Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts (RP), maskējoties aiz jauna burbuļa draudiem un sabiedrības pasargāšanas no nepārdomātiem kredītiem, ātro kredītu reklāmas patiesībā vēlas aizliegt komercbanku un galvenokārt Swedbank interesēs.

Jau kopš gada sākuma tiek izvērsta kampaņa, lai ierobežotu ātro kredītu biznesu, tiek piedāvāti arvien jauni ierobežojumi, kas pirmajā mirklī it kā šķiet klientu un neapdomīgu kredītņēmēju interesēs, bet, papētot dziļāk, rodas iespaids, ka tas tomēr notiek banku un pat vienas konkrētas komercbankas – Swedbank interesēs.

Lai gan ātro kredītu izsniedzēji paši iekšēji caur savu asociāciju ir izveidojuši datu bāzi, lai visiem kredītu izsniedzējiem būtu pieejama informācija par to, vai aizņēmējam jau ir citas kredītsaistības citās ātro kredītu kompānijās, un tādējādi nepieļautu nepārdomātu aizņemšanos, Ekonomikas ministrija nāk klajā ar arvien jauniem ierobežojumiem šai nozarei.

Ātro kredītu izsniedzēji pat izveidojuši sistēmu, lai palīdzētu tiem, kas jau sagrābušies kredītus vairākās kompānijās, ļaujot tos atmaksāt pakāpeniski. Tāpat klientu interesēs ir dota iespēja cilvēkiem pašiem sevi iekļaut sarakstā, kurā reģistrētajiem vispār netiek izsniegti ātrie kredīti, tādējādi ļaujot cilvēkiem preventīvi izsargāties no krīzes brīžu nepārdomātām kredīta saistībām.

Tomēr Ekonomikas ministrijai ar to nepietiek. Tā rosina noteikt maksimālo kredīta procentu likmi jeb gluži kā padomju laikos diktēt cenas, tādējādi vispār apdraudot ātro kredītu nozari.

Ja tiks pieņemti noteikumi, ka maksimālā kredīta likme drīkst būt ne vairāk kā 100% gadā, nelielo un dažu dienu aizņēmumi kļūs neizdevīgi un oficiālās kompānijas ar to vairs nenodarbosies, bet šis rūpals, visticamākais, aizies pagrīdē, jo 20 latus uz nedēļu oficiāli aizdot vairs nebūs izdevīgi, pat vairāk – tas radīs ievērojamus zaudējumus, tādēļ ar šādiem mikroaizdevumiem sāks nodarboties pagrīdes augļotāji.

Taču pats svarīgākais Pavļutam, tā vien šķiet, ir liegt ātro kredītu reklāmas, jo pēdējā laikā tieši ar ātro kredītu kompāniju reklāmas naudām tiek finansēti tādi raidījumi kā Koru kari, vairākas sporta spēļu pārraides u.c. raidījumi ar ļoti lielu auditoriju, tādējādi liedzot bankām ar savām reklāmām "pa lēto" tikt pie šī daudzu simtu tūkstošu skatītāju pūļa.

Daniels Pavļuts, kura kredītsaistības pārsniedz viņa spējas ar tām norēķināties noteiktajā termiņā un sākotnēji noslēgtā līguma apmērā, acīmredzami ir gatavs bankām pakalpot, - vai ne tāpēc, lai panāktu īpašu labvēlību?

Kā zināms, saskaņā ar valsts amatpersonas deklarāciju Pavļuta parādsaistības bankām pārsniedz 128 tūkstošus latu, un viņam ik mēnesi par šo kredītu būtu jāmaksā summa, kas pārsniedz viņa algu. Deklarācijā par 2011.gadu viņš norādīja, ka ar DNB banku vienojies, ka maksā tikai procentus, nevis kredīta pamatsummu. Deklarācija par 2012.gadu rāda, ka "par aizdevuma atmaksas turpmākiem nosacījumiem pārrunas ar aizdevēju notiks 2013.gada rudenī".

