
Zāļu medības 24 stundu garumā, jeb kurš melo - NVD vai „Saules aptieka”?
Pietiek lasītāja09.02.2023.
Komentāri (0)
Esmu otrās grupas invalīds, kuram simptomu mazināšanai regulāri jālieto medikamenti, no kuriem par dažiem ārsts teicis liktenīgus vārdus - līdz mūža galam. Tā nu reizi mēnesī vai trijos sazinos ar ārstu, lai noformētu kārtējo e-recepti.
Taču pirmo reizi desmit gadu laikā aptiekā man paziņoja nevis, ka zāļu nav uz vietas un tās jāpasūta no noliktavas, bet ka to vispār nav noliktavā. Tā kā aptieku tīklam ir iespēja redzēt, kurā citā tīkla aptiekā vēl palikušas šīs zāles, palūdzu to noskaidrot.
"Jūrmalā nav," skanēja farmaceites verdikts. Nācās paskaidrot, ka es nejautāju, kur nav, bet kur ir. "Rīgā," atcirta aptieķniece. Nācās aizrādīt, ka Rīgā ir daudz šī tīkla aptieku un man interesētu doties tieši uz to, kurā konkrētās zāles var iegādāties. "Ir tikai divi iepakojumi Sarkandaugavas aptiekā," mazliet papukojusies un noburkšķējusi par uzmācīgo pacientu, paziņoja farmaceite, piebilstot, ka citur nav un nav arī zināms, kad būs, lai es gaidot, kad ražotājs piegādās.
Man gan šķita, ka pacientam, kuram tiek izrakstītas zāles hronisku sāpju mazināšanai, ir diezgan sadistiski ieteikt, izbaudot nepārejošas sāpes, gaidīt nezināmu nākotni, kad atrisināsies globālās zāļu piegādes problēmas.
Tā kā nebija īpašas vēlmes ceļot uz Sarkandaugavu, iegriezos „Saules aptiekā” Brīvības un Ģertrūdes ielas stūrī, kur pēc iepriekšējas pieredzes bija izdevies iegādāties zāles, kas citur nebija pieejamas. Tur arī paskaidroja, ka konkrētā medikamenta nav, bet piedāvāja divas un trīs reizes dārgākus medikamentus ar to pašu aktīvo vielu. Parēķināju, ka tomēr ir atšķirība, vai medikaments maksā 9 vai 38 eiro, un atteicos, samierinoties ar došanos uz Sarkandaugavu.
Sarkandaugavas „Mēness aptiekā” tiešām manas zāles bija, bet farmaceite paziņoja, ka mana recepte ir nobloķēta un tās nav iespējams izsniegt. Ieteica sazināties ar aptieku, kurā biju iepriekš, lai tur tiktu veikta receptes atbloķēšana.
„Saules aptieka” paziņoja, ka neko atbloķēt nevar un jāgaida, kad pēc 24 stundām recepte automātiski atbloķēsies. Tā esot e-receptes sistēmas kļūda.
Paskaidroju, ka nav ne mazākās vēlēšanās mērot ceļu no Majoriem uz Sarkandaugavu divas dienas pēc kārtas, un tad aptiekas vadītāja ieteica pasūtīt zāļu piegādi mājās, kas maksāšot četrus eiro. Es parēķināju, ka četri eiro ir mājās gatavotas vakariņas visai ģimenei un šādu summu es neesmu gatava ziedot kurjerdienestam. Turklāt zāles, kuras man nepieciešamas jau šodien, piegādās tikai pēc četrām dienām. Aleluja – četras dienas mocīties sāpēs. Urā!
Tomēr mērķtiecīgi vēlējos tikt pie savām zālēm par to cenu, ko biju pieradusi maksāt. Sazinājos ar Nacionālo veselības dienestu, kur informatīvā tālruņa operatore paziņoja, ka neko nevarot izdarīt, jo viņai nav tiesību izmantot personas datus. Lai zvanot e-receptes tehniskajai daļai, kas problēmu atrisināšot.
Tehniskā daļa savukārt paskaidroja, ka recepti atbloķēt var tikai „Saules aptieka” un sistēmas uzturētāji to nevar. Vienkārši „Saules aptieka” nekorekti aizvērusi neizsniegto recepti. Sazinājos atkārtoti ar „Saules aptieku”, kura spītīgi palika pie sava - 24 stundas un viss.
Zvanīju atpakaļ e-receptes sistēmas tehniķiem un lūdzu, lai viņi sazinās ar „Saules aptieku” un paskaidro, kas jādara, bet tehniķi lika man pašai zvanīt „Saules aptiekai” un teikt, lai „Saules aptieka” sazinās ar e-receptes sistēmas tehniķiem un noskaidro, kā veikt atbloķēšanu.
