Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kaut ir jau februāris, tikai pašlaik 2023. gada budžets ceļo pa Saeimu, kur gaidāmas tā skatīšanas komisijās un sēdē, taču, kā ierasts, bez lielām izmaiņām tas tiks virzīts tālāk un tieši šādi apstiprināts.

Deputātu “kvotu” it kā šogad nebūs, pēc „Apvienotā saraksta” (AS) frakcijas vadītāja E.Tavara teiktā: „Ja kaut ko piešķiram, tad lēmumam jābūt caurspīdīgam, lai pilnīgi visiem būtu absolūti skaidrs pamatojums, tieši šādi tiek bīdīts cauri finansējums rallijam un basketbolam.”

https://nra.lv/politika/404980-tavars-koalicija-neatbalsta-deputatu-kvotas-2023-gada-budzeta.htm

Redzams, ka šādas kvotas tomēr ir un AS tās izmanto, bet nepavisam ne tā, kā tika solīts, lai veselības aprūpe būtu prioritāte. Veselības ministrijas  (VM) ministres L.Menģelsones (amatam deleģēta no AS) kārtējās absolūtās sarkanās līnijas neviens nav ne pamanījis, ne reaģējis uz tām.

https://nra.lv/latvija/405519-mengelsone-absoluta-sarkana-linija-pieprasitajam-veselibas-aprupes-budzetam-bija-120-miljoni-eiro.htm

Lai gan finanšu ministrs A.Ašeradens („Jaunā vienotība”) kaut kur pauž, ka veselībai un labklājībai naudas ir par maz, nekas neliecina par rīcību šo situāciju labot. Vai tiešām nepietika nieka 30 miljonu, lai sasniegtu absolūtās sarkanās līnijas, vai tomēr ministres L.Menģelsones sniegums nav pārliecinošs un paralēli naudas prasīšanai nav redzami nekādi reāli pasākumi, kur un kā tas uzlabos kopējo situāciju veselības aprūpē.

Nav dzirdēts, ka tiktu uzsākts audits veselības finansēšanas jomā, lai optimizētu izdevumus, kā to solīja L.Menģelsone, stājoties amatā. Bet pamanāma ir rosība ap E-veselību, kaut nekur nav bijis kāds publisks iepirkums vai apspriešana - kā to darīt un kāds būs sagaidāmais rezultāts. Izskatās, ka D.Pavļuta (A/PAR) iestrādes E-veselībā turpinās un izraudzītās firmas turpina apgūt naudu un vēlreiz veidot valstiski svarīgo sistēmu, taču kas tās ir?

Grūti saprast, kur pazudušas ministres L.Menģelsones TOP menedžmenta spējas, lai iepludinātu sistēmā vairāk naudas. Nav vērts piepūlēties, jo var pielikt klāt kaut kur kaut kādu koeficientu un viss.  Arī intervijās jaunā ministre nesola ne reformas, ne veselības sistēmas uzlabojumus. Faktiski neko, kas prasītu VM darbu vai veselības aprūpes kvalitātes un darba efektivitātes uzlabojumus vai uzraudzību.

Ļoti ātri ministre L.Menģelsone ir iekļāvusies kopējā dziesmā – dodiet naudu, vajag visam! Izskatās, ka līdz šim brīdim viņai tā arī nav izdevies izlasīt valdības deklarācijā teikto. Kā menedžerei (par ko sevi uzskata) ir jāsaprot, ka jebkura sistēma darbojas un tiek organizēta tā, lai sasniegtu mērķi, kam tiek izmantoti dažādi mehānismi, lai mērītu, kā tas tiek sasniegts.

Ja šobrīd lielākie naudas patērētāj ir slimnīcas, tad kur šeit identificēti “melnie caurumi”, kā tiek vērtēts padarītais, tā izmaksas? Vai slimnīcās tiešām atrodas tikai smagi slimi pacienti, kuri nevar saņemt ārstēšanu ambulatori? Kā tiek mērīts ārstniecības rezultāts? Kādēļ slimnīcās ārsti ir sastopami vien dažas stundas dienā un brīvdienās pacienti vienkārši “guļ”, lai saņemtu nepieciešamos izmeklējumus darbdienās?

Cik pacientu vēršas pēc neatliekamās palīdzības  1. līmeņa slimnīcās, un kad tiks pārtraukta prakse, ka tur brauc “pārgulēt nakti” mediķi no Rīgas?  Lai arī mediķi dežurē, nekādas diagnostikas iespējas kā laboratorijas analīzes vai radioloģijas izmeklējumi tur nav pieejamas, un NMPD brigādes šos punktus neiekļauj reālajos hospitalizācijas plānos.

Ņemot vērā arī reģionu slimnīcu bažas par izmaksām, vai ir plāns, kā optimizēt profila gultas un panākt augstāku to noslogojumu tuvu 95%, un paaugstināt izmeklējumu, kā arī manipulāciju intensitāti, samazinot atrašanās laiku stacionārā, tai skaitā Universitātes slimnīcās?

