Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Skaidrojošā vārdnīca sniedz šādu jēdziena “terorisms” definīciju - starptautiski neatzītu cilvēku vai cilvēku grupu noziedzīga darbība, kas grauj starptautisko kārtību, starptautisko attiecību stabilitāti, apdraud valsti, atsevišķu personu vai kādu cilvēku kopu.

Savā iepriekšējā rakstā, kas bija veltīts grupējuma “Vagner” aktivitātēm Baltkrievijā, kā vienu no versijām minēju Kremļa iebiedēšanas taktiku, kas vērsta, pirmkārt, pret tām valstīm, caur kurām tiek piegādātas militārās kravas Ukrainai. Turpat arī piezīmēju - modrību zaudēt nedrīkst.

Pēdējo dienu notikumi rāda, ka tam ir pamats. Polijas valdības rīcībā ir nonākusi informācija par to, ka Polijas robežas virzienā ir nosūtīta daļa no Baltkrievijā dislocētiem vāgneriešiem. Savukārt cilvēktiesību aizstāvis Vladimirs Osečkins, balstoties uz insaideru informāciju, apgalvo, ka „Vagner” militārais komandieris un atvaļinātais Krievijas Galvenās izlūkošanas pārvaldes speciālo uzdevumu spēku virsnieks Dmitrijs Utkins ir sācis vervēt savus bijušos dienesta biedrus. Osečkina interviju ukraiņu blogerim par šo tēmu var noskatīties šeit: https://youtu.be/MgvyFfVZi3Y.

Kādi varētu būt iespējamie scenāriji provokācijām ar vāgneriešu dalību? Viens no tiem – bēgļu faktors. Ja iepriekšējo reizi, mēģinot radīt saspīlējumu pie robežas ar Poliju, baltkrievu robežsargi pieveda ar pašizgāzējiem akmeņu kravas, ar ko bēgļi apmētāja poļu robežsargus, tad šoreiz tie var būt civilās drēbēs pārģērbušies, ar noslēptiem šaujamiem bēgļu pūlī iemaisījušies vāgnerieši. Ko darīs poļi, ja no šī pūļa, kur noteikti būs arī sievietes un bērni, atskanēs mērķtiecīgi šāvieni?

Polija ir uzcēlusi 200 km garu un 5m augstu metāla žogu gar robežu ar Baltkrieviju. Ar atbilstošām iemaņām to saspridzināt nesagādās grūtības. Kur bēgļi būs ņēmuši spridzekļus vai prettanku grānātmetējus? Droši vien nopirkuši Vojentorgā. Ja jau vietējie “vatņiki” Krimā varēja iegādāties vietējā veikalā bruņumašīnas, kā to apgalvoja Putins, tad ar tādiem niekiem kā trotils, detonatori un prettanku granātmetēji ir pilni Minskas veikali.

Otrs scenārijs - vāgneriešu iefiltrēšanās Polijā vai Baltijas valstīs ar mērķi ieņemt kādu stratēģisku objektu, piemēram, atomelektrostaciju vai, ja būs sagaidāms pienācīgs vietējās “vates” atbalsts, mēģināt nodibināt “Daugavpils” republiku vai ko tamlīdzīgu. Kā to apgalvo Osečkins, un tam nevar nepiekrist, tad dokumentu sagādāšana legālai iekļūšanai NATO dalībvalstīs nebūtu problēma, tā ka pasākums noteikti būtu zem KF specdienestu kontroles.

Vienā no savām pēdējām intervijām saistībā ar šo tēmu NBS komandieris Leonīds Kalniņš apgalvoja, ka Latvijas spēka struktūras ir gatavas jebkuram scenārijam un par plānotajiem pasākumiem publiski netiek ziņots saprotamu iemeslu dēļ. Tam piebalso arī Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs Jānis Dombrava. Gribētos ticēt, ka tas tā arī ir.

