Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

STOP! Priekšā jau rēgojas padomju savienības ekonomiskais modelis. Spēsim apstāties vai ne, tas ir atkarīgs no šī brīža koalīcijas. Taču virzāmies tieši šajā virzienā.

Ilustrācijai viena sena anekdote: amerikānis jautā PSRS pilsonim - par ko tad jūs galu galā cīnāties? PSRS pilsonis lepni atbild - mēs cīnāmies par to, lai nebūtu bagāto. Uz ko amerikānis atbild - dīvaini gan, mēs cīnāmies, lai nebūtu nabago.

Jautājums - kurā brīdī pārgājām no cīņas par labklājību uz cīņu pret bagātajiem - ir atsevišķās izpētes vērts, taču man šķiet, ka apmēram ap to laiku, kad ar labklājības veidošanu Latvijas politiskajai elitei pārstāja veikties un sākās vainīgo meklēšana. Tikai loģiski, ka vislabāk šai lomai noderēja turīgāko pilsoņu daļa. Arī daļai tautas patika, un daži politiķi pat saskatīja tur iespējas piedalīties bagātības pārdalē sev par labu.

Tieši tāpēc, manuprāt, radās virkne normatīvo aktu, kas uz aizdomu pamata ļāva konfiscēt aizdomīgo personu uzkrājumus. Aizdomas varēja rasties un varēja nerasties. Kā nu uz to paskatās. Dažas Latvijas bankas pat palaida zem āmura, jo bija sarēķināts, ka varētu caur maksātnespējas procesu smuki piepelnīties.

Viss jau būtu labi, bagāto nevienam īpaši nav žēl, taču Latvijas ekonomika sāka buksēt. Kaimiņi ir tālu priekšā un šajā desmitgadē vairs nav noķerami. Izrādās, ka, ierobežojot bagātajiem iespēju nopelnīt, tie pārstāj algot cilvēkus un nodarboties ar biznesu Latvijā. Arī kontus atver ārpus Latvijas. Dzelzs sienas kā PSRS laikos vairs nav.

Vai, apkarojot bagātos, nabagi kļūs turīgāki? Vienreiz jau dabūjām uz savas ādas izbaudīt apkarošanas rezultātus. Dažiem gribas vēl.

Varbūt laiks sākt saprast, ka tikai Saeimas deputāti un MK pieņem likumus un normatīvos aktus kas veido biznesa vidi Latvijā. Komercbankas un biznesmeņi to nedara. Situācija, kāda izveidojās banku sektorā pie mums un arī kaimiņos, ir politiķu pieņemto lēmumu radīta. Viņiem arī jāuzņemas atbildība.

Kurš tad mums atbild par komercbanku sektora uzraudzību? Šobrīd Latvijas Banka un pirms tam FKTK. Un tiem ir labi apmaksāti vadītāji. Tas, kas šobrīd notiek banku sektorā, ir viņu darba brāķis. Komercbankas tāpat kā pārējie uzņēmumi darbojas tajā uzņēmējdarbības vidē un apstākļos, kas ir Saeimas noteikti un Latvijas Bankas kontrolēti. Banku tāpat kā pārējo uzņēmumu vadītāju uzdevums ir nopelnīt maksimumu, ko atļauj legālas iespējas. Tieši to viņi arī dara.

Es esmu pret praksi ar atpakaļejošu datumu skatīties, ko kurš ir nopelnījis. un likt atmaksāt valsts budžetā. Radot šādu precedentu, noteikti būs arī citi gadījumi. Piemēram, zemniekiem laba raža, peļņa lielāka kā iepriekšējā gadā, arī cenas augstākas, tātad budži. Lai atmaksā virspeļņu budžetā utt.

Turklāt komercbankas neiedzīvojās uz valsts budžeta rēķina. Zaudētāji ir depozītu īpašnieki un iemesls ir konkurences trūkums komercbanku sektorā, kā arī panīkums ekonomikā. Banku kontos naudas daudz, bet pieprasījums pēc kredītiem ir vājš salīdzinājumā ar noguldījumiem. Kāpēc tas tā ir - jautājums Latvijas Bankas vadībai. Turklāt Latvijas Banka uzstāda virkni prasību, ko un kā drīkst vai nedrīkst kreditēt. Problēmas risināt un vislabāk nepieļaut nav skaistus grafikus zīmēt un politiķus kopā ar žurnālistiem apvārdot.

