Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Bībelē ir stāsts par Mozu, kurš 40 gadus veda ļaudis caur tuksnesim, lai nomirtu pēdējais cilvēks ar vergu domāšanu. Tēlaini runājot, mūsu ceļš cauri šādam tuksnesim vedīs vēl ilgi, līdz no cilvēku galvām būs izskausts uzskats, ka izšķērdēšana un korupcija ir ierasta un pieļaujama lieta.

Uzsākot darbu Rīgas domē, izveidotā koalīcija vienojās par zināmiem darbības principiem. Viens no tiem paģērēja izskaust gadiem ilgušās Ušakova un Amerika vadībā iedibinātās domes pārvaldības tradīcijas. Mēs visi vienojāmies, ka Rīgai ir jākļūst par tādu pilsētu, kurā labas pārvaldības principi nav jāskaidro, bet tie ir vispārpieņemta prakse. Kā koalīcija saredzējām, ka tieši šādā veidā vislabāk varētu cīnīties pret korupciju, apzinoties, ka to varam panākt strādājot cieši kopā, plecu pie pleca.

Šo divu ar pusi gadu laikā mēs visi kopā lieliem soļiem esam devušies uz priekšu, vedot Rīgu Ziemeļvalstu virzienā. Mums visiem kopā ir bijis būtiski tikt vaļā no politiskajiem ielikteņiem pašvaldības kapitālsabiedrībās, kas kā negribēts mantojums nāca līdzi visai pārmaiņu koalīcijai. Arī uzņēmēji ir atzinuši, ka pirmo reizi saredz jēgu iesaistīties pašvaldības organizētos iepirkumos. Un arī tas ir milzīgs solis pretī labi un saimnieciski pārvaldītai Rīgai.

Situācija, kas vasaras sākumā radās saistībā ar Satiksmes departamentu, diemžēl atklāja, ka ne visi vienmēr esam gatavi vienus un tos pašus darbības principus pielietot visos gadījumos. Un te nu tiešām par nolūkiem un mērķiem katrs varam spriest pats. Taču esmu pilnīgi drošs, ja vien Mārtiņš Staķis būtu zinājis, kā situācija attīstīsies nākamā mēneša laikā, diez vai viņš 31. maijā būtu aicinājis Vilni Ķirsi un Olafu Pulku uz savu kabinetu, lai informētu par saņemto iesniegumu par tajā brīdī iespējamiem pārkāpumiem Satiksmes departamentā. Domāju, viņš būtu rīkojies pilnīgi citādi.

Bet tagad par faktiem. Tā vietā, lai ar visām četrām par jomu atbildīgie politiķi atbalstītu izmeklēšanu Satiksmes departamentā, sākotnēji relaksētie kungi divas dienas pirms disciplinārlietas ierosināšanas sāka šo lietu torpedēt. Es šajā stāstā atceros vismaz četrus melus, kurus aktīvi izplatīja Vilnis Ķirsis, bet, iespējams, to bija vairāk, kurš gan skaita?!

Pirmie uzbrukumi bija par it kā pastāvošu interešu konfliktu esošajam disciplinārlietas izmeklētājam, kurš no izmeklēšanas par katru cenu jāatstādina. Tam par iemeslu kalpo izpilddirektora izdotais rīkojumu veikt atsevišķus remontdarbus tā paša uzturēšanas līguma ietvaros, par kuru notiek izmeklēšana. Žēl tikai, ka tā arī domes vairākums neiedziļinājās, ka problēma pēc būtības jau nav tajā, ka minētā līguma ietvaros nevarētu veikt remontdarbus, bet tajā, ka šī līguma izpilde netiek pienācīgi uzraudzīta. Topošais mērs šo mantru par interešu konfliktu mala un mala, kamēr domes vairākums šo argumentu nopirka.

