu, kura laikā viņa karavīri izjāja Vidzemi un atstāja pēcnācējus, kuri izveidoja latviešu tautu.
Lasīt visu...

12

Iebraucējiem nospļauties par kārtību Latvijā. Cik ilgi to piecietīsim?

FotoValdības nomaiņas ēnā bez pienācīgas uzmanības palikusi ziņa par liegumu no Krievijas iebraukt tur reģistrētām automašīnām. Labi, tas, ka vairs nevar iebraukt, varbūt varēja būt kā vienas dienas aktualitāte, taču tam komplektā ir vesela virkne neatbildētu jautājumu, ko nedrīkstam nolikt tālā plauktā apputēšanai.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

"Maskavas nams" Rīgā – simbols ģeopolitiskā kursa maiņai?

Pirms nedēļas biedrība "Austošā Saule" pulcēja piketa dalībniekus pretī "Maskavas namam" Rīgā. Ar plakātiem, kas atgādināja par ukraiņu...

Foto

Vai pienācis laiks izvēlēties amatpersonas ar loterijas palīdzību?

Sortition. Tā senajās Atēnās sauca sistēmu, kurā tautas priekšstāvji, amatpersonas, augstākie ierēdņi, tiesneši tika izvēlēti lozējot. Tas, kuram...

Foto

Pateikt, ka šī būs katastrofāla valdība, var tikai kāds, kuram galvā ir atdzisusi putra, un arī okupācijas varas kolaborants Kūtris būs lielisks Saeimas priekšsēdētājs

Pagājušajā piektdienā,...

Foto

Tas, ka Kūtris ir komunistu okupācijas varas kolaborants, „Delnai” ir pieņemami, bet tas, ka viņš atļaujas izteikt savu viedokli un ievēro nevainīguma prezumpciju, ir nosodāmi

Godātie...

Foto

Tikai nesmejieties, bet mums ir atnākusi atziņa: ir jābūt drošiem, ka ikvienā jomā – iekšlietu, veselības, izglītības, reģionālās politikas vai citā – esam izdarījuši visu, lai cilvēki varētu izjustu augstu lojalitāti pret savu valsti

Rietumu pasaulē ārpolitika ir kļuvusi par drošības politiku, jo Krievijas brutālais iebrukums Ukrainā pasauli ir ievirzījis "kara laikmetā" –...

Foto

Par melīgo spriņģu, jembergu un visu pārējo Kremļa stabulnieku “līdzjūtības vaimanām”

Pētot Daugavpils Čmoikas un Re:Baltica prokrieviskā dueta darbības, uzdūros interesantam dokumentam, kurā Tiesībsargs analizē ar...

Foto

Šajā valdībā nenotiks visādas nevajadzīgas, muļķīgas debates!

Šī būs pirmā centriski kreisā valdība kopš neatkarības atjaunošanas. Pirmā valdība, kas nebūs konservatīva....

Foto

Es aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu – un tāda arī būs manas valdības darbība

Lai patiesi izprastu otru cilvēku, ir jānoiet viņa...

Foto

Atklātā vēstule valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam: fakti skaidri norāda uz iespējamu tiesību pārkāpumu un neētisku rīcību no „Swedbank” puses

Godātais Latvijas valsts prezident Edgar Rinkēvič! Es,...

Foto

Briškens un manekena politiķi

Ik rītu pa ceļam uz darbu sanāk doties garām kāda lielveikala skatlogam, kurā nemainīgi stalti stāv manekeni, tērpti visnotaļ glītos uzvalkos. Tam...

Foto

Īsā atmiņa un krievu imperiālisma otrā elpa

Mums, latviešiem, ir vājības, kas tiek izmantotas pret mums. Kad mēs jūtam tūlītējus eksistenciālus draudus, tad mēs esam vienoti,...