Un tagad lai kāds mani pārliecina, ka šeit aprakstītās darbības no Baltkrievijas teritorijas, ja tādas tiešām notiks, neatbilst jēdzienam “terorisms”, turklāt terorismam ar ķīlnieku sagrābšanu, kur ķīlnieku lomā ir bēgļi. Labu piemēru, kā jācīnās gan ar teroraktu izpildītājiem un organizētājiem, gan ar viņu ideoloģiskajiem iedvesmotājiem, sniedz Izraēla, - nekādu tur tiesvedību, subjekts tiek izsekots un fiziski iznīcināts, turklāt īpaši nesatraucoties, ko kāds pateiks pat tad, ja šis kāds ir tavs galvenais sabiedrotais.

Poļiem šodien ir vai tuvākajā laikā būs tehniskas iespējas pielietot šo Izraēlas taktiku. Šī gada maijā poļi saņēma no ASV pirmās piecas HIMARS palaišanas iekārtas no 18 pasūtītajām. 2019.gadā Polija pasūtīja ASV ATACMS munīciju - ballistiskās raķetes ar darbības rādiusu 300 km, kas tiek palaistas no HIMARS. Tas nozīmē, ka ar trāpījuma precizitāti +/-3m var tikt sasniegta Lukašenko rezidence Minskā, K.Marksa ielā 38.

Baltkrievijas pretgaisa aizsardzības spēku rīcībā ir vairāki desmiti kompleksi S-300 un četri BUK divizioni. Ir nopirkti arī S-400, bet precīzas informācijas par to skaitu nav. Ka apgalvo krievi, tad S-400 var pārtvert ballistiskos mērķus. Iespējams, ka tā, bet viss atkarīgs no šo iekārtu skaita pie konkrētā objekta un pārtveramo raķešu skaita. Kā ir izteicies krievu militārais eksperts Mihails Hodorjonoks, kas pats dienējis pretgaisa aizsardzības spēkos, tad labākais veids, kā paglābties no ATACMS, ir iznīcināt to palaišanas iekārtas vai pārvietot frontes līniju 300 km tālāk.

Jebkurā gadījumā, ja vienlaicīgi pa vienu mērķi tiks raidītas trīsdesmit ATACMS raķetes, tad pārītis jau noteikti šo mērķi sasniegs. Jāpiezīmē, ka Polijas pasūtīto 5.paaudzes iznīcinātāju F-35 ražošana Lockheed Martin uzņēmumos norit pilnā sparā un pirmos eksemplārus tiek plānot saņemt jau nākamgad. Kopā paredzēts piegādāt 32 līdz 2030.gadam.

Ja pierobežā Lukašenko un Kremļa kopīgi plānoto provokāciju rezultāta ies bojā kaut viens polis, tad konsekvences no tā Baltkrievijas diktatoram ir jāizjūt uz savas ādas. Kāds pateiks - Lukašenko ir valsts vadītājs, un Baltkrievija nav nevalstiska teroristiska organizācija. Pirmkārt, neredzu starpību, ja kāda valsts piekopj terorismu. Otrkārt, Lukašenko ir neleģitīms valsts vadītājs, kas sagrābis varu, viltojot vēlēšanu rezultātus un apspiežot protestus.

Kāds cits pateiks - Baltkrievija ir Krievijas sabiedrotais, un Krievijas militārā doktrīna paredz iespēju vienpusēji pielietot kodolieročus, ja pastāv eksistenciāli draudi tai vai tās sabiedrotajiem. Pirmkārt, apdraudējums Lukašenko veselībai nenozīmē eksistenciālus draudus Baltkrievijai. Otrkārt, ja Putins būtu gatavs pielietot kaut vai taktiskos kodolieročus, tad sen jau to būtu izdarījis Ukrainā. Acīmredzot ir saņēmis ļoti pārliecinošu brīdinājumu no ASV. Treškārt, Kremlis Lukašenko vietā labprāt redzētu kādu, kas būtu vieglāk vadāms, tāpēc domāt, ka Putinu satrauc Baltkrievijas diktatora veselības stāvoklis, nav pamata. Un beidzot, ņemot vērā to, ka Krievija ir pamatīgi iestrēgusi Ukrainā un meklē visas iespējas, lai sāktu sarunas, uzskatīt, ka tā sniegs militāru palīdzību savam vasalim gadījumā, ja tas iesaistīsies konfliktā ar NATO dalībvalsti, nenākas.

