Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Jaunais stāsts par karteli ceļu būvniecībā īstenībā ir stāsts par to, kā valsts iestādes pašas no sava pirksta izzīdušas ieganstu uzņēmēju telefonsarunu un vispār jebkuru sarunu ierakstīšanai tādā apmērā, lai katra iestāde šajos ierakstos varētu atrast pierādījumus uzņēmumu un to īpašnieku vai darbinieku sodīšanai.

Konkrētajā reizē Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pamanījis, ka ceļu labošanas pasūtījumus dalošās iestādes “Latvijas Valsts ceļi” (LVC) valdes loceklis Edgars Strods pārāk bieži manāms kopā ar šādu pasūtījumu saņēmējiem no firmas “A.C.B.”. Atsaucoties uz to, KNAB noformējis sev tiesības noklausīties sarunas starp E. Strodu un “A.C.B.” un tālāk ģeometriskā progresijā, noklausoties visus tos, kuri runājuši ar tiem, kurus noklausījās jau iepriekš.

Materiāli vākti no 2016. līdz 2019. gadam, un pēc tam sākts domāt, ko ar tiem iesākt. KNAB izlēma tos papildināt ar cita veida pierādījumiem, kas tika iegūti, veicot kratīšanas LVC un nozares uzņēmumu birojos. Pēc tam bija vajadzīgi vēl vairāki gadi, kamēr KNAB visus savākto materiālus izskatīja un nolēma kriminālprocesu izbeigt.

Laba griba nerada pierādījumus

KNAB atzina, ka neesot spējis iegūt pietiekamus pierādījumus, kas apliecinātu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu un dotu pamatu iesaistīto personu saukšanai pie kriminālatbildības. Taču sarunu ieraksti un varbūt vēl citi kriminālprocesa laikā savāktie materiāli neaizceļoja ne uz arhīvu, ne uz atkritumu izgāztuvi. Tie tika atdoti Konkurences padomei (KP). Tā ierosināja pati savu lietu par to, ka gandrīz vai visu kaut cik pamanāmo ceļu būves firmu īpašnieki un vadītāji savā starpā sazinās un apmainās ar informāciju un viedokļiem par LVC pasūtījumiem.

2021. gada jūnijā ar Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas sankciju notika kratīšanas uzņēmumos “A.C.B”, “Binders”, “Ceļu pārvalde”, “Strabag” un “Saldus ceļinieks”. Pagājušajā nedēļā KP sniedza plašāku informāciju par savu 1. jūnija lēmumu atzīt par vainīgām Konkurences likuma un Līguma par Eiropas Savienības darbību pārkāpšanā un sodīt ar naudas sodu kopā 4,45 miljonu eiro apmērā trīs ceļu būves firmas - “A.C.B”, “Ceļu pārvalde” un “Strabag”.

Šajā gadījumā ticēsim gan KNAB labajai gribai, reaģējot uz aizdomām par valsts pasūtījumu konkursu rezultātu sarunāšanu, gan godīgumam, atzīstot aizdomas par nepamatotām. Tieši tāpat pievienosimies KP lēmumam par konkurences likuma pārkāpumiem, kuri gan vēl būs jāaizstāv tiesā, jo “Ceļu pārvalde” KP lēmumam nepiekrīt un savu soda daļu maksāt atsakās.

Kurš nekad nav pateicis neko lieku?

Runa nav par konkrētajiem lēmumiem, bet par valsts iestāžu tiesībām noklausīties un visādi citādi izsekot faktiski neierobežotu cilvēku skaitu tik ilgi, kamēr vien šīm iestādēm pašām neapnīk to darīt. Pēc tam valsts ieguldītos līdzekļus vismaz teorētiski var atgūt ar lielu uzviju, atklājot iegūto informāciju visām valsts iestādēm, kurām piešķirtas arī sodīšanas funkcijas: lai kaut vai valsts valodas uzraugi soda no sava viedokļa ja ne par lamuvārdu, tad vismaz par saikļu “ka” un “kad” nepareizu lietošanu.