Vēlāk Vilnis Ķirsis satiksmes komitejā un domes sēdē visiem naski apgalvoja, ka Satiksmes departamentā tieši par šiem uzturēšanas darbiem esot veiktas divas revīzijas un nekādi pārkāpumi nav konstatēti. Citējot: "Kam tad vēl vairāk var uzticēties kā Audita un revīzijas pārvaldei?" Sazinājos ar minēto pārvaldi un uzzināju, ka tiešām departamentā ir veikti pat astoņi dažādi auditi, diemžēl neviens no tiem nav pat tuvu saistīts ar disciplinārlietā minētajiem pārkāpumiem. Par to informēju arī citus deputātus, taču minu, ka arī šajā argumentā jaunajai Rīgas domes koalīcijai nebija visai ērti iedziļināties.

Trešie meli, kurus potenciālais topošais Rīgas mērs izmantoja savā aģitācijā, bija atsaukšanās uz no Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) atsūtītu vēstuli. Tajā it kā ir sniegts skaidrojums, ka vienlaidus asfaltēšanas darbus nevar veikt uz vispārējās vienošanās pamata, par kuras eksistenci par nozari atbildīgais vicemērs Vilnis Ķirsis pārējiem deputātiem bija noklusējis.

Taisnība ir, vēstulē IUB norādīja, ka uzturēšanas līguma ietvaros paredzētos ārkārtas remonta darbus tiešām nevar veikt uz cita līguma pamata, taču šajā vēstulē nav ne vārda par lieliem asfaltēšanas darbiem, kurus uz vispārējās vienošanās pamata iespējams veikt ievērojami lētāk. Diemžēl arī šos melus kolēģi deputāti nopirka, nobalsojot par lēmumu, ar kuru izbeidza Satiksmes departamentā uzsākto disciplinārlietu bez rezultāta.

Nu un par "kontrolurbumiem", kurus vicemērs rādīja preses konferencē, laikam vispār nav vērts runāt. Katram cilvēkam ar kritisko domāšanu ir skaidrs, ka iet un urbt 17 urbumus kopā paveiktos 257 000 kvadrātmetros remontdarbu, kur iepriekš nav veikti iesēdumu uzmērījumi un nav pat zināms, kur tie bijuši, nepierāda pilnīgi neko. Bet labi izskatās, un visi notic.

Jā, šie fakti nav interesanti, jā, lai tos pārbaudītu, ir jāiedziļinās, jāizlasa dokumenti. Diemžēl dzīvojam virspusējas pieejas un neiedziļināšanās laikmetā. Daudzi saprot, ka kaut kas nav labi, ka Satiksmes departamentā ir nopietnas problēmas, tādēļ jau arī to reorganizē, bet vieglāk ir noticēt tam, kurš skaļāk un pārliecinošāk bļauj. Tāpēc arī esam, kur esam.

Es gan gribu teikt, ka disciplinārlieta gluži bez rezultāta nav beigusies. Rīga būs tikusi pie cita mēra no jaunā varas centra – meļa bez principiem vai vēl ļaunāk – tuvredzīga cilvēka bez kritiskās domāšanas, kurš pats noticējis saviem meliem. Un, ņemot vērā, ka ne es vienīgais spēju saskatīt šīs likumsakarības, ceru, ka tas gājiens pār tuksnesi, lai arī būs grūts un garš, tomēr reiz nesīs rezultātu.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

"Maskavas nams" Rīgā – simbols ģeopolitiskā kursa maiņai?

FotoPirms nedēļas biedrība "Austošā Saule" pulcēja piketa dalībniekus pretī "Maskavas namam" Rīgā. Ar plakātiem, kas atgādināja par ukraiņu ciešanām un nepieciešamību atbrīvoties no Krievijas ietekmes, pretī Krievijas valsts simboliem. Piketa dalībniekiem nebija šaubu par to, ka vairāk nekā pusotru gadu pēc pilna apmēra kara sākuma Ukrainā un gadu pēc okupekļa nojaukšanas Pārdaugavā "Maskavas nama" atrašanās Rīgā ir spilgts simbols arvien neatrisinātajai cīņai par Latvijas ģeopolitisko kursu un mūsu pašu interesēm savā valstī.
Lasīt visu...

21

Vai pienācis laiks izvēlēties amatpersonas ar loterijas palīdzību?