Foto

Mans viedoklis

Privātiem medijiem var būt savi ideoloģiski, politiski, personiski mērķi. Tas ir normāli. Kāds dibina, pērk un uztur savu mediju vai medijus ar mērķi ietekmēt...

Foto

Dzirdam metaforas “kolektīvie Rietumi”, “krievu kolektīvais Putins” – bet ko tad nolēmis “kolektīvais latvietis”?

Tamlīdzīgi izplūduši izteicieni nav lietojami kā pilnvērtīgi termini, tikai kā metaforiski vispārinājumi,...

Foto

Kāpēc “sabiedriskais medijs” uzdod jautājumus un neatskaņo atbildes?

“Labdien! Paldies par izrādīto interesi saistībā ar norisēm Ogres novadā! Vēlos norādīt, ka Ogres Vēstures un mākslas muzeja...

Foto

Vācieši jauc nost vēja elektrostacijas, lai paplašinātu brūnogļu ieguvi!

Energokompānija RWE ir sākusi nojaukt septiņas vēja turbīnas blakus bijušajam Lützerath ciematam Ziemeļreinā-Vestfālenē. Iemesls: RWE vēlas paplašināt Garzweiler II virszemes brūnogļu...

Foto

Nesmejieties, bet mēs atkal esam sacerējuši vēstuli

Godātais valsts prezident, Saeima, ministru prezidenta kandidāte Evika Siliņa! Latvijā kultūras ministram būtu jābūt otram valsts vadītājam, garīgās attīstības...

Foto

Iesniegums par „Sadales tīklu” ir nepareizs!

31. augustā vairāki portāli publicēja rakstu par uzņēmēja Gata Lazdas vēršanos ar iesniegumu Ģenerālprokuratūrā par AS “Sadales tīkls” jaudas “nenodrošināšanu”...

Foto

Dažas piezīmes par jauno Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktori

Ogres novada dome izsludināja atklātu konkursu uz muzeja direktora amatu. Pieteicās diemžēl tikai viens pretendents –...

Foto

Imigrācijas likums un spēles ap terminiem

Ņemot vērā, kā pēdējo mēnešu laikā tiek manipulēts ar jēdzieniem saistībā ar Imigrācijas likuma normām saistībā ar ārzemnieku, precīzāk, Krievijas...

Foto

Rokas nost no mūsu Latvijā gūtās peļņas, tā vajadzīga dividendēm mūsu skandināvu akcionāriem

Viedokļi par un ap banku darbību, kas pēdējo mēnešu laikā uzvirmojuši, rada ilūziju,...

Foto

Negribēšanas spēks, vai kāpēc mēs gribam kā labāk, bet sanāk kā vienmēr. Dažas varbūt spurainas, taču rūgtas pārdomas

Disharmonijas izjūta vai emocionālā nelīdzsvarotība ir subjektīvi jēdzieni,...

Foto

„Sadales tīkla” rīcība: kurš uzņemsies politisko atbildību un kuram paliks kriminālā?

Kāpēc uzņēmumu un iestāžu vadītājiem kompetence ir svarīgāka par lojalitāti valdošajiem politiskajiem spēkiem....

Foto

Kad Marijas Naumovas koncertā publika uzvedas kā stacijas bufetē

Dzintaru koncertzāle šovasar lutinājusi ar daudziem skaistiem un dvēseli aizkustinošiem koncertiem. Divas reizes skatītājus priecējis Maestro Raimonds...

Foto

Prezidents ir viens, skolotāji ir daudzi

Šodien man uzticēts pastāstīt, ko var skolotājs un ko var prezidents. Citiem vārdiem sakot – “Atrodi atšķirības starp skolotāju un...

Foto

Lūdzu, netraucējiet jaunam OIK!

AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) paziņojums pārtraukt izsniegt tehniskās prasības jaunu elektrostaciju pieslēgšanai pārvades tīklam, balstoties uz jaudu nepieejamību tīklā, ir tirgus regulēšana....

