Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ko suņu reidi skolās ir devuši ilgtermiņā? Nesen pārdozēja kāds devītklasnieks Ogrē. Vai viņu izglāba suņu reidi? Tie taču notiek ik pa laikam. Katru reizi arī kaut ko atrod. Katru nolāpīto reizi. Sīkais gribēs izpīpēt Telegram nopirkto e-cigareti, kur, iespējams, pievienotas citas narkotikas, kas rada atkarību. Vienā reidā atņems, starpbrīdī Telegram pasūtīs no jauna.

Kāpēc? Šobrīd valstij pār narkotikām nav nekādas kontroles. Visu kontrolē mafija, noziedznieki, sauc, kā gribi. No aizmugures skrien nosvīduši policisti ar suņukiem, kuri kā varoņdarbu rāda, ka katrā pārbaudes laikā atrod pie bērniem kaut ko aizliegtu. Kā panākt to, lai pie viņiem nekas nenokļūtu? Ir jāpārņem kontrole.

Ja narkotikas kontrolē valsts, tai vairs nav jānodarbojas ar korupciju (jā, jā, gan jau arī pie mums politiķi, muitas darbinieki, policija un citi sadarbojas ar narkotiku tirgoņiem). Pats biju 2021. gadā nelegālajā reivā, kura apsargs bija policists. Tikmēr šim blakus desmitiem jauniešu ir salietojušies visu ko. Iesaku paklausīties raidieraksta "Ielas Vielas" epizodi par karu pret narkotikām. Klausies te:

https://youtu.be/LQglCZVRhK4.

Ja narkotikas dekriminalizē un kontrolē valsts, tā var pētīt narkotiku sastāvu. Valsts pārņem melno tirgu. Vairs nebūtu fentanila un citu s…du, kas piejaukti narkotikām. Šo mēģina darīt Kanāda. No 31. janvāra tur ir dekriminalizētas smagās narkotikas.

https://www.dw.com/en/canadian-province-decriminalizes-hard-drugs/a-64605313

Portugāle vispār bija nonākusi galīgā zampā. Arī tur narkotikas reiz apkaroja, viss bija pilnībā aizliegts. Uz papīra. Realitātē cilvēki lietoja un pārdozēja arvien vairāk. Kā? Bet tas taču nelegāli! Suņu reidi, marihuānas smēķētāju bāšana cietumā un citi rīki, kā, vai tad tie nestrādā? Vai iebiedēšana nestrādā?

Vai Ieva pēc iebiedēšanas neapēda aizliegto augli Ēdenes dārzā? Vai Portugālē aizliegumi strādāja? Vai pie mums izglāba bērnu Ogrē? Te var palasīt par Portugāles pieredzi un to, kā viņi mainīja pieeju pret narkotikām:

https://time.com/longform/portugal-drug-use -decriminalization/.

Ir jāmaina veids, kā par narkotikām runā. Zini, kāds bija viens no iemesliem, kādēļ 2021. gadā pamēģināju narkotikas? Sabruka uzbūvētā ilūzija par kaut kur renstelē guļošu sadūrušos, mirstošu narkomānu mirklī, kad satiku sportistus, veselīga dzīvesveida piekritējus, kuri lieto... narkotikas. Sēnes, piemēram. Psilocibīnu. Un tajā mirklī rodas disonanse. Skolas solā rāda filmu, kurā rāda kāda atkarīgā izpostīto dzīvi, kamēr uz ielām staigā politiķi, juristi, ārsti un citi cilvēki, kuri reizi gadā vai kā citādāk lieto narkotikas.

Mani atsāka urdīt šis temats, jo Twitter ļaudis sāka cepties par jauniešiem, kuri lieto. Kaut ko grib aizliegt, kaut ko kontrolēt. Narkotikas taču JAU IR aizliegtas. Aizliegt jau aizliegto? E-cigaretes JAU IR aizliegts pārdot nepilngadīgajiem. Aizliegt aizliegto? Nu, kā mēs to iztēlojamies? Te ziņas, kā to iztēlojas Saeimas Sociālo un darba lietu komisija:

https://zinas.tv3.lv/latvija/tabakas-izstradajumus-un-e-cigaretes-varetu-laut-pirkt-vien-no-19-gadu-vecuma/.