Milzīgajā materiālu blāķi, uz kura caurskatīšanas grūtībām 14. jūnijā norādīja KP priekšsēdētājs Juris Gaiķis, likumu un citu normu pārkāpumus drīzāk atradīs nekā neatradīs, ja vien gribēs atrast, arī Valsts vides dienests, Darba inspekcija utt. Un, tiklīdz Latvija būs ratificējusi Stambulas konvenciju, tās izpildītājiem noteikti atradīsies pamats sodīt cilvēkus, kuri pirms desmit gadiem palaiduši muti restorānā “32.augusts” ne vien par ceļu būvi, bet arī par dzimumiem, vecumiem, seksuālo orientāciju, tautībām utt.

Uz KNAB un KP darbošanos ir iespējams raudzīties ar izpratni un atbalstu no tāda viedokļa, ka likumos un labas pārvaldības prakses rokasgrāmatās aprakstītos valsts pasūtījumu vai amatu konkursu noteikumus Latvijā patiešām ir grūti ievērot. Proti, mazajā Latvijā ir ļoti ierobežots skaits šādu konkursu prasībām atbilstošu uzņēmumu vai cilvēku. Jebkurā gadījumā cilvēki cits citu pazīst un viņiem lielas grūtības saprast un kur nu vēl reāli ievērot, ka to, ko viņi drīkstēja pārrunāt vakar kā seni paziņas, viņi nedrīkst pārrunāt šodien, ja ar šodienu valsts izsludinājusi konkursu un šie cilvēki tajā pozicionējušies kā konkurenti, kā vērtētāji un vērtējamie, kā konsultanti vienai vai otrai pusei utt.

Tāpēc, lūk, vajadzīgi ārēji spēki, kas viņiem liek pievaldīt mēles. Viens no KP publiskoto sarunu fragmentiem ir tieši par to, ka sarunu dalībnieki jau nojauš iespējamo noklausīšanos, bet tik un tā nespēj rīkoties adekvāti savām bažām. Viņi nespēj nedz klusēt, nedz atrast saviem izsekotājiem nepieejamas vietas un veidus sarunām.

Inflācijas dzirnavas maļ naudu

Iespējams, ka tagad sevi par kaut cik nozīmīgiem uzskatoši cilvēki veic daudz būtiskākus piesardzības pasākumus nekā izslēgtu mobilo telefonu pabāšana “zem dibena". Taču šādi pasākumi prasa naudu un laiku - daudz naudas un ilgu laiku. Lūk, vēl viens iemesls inflācijai, ja būvdarbu un visās citās tāmēs jāieliek divu Latvijas firmu vai iestāžu pārstāvju tikšanās ārzemēs; reālie darbi pa to laiku kavējas, un to izmaksas aug. Aug arī KNAB un visu tam līdzīgo iestāžu un šo iestāžu darbinieku skaits un, protams, budžeti, lai tomēr tiktu klāt tiem, kuri slēpjas aizvien veiklāk.

Ceļu būves nozares darbinieku izsekošana nav uz Latvijas tirgus mazuma specifiku norakstāma dīvainība. Tieši otrādi, ar 14. jūnija pasākumu (ak, kāds ļaunu vēstošs datums!) Latvija apliecināja savu piederību tā dēvētajai Rietumu pasaulei un visai progresīvajai cilvēcei - tai cilvēces daļai, kura vispār zina, kas ir dators. Elektronisko rīku izmantošanā cilvēku izsekošanai Rietumu pasaule ne ar ko neatšķiras ne no Krievijas, ne no Ķīnas.

Vienu un to pašu izejas datu izmantošana uzņēmumu un cilvēku daudzkārtējai sodīšanai šobrīd jau realizējas tā, ka vairākas iestādes apņēmušas uzklupt KP nosauktajiem vaininiekiem. KP kā uz aptiekas svariem izmērījusi līdz pēdējam eirocentam, ka pēc KP vērā ņemtajām normām “A.C.B” pārkāpums ir 2 920 157,18 eiro vērtībā, “Ceļu pārvaldes” pārkāpums - 1 026 958,61 eiro vērtībā un “Strabag” pārkāpums - 504 533,98 eiro apmērā.