FotoSortition. Tā senajās Atēnās sauca sistēmu, kurā tautas priekšstāvji, amatpersonas, augstākie ierēdņi, tiesneši tika izvēlēti lozējot. Tas, kuram izkrita kārts ieņemt kādu augstu amatu, tad deva zvērestu kalpot godīgi, tikai un vienīgi tautas interesēs, neņemt kukuļus utt. Šī senā demokrātijas metode nav pilnībā izzudusi līdz pat mūsu dienām, piemēram, tādās valstīs kā ASV, kur šādi tiek izvēlēti tiesu zvērinātie, kuri krimināllietās faktiski izlemj – vainīgs vai ne.
Lasīt visu...

3

Pateikt, ka šī būs katastrofāla valdība, var tikai kāds, kuram galvā ir atdzisusi putra, un arī okupācijas varas kolaborants Kūtris būs lielisks Saeimas priekšsēdētājs

FotoPagājušajā piektdienā, 15. septembrī, Latvijas Republikas Saeimā sākās ārkārtas sēde. Tajā bija tikai viens izskatāms jautājums, proti: “Par uzticības izteikšanu Ministru kabinetam.” Runa, protams, ir par aizejošās labklājības ministres Evikas Siliņas izveidoto valdību.
Lasīt visu...

3

Tas, ka Kūtris ir komunistu okupācijas varas kolaborants, „Delnai” ir pieņemami, bet tas, ka viņš atļaujas izteikt savu viedokli un ievēro nevainīguma prezumpciju, ir nosodāmi

FotoGodātie Saeimas deputāti, vēršamies pie Jums, lai paustu dziļas bažas par Gunāra Kūtra pieteikto kandidatūru un plānoto apstiprināšanu Saeimas priekšsēdētāja amatā. Uzskatām, ka deputāta publiskajā telpā izskanējušie izteikumi neatbilst augstajiem godprātības, atklātības un atbildīguma standartiem, kas tiek sagaidīti no Saeimas priekšsēdētāja kā vienas no augstākajām valsts amatpersonām.
Lasīt visu...

3

Tikai nesmejieties, bet mums ir atnākusi atziņa: ir jābūt drošiem, ka ikvienā jomā – iekšlietu, veselības, izglītības, reģionālās politikas vai citā – esam izdarījuši visu, lai cilvēki varētu izjustu augstu lojalitāti pret savu valsti

FotoRietumu pasaulē ārpolitika ir kļuvusi par drošības politiku, jo Krievijas brutālais iebrukums Ukrainā pasauli ir ievirzījis "kara laikmetā" – tādu secinājumu izteicu šā gada janvārī ārlietu debatēs.
Lasīt visu...

21

Par melīgo spriņģu, jembergu un visu pārējo Kremļa stabulnieku “līdzjūtības vaimanām”

FotoPētot Daugavpils Čmoikas un Re:Baltica prokrieviskā dueta darbības, uzdūros interesantam dokumentam, kurā Tiesībsargs analizē ar Imigrācijas likuma grozījumiem saistītos riskus, tai skaitā iespējamo eventuālo Krievijas Federācijas pilsoņu izraidīšanu no valsts nenokārtotas latviešu valodas pārbaudes dēļ.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Šajā valdībā nenotiks visādas nevajadzīgas, muļķīgas debates!

Šī būs pirmā centriski kreisā valdība kopš neatkarības atjaunošanas. Pirmā valdība, kas nebūs konservatīva....

Foto

Es aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu – un tāda arī būs manas valdības darbība

Lai patiesi izprastu otru cilvēku, ir jānoiet viņa...

Foto

Atklātā vēstule valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam: fakti skaidri norāda uz iespējamu tiesību pārkāpumu un neētisku rīcību no „Swedbank” puses

Godātais Latvijas valsts prezident Edgar Rinkēvič! Es,...

Foto

Briškens un manekena politiķi

Ik rītu pa ceļam uz darbu sanāk doties garām kāda lielveikala skatlogam, kurā nemainīgi stalti stāv manekeni, tērpti visnotaļ glītos uzvalkos. Tam...

