Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ne jā, ne nē, ne melns, ne balts, - šāda pēc būtības ir jaunievēlētā LR tiesībsarga Jura Jansona atbilde uz viņam uzdoto jautājumu, vai pats tiesībsargs gadījumā, ja viņam pēc pārslimota meningīta hronisku galvassāpju gadījumā kā vienīgo ārstniecības līdzekli piedāvātu citramonu, šādu medicīnisko aprūpi uzskatītu par adekvātu un atbilstošu. Kā Pietiek jau informējis, saistībā ar šādu „medicīnisko aprūpi”, kas piedāvāta Latvijas vienīgajam par „naudas atmazgāšanu” cietumsodu „atsēdošajam” ieslodzītajam, Tiesībsarga birojs pirms tam oficiāli paziņoja – par šādiem jautājumiem tiesībsargs vispār neesot kompetents.

Lēmumu neinteresēties par ieslodzītajam nodrošinātās medicīniskās palīdzības kvalitāti Tiesībsarga birojs bija pieņēmis, neraugoties uz Augstākās tiesas lēmumu saistībā ar citu ieslodzītā Artūra Krastiņa sūdzību, kurā bija izvērsti aprakstīts arī ieslodzītā veselības stāvoklis un pat norādīts, ka „cietuma medicīniskās daļas iespējas ekonomiskās situācijas dēļ ir diezgan ierobežotas”.

No šī dokumenta izrietēja, ka ieslodzītajam, kurš 2003. gadā pārslimojis meningītu, noteikta vesela virkne diagnožu un viņš dažu mēnešu laikā pēc medicīniskās palīdzības cietuma medicīniskajā daļā vērsies kopumā 36 reizes, taču visa palīdzība bijusi „nozīmētais Citramons pret galvassāpēm un Diacarb, no kura palika vēl sliktāk”.

„Vēršu uzmanību, ka neesmu kompetents izvērtēt to, cik kvalitatīva un Jūsu veselības stāvoklim atbilstoša ir Jums sniegtā medicīniskā kvalitāte,” – tā bija teikts Krastiņam nosūtītajā oficiālajā Tiesībsarga biroja atzinumā, kas bija nonācis Pietiek rīcībā.

Arī tagad, jau uz Pietiek jautājumu, vai pats tiesībsargs gadījumā, ja viņam pēc pārslimota meningīta hronisku galvassāpju gadījumā kā vienīgo ārstniecības līdzekli piedāvātu citramonu, šādu medicīnisko aprūpi uzskatītu par adekvātu un atbilstošu, Tiesībsarga birojs joprojām norāda uz savu nespēju vērtēt šādus jautājumus: „Uz jautājumu, kādi medikamenti vai medicīniskas manipulācijas būtu adekvātas un atbilstošas pārslimota meningīta hronisku galvassāpju gadījumā, atbildi var sniegt persona ar speciālām medicīniskām iemaņām.”

Tiesa, nu Jansons taisnojas, ka Tiesībsarga birojā regulāri tiekot saņemtas sūdzības no ieslodzītajām personām par medicīnisko aprūpi ieslodzījuma vietās: „Šāda rakstura lietās Tiesībsargs vērtē medicīniskās aprūpes pieejamību, proti, vai ieslodzītajam medicīniskā palīdzība ir pieejama. Medicīniskās aprūpes kvalitāti atbilstoši savām funkcijām ir tiesīga vērtēt Veselības inspekcija, kura var konstatēt, vai konkrētā persona ir saņēmusi medikamentus, izmeklējumus, dažāda rakstura medicīniskās manipulācijas atbilstoši savam veselības stāvoklim.”

No ieslodzījuma vietas izziņām, kas arī šajā lietā bijušas vienīgais Tiesībsarga biroja informācijas avots, Jansonam radies priekšstats – „nav pamats uzskatīt, ka konkrētajam ieslodzītajam ieslodzījuma vietā nebūtu pieejama medicīniskā aprūpe”. Turklāt tiesībsargs jau pērn esot veicis plašu situācijas izpēti un ieteicis gan izstrādāt ieslodzīto personu veselības aprūpes koncepciju, gan atbrīvot no pacienta iemaksas trūcīgas ieslodzītās personas, gan atjaunot Cietumu slimnīcas darbību pilnā apjomā vai arī nodrošināt ieslodzīto personu stacionāro ārstēšanu publiskās ārstniecības iestādēs. Par to, kas darīts šo ieteikumu īstenošanai, Tiesībsarga birojs gan klusē.