Taču tūlīt pēc tam Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA) sāka rēķināt sodus par naudas piesavināšanos ES līdzfinansētos objektos. Pēc CFLA kritērijiem, “konkurenci ierobežojošā karteļa ietekme identificēta divos iepirkumos, kas notikuši 2016.-2017.gadā". Par 5 km autoceļa Ulbroka-Ogre un 7 km autoceļa Baltezers-Saulkalne salabošanu valsts uz sava un ES rēķina samaksājusi kopā 10,25 miljonus eiro, no kuriem “atbilstoši finanšu korekciju vadlīnijām ir piemērojama korekcija 10% apmērā".

“Projektos finansējuma saņēmējs ir Satiksmes ministrija, kuras vārdā rīkojas valsts akciju sabiedrība LVC. Tā kā projekti ir pabeigti un finansējums izmaksāts, CFLA tuvākajās dienās pieņems lēmumu par neatbilstību, piemērojot finanšu korekciju finansējuma saņēmējam 10% apmērā atbilstoši vadlīnijās noteiktajiem kritērijiem un uzsāks neatbilstoši veikto izdevumu atgūšanu no finansējuma saņēmēja. Pēc CFLA lēmuma finansējuma saņēmējam ir tiesības vērsties regresa kārtībā pret pārkāpumu izdarījušo uzņēmumu,” kas abos gadījumos izrādās viens un tas pats uzņēmums “Ceļu pārvalde”.

Valsts iestādes vairojas, uzņēmumi pazūd

Tas būtu jāiztirzā īpaši, ar ko šie ceļu posmi atšķiras no citiem posmiem autoceļos Rīga-Ventspils un Rīga-Veclaicene (valsts robeža), Rīga-Krāslava (valsts robeža) u.c., kurus KP nosauc par aizliegto vienošanos “identificētajiem objektiem", bet uz kuriem CFLA savas sankcijas neattiecina.

Tūlīt pēc KP lēmuma publiskošanas LVC deva ziņu, ka “LVC vērsīsies ar zaudējumu piedziņu pret KP konstatētā karteļa dalībniekiem” (daudzskaitlī). “Precīzas summas, par kurām LVC vērsīsies ar piedziņu, būs zināmas, kad uzņēmums iepazīsies ar pilnu KP lēmumu.”

Šādā garā Latvijā noteikti tiks sasniegti ļoti augsti uzņēmējdarbības standarti, bet pašas uzņēmējdarbības var arī vairs nebūt. Ar 10. maiju datēts SIA “Strabag” likvidācijas procesa sākums, bet 5. jūnijā Rīgas pilsētas tiesa sākusi “Ceļu pārvaldes” tiesiskās aizsardzības procesu, t.i., uzņēmuma kreditoru rindas kārtošanu. Piemēram, Valsts ieņēmumu dienests šā mēneša sākumā gribējis iekasēt no “Ceļu pārvaldes” 965 477 eiro, bet šādu gribētāju pulka pieaugums nenozīmē, ka “Ceļu pārvalde” viņiem kaut ko samaksās.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

"Maskavas nams" Rīgā – simbols ģeopolitiskā kursa maiņai?

FotoPirms nedēļas biedrība "Austošā Saule" pulcēja piketa dalībniekus pretī "Maskavas namam" Rīgā. Ar plakātiem, kas atgādināja par ukraiņu ciešanām un nepieciešamību atbrīvoties no Krievijas ietekmes, pretī Krievijas valsts simboliem. Piketa dalībniekiem nebija šaubu par to, ka vairāk nekā pusotru gadu pēc pilna apmēra kara sākuma Ukrainā un gadu pēc okupekļa nojaukšanas Pārdaugavā "Maskavas nama" atrašanās Rīgā ir spilgts simbols arvien neatrisinātajai cīņai par Latvijas ģeopolitisko kursu un mūsu pašu interesēm savā valstī.
Lasīt visu...

21

Vai pienācis laiks izvēlēties amatpersonas ar loterijas palīdzību?