Ja runa par Baltkrievijā izvietotajiem taktiskajiem kodolieročiem, ja tādi tur tiešām ir, tad kontrole pār tiem ir un būs Maskavā, un, pat ja tie Baltkrievijā nonāks vāgneriešu rīcībā, tad no tiem vairāk jēgas nekā no parastiem dzelžiem nebūs, tā kā aktivizācijas kodi paliks Kremlī. Lukašenko nav muļķis un visu to labi saprot, tāpēc joprojām uzskatu, ka vāgneriešu aktivitātes un spēlītes ar kodolieročiem ir iebiedēšanas pasākums, tomēr tas nenozīmē, ka nav jābūt gatavam sliktākam scenārijam.

* Literārs pseidonīms

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ne viss ir zelts, kas spīd

FotoKārtējo reizi kārtējā Saeima ir ievēlējusi jaunu (sic!) valdību. Ko mēs varam sagaidīt no šī piedzimušā brīnumbērna, kurš mums sola piena upes un ķīseļa krastus tuvākajos gados, proti, Eiropas Savienības valstu vidējo dzīves līmeni? Skeptiķi teiktu – blēņas! Cik valdības nav nākušas un gājušas, kas nav solīts, bet, kur bijām, tur esam!
Lasīt visu...

3

Stāsts par lielo Latvijas aptieku skaitu, aptieku un vairumtirgotāju uzcenojumiem lielākoties ir no pirksta izzīsts

FotoKatrs veselības ministrs nāk ar sev vairāk vai mazāk draudzīgu politiķu uzstādījumiem, kurus tad pirmajās darba dienā pamanās paust tautai, atbildot uz nesagatavotu žurnālistu nesagatavotiem jautājumiem. Ar laiku ministrs saprot spēles noteikumus, sāk solīt mazāk, bet prasīt vairāk.
Lasīt visu...

6

Jautājumi Pirmajam slēgtajam pensiju fondam

FotoSaņēmu Jūsu e-pastu ar aicinājumu veikt papildu iemaksas Pensiju fondā! Varbūt Jūs tomēr varat mani nomotivēt to izdarīt, atbildot uz maniem jautājumiem un varbūt sniedzot papildu informāciju!
Lasīt visu...

21

Ja Ogres novadā top kaut kas vajadzīgs un skaists, no tumšiem stūriem uzrodas personāži, kas izplata dažādus melus par šīm iecerēm

FotoKā jau parasti, ja Ogres novadā top kaut kas jauns, vajadzīgs un skaists, no tumšiem stūriem uzrodas personāži, kas izplata dažādus melus un puspatiesības par šīm iecerēm. Slēpjoties aiz skaistām frāzēm par attīstību un novada interesēm, tiek bīdītas politiskās intereses un personīgi motīvi.
Lasīt visu...

21

Slovēņiem kompensēs pretkovida štrāpes

FotoNo 2000. gada marta līdz 2022. gada maijam Slovēnijā ierosināja ~62 000 lietu par antikovida noteikumu pārkāpumiem, piemērojot naudas sodus vairāk nekā 5,7 miljonu eiro apmērā. Vēlāk Slovēnijas Konstitucionālā tiesa atzina pretkovida pasākumus par antikonstitucionāliem. Iepriekšējiem vadīkļiem šādas negantības maksāja varu.
Lasīt visu...

6

Atklāta vēstule Latvijas Bankas prezidentam

FotoGodātais Mārtiņa Kazāka kungs, vispirms vēlos uzsvērt, ka šī vēstule nav domāta kā kritika vai uzbrukums Jums personīgi, bet drīzāk kā aicinājums aktīvāk iesaistīties un risināt situāciju, kas skar gan Latvijas Bankas reputāciju, gan tās aizsargātās klientu intereses. 
Lasīt visu...