Vai slimnīcas joprojām  ir ieinteresētas apgūt naudu un tā tieši tiks saistīta ar kvalitāti un ārstēšanas efektivitāti, kaut aizmirst par vienkāršu tīrību un higiēnu, kur izplatās pat tāda intrahospitālā infekcija kā legionella? Pēc ultimātiem spriežot, veselības ārstniecības iestādes var darīt, ko vēlas, un pieņemt stacionārā jebkura profila pacientus, ko vēlas, un nav sistēmas, kas paredz ārstēt noteiktu pacientu grupas vai profilus kā obligātus.

Galu galā Nacionālais veselības dienests visu tāpat apmaksās pēc nesaprotamiem tarifiem, piemēros jokaino DRG, un, ja tomēr ne, tad gada nogalē tāpat VM (kā ik gadus) dotēs slimnīcas, piešķirot dāsnu miljonu finansējumu tiem, kuri skaļāk bļauj un kuru valdēs ir savējo partiju cilvēki…  

Kad ministre nāks ar savu redzējumu par naudas plūsmu, tās kontroles, optimālas stacionēšanas plāna un sagaidāmo rezultātu monitoringa sistēmu?

Gribētos zināt, kā VM redz ambulatorā sektora sakārtošanu, kur statistikas dati liecina par divas reizes lielāku un dublējošu izmeklējumu skaitu, tai skaitā par pacientu pašu līdzekļiem. Ir jautājums par biežajām konsultācijām, kuras pēc pašu pacientu vārdiem ilgst vien 5 minūtes un kurās bieži tiek izrakstīti nosūtījumi tālāk vai norādījumi ģimenes ārstam bez diagnozes un skaidrojuma.

Šī, protams, ir privātā sektora joma, un tā tiek rūpīgi sargāta, neslēpjot, ka gatavi “pārpirkt” mediķus, kur pirkuma cena tiek ielikta pacienta tarifā, jo peļņa šim sektoram tikai aug un nav nekādas intereses par veselu pacientu.

Šai sistēmai ir vajadzīgs pusslimais, kurš tikai nāks un nāks izmeklēties. Notiek pat speciālistu “medības”, kā to sauc privātās veselības iestādes, kur tiek meklēti mazie zobratiņi, lai grieztu lielās dzirnavas un peļņa birtu īpašnieku makos.

Nedzird ministres L.Menģelsones vēlmi ko iesākt ar vertikālo integrāciju, kur viena īpašnieka rokās ir zāļu lieltirgotava, aptiekas, ģimenes ārstu prakses, poliklīnikas un pat nelielas slimnīcas, kuras apvieno viena datorizēta sistēma.

Kad šobrīd aptiekās sastopas ar medikamentu trūkumu, tad jāsaka, ka tieši šīs vertikālās integrācijas dēļ tas ir vēl izteiktāks, jo daudzas zāles aiziet no reģistra, jo netiek līdz aptiekas plauktam. Tā vietā no VM puses izskan priekšlikum samazināt zālēm PVN, kas arī būtu pareizi, taču nerisina problēmu saknē. Daudzi ražotāji atzīst, ka dod lētākās cenas reģionā, taču aptiekās tās ir dārgākās Baltijā.

Ir jauki runāt, ka šobrīd mūsu valstī VM pamata prioritāte ir veselības pratība, taču ko līdz to stāstīt bērnam, ja konsultācijas un pat elementāri zobārsts faktiski nav pieejami bez maksas un sanāk, ka trūcīgāko vecāku bērni var mācīties, cik grib, taču ar savām problēmām var gaidīt mēnešus ilgās rindās, un to bērni saprot ļoti ātri.

Var propagandēt fiziskās aktivitātes un veselīgu uzturu, taču vai vecākiem tam pietiek naudas un laika, jo esošajā dzīves dārdzībā pat 5 eiro pieaugums par sporta nodarbībām var būt izšķirošs, lai tās apmeklētu.

Būs interesanti redzēt, kādi pēc pirmajām 100 dienām būs partiju un ministru reitingi un vai tas vispār kādu satrauks, jo līdz nākamajam velēšanām ir gana tālu un daudz kas vēl mainīsies. Tas, ko „Apvienotais saraksts” solīja, jau pašam AS ir aizmirsies, un vairs neliekas svarīgas ne sarkanās, ne redzamās vai neredzamās līnijas.