Foto

Mana pieredze pašvaldības darbā: domes deputātiem vispār nevajadzētu dalīties pozīcijā un opozīcijā, bet vienkārši strādāt!

BIja kārtējā sarežģītā un iekšēji pretrunīgā diena Rīgas domē. Izjautājām Vilni...

Foto

Nost ar ielikteņiem, laiks profesionāļiem!

Katastrofāls dzimstības kritums, kas pērn, gada laikā samazinoties par 2000 jaundzimušo, sasniedzis 100 gados zemāko atzīmi, valsts ārējais parāds, kas tuvojas...

Foto

„Manabalss” iniciatīva: atcelt 22. augusta vienšošanos par grozījumiem Imigrācijas likumā par valsts valodas prasmēm

Aicinu atcelt 22. augustā notikušo valdības vienošanos par izmaiņu veikšanu Imigrācijas likumā...

Foto

Atklāta vēstule „Indexo” valdes priekšsēdētājam Valdim Siksnim

Godātais Sikšņa kungs (attēlā)! Organizējot Indexo akciju kotāciju Rīgas fondu biržā pirms vairāk nekā gada, akciju kotācijas noteikumos Jūs personīgi iekļāvāt...

Foto

Tu

Netiesājiet, tad jūs netapsit tiesāti; nepazudiniet, tad jūs netapsit pazudināti; piedodiet, tad jums taps piedots. (Lūkas 6:37)...

Foto

Kariņa redzējums ir mans redzējums: jo vairāk, jo labāk!

2023. gada 21. un 22. augustā Rīgas pilī esmu ticies ar visiem Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, pārrunājot...

Foto

Tautvaldība un globālisms

Tautvaldība, ja tā to var nosaukt, ir pirmatnējās demokrātijas forma, kur katra kopiena, dzimta vai ģimene izvēl savu pārstāvi iekšēju vai ārēju jautājumu...

Foto

Tikai nesmejieties, man atkal ir priekšā lieli dzīves lēmumi

Labrīt. Man šodien ir jāpieņem lieli dzīves lēmumi. Šajā pusgadā esmu piedzīvojis savas dzīves lielāko nodevību. Mani...

Foto

Brīvību pilsonim Ivanovam!

Es, Diana Uliganets, esmu uzņēmēja Igora Ivanova dzīvesbiedre un pilnvarotā persona. Man ir Ukrainas un Ungārijas dubultpilsonība. Jau ilgāku laiku dažādu objektīvu apstākļu,...

Foto

Es ar prieku uzticēšu jaunajai valdībai atrisināt visas aktuālās problēmas, kaut skaidrs, ka tas nav iespējams

Šodien, 2023. gada 17. augustā, esmu saņēmis ministru prezidenta Artura...

Foto

Izlasot Imanta Parādnieka viedokli par kara nodokli

Atvainojos visiem, kas šodien lasa informāciju tikai par Krišjāņa Kariņa demisiju un jaunas Latvijas valdības izveidi. Šajā rakstā tā...

Foto

Urā, mēs uzvarējām KNAB!

15.jūlijā stājies spēkā Administratīvās rajona tiesas spriedums lietā, kurā četri deputātu kandidāti no Jaunās Vienotības un Latvijas Reģionu apvienības apvienotā saraksta Ventspils pilsētas pašvaldības...

Foto

Bez siles mēs nevaram un negribam!

Kustība “Par!” lēmusi turpināt darbu Rīgas domes vadībā, īstenojot 2020. gadā iesāktās pārmaiņas rīdziniekiem. Mēs turpināsim izglītībā iesākto, uzlabojot skolēnu...

Foto

Elektrības sadales tarifi - kļūda, kas tiks izlabota decembrī...

Laiku pa laikam sabiedrības viedoklis tomēr tiek ņemts vērā. Premjers ir apsolījis decembrī pārskatīt sadales tarifus. Tātad...