12

Krievijas cars Pēteris I ir visu latviešu tēvs

FotoPaldies Krievijas caram Pēterim I par Lielo Ziemeļu karu, kura laikā viņa karavīri izjāja Vidzemi un atstāja pēcnācējus, kuri izveidoja latviešu tautu.
Lasīt visu...

12

Iebraucējiem nospļauties par kārtību Latvijā. Cik ilgi to piecietīsim?

FotoValdības nomaiņas ēnā bez pienācīgas uzmanības palikusi ziņa par liegumu no Krievijas iebraukt tur reģistrētām automašīnām. Labi, tas, ka vairs nevar iebraukt, varbūt varēja būt kā vienas dienas aktualitāte, taču tam komplektā ir vesela virkne neatbildētu jautājumu, ko nedrīkstam nolikt tālā plauktā apputēšanai.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

"Maskavas nams" Rīgā – simbols ģeopolitiskā kursa maiņai?

Pirms nedēļas biedrība "Austošā Saule" pulcēja piketa dalībniekus pretī "Maskavas namam" Rīgā. Ar plakātiem, kas atgādināja par ukraiņu...

Foto

Vai pienācis laiks izvēlēties amatpersonas ar loterijas palīdzību?

Sortition. Tā senajās Atēnās sauca sistēmu, kurā tautas priekšstāvji, amatpersonas, augstākie ierēdņi, tiesneši tika izvēlēti lozējot. Tas, kuram...

Foto

Pateikt, ka šī būs katastrofāla valdība, var tikai kāds, kuram galvā ir atdzisusi putra, un arī okupācijas varas kolaborants Kūtris būs lielisks Saeimas priekšsēdētājs

Pagājušajā piektdienā,...

Foto

Tas, ka Kūtris ir komunistu okupācijas varas kolaborants, „Delnai” ir pieņemami, bet tas, ka viņš atļaujas izteikt savu viedokli un ievēro nevainīguma prezumpciju, ir nosodāmi

Godātie...

Foto

Tikai nesmejieties, bet mums ir atnākusi atziņa: ir jābūt drošiem, ka ikvienā jomā – iekšlietu, veselības, izglītības, reģionālās politikas vai citā – esam izdarījuši visu, lai cilvēki varētu izjustu augstu lojalitāti pret savu valsti

Rietumu pasaulē ārpolitika ir kļuvusi par drošības politiku, jo Krievijas brutālais iebrukums Ukrainā pasauli ir ievirzījis "kara laikmetā" –...

Foto

Par melīgo spriņģu, jembergu un visu pārējo Kremļa stabulnieku “līdzjūtības vaimanām”

Pētot Daugavpils Čmoikas un Re:Baltica prokrieviskā dueta darbības, uzdūros interesantam dokumentam, kurā Tiesībsargs analizē ar...

Foto

Šajā valdībā nenotiks visādas nevajadzīgas, muļķīgas debates!

Šī būs pirmā centriski kreisā valdība kopš neatkarības atjaunošanas. Pirmā valdība, kas nebūs konservatīva....

Foto

Es aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu – un tāda arī būs manas valdības darbība

Lai patiesi izprastu otru cilvēku, ir jānoiet viņa...

Foto

Atklātā vēstule valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam: fakti skaidri norāda uz iespējamu tiesību pārkāpumu un neētisku rīcību no „Swedbank” puses

Godātais Latvijas valsts prezident Edgar Rinkēvič! Es,...

Foto

Briškens un manekena politiķi

Ik rītu pa ceļam uz darbu sanāk doties garām kāda lielveikala skatlogam, kurā nemainīgi stalti stāv manekeni, tērpti visnotaļ glītos uzvalkos. Tam...

Foto

Īsā atmiņa un krievu imperiālisma otrā elpa

Mums, latviešiem, ir vājības, kas tiek izmantotas pret mums. Kad mēs jūtam tūlītējus eksistenciālus draudus, tad mēs esam vienoti,...