Pārdos no 19, nevis 18 gadiem. Problēma atrisināta? Kas vispār tiek atrisināts? Devītās klases skolēns pārdozē! Šīs viena gada izmaiņas izglābs citus pamatskolniekus?

Protams, pilnīga brīvība var radīt iznīcību. Kontroles mehānismiem ir jābūt. Tiem jābūt samērīgiem, loģiskiem un racionāliem.

Kanādā marihuāna ir pilnībā legalizēta. Vai tas ir labākais risinājums? Šaubos. Lietotāju skaits ir audzis, kas, manuprāt, nav laba zīme. Nīderlandē kaut ko tādu pārdod tikai specializētos veikalos. Jāmeklē kompromisi. Ir taču atšķirība tajā, vai Barselonā dīleris piedāvā nezināmas izcelsmes vielu katram garāmgājējam vai arī narkotikas ir pieejamas specializētā iestādē, kur domā par higiēnu, ir pārbaudīts sastāvs, kā arī tas viss ir grūtāk pieejams nepilngadīgajiem.

Pieaugušajiem vairs nav jāmeklē Telegram un citviet internetā kaut kas, tātad arī jauniešiem rodas mazāk iespēju tikt pie kaut kā viņiem neatļauta un nepārbaudīta.

Un vispār, lai virzītos uz veselīgāku sabiedrību, kurā cilvēkiem nav jāmeklē izeja alkoholā, amfetamīnā vai citur, jādomā, kā palīdzēt viņiem, pirms ir kļuvis pavisam slikti! Austrālijā sāk par to domāt. Te var izlasīt rakstu:

https://www.theguardian.com/australia-news/2023/feb/03/australia-to-allow-prescription-of-mdma-and-psilocybin-for-treatment-resistant-mental-illnesses.

Nevis depresīvs tips pats kaut kur uz ielas meklē kaut kādas vielas un cer pats saviem spēkiem kaut ko izārstēt, bet dodas pie ārsta, pie psihiatra, pie psihoterapeita, kur meklē piemērotāko ārstēšanas veidu. Te ir arī runa par aizspriedumiem sabiedrībā pret mentālo veselību. Vēl garš ceļš priekšā.

Varam sākt ar to, ka domājam, kā runājam par atkarīgajiem un kā viņus uztveram (nosodām vai izprotam), par narkotikām, par tirgošanu (kontrolē valsts vai nezināms noziedznieku grupējums) un par mentālo veselību.

Pārpublicēts no Twitter

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

"Maskavas nams" Rīgā – simbols ģeopolitiskā kursa maiņai?

FotoPirms nedēļas biedrība "Austošā Saule" pulcēja piketa dalībniekus pretī "Maskavas namam" Rīgā. Ar plakātiem, kas atgādināja par ukraiņu ciešanām un nepieciešamību atbrīvoties no Krievijas ietekmes, pretī Krievijas valsts simboliem. Piketa dalībniekiem nebija šaubu par to, ka vairāk nekā pusotru gadu pēc pilna apmēra kara sākuma Ukrainā un gadu pēc okupekļa nojaukšanas Pārdaugavā "Maskavas nama" atrašanās Rīgā ir spilgts simbols arvien neatrisinātajai cīņai par Latvijas ģeopolitisko kursu un mūsu pašu interesēm savā valstī.
Lasīt visu...

21

Vai pienācis laiks izvēlēties amatpersonas ar loterijas palīdzību?