Esošais piedāvājums par 50% kredītprocentu likmju "atlaidi" no finanšu sistēmas darbības viedokļa ir absurds un, var teikt, pat idiotisks. Latvijas ekonomikai tas var dārgi izmaksāt. Turklāt pārsteidz tas, ka virzītājs ir daudzkārtējais finanšu ministrs Reira kungs. Vienkārši negaidīju. Saeimā pietiek ar elementāru finanšu sapratni neapgrūtinātu deputātu, no kuriem to varētu sagaidīt, taču šāds notikumu pavērsiens liek aizdomāties.

Varbūt tas ir farss? Apzināti radīta absurda situācija, lai imitētu cīņu ar bankām un rezultātā neko nemainītu?

Paskatīsimies, ar ko tas beigsies. Ja ar čiku, tad tā arī būs bijis domāts. Taču pats priekšlikums radīs problēmas ekonomikas attīstībai jebkurā gadījumā. Saeima un MK pēdējā laikā sāk arvien vairāk piekopt mežabrāļu taktiku. Nekad nezini, kur un kā uzbruks. Kur ar nodokļiem, kur ar bērnu seksuālās izglītošanas programmām un skolu slēgšanu. Toties uztur tautu tonusā un nav garlaicīgi.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Nosodām nevēlamu uzvedību akadēmiskā vidē, jo īpaši attiecībās starp pasniedzēju un studentu

FotoMedijos ir izskanējuši nopietni, pirmšķietami ticami, publiski apgalvojumi par LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (LU FMOF) pasniedzēja Dmitrija Bočarova nepieņemamām darbībām un seksuālu uzmākšanos attiecībās ar sievietēm, tai skaitā ar nepilngadīgu personu un LU studenti.
Lasīt visu...

21

Dažas pārdomas par Ex-seržanta rakstu “Karš Ukrainā. Vai tiešām strupceļš - un kam?”

FotoRietumeiropa un arvien vairāk arī Centrāleiropa lielākoties joprojām ir Amerikas protektorāts, un šīs valstis atgādina senos vasaļus, tāpēc pats tuvākais amerikāņu uzdevums ir nodrošināt, lai neviena valsts vai valstu kombinācija neiegūtu spēju izraidīt ASV no Eirāzijas vai pat būtiski samazināt tās izšķirošo šķīrējtiesas lomu.
Lasīt visu...

3

Pēc ilgas nolaidības un ākstībām mēs esam sākuši bakstīties ap bumbu patvertņu jautājumu

FotoJautājums par tuvāko drošo vietu militāra apdraudējuma gadījumā joprojām nav atbildēts kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī. Kad varēs atbildēt uz šo vienkāršo iedzīvotāja jautājumu, kas ir paveikts līdz šim un kas vēl ir darāms? Šis būs ieskats Rīgas līdz šim paveiktajā.
Lasīt visu...

21

Belēvičs savulaik demisionēja par sīkumu, turpretim Kariņš demisiju pat neapsver

Foto“Atceros tos jocīgos laikus, kad amatpersonas atkāpās sīkumu dēļ. (..) Veselības ministrs Guntis Belēvičs atkāpās tāpēc, ka tika pieķerts ārpusrindas apkalpošanā Onkoloģijas centrā,” piektdien rakstīju savā “Dienas citātā”. Guntis Belēvičs sarunā ar “Neatkarīgo” papildināja redzējumu uz senajiem 2016. gada notikumiem, kuru morālais aspekts šodien kļūst arvien aktuālāks.
Lasīt visu...

21

Par „kapitālā remonta” blaknēm: „Airiston Helmi” un „krievu zemūdeņu bāžu Somijā” piemērs

FotoTā sauktais finanšu sistēmas kapitālais remonts joprojām raisa diskusijas kā Latvijā, tā citās valstīs, kurās tas notika, un tiek meklētas atbildes uz jautājumiem, vai reizēm cēlu mērķu vārdā nav maksāta pārāk dārga cena, bremzēta ekonomikas attīstība, upurēti veiksmīgi strādājoši uzņēmumi, vai nav cietuši cilvēki, kas neko neatļautu nedarīja. Un vai nav bijis arī tā, ka ar "kapitālā remonta" lozungu tika mēģināts sasniegt pavisam citus mērķus, kā arī norakstīt klaju amatpersonu nekompetenci?
Lasīt visu...

6

No Kariņa mācās arī viņa bijusī “labā roka”, tagad - rokas pagarinājums - premjerministre Evika Siliņa

FotoGrūti izvērtēt, vai ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa (Jaunā vienotība – JV) “skaidrojumi” par viņa lidināšanos ar privātiem lidaparātiem ir nekaunības, augstprātības, melīguma vai prastas muļķības radīti. Varbūt tur ir viss kopā. Taču simptomātiski ir tas, ka iezīmējas plaisa starp JV līdera un valsts prezidenta pozīcijām.
Lasīt visu...