Foto

Mans viedoklis

Privātiem medijiem var būt savi ideoloģiski, politiski, personiski mērķi. Tas ir normāli. Kāds dibina, pērk un uztur savu mediju vai medijus ar mērķi ietekmēt...

Foto

Dzirdam metaforas “kolektīvie Rietumi”, “krievu kolektīvais Putins” – bet ko tad nolēmis “kolektīvais latvietis”?

Tamlīdzīgi izplūduši izteicieni nav lietojami kā pilnvērtīgi termini, tikai kā metaforiski vispārinājumi,...

Foto

Kāpēc “sabiedriskais medijs” uzdod jautājumus un neatskaņo atbildes?

“Labdien! Paldies par izrādīto interesi saistībā ar norisēm Ogres novadā! Vēlos norādīt, ka Ogres Vēstures un mākslas muzeja...

Foto

Vācieši jauc nost vēja elektrostacijas, lai paplašinātu brūnogļu ieguvi!

Energokompānija RWE ir sākusi nojaukt septiņas vēja turbīnas blakus bijušajam Lützerath ciematam Ziemeļreinā-Vestfālenē. Iemesls: RWE vēlas paplašināt Garzweiler II virszemes brūnogļu...

Foto

Nesmejieties, bet mēs atkal esam sacerējuši vēstuli

Godātais valsts prezident, Saeima, ministru prezidenta kandidāte Evika Siliņa! Latvijā kultūras ministram būtu jābūt otram valsts vadītājam, garīgās attīstības...

Foto

Iesniegums par „Sadales tīklu” ir nepareizs!

31. augustā vairāki portāli publicēja rakstu par uzņēmēja Gata Lazdas vēršanos ar iesniegumu Ģenerālprokuratūrā par AS “Sadales tīkls” jaudas “nenodrošināšanu”...

Foto

Dažas piezīmes par jauno Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktori

Ogres novada dome izsludināja atklātu konkursu uz muzeja direktora amatu. Pieteicās diemžēl tikai viens pretendents –...

Foto

Imigrācijas likums un spēles ap terminiem

Ņemot vērā, kā pēdējo mēnešu laikā tiek manipulēts ar jēdzieniem saistībā ar Imigrācijas likuma normām saistībā ar ārzemnieku, precīzāk, Krievijas...

Foto

Rokas nost no mūsu Latvijā gūtās peļņas, tā vajadzīga dividendēm mūsu skandināvu akcionāriem

Viedokļi par un ap banku darbību, kas pēdējo mēnešu laikā uzvirmojuši, rada ilūziju,...

Foto

Negribēšanas spēks, vai kāpēc mēs gribam kā labāk, bet sanāk kā vienmēr. Dažas varbūt spurainas, taču rūgtas pārdomas

Disharmonijas izjūta vai emocionālā nelīdzsvarotība ir subjektīvi jēdzieni,...

Foto

„Sadales tīkla” rīcība: kurš uzņemsies politisko atbildību un kuram paliks kriminālā?

Kāpēc uzņēmumu un iestāžu vadītājiem kompetence ir svarīgāka par lojalitāti valdošajiem politiskajiem spēkiem....

Foto

Kad Marijas Naumovas koncertā publika uzvedas kā stacijas bufetē

Dzintaru koncertzāle šovasar lutinājusi ar daudziem skaistiem un dvēseli aizkustinošiem koncertiem. Divas reizes skatītājus priecējis Maestro Raimonds...

Foto

Prezidents ir viens, skolotāji ir daudzi

Šodien man uzticēts pastāstīt, ko var skolotājs un ko var prezidents. Citiem vārdiem sakot – “Atrodi atšķirības starp skolotāju un...

Foto

Lūdzu, netraucējiet jaunam OIK!

AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) paziņojums pārtraukt izsniegt tehniskās prasības jaunu elektrostaciju pieslēgšanai pārvades tīklam, balstoties uz jaudu nepieejamību tīklā, ir tirgus regulēšana....

