Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Sabiedrībā raisījusies diskusija par atšķirīgajiem informatīvajiem materiāliem par elektronisko cigarešu kaitīgumu un ietekmi grūtniecības laikā: kamēr Lielbritānijā izplatītajā informācijā lielākoties uzsvērts, ka e-cigaretes un tvaicēšana ir mazāk kaitīga nekā tradicionālo cigarešu smēķēšana, Latvijā Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) izplatītajā infografikā norādīts, ka elektronisko cigarešu smēķēšana grūtniecības laikā esot tikpat vai pat vēl kaitīgāka nekā tradicionālo cigarešu smēķēšana. Bet no kurienes ņemts pamatojums šiem apgalvojumiem?

“E-cigaretes nav bez riska, bet tās ir daudz mazāk kaitīgas kā cigaretes. Ja e-cigarešu lietošana palīdz atmest smēķēšanu, tas ir daudz drošāk jums un jūsu bērnam nekā smēķēšana,” ziņots Lielbritānijā izplatītajā informatīvajā materiālā. Tikmēr Latvijas SPKC infografikā apgalvots pretējais: “Maldīgs viedoklis, ka šo produktu lietošana palīdz atmest cigarešu smēķēšanu.”

Pietiek lūdza SPKC atklāt, no kādiem avotiem ņemti infografikā paustie apgalvojumi. Savu nostāju, ka Lielbritānijā izplatītās ziņas neesot pareizas, SPKC pamatoja ar informāciju no Pasaules Veselības organizācijas mājas lapas, kur skaidrots, ka nav pārliecinošu pierādījumu par e-cigarešu lietošanas palīdzību smēķēšanas atmešanā. Tiesa, šajā mājas lapā nav ne vārda par to, ka tas būtu maldīgs viedoklis.

Lielāko daļu infografikā pausto apgalvojumu SPKC esot smēlies no trīs autoru pētījuma “Elektroniskās cigaretes un grūtniecība – ko mēs šobrīd zinām?” (Filip Niesłony, Dominik Niesłony, Hubert Mado. 2022. Electronic Cigarettes and Pregnancy - What Do We Currently Know? Electronic Journal of General Medicine) - https://www.ejgm.co.uk/download/electronic-cigarettes-and-pregnancy-what-do-we-currently-know-11410.pdf.

Taču, kā pārliecinājās Pietiek, visi SPKC infografikā minētie apgalvojumi šajos pētījumos izteikti vien apgalvojuma formā bez pamatojuma, izvērtējuma un pierādījumiem. SPKC norādītajos pētījumos šie apgalvojumi norādīti kā fakts, taču nav nekas paskaidrots, kādā veidā iegūts šāds pētījuma rezultāts.

SPKC infografikā un SPKC norādītajā pētījumā Elektroniskās cigaretes un grūtniecība – ko mēs šobrīd zinām apgalvots, ka e-cigarešu lietošanas dēļ tiek traucēta augļa organisma apgāde ar skābekli, palielināts astmas attīstības risks, palielināts priekšlaicīgu dzemdību risks, palielināts risks, ka bērns piedzims ar zemu ķermeņa svaru, traucēta balsta un kustību sistēmas attīstība auglim, palielināts aptaukošanās risks bērnu vai pusaudžu vecumā, palielināts risks, ka bērns piedzims nedzīvs, palielināts zīdaiņu pēkšņās nāves sindroma risks, nervu šūnu bojājumi, palielināts atmiņas, koncentrēšanās spēju, uzvedības traucējumu attīstības risks, palielināts uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroma attīstības risks, palielināts peptiskās čūlas (barības vada, kuņģa vai divpadsmit pirkstu zarnas) slimības attīstības risks, palielināts kuņģa vēža attīstības risks un palielināts sirds un asinsvadu slimību attīstības risks. Tomēr nekur netiek minēts ne tas, kādā veidā, ne tas, cik lielā populācijā izdarīti šādi pētījumi un kā nonākts pie šāda secinājuma un apgalvojuma.