Bankas jau gandrīz gadu saviem parastajiem klientiem kredīta pamatsummas atlikšanas pakalpojumu vairs nepiedāvā, bet līdz ar ekonomiskās krīzes beigām visiem prasa maksāt pilnā apmērā vai arī sāk līguma laušanas procedūru. Pavļuts ir ļoti rets izņēmums un tādēļ, iespējams, ir spiests šo bankas pretimnākšanu „atstrādāt” ar konkurentu – ātro kredītu nozares – iznīcināšanu.

Kā liecina banku informācija, overdraftus un citus nelielus aizņēmumus no bankām cilvēki pēdējā laikā izmanto arvien retāk, arī bankas tos piedāvā nelabprāt, bet ļoti populāri ir ātrie kredīti. Turklāt jaunā paaudze, kas savu personīgo budžetu sāka veidot ekonomiskās krīzes laikā, daudz labprātāk uz dažām dienām vai mēnesi aizņemas no ātro kredītu izsniedzējiem, nevis mēģina kārtot formalitātes ar banku. Tādēļ bankas secinājušas, ka tām iet gar degunu ievērojama biznesa daļa, kuru tagad veiksmīgi izpilda ātro kredītu izsniedzēji.

Ekonomikas ministrijas izstrādātie ātro kredītu nozares ierobežojumi vēl jāskata gan valdībā, gan  Saeimā, jo tie skar arī likuma izmaiņas. 

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

3

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

FotoDiskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu) pazūd būtisks jautājums – kāpēc vispār ir domātas konvencijas, kāda ir to nozīme un kāpēc valstis tām pievienojas? Šajā rakstā pievērsīšos potenciālajiem ieguvumiem no konvencijas, kā arī pretestības iemesliem.
Lasīt visu...

12

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

Foto“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut arī mūsu politiskie uzskati ir pilnīgi pretēji,” saldi smaidot, vienā no 18. novembra pasākumiem mani uzrunāja kāds augsts ierēdnis. Vienojošais elements gan bija tikai reālā, “taustāmā” telpa, kurā atradāmies, bet politiskajā, sociālajā telpā mūs šķīra bezdibenis. Un joprojām šķir. Tas paliek arvien dziļāks un platāks. Ne jau tikai starp mani un konkrēto ierēdni, bet starp tautu un ierēdniecisko valsts aparātu.
Lasīt visu...

21

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

FotoUzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas un to tuvinieki šobrīd apzināti apmelo manu tēvu nacionālā naida kurināšanā, lai tādējādi novērstu uzmanību no patiesajiem slepkavības iemesliem. Kā arī, apzināti publiski nomelnojot manu tēvu, notiek klajš mēģinājums ietekmēt tiesībsargājošās institūcijas un pat tiesu.
Lasīt visu...

12

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

FotoAr nelabu sajūtu sekoju medijos publicētajām ziņām par Zolitūdes traģēdijas tiesvedību. Esmu būvinženieris, absolvējis Venecuēlas Centrālo universitāti, un man ir Kārnegija un Melona Universitātes (ASV) maģistra grāds būvinženierijā (ar iespējami augstāko atzīmi).
Lasīt visu...

21

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

FotoANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti publiskajā sektorā, bet labākā proporcija esot Austrijā – 4%. Ieliku šo ziņu Twitter, un tas sāka vārīties. Esot sajaukti āboli ar bumbieriem, un vispār, kas tā tāda par organizāciju?
Lasīt visu...

12

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

FotoŠis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts! Mēs runājām, aicinājām apstāties un pārtraukt LATVJU TAUTAS iznīcināšanas politiku. Taču viss veltīgi. Jūs nevēlējāties mūs sadzirdēt, ieklausīties un saprast - PIETIEK! Tad runāsim citā "valodā" ! Jums saprotamajā!
Lasīt visu...

21

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

FotoSaistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra un hibrīdkara apdraudējuma apstākļos steidzami izvirzot “partnerības” likumprojektu pieņemšanu, paužam savu nostāju.
Lasīt visu...

21

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

FotoMēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu.
Lasīt visu...