FotoSortition. Tā senajās Atēnās sauca sistēmu, kurā tautas priekšstāvji, amatpersonas, augstākie ierēdņi, tiesneši tika izvēlēti lozējot. Tas, kuram izkrita kārts ieņemt kādu augstu amatu, tad deva zvērestu kalpot godīgi, tikai un vienīgi tautas interesēs, neņemt kukuļus utt. Šī senā demokrātijas metode nav pilnībā izzudusi līdz pat mūsu dienām, piemēram, tādās valstīs kā ASV, kur šādi tiek izvēlēti tiesu zvērinātie, kuri krimināllietās faktiski izlemj – vainīgs vai ne.
Lasīt visu...

3

Pateikt, ka šī būs katastrofāla valdība, var tikai kāds, kuram galvā ir atdzisusi putra, un arī okupācijas varas kolaborants Kūtris būs lielisks Saeimas priekšsēdētājs

FotoPagājušajā piektdienā, 15. septembrī, Latvijas Republikas Saeimā sākās ārkārtas sēde. Tajā bija tikai viens izskatāms jautājums, proti: “Par uzticības izteikšanu Ministru kabinetam.” Runa, protams, ir par aizejošās labklājības ministres Evikas Siliņas izveidoto valdību.
Lasīt visu...

3

Tas, ka Kūtris ir komunistu okupācijas varas kolaborants, „Delnai” ir pieņemami, bet tas, ka viņš atļaujas izteikt savu viedokli un ievēro nevainīguma prezumpciju, ir nosodāmi

FotoGodātie Saeimas deputāti, vēršamies pie Jums, lai paustu dziļas bažas par Gunāra Kūtra pieteikto kandidatūru un plānoto apstiprināšanu Saeimas priekšsēdētāja amatā. Uzskatām, ka deputāta publiskajā telpā izskanējušie izteikumi neatbilst augstajiem godprātības, atklātības un atbildīguma standartiem, kas tiek sagaidīti no Saeimas priekšsēdētāja kā vienas no augstākajām valsts amatpersonām.
Lasīt visu...

3

Tikai nesmejieties, bet mums ir atnākusi atziņa: ir jābūt drošiem, ka ikvienā jomā – iekšlietu, veselības, izglītības, reģionālās politikas vai citā – esam izdarījuši visu, lai cilvēki varētu izjustu augstu lojalitāti pret savu valsti

FotoRietumu pasaulē ārpolitika ir kļuvusi par drošības politiku, jo Krievijas brutālais iebrukums Ukrainā pasauli ir ievirzījis "kara laikmetā" – tādu secinājumu izteicu šā gada janvārī ārlietu debatēs.
Lasīt visu...

21

Par melīgo spriņģu, jembergu un visu pārējo Kremļa stabulnieku “līdzjūtības vaimanām”

FotoPētot Daugavpils Čmoikas un Re:Baltica prokrieviskā dueta darbības, uzdūros interesantam dokumentam, kurā Tiesībsargs analizē ar Imigrācijas likuma grozījumiem saistītos riskus, tai skaitā iespējamo eventuālo Krievijas Federācijas pilsoņu izraidīšanu no valsts nenokārtotas latviešu valodas pārbaudes dēļ.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Šajā valdībā nenotiks visādas nevajadzīgas, muļķīgas debates!

Šī būs pirmā centriski kreisā valdība kopš neatkarības atjaunošanas. Pirmā valdība, kas nebūs konservatīva....

Foto

Es aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu – un tāda arī būs manas valdības darbība

Lai patiesi izprastu otru cilvēku, ir jānoiet viņa...

Foto

Atklātā vēstule valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam: fakti skaidri norāda uz iespējamu tiesību pārkāpumu un neētisku rīcību no „Swedbank” puses

Godātais Latvijas valsts prezident Edgar Rinkēvič! Es,...

Foto

Briškens un manekena politiķi

Ik rītu pa ceļam uz darbu sanāk doties garām kāda lielveikala skatlogam, kurā nemainīgi stalti stāv manekeni, tērpti visnotaļ glītos uzvalkos. Tam...

Foto

Īsā atmiņa un krievu imperiālisma otrā elpa

Mums, latviešiem, ir vājības, kas tiek izmantotas pret mums. Kad mēs jūtam tūlītējus eksistenciālus draudus, tad mēs esam vienoti,...