FotoSortition. Tā senajās Atēnās sauca sistēmu, kurā tautas priekšstāvji, amatpersonas, augstākie ierēdņi, tiesneši tika izvēlēti lozējot. Tas, kuram izkrita kārts ieņemt kādu augstu amatu, tad deva zvērestu kalpot godīgi, tikai un vienīgi tautas interesēs, neņemt kukuļus utt. Šī senā demokrātijas metode nav pilnībā izzudusi līdz pat mūsu dienām, piemēram, tādās valstīs kā ASV, kur šādi tiek izvēlēti tiesu zvērinātie, kuri krimināllietās faktiski izlemj – vainīgs vai ne.
Lasīt visu...

3

Pateikt, ka šī būs katastrofāla valdība, var tikai kāds, kuram galvā ir atdzisusi putra, un arī okupācijas varas kolaborants Kūtris būs lielisks Saeimas priekšsēdētājs

FotoPagājušajā piektdienā, 15. septembrī, Latvijas Republikas Saeimā sākās ārkārtas sēde. Tajā bija tikai viens izskatāms jautājums, proti: “Par uzticības izteikšanu Ministru kabinetam.” Runa, protams, ir par aizejošās labklājības ministres Evikas Siliņas izveidoto valdību.
Lasīt visu...

3

Tas, ka Kūtris ir komunistu okupācijas varas kolaborants, „Delnai” ir pieņemami, bet tas, ka viņš atļaujas izteikt savu viedokli un ievēro nevainīguma prezumpciju, ir nosodāmi

FotoGodātie Saeimas deputāti, vēršamies pie Jums, lai paustu dziļas bažas par Gunāra Kūtra pieteikto kandidatūru un plānoto apstiprināšanu Saeimas priekšsēdētāja amatā. Uzskatām, ka deputāta publiskajā telpā izskanējušie izteikumi neatbilst augstajiem godprātības, atklātības un atbildīguma standartiem, kas tiek sagaidīti no Saeimas priekšsēdētāja kā vienas no augstākajām valsts amatpersonām.
Lasīt visu...

3

Tikai nesmejieties, bet mums ir atnākusi atziņa: ir jābūt drošiem, ka ikvienā jomā – iekšlietu, veselības, izglītības, reģionālās politikas vai citā – esam izdarījuši visu, lai cilvēki varētu izjustu augstu lojalitāti pret savu valsti

FotoRietumu pasaulē ārpolitika ir kļuvusi par drošības politiku, jo Krievijas brutālais iebrukums Ukrainā pasauli ir ievirzījis "kara laikmetā" – tādu secinājumu izteicu šā gada janvārī ārlietu debatēs.
Lasīt visu...

21

Par melīgo spriņģu, jembergu un visu pārējo Kremļa stabulnieku “līdzjūtības vaimanām”

FotoPētot Daugavpils Čmoikas un Re:Baltica prokrieviskā dueta darbības, uzdūros interesantam dokumentam, kurā Tiesībsargs analizē ar Imigrācijas likuma grozījumiem saistītos riskus, tai skaitā iespējamo eventuālo Krievijas Federācijas pilsoņu izraidīšanu no valsts nenokārtotas latviešu valodas pārbaudes dēļ.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Šajā valdībā nenotiks visādas nevajadzīgas, muļķīgas debates!

Šī būs pirmā centriski kreisā valdība kopš neatkarības atjaunošanas. Pirmā valdība, kas nebūs konservatīva....

Foto

Es aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu – un tāda arī būs manas valdības darbība

Lai patiesi izprastu otru cilvēku, ir jānoiet viņa...

Foto

Atklātā vēstule valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam: fakti skaidri norāda uz iespējamu tiesību pārkāpumu un neētisku rīcību no „Swedbank” puses

Godātais Latvijas valsts prezident Edgar Rinkēvič! Es,...

Foto

Briškens un manekena politiķi

Ik rītu pa ceļam uz darbu sanāk doties garām kāda lielveikala skatlogam, kurā nemainīgi stalti stāv manekeni, tērpti visnotaļ glītos uzvalkos. Tam...