Foto

Īsā atmiņa un krievu imperiālisma otrā elpa

Mums, latviešiem, ir vājības, kas tiek izmantotas pret mums. Kad mēs jūtam tūlītējus eksistenciālus draudus, tad mēs esam vienoti,...

Foto

Mans viedoklis

Privātiem medijiem var būt savi ideoloģiski, politiski, personiski mērķi. Tas ir normāli. Kāds dibina, pērk un uztur savu mediju vai medijus ar mērķi ietekmēt...

Foto

Dzirdam metaforas “kolektīvie Rietumi”, “krievu kolektīvais Putins” – bet ko tad nolēmis “kolektīvais latvietis”?

Tamlīdzīgi izplūduši izteicieni nav lietojami kā pilnvērtīgi termini, tikai kā metaforiski vispārinājumi,...

Foto

Kāpēc “sabiedriskais medijs” uzdod jautājumus un neatskaņo atbildes?

“Labdien! Paldies par izrādīto interesi saistībā ar norisēm Ogres novadā! Vēlos norādīt, ka Ogres Vēstures un mākslas muzeja...

Foto

Vācieši jauc nost vēja elektrostacijas, lai paplašinātu brūnogļu ieguvi!

Energokompānija RWE ir sākusi nojaukt septiņas vēja turbīnas blakus bijušajam Lützerath ciematam Ziemeļreinā-Vestfālenē. Iemesls: RWE vēlas paplašināt Garzweiler II virszemes brūnogļu...

Foto

Nesmejieties, bet mēs atkal esam sacerējuši vēstuli

Godātais valsts prezident, Saeima, ministru prezidenta kandidāte Evika Siliņa! Latvijā kultūras ministram būtu jābūt otram valsts vadītājam, garīgās attīstības...

Foto

Iesniegums par „Sadales tīklu” ir nepareizs!

31. augustā vairāki portāli publicēja rakstu par uzņēmēja Gata Lazdas vēršanos ar iesniegumu Ģenerālprokuratūrā par AS “Sadales tīkls” jaudas “nenodrošināšanu”...

Foto

Dažas piezīmes par jauno Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktori

Ogres novada dome izsludināja atklātu konkursu uz muzeja direktora amatu. Pieteicās diemžēl tikai viens pretendents –...

Foto

Imigrācijas likums un spēles ap terminiem

Ņemot vērā, kā pēdējo mēnešu laikā tiek manipulēts ar jēdzieniem saistībā ar Imigrācijas likuma normām saistībā ar ārzemnieku, precīzāk, Krievijas...

Foto

Rokas nost no mūsu Latvijā gūtās peļņas, tā vajadzīga dividendēm mūsu skandināvu akcionāriem

Viedokļi par un ap banku darbību, kas pēdējo mēnešu laikā uzvirmojuši, rada ilūziju,...

Foto

Negribēšanas spēks, vai kāpēc mēs gribam kā labāk, bet sanāk kā vienmēr. Dažas varbūt spurainas, taču rūgtas pārdomas

Disharmonijas izjūta vai emocionālā nelīdzsvarotība ir subjektīvi jēdzieni,...

Foto

„Sadales tīkla” rīcība: kurš uzņemsies politisko atbildību un kuram paliks kriminālā?

Kāpēc uzņēmumu un iestāžu vadītājiem kompetence ir svarīgāka par lojalitāti valdošajiem politiskajiem spēkiem....

Foto

Kad Marijas Naumovas koncertā publika uzvedas kā stacijas bufetē

Dzintaru koncertzāle šovasar lutinājusi ar daudziem skaistiem un dvēseli aizkustinošiem koncertiem. Divas reizes skatītājus priecējis Maestro Raimonds...

Foto

Prezidents ir viens, skolotāji ir daudzi

Šodien man uzticēts pastāstīt, ko var skolotājs un ko var prezidents. Citiem vārdiem sakot – “Atrodi atšķirības starp skolotāju un...

Foto

Lūdzu, netraucējiet jaunam OIK!

AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) paziņojums pārtraukt izsniegt tehniskās prasības jaunu elektrostaciju pieslēgšanai pārvades tīklam, balstoties uz jaudu nepieejamību tīklā, ir tirgus regulēšana....

Foto

Mana pieredze pašvaldības darbā: domes deputātiem vispār nevajadzētu dalīties pozīcijā un opozīcijā, bet vienkārši strādāt!

BIja kārtējā sarežģītā un iekšēji pretrunīgā diena Rīgas domē. Izjautājām Vilni...

Foto

Nost ar ielikteņiem, laiks profesionāļiem!

Katastrofāls dzimstības kritums, kas pērn, gada laikā samazinoties par 2000 jaundzimušo, sasniedzis 100 gados zemāko atzīmi, valsts ārējais parāds, kas tuvojas...

Foto

„Manabalss” iniciatīva: atcelt 22. augusta vienšošanos par grozījumiem Imigrācijas likumā par valsts valodas prasmēm

Aicinu atcelt 22. augustā notikušo valdības vienošanos par izmaiņu veikšanu Imigrācijas likumā...

Foto

Atklāta vēstule „Indexo” valdes priekšsēdētājam Valdim Siksnim

Godātais Sikšņa kungs (attēlā)! Organizējot Indexo akciju kotāciju Rīgas fondu biržā pirms vairāk nekā gada, akciju kotācijas noteikumos Jūs personīgi iekļāvāt...

Foto

Tu

Netiesājiet, tad jūs netapsit tiesāti; nepazudiniet, tad jūs netapsit pazudināti; piedodiet, tad jums taps piedots. (Lūkas 6:37)...

Foto

Kariņa redzējums ir mans redzējums: jo vairāk, jo labāk!

2023. gada 21. un 22. augustā Rīgas pilī esmu ticies ar visiem Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, pārrunājot...

Foto

Tautvaldība un globālisms

Tautvaldība, ja tā to var nosaukt, ir pirmatnējās demokrātijas forma, kur katra kopiena, dzimta vai ģimene izvēl savu pārstāvi iekšēju vai ārēju jautājumu...

Foto

Tikai nesmejieties, man atkal ir priekšā lieli dzīves lēmumi

Labrīt. Man šodien ir jāpieņem lieli dzīves lēmumi. Šajā pusgadā esmu piedzīvojis savas dzīves lielāko nodevību. Mani...

Foto

Brīvību pilsonim Ivanovam!

Es, Diana Uliganets, esmu uzņēmēja Igora Ivanova dzīvesbiedre un pilnvarotā persona. Man ir Ukrainas un Ungārijas dubultpilsonība. Jau ilgāku laiku dažādu objektīvu apstākļu,...

Foto

Es ar prieku uzticēšu jaunajai valdībai atrisināt visas aktuālās problēmas, kaut skaidrs, ka tas nav iespējams

Šodien, 2023. gada 17. augustā, esmu saņēmis ministru prezidenta Artura...

Foto

Izlasot Imanta Parādnieka viedokli par kara nodokli

Atvainojos visiem, kas šodien lasa informāciju tikai par Krišjāņa Kariņa demisiju un jaunas Latvijas valdības izveidi. Šajā rakstā tā...

Foto

Urā, mēs uzvarējām KNAB!

15.jūlijā stājies spēkā Administratīvās rajona tiesas spriedums lietā, kurā četri deputātu kandidāti no Jaunās Vienotības un Latvijas Reģionu apvienības apvienotā saraksta Ventspils pilsētas pašvaldības...

Foto

Bez siles mēs nevaram un negribam!

Kustība “Par!” lēmusi turpināt darbu Rīgas domes vadībā, īstenojot 2020. gadā iesāktās pārmaiņas rīdziniekiem. Mēs turpināsim izglītībā iesākto, uzlabojot skolēnu...

Foto

Elektrības sadales tarifi - kļūda, kas tiks izlabota decembrī...

Laiku pa laikam sabiedrības viedoklis tomēr tiek ņemts vērā. Premjers ir apsolījis decembrī pārskatīt sadales tarifus. Tātad...