Foto

Mans viedoklis

Privātiem medijiem var būt savi ideoloģiski, politiski, personiski mērķi. Tas ir normāli. Kāds dibina, pērk un uztur savu mediju vai medijus ar mērķi ietekmēt...

Foto

Dzirdam metaforas “kolektīvie Rietumi”, “krievu kolektīvais Putins” – bet ko tad nolēmis “kolektīvais latvietis”?

Tamlīdzīgi izplūduši izteicieni nav lietojami kā pilnvērtīgi termini, tikai kā metaforiski vispārinājumi,...

Foto

Kāpēc “sabiedriskais medijs” uzdod jautājumus un neatskaņo atbildes?

“Labdien! Paldies par izrādīto interesi saistībā ar norisēm Ogres novadā! Vēlos norādīt, ka Ogres Vēstures un mākslas muzeja...

Foto

Vācieši jauc nost vēja elektrostacijas, lai paplašinātu brūnogļu ieguvi!

Energokompānija RWE ir sākusi nojaukt septiņas vēja turbīnas blakus bijušajam Lützerath ciematam Ziemeļreinā-Vestfālenē. Iemesls: RWE vēlas paplašināt Garzweiler II virszemes brūnogļu...

Foto

Nesmejieties, bet mēs atkal esam sacerējuši vēstuli

Godātais valsts prezident, Saeima, ministru prezidenta kandidāte Evika Siliņa! Latvijā kultūras ministram būtu jābūt otram valsts vadītājam, garīgās attīstības...

Foto

Iesniegums par „Sadales tīklu” ir nepareizs!

31. augustā vairāki portāli publicēja rakstu par uzņēmēja Gata Lazdas vēršanos ar iesniegumu Ģenerālprokuratūrā par AS “Sadales tīkls” jaudas “nenodrošināšanu”...

Foto

Dažas piezīmes par jauno Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktori

Ogres novada dome izsludināja atklātu konkursu uz muzeja direktora amatu. Pieteicās diemžēl tikai viens pretendents –...

Foto

Imigrācijas likums un spēles ap terminiem

Ņemot vērā, kā pēdējo mēnešu laikā tiek manipulēts ar jēdzieniem saistībā ar Imigrācijas likuma normām saistībā ar ārzemnieku, precīzāk, Krievijas...

Foto

Rokas nost no mūsu Latvijā gūtās peļņas, tā vajadzīga dividendēm mūsu skandināvu akcionāriem

Viedokļi par un ap banku darbību, kas pēdējo mēnešu laikā uzvirmojuši, rada ilūziju,...

Foto

Negribēšanas spēks, vai kāpēc mēs gribam kā labāk, bet sanāk kā vienmēr. Dažas varbūt spurainas, taču rūgtas pārdomas

Disharmonijas izjūta vai emocionālā nelīdzsvarotība ir subjektīvi jēdzieni,...

Foto

„Sadales tīkla” rīcība: kurš uzņemsies politisko atbildību un kuram paliks kriminālā?

Kāpēc uzņēmumu un iestāžu vadītājiem kompetence ir svarīgāka par lojalitāti valdošajiem politiskajiem spēkiem....

Foto

Kad Marijas Naumovas koncertā publika uzvedas kā stacijas bufetē

Dzintaru koncertzāle šovasar lutinājusi ar daudziem skaistiem un dvēseli aizkustinošiem koncertiem. Divas reizes skatītājus priecējis Maestro Raimonds...

Foto

Prezidents ir viens, skolotāji ir daudzi

Šodien man uzticēts pastāstīt, ko var skolotājs un ko var prezidents. Citiem vārdiem sakot – “Atrodi atšķirības starp skolotāju un...

Foto

Lūdzu, netraucējiet jaunam OIK!

AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) paziņojums pārtraukt izsniegt tehniskās prasības jaunu elektrostaciju pieslēgšanai pārvades tīklam, balstoties uz jaudu nepieejamību tīklā, ir tirgus regulēšana....