Foto

Īsā atmiņa un krievu imperiālisma otrā elpa

Mums, latviešiem, ir vājības, kas tiek izmantotas pret mums. Kad mēs jūtam tūlītējus eksistenciālus draudus, tad mēs esam vienoti,...

Foto

Mans viedoklis

Privātiem medijiem var būt savi ideoloģiski, politiski, personiski mērķi. Tas ir normāli. Kāds dibina, pērk un uztur savu mediju vai medijus ar mērķi ietekmēt...

Foto

Dzirdam metaforas “kolektīvie Rietumi”, “krievu kolektīvais Putins” – bet ko tad nolēmis “kolektīvais latvietis”?

Tamlīdzīgi izplūduši izteicieni nav lietojami kā pilnvērtīgi termini, tikai kā metaforiski vispārinājumi,...

Foto

Kāpēc “sabiedriskais medijs” uzdod jautājumus un neatskaņo atbildes?

“Labdien! Paldies par izrādīto interesi saistībā ar norisēm Ogres novadā! Vēlos norādīt, ka Ogres Vēstures un mākslas muzeja...

Foto

Vācieši jauc nost vēja elektrostacijas, lai paplašinātu brūnogļu ieguvi!

Energokompānija RWE ir sākusi nojaukt septiņas vēja turbīnas blakus bijušajam Lützerath ciematam Ziemeļreinā-Vestfālenē. Iemesls: RWE vēlas paplašināt Garzweiler II virszemes brūnogļu...

Foto

Nesmejieties, bet mēs atkal esam sacerējuši vēstuli

Godātais valsts prezident, Saeima, ministru prezidenta kandidāte Evika Siliņa! Latvijā kultūras ministram būtu jābūt otram valsts vadītājam, garīgās attīstības...

Foto

Iesniegums par „Sadales tīklu” ir nepareizs!

31. augustā vairāki portāli publicēja rakstu par uzņēmēja Gata Lazdas vēršanos ar iesniegumu Ģenerālprokuratūrā par AS “Sadales tīkls” jaudas “nenodrošināšanu”...

Foto

Dažas piezīmes par jauno Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktori

Ogres novada dome izsludināja atklātu konkursu uz muzeja direktora amatu. Pieteicās diemžēl tikai viens pretendents –...

Foto

Imigrācijas likums un spēles ap terminiem

Ņemot vērā, kā pēdējo mēnešu laikā tiek manipulēts ar jēdzieniem saistībā ar Imigrācijas likuma normām saistībā ar ārzemnieku, precīzāk, Krievijas...

Foto

Rokas nost no mūsu Latvijā gūtās peļņas, tā vajadzīga dividendēm mūsu skandināvu akcionāriem

Viedokļi par un ap banku darbību, kas pēdējo mēnešu laikā uzvirmojuši, rada ilūziju,...

Foto

Negribēšanas spēks, vai kāpēc mēs gribam kā labāk, bet sanāk kā vienmēr. Dažas varbūt spurainas, taču rūgtas pārdomas

Disharmonijas izjūta vai emocionālā nelīdzsvarotība ir subjektīvi jēdzieni,...

Foto

„Sadales tīkla” rīcība: kurš uzņemsies politisko atbildību un kuram paliks kriminālā?

Kāpēc uzņēmumu un iestāžu vadītājiem kompetence ir svarīgāka par lojalitāti valdošajiem politiskajiem spēkiem....

Foto

Kad Marijas Naumovas koncertā publika uzvedas kā stacijas bufetē

Dzintaru koncertzāle šovasar lutinājusi ar daudziem skaistiem un dvēseli aizkustinošiem koncertiem. Divas reizes skatītājus priecējis Maestro Raimonds...

Foto

Prezidents ir viens, skolotāji ir daudzi

Šodien man uzticēts pastāstīt, ko var skolotājs un ko var prezidents. Citiem vārdiem sakot – “Atrodi atšķirības starp skolotāju un...

Foto

Lūdzu, netraucējiet jaunam OIK!

AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) paziņojums pārtraukt izsniegt tehniskās prasības jaunu elektrostaciju pieslēgšanai pārvades tīklam, balstoties uz jaudu nepieejamību tīklā, ir tirgus regulēšana....

Foto

Mana pieredze pašvaldības darbā: domes deputātiem vispār nevajadzētu dalīties pozīcijā un opozīcijā, bet vienkārši strādāt!

BIja kārtējā sarežģītā un iekšēji pretrunīgā diena Rīgas domē. Izjautājām Vilni...

Foto

Nost ar ielikteņiem, laiks profesionāļiem!

Katastrofāls dzimstības kritums, kas pērn, gada laikā samazinoties par 2000 jaundzimušo, sasniedzis 100 gados zemāko atzīmi, valsts ārējais parāds, kas tuvojas...

Foto

„Manabalss” iniciatīva: atcelt 22. augusta vienšošanos par grozījumiem Imigrācijas likumā par valsts valodas prasmēm

Aicinu atcelt 22. augustā notikušo valdības vienošanos par izmaiņu veikšanu Imigrācijas likumā...

Foto

Atklāta vēstule „Indexo” valdes priekšsēdētājam Valdim Siksnim

Godātais Sikšņa kungs (attēlā)! Organizējot Indexo akciju kotāciju Rīgas fondu biržā pirms vairāk nekā gada, akciju kotācijas noteikumos Jūs personīgi iekļāvāt...

Foto

Tu

Netiesājiet, tad jūs netapsit tiesāti; nepazudiniet, tad jūs netapsit pazudināti; piedodiet, tad jums taps piedots. (Lūkas 6:37)...

Foto

Kariņa redzējums ir mans redzējums: jo vairāk, jo labāk!

2023. gada 21. un 22. augustā Rīgas pilī esmu ticies ar visiem Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, pārrunājot...

Foto

Tautvaldība un globālisms

Tautvaldība, ja tā to var nosaukt, ir pirmatnējās demokrātijas forma, kur katra kopiena, dzimta vai ģimene izvēl savu pārstāvi iekšēju vai ārēju jautājumu...

Foto

Tikai nesmejieties, man atkal ir priekšā lieli dzīves lēmumi

Labrīt. Man šodien ir jāpieņem lieli dzīves lēmumi. Šajā pusgadā esmu piedzīvojis savas dzīves lielāko nodevību. Mani...

Foto

Brīvību pilsonim Ivanovam!

Es, Diana Uliganets, esmu uzņēmēja Igora Ivanova dzīvesbiedre un pilnvarotā persona. Man ir Ukrainas un Ungārijas dubultpilsonība. Jau ilgāku laiku dažādu objektīvu apstākļu,...

Foto

Es ar prieku uzticēšu jaunajai valdībai atrisināt visas aktuālās problēmas, kaut skaidrs, ka tas nav iespējams

Šodien, 2023. gada 17. augustā, esmu saņēmis ministru prezidenta Artura...

Foto

Izlasot Imanta Parādnieka viedokli par kara nodokli

Atvainojos visiem, kas šodien lasa informāciju tikai par Krišjāņa Kariņa demisiju un jaunas Latvijas valdības izveidi. Šajā rakstā tā...

Foto

Urā, mēs uzvarējām KNAB!

15.jūlijā stājies spēkā Administratīvās rajona tiesas spriedums lietā, kurā četri deputātu kandidāti no Jaunās Vienotības un Latvijas Reģionu apvienības apvienotā saraksta Ventspils pilsētas pašvaldības...

Foto

Bez siles mēs nevaram un negribam!

Kustība “Par!” lēmusi turpināt darbu Rīgas domes vadībā, īstenojot 2020. gadā iesāktās pārmaiņas rīdziniekiem. Mēs turpināsim izglītībā iesākto, uzlabojot skolēnu...

Foto

Elektrības sadales tarifi - kļūda, kas tiks izlabota decembrī...

Laiku pa laikam sabiedrības viedoklis tomēr tiek ņemts vērā. Premjers ir apsolījis decembrī pārskatīt sadales tarifus. Tātad...