Ar šo ziņu, gluži kā spēlējot klusos telefonus, zvanīju atkal „Saules aptiekai”, kura turpināja malt par 24 stundām un āmen.
Sazinājos ar Veselības ministriju, kur ieteica atkārtoti vērsties Nacionālajā veselības dienestā un lūgt, lai NVD speciālisti sazinās ar Saules aptieku un visu izskaidro.
Kārtējo reizi zvanīju NVD e-receptes tehniķiem un teicu, ka ministrijā teica - jums šī problēma jāatrisina. Tad nu NVD darbiniece palūdza nosaukt „Saules aptiekas” telefonu (es gan nesaprotu, kādēļ man „Google” bija jāmeklē šis tālruņa numurs un kādēļ NVD darbinieks pats nevar internetā atrast telefonu) un solījās tuvāko divu stundu (!) laikā atzvanīt, kad recepte būs atbloķēta.
Tātad man ziemas vidū tiek dota iespēja Sarkandaugavā divas stundas uz ielas pagaidīt. Aptuveni pēc divu stundu pastaigas pa Sarkandaugavas ieliņām, iegriežoties laiku pa laikam sasildīties kādā veikalā, sagaidīju zvanu no NVD, kur paskaidroja, ka viņi esot „Saules aptiekai” gan telefoniski izskaidrojuši, kas jādara, lai atbloķētu recepti, gan nosūtījuši e-pastā rakstisku skaidrojumu. Lai es tagad sazinoties ar „Saules aptieku” un noskaidrojot, vai recepte ir atbloķēta.
Nu labi, viens zvans „Saules aptiekai”, un problēma jau šķiet teju atrisināta. „Saules aptiekas” pārstāve apgalvo, ka visas NVD instrukcijas izpildījuši, un jautā, vai recepte ir atbloķēta. Skaidroju, ka es to nu nekādi nevarētu zināt, jo diez vai man ceļojumā uz Sarkandaugavu pēc zālēm ir paķēries līdzi dators, lai izpētītu savu e-receptes profilu.
Dodos uz aptieku un saku, ka recepte ir atbloķēta un esmu gatava pirkt zāles, bet farmaceite paziņo, ka recepte joprojām ir bloķēta. Kārtējais zvans „Saules aptiekai”, kura paskaidro, ka NVD instrukcijas esot atsūtītas pavisam citas problēmas risināšanai, bet ne receptes atbloķēšanai, un kārtējo reizi refrēns par maģiskajām 24 stundām.
Zvanu NVD, kuri paskaidro, ka „Saules aptiekai” ir nosūtītas visas instrukcijas, „Saules aptieka” paliek pie sava – instrukcijas nekam neder, gaidiet 24 stundas.
Aptiekas vadītājai pēkšņi iešāvās prātā ideja, ka varbūt var vienkārši sazināties ar ārstu, lai anulē bloķēto recepti un izraksta jaunu. Kā zināms, mūsu ģimenes ārsti pārsvarā sēž un kūļā kājas, gaidot, kad kāds varbūt piezvanīs un palūgs kādu receptīti vai nosūtījumu uzrakstīt. Parasti mana ģimenes ārste izlasa visus atsūtītos pacientu ziņojumus pēc pieņemšanas beigām un tad ķeras pie telefona un e-konsultācijām. Paskatījos pulkstenī un sapratu, ka jauna recepte arī varētu uztapt ne ātrāk kā vēl pēc divām stundām.
Te gan Laimes māte par mani apžēlojās, un ģimenes ārstes māsiņa nekavējoties reaģēja uz manu lūgumu un, saprotot sarežģīto situāciju, atļāvās palūgt dakterei manipulācijas ar e-receptēm izdarīt nekavējoties. Tā nu konstatēju, ka no brīža, kad sāku zāļu pirkumu, ir pagājušas apaļas 24 stundas, no kurām pēdējās četras pamatīgā stresā, nemitīgi sazinoties pa telefonu un atkal un atkal skaidrojot situāciju un saņemot maģisko vēlējumu – gaidiet vēl 24 stundas un ceļojiet 35 kilometrus ar vilcienu un trolejbusu kopumā četru stundu garumā divas dienas pēc kārtas!
Es nezinu, vai mani interesē noskaidrot, kurš melo – „Saules aptieka” vai NVD, bet skaidrs, ka lieliskā e-veselība, kas ir Krišjāņa Kariņa, Andas Čakšas, Ilzes Viņķeles un Daniela Pavļuta atbildība, nevis uzlabo iedzīvotāju veselību, bet rada papildu stresu un neērtības, kas nenāk par labu tiem, kuriem jau tā veselības uzlabošanai jālieto medikamenti.