Foto

Mana pieredze pašvaldības darbā: domes deputātiem vispār nevajadzētu dalīties pozīcijā un opozīcijā, bet vienkārši strādāt!

BIja kārtējā sarežģītā un iekšēji pretrunīgā diena Rīgas domē. Izjautājām Vilni...

Foto

Nost ar ielikteņiem, laiks profesionāļiem!

Katastrofāls dzimstības kritums, kas pērn, gada laikā samazinoties par 2000 jaundzimušo, sasniedzis 100 gados zemāko atzīmi, valsts ārējais parāds, kas tuvojas...

Foto

„Manabalss” iniciatīva: atcelt 22. augusta vienšošanos par grozījumiem Imigrācijas likumā par valsts valodas prasmēm

Aicinu atcelt 22. augustā notikušo valdības vienošanos par izmaiņu veikšanu Imigrācijas likumā...

Foto

Atklāta vēstule „Indexo” valdes priekšsēdētājam Valdim Siksnim

Godātais Sikšņa kungs (attēlā)! Organizējot Indexo akciju kotāciju Rīgas fondu biržā pirms vairāk nekā gada, akciju kotācijas noteikumos Jūs personīgi iekļāvāt...

Foto

Tu

Netiesājiet, tad jūs netapsit tiesāti; nepazudiniet, tad jūs netapsit pazudināti; piedodiet, tad jums taps piedots. (Lūkas 6:37)...

Foto

Kariņa redzējums ir mans redzējums: jo vairāk, jo labāk!

2023. gada 21. un 22. augustā Rīgas pilī esmu ticies ar visiem Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, pārrunājot...

Foto

Tautvaldība un globālisms

Tautvaldība, ja tā to var nosaukt, ir pirmatnējās demokrātijas forma, kur katra kopiena, dzimta vai ģimene izvēl savu pārstāvi iekšēju vai ārēju jautājumu...

Foto

Tikai nesmejieties, man atkal ir priekšā lieli dzīves lēmumi

Labrīt. Man šodien ir jāpieņem lieli dzīves lēmumi. Šajā pusgadā esmu piedzīvojis savas dzīves lielāko nodevību. Mani...

Foto

Brīvību pilsonim Ivanovam!

Es, Diana Uliganets, esmu uzņēmēja Igora Ivanova dzīvesbiedre un pilnvarotā persona. Man ir Ukrainas un Ungārijas dubultpilsonība. Jau ilgāku laiku dažādu objektīvu apstākļu,...

Foto

Es ar prieku uzticēšu jaunajai valdībai atrisināt visas aktuālās problēmas, kaut skaidrs, ka tas nav iespējams

Šodien, 2023. gada 17. augustā, esmu saņēmis ministru prezidenta Artura...

Foto

Izlasot Imanta Parādnieka viedokli par kara nodokli

Atvainojos visiem, kas šodien lasa informāciju tikai par Krišjāņa Kariņa demisiju un jaunas Latvijas valdības izveidi. Šajā rakstā tā...

Foto

Urā, mēs uzvarējām KNAB!

15.jūlijā stājies spēkā Administratīvās rajona tiesas spriedums lietā, kurā četri deputātu kandidāti no Jaunās Vienotības un Latvijas Reģionu apvienības apvienotā saraksta Ventspils pilsētas pašvaldības...

Foto

Bez siles mēs nevaram un negribam!

Kustība “Par!” lēmusi turpināt darbu Rīgas domes vadībā, īstenojot 2020. gadā iesāktās pārmaiņas rīdziniekiem. Mēs turpināsim izglītībā iesākto, uzlabojot skolēnu...

Foto

Elektrības sadales tarifi - kļūda, kas tiks izlabota decembrī...

Laiku pa laikam sabiedrības viedoklis tomēr tiek ņemts vērā. Premjers ir apsolījis decembrī pārskatīt sadales tarifus. Tātad...