Savukārt uz jautājumu, kāpēc Tiesībsarga biroja pārstāvis atteicies pat tikties ar ieslodzīto Krastiņu, Jansona skaidrojums ir: telefonsarunā ieslodzītais norādījis faktus un apstākļus, kas jau iepriekš bijuši minēti saņemtajā iesniegumā, tādēļ arī pieņemts lēmums konkrēto ieslodzīto neapmeklēt Rīgas Centrālcietumā. „Šajā telefonsarunā ieslodzītajam tika norādīts, ka nepieciešamības gadījumā viņš ir tiesīgs atkārtoti vērsties Tiesībsarga birojā”, turklāt „būtu nesamērīgi prasīt, lai, izskatot katru no brīvības atņemšanas vietām sūtītu iesniegumu, Tiesībsargs tās apmeklētu, ja nav pamata aizdomām par tiesību pārkāpumu”.

Pietiek jau informēja, Krastiņš tika apcietināts tiesas zālē 2008. gada 30. septembrī pēc pirmās instances tiesas sprieduma pasludināšanas pretrunīgā lietā par izvairīšanos no nodokļu nomaksas un saskaņā ar klātesošo iespaidiem vienīgais no apsūdzētajiem reālu cietumsodu – piecus gadus cietumā – saņēma lielā mērā tāpēc, ka esot pārāk pašpārliecināti izturējies pret tiesu.

Apcietināšana tiesas zālē notika, kaut gan spriedums nesaturēja apcietinājuma kā visstingrākā drošības līdzekļa piemērošanas pamatojumu, savukārt tiesību norma par to, ka pamats apcietinājumam var būt pirmās instances tiesas spriedums par smaga vai sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu, par kuru piespriests brīvības atņemšanas sods, stājās spēkā tikai 2009. gada 1. jūlijā.

Taču Jansona vadītais Tiesībsarga birojs atzinis, ka arī jau gandrīz trīs gadus ieilgusī Krastiņa apelācijas sūdzības izskatīšana tā ieskatā nav atzīstama par vērā ņemamu cilvēktiesību pārkāpumu, kura dēļ vispār būtu vērts ierosināt pārbaudes lietu. „Uz patreizējo brīdi, kā tas izriet no Jūsu sniegtās informācijas, lietas izskatīšana apelācijas instances tiesā ilgst nepilnus trīs gadus. Eiropas Cilvēktiesību tiesa ECK 6.panta 1.punkta pārkāpumu ir konstatējusi lietās, kur viss tiesas process ildzis vismaz sešus, septiņus gadus,” skan Tiesībsarga biroja atbilde Krastiņam.

Iepriekšējā tiesas sēde Krastiņa lietā tika atlikta, jo prokuratūra bija negaidot pieņēmusi lēmumu grozīt apsūdzību, to mīkstinot. Nākamā tiesas sēde noteikta uz šā gada septembri, taču ieslodzītā radinieki ir pārliecināti, ka tiesas sastāva maiņas dēļ atlikta tiks arī tā un Krastiņš turpinās „sēdēt”. Turpretī, ja Krastiņš nebūtu vērsies ar apelāciju, viņš jau būtu varējis pretendēt uz pirmstermiņa atbrīvošanu.

Tomēr saskaņā ar Tiesībsarga biroja skaidrojumu „nav iespējams vērtēt, vai ir noticis cilvēktiesību pārkāpums, jo tiesvedība joprojām notiek apelācijas instances tiesā. Tādejādi tiesībsargs nav tiesīgs šobrīd iejaukties lietas izskatīšanas procesā un vērtēt konkrētā procesa ietvaros pieņemtos lēmumus”.

Saskaņā ar Tiesībsarga likumu tiesībsarga galveno pienākumu vidū vismaz teorētiski ir privātpersonas cilvēktiesību aizsardzības veicināšana, labas pārvaldības principa ievērošanu valsts pārvaldē izvērtēšana un veicināšana, kā arī trūkumu atklāšana un novēršana tiesību aktos un to piemērošanā jautājumos, kas saistīti ar cilvēktiesību un labas pārvaldības principa ievērošanu.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...