3

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

FotoDiskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu) pazūd būtisks jautājums – kāpēc vispār ir domātas konvencijas, kāda ir to nozīme un kāpēc valstis tām pievienojas? Šajā rakstā pievērsīšos potenciālajiem ieguvumiem no konvencijas, kā arī pretestības iemesliem.
Lasīt visu...

12

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

Foto“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut arī mūsu politiskie uzskati ir pilnīgi pretēji,” saldi smaidot, vienā no 18. novembra pasākumiem mani uzrunāja kāds augsts ierēdnis. Vienojošais elements gan bija tikai reālā, “taustāmā” telpa, kurā atradāmies, bet politiskajā, sociālajā telpā mūs šķīra bezdibenis. Un joprojām šķir. Tas paliek arvien dziļāks un platāks. Ne jau tikai starp mani un konkrēto ierēdni, bet starp tautu un ierēdniecisko valsts aparātu.
Lasīt visu...

21

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

FotoUzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas un to tuvinieki šobrīd apzināti apmelo manu tēvu nacionālā naida kurināšanā, lai tādējādi novērstu uzmanību no patiesajiem slepkavības iemesliem. Kā arī, apzināti publiski nomelnojot manu tēvu, notiek klajš mēģinājums ietekmēt tiesībsargājošās institūcijas un pat tiesu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

Ar nelabu sajūtu sekoju medijos...

Foto

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

ANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti...

Foto

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

Šis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts!...

Foto

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

Saistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra...

Foto

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

Mēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu....

Foto

Jau tagad „RailBaltica” trūkst sešu miljardu eiro Latvijas posmam

RailBaltica projektam ir visas iespējas kļūt par akmeni kaklā Latvijas budžetam un valsts parādam, jo jau tagad trūkst...

Foto

Šis raksts par Izraēlu un Palestīnu ir īpaši kompentents, jo pirmā līdzautora divi ģimenes locekļi ir strādājuši kibucos, bet otrs ir dzēris košera šņabi un ir „progresīvais”

10. novembrī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Izraēlas–Hamās konflikta kontekstā nāca klajā ar paziņojumu, citu lietu starpā atzīmējot, ka “daudz par daudz palestīniešu ir tikuši nogalināti”. Statistika diemžēl ir nepielūdzama – Izraēlas īstenotās blīvi apdzīvotās Gazas bombardēšanā jau ir 11 tūkstoši...

Foto

Uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai veltītajā svētku koncertā Latvijas Nacionālajā teātrī

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Ļoti cienījamā Ministru prezidentes kundze! Cienījamās dāmas un godātie...

Foto

Tauta nav stulba

Tauta nav stulba. Tautai piemīt veselais saprāts. Tauta to apliecina, kad viņa publiski dzird idejas, kuras sakrīt ar viņas izjusto gudrību....

Foto

Maksātnespējas administrators izsaimnieko atlikušo uzņēmuma mantu

Mēs, maksātnespējīgās AS "Dzintars" kreditori, nolēmām griezties pie valdības vadītājas un atbildīgās ministres ar atklāto vēstuli par samilzušām problēmām, ar...

Foto

Vai Saeima ir jāatlaiž?

Pēdējās dienās daudz dzirdams par rosinājumu atlaist 14. Saeimu. Izskan gan aicinājumi tādā veidā sodīt arvien kreisāko “Jaunās Vienotības” valdību, gan pretēji...

Foto

Mēs, Kozins, Levrence, Bogustova, Pūpola, Raubiško, Austers un vēl virkne citu Iļjiča mazbērnu...

Kopš teroristiskās organizācijas "Hamas" uzbrukuma 2023. gada 7. oktobrī, kura laikā tika veikti...

Foto

„Rail Baltica” finansējuma plūsmai ir jābūt loģiskai un saskaņotai ar būvdarbu gaitu, citādi Putniņa un Pauniņa kungiem būs problēmas

Lai Rail Baltica būvniecība noritētu raiti un efektīvi un...

Foto

Kas ir "mēs"?

Lūdzu zemāko izklāstu neuzskatīt par konservatīvās domas konferences rīkotāju autoritatīvu versiju. Ticu, ka 28. novembrī Demos II sesijā no runātājiem dzirdēsim pavisam citas...

Foto

Biotehnologa fabulas

Cilvēks ir radies no šūnām, viss organisms - āda, miesa, kauli, tauki, muskuļi, orgāni - arī ir veidots no šūnām. Šūnās veidojas arī enerģija,...