Ir arī izteikts apgalvojums, ka grūtniecības laikā lietoto nikotīna izstrādājumu iedarbības rezultātā ģenētisko faktoru ietekmē var būt negatīvas veselības sekas arī otrās paaudzes pēcnācējiem, tomēr šim apgalvojumam ir grūti noticēt, jo e-cigaretes ir pieejamas tikai pēdējos 20 gados un ir maz ticams, ka ir tik daudz 20 gadus vecu vecmāmiņu, lai varētu izteikt šādu apgalvojumu.

Turklāt arī SPKC norāda, ka šie dati iegūti no pētījuma par nikotīna ietekmi ilgtermiņā un uz nākamajām paaudzēm, bet ne tieši par e-cigarešu lietošanu. Kā avotu SPKC norāda Leslija FM publikāciju “Nikotīna vairāku paaudžu epiģentētiskā ietekme uz plaušu darbību” (Leslie FM. Multigenerational epigenetic effects of nicotine on lung function).

Lielbritānijā izplatītajā informācijā par e-cigarešu ietekmi uz grūtniecību vien uzsvērts, ka vislabākā alternatīva ir grūtniecības laikā nesmēķēt vispār, bet, ja to dara, tad mazāku kaitējumu nodara elektroniskās cigaretes.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

3

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

FotoDiskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu) pazūd būtisks jautājums – kāpēc vispār ir domātas konvencijas, kāda ir to nozīme un kāpēc valstis tām pievienojas? Šajā rakstā pievērsīšos potenciālajiem ieguvumiem no konvencijas, kā arī pretestības iemesliem.
Lasīt visu...

12

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

Foto“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut arī mūsu politiskie uzskati ir pilnīgi pretēji,” saldi smaidot, vienā no 18. novembra pasākumiem mani uzrunāja kāds augsts ierēdnis. Vienojošais elements gan bija tikai reālā, “taustāmā” telpa, kurā atradāmies, bet politiskajā, sociālajā telpā mūs šķīra bezdibenis. Un joprojām šķir. Tas paliek arvien dziļāks un platāks. Ne jau tikai starp mani un konkrēto ierēdni, bet starp tautu un ierēdniecisko valsts aparātu.
Lasīt visu...

21

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

FotoUzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas un to tuvinieki šobrīd apzināti apmelo manu tēvu nacionālā naida kurināšanā, lai tādējādi novērstu uzmanību no patiesajiem slepkavības iemesliem. Kā arī, apzināti publiski nomelnojot manu tēvu, notiek klajš mēģinājums ietekmēt tiesībsargājošās institūcijas un pat tiesu.
Lasīt visu...

12

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

FotoAr nelabu sajūtu sekoju medijos publicētajām ziņām par Zolitūdes traģēdijas tiesvedību. Esmu būvinženieris, absolvējis Venecuēlas Centrālo universitāti, un man ir Kārnegija un Melona Universitātes (ASV) maģistra grāds būvinženierijā (ar iespējami augstāko atzīmi).
Lasīt visu...

21

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

FotoANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti publiskajā sektorā, bet labākā proporcija esot Austrijā – 4%. Ieliku šo ziņu Twitter, un tas sāka vārīties. Esot sajaukti āboli ar bumbieriem, un vispār, kas tā tāda par organizāciju?
Lasīt visu...

12

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

FotoŠis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts! Mēs runājām, aicinājām apstāties un pārtraukt LATVJU TAUTAS iznīcināšanas politiku. Taču viss veltīgi. Jūs nevēlējāties mūs sadzirdēt, ieklausīties un saprast - PIETIEK! Tad runāsim citā "valodā" ! Jums saprotamajā!
Lasīt visu...

21

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

FotoSaistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra un hibrīdkara apdraudējuma apstākļos steidzami izvirzot “partnerības” likumprojektu pieņemšanu, paužam savu nostāju.
Lasīt visu...

21

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

FotoMēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu.
Lasīt visu...