Foto

Mana pieredze pašvaldības darbā: domes deputātiem vispār nevajadzētu dalīties pozīcijā un opozīcijā, bet vienkārši strādāt!

BIja kārtējā sarežģītā un iekšēji pretrunīgā diena Rīgas domē. Izjautājām Vilni...

Foto

Nost ar ielikteņiem, laiks profesionāļiem!

Katastrofāls dzimstības kritums, kas pērn, gada laikā samazinoties par 2000 jaundzimušo, sasniedzis 100 gados zemāko atzīmi, valsts ārējais parāds, kas tuvojas...

Foto

„Manabalss” iniciatīva: atcelt 22. augusta vienšošanos par grozījumiem Imigrācijas likumā par valsts valodas prasmēm

Aicinu atcelt 22. augustā notikušo valdības vienošanos par izmaiņu veikšanu Imigrācijas likumā...

Foto

Atklāta vēstule „Indexo” valdes priekšsēdētājam Valdim Siksnim

Godātais Sikšņa kungs (attēlā)! Organizējot Indexo akciju kotāciju Rīgas fondu biržā pirms vairāk nekā gada, akciju kotācijas noteikumos Jūs personīgi iekļāvāt...

Foto

Tu

Netiesājiet, tad jūs netapsit tiesāti; nepazudiniet, tad jūs netapsit pazudināti; piedodiet, tad jums taps piedots. (Lūkas 6:37)...

Foto

Kariņa redzējums ir mans redzējums: jo vairāk, jo labāk!

2023. gada 21. un 22. augustā Rīgas pilī esmu ticies ar visiem Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, pārrunājot...

Foto

Tautvaldība un globālisms

Tautvaldība, ja tā to var nosaukt, ir pirmatnējās demokrātijas forma, kur katra kopiena, dzimta vai ģimene izvēl savu pārstāvi iekšēju vai ārēju jautājumu...

Foto

Tikai nesmejieties, man atkal ir priekšā lieli dzīves lēmumi

Labrīt. Man šodien ir jāpieņem lieli dzīves lēmumi. Šajā pusgadā esmu piedzīvojis savas dzīves lielāko nodevību. Mani...

Foto

Brīvību pilsonim Ivanovam!

Es, Diana Uliganets, esmu uzņēmēja Igora Ivanova dzīvesbiedre un pilnvarotā persona. Man ir Ukrainas un Ungārijas dubultpilsonība. Jau ilgāku laiku dažādu objektīvu apstākļu,...

Foto

Es ar prieku uzticēšu jaunajai valdībai atrisināt visas aktuālās problēmas, kaut skaidrs, ka tas nav iespējams

Šodien, 2023. gada 17. augustā, esmu saņēmis ministru prezidenta Artura...

Foto

Izlasot Imanta Parādnieka viedokli par kara nodokli

Atvainojos visiem, kas šodien lasa informāciju tikai par Krišjāņa Kariņa demisiju un jaunas Latvijas valdības izveidi. Šajā rakstā tā...

Foto

Urā, mēs uzvarējām KNAB!

15.jūlijā stājies spēkā Administratīvās rajona tiesas spriedums lietā, kurā četri deputātu kandidāti no Jaunās Vienotības un Latvijas Reģionu apvienības apvienotā saraksta Ventspils pilsētas pašvaldības...

Foto

Bez siles mēs nevaram un negribam!

Kustība “Par!” lēmusi turpināt darbu Rīgas domes vadībā, īstenojot 2020. gadā iesāktās pārmaiņas rīdziniekiem. Mēs turpināsim izglītībā iesākto, uzlabojot skolēnu...

Foto

Elektrības sadales tarifi - kļūda, kas tiks izlabota decembrī...

Laiku pa laikam sabiedrības viedoklis tomēr tiek ņemts vērā. Premjers ir apsolījis decembrī pārskatīt sadales tarifus. Tātad...