Jomā kur ir krīze, nav ne rīcības, ne plāna, ko parāda arī tas, ka RAKUS problēma un solītā vadības izvērtēšana ir pazudusi  no dienas kārtības. Ne ar ko ir beidzies konkurss uz RAKUS vadītāja vietu, kur komisijā ir pati L.Menģelsone, par izšķērdēšanu atlaistais bijušais vadītājs V.Boka, nu jau arī bijušais nepraša I. Paeglītis un padomes loceklis, kurš aizņemts vairākos darbos, V. Ābols, kur ieceltais p.i. A.Višņakovs apmierina visus, jo neko daudz nesaprot un neko mainīt netaisās, bet diemžēl neatbilst pat minimālām OECD prasībām, ko nosaka likums.

https://www.la.lv/tv24-stella-lapina-veselibas-aprupes-uznemumu-vaditaji-ir-kluvusi-par-medniekiem?fbclid=IwAR3MwT682VnBDFYA7nbYyhBdlpMLrC4jgOwnmt946LGmd-yA9XXpU2YNWpI

https://jauns.lv/raksts/zinas/544240-veselibas-ministre-mengelsone-skaidro-kam-medicina-nav-izdevies-rast-finansejumu-un-prioritatem-jaunaja-amata

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Nav taisnība, ka valsts palīdz uzņēmējiem. Valsts viņus mēdz reketēt

FotoValsts amatpersonas īpaši jau vēlēšanu laikā daudz runā par uzņēmējdarbības vides uzlabošanu, palīdzību uzņēmējiem, tiesiskumu un tā tālāk, un tā joprojām. Praksē gan mēdz būt citādāk, un valsts iestāžu vērsanās pret mani, manas ģimenes locekļiem un manis vadīto uzņēmumu liecina, ka realitāte var līdzināties absurda lugai.
Lasīt visu...

21

Korupcijas prakse perifērijā – Balvos

FotoKonkrētā piemērā – Balvos. 2022.gada oktobrī uz ceļa, kuru kā taisnāko vairāk nekā 30 gadus lieto mazdārziņu īpašnieki, bez brīdinājumiem tika nostiepta ķēde, kurā par laimi nelaimē ar salīdzinoši lēnu ātrumu (ap 15 km stundā) ietriecās motocikla vadītājs kurš guva nopietnas kakla traumas.
Lasīt visu...

12

Kas notiek Valmieras policijā un prokuratūrā

FotoVēlos Jūs informēt, kas notiek Valmieras policijā un prokuratūrā.Jau neskaitāmas reizes pēdējo pāris gadu laikā tiek ierosinātas krimināllietas par izvarošanu. Tiek aizturēti cilvēki, kuri pēc pāris mēnešiem tiek atbrīvoti. Bet tajā pašā laikā cietušās personas saņem no valsts atlīdzību, kas paredzēta cietušām personām
Lasīt visu...

21

Levita kungs, mēs gribam 0,16% no iekšzemes kopprodukta, nevis valsts radio un TV sakārtošanu!

FotoPirms vairāk nekā desmit gadiem politiskajā dienaskārtībā pirmoreiz nonāca jautājums par Latvijas sabiedrisko mediju apvienošanu. Toreiz Latvijas Radio iestājās pret to, jo apvienošanās sākotnējais ambiciozais plāns toreizējā resursu trūkuma situācijā bija nerealizējams, savukārt apvienošanās, neieguldot nepieciešamos finanšu līdzekļus attīstībai, solīja vairāk risku nekā ieguvumu. Procesa virzītāji aizrautīgi runāja par sinerģiju, kas veidosies apvienotajā medijā, tajā pašā laikā nespējot kliedēt bažas par to, vai:
Lasīt visu...

21

Sazvērestības teoriju cienītājiem ir jāpajautā sev: bet kāda ilgtermiņa mērķa labā darbojos es?

FotoPirms ejam tālāk, ir jāuzsver, ka sazvērestības teoriju patiesums šeit nav būtisks. Vārdu savienojums “sazvērestības teorija” sākotnēji nenozīmē, ka šī teorija pauž nepatiesību, vien to, ka tā apraksta vairāku spēlētāju sazvērēšanos. Taču skaidrs, ka mūsdienās šim vārdu savienojumam ir negatīva konotācija — ar to apzīmē stāstus, kurus publiskajā telpā nav pieņemts uzskatīt par patiesiem.
Lasīt visu...

18

“Demokrātijas akadēmija” vēlas demokrātiju, par kuru maksā visi citi!

Foto16.martā Ogres muzejā notika pasākums “Demokrātijas akadēmijai”. Tā ir programma, kuru par dažādu fondu, tostarp Sorosa fonda “DOTS”, naudu īsteno vairākas biedrības. “Akadēmiķi” apmeklēja muzeju, bet “aizmirsa” par to samaksāt.
Lasīt visu...

21

Pārdomas saistībā ar veselības aprūpes budžetu 2023. gadā

FotoUzstādījums, ka, pirms nav veiktas reformas, veselības aprūpes budžetu ir racionāli papildināt vien tehniski, vedina minēt, vai tiešām valdība sāk cīņu ar lielāko šķērsli nozarē, proti, hroniski samilzušo administratīvo vājumu. Gadiem ilgi Nacionālais veselības dienests un Veselības ministrija apzināti vairījušies veikt reālu pārraudzību, cik lietderīgi ārstniecības iestādes izmanto piešķirtos līdzekļus, kas paredzēti deleģēto valsts pārvaldes uzdevumu izpildei, lai sniegtu iedzīvotājiem valsts nodrošinātos veselības aprūpes pakalpojumus. Ja tiks īstenota reāla padotība, iestādes riskēs aizskart medicīnas establišmenta intereses.
Lasīt visu...

Lursoft