Menu
Pilnā versija

Vai Ārlietu ministrija lika kārti uz Trampu?

Pietiek lasītājs · 15.11.2020. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Šķiet, ka raksta tapšanas dienā – 13. novembrī – reti kuram mazajā valstiņā Latvijā vairs ir šaubas par faktu, ka ASV prezidenta vēlēšanās objektīvi ir uzvarējis Džo Baidens un neatkarīgi no Donalda Trampa iespējamajiem gājieniem, izmisīgi turoties pie krēsla, viņa ērai ir pienācis gals. Starp citu, visnotaļ saskaņā ar vairuma starptautisko novērotāju prognozēm jau labu laiku pirms oficiālās vēlēšanu dienas (neskaitot iepriekšējo balsošanu) – 3. novembra.

Vairuma, bet ne mūsu pašu Ārlietu ministrijas. Jo kā gan citādi skaidrot tās publiski pazīstama un neformāli ietekmīga pārstāvja – ārlietu ministra Edgara Rinkēviča padomnieka (un ne tikai!) Mārtiņa Drēģera - tvītu vēl 2. novembrī. Citēsim pilnībā: “Saderēju ar draugu uz labu džina pudeli par personu, kurš 2021. gada 20. janvārī nodos zvērestu, tādējādi kļūstot par ASV prezidentu. Mana likme: Donalds Tramps. P.S. Formulējums visiem sakarsušajiem prātiem.”

Kas tad tas? Ārlietu ministra padomnieks (un ne tikai!) noteikti ir viena no valstī informētākajām personām par starptautiskajiem procesiem, un skaidrs ka ārlietu ministra tuvāko cilvēku lokā izšķirošajās ASV prezidenta vēlēšanu dienās notika kvēlas diskusijas par to iznākumu. Gluži tāpat kā daudzu Latvijas politiķu, ierēdņu, diplomātu, augstskolu mācībspēku un parastu politikas vērotāju birojos, ģimenēs un draugu kompānijās, iespējams, arī pie kādas stiprāka dzēriena glāzes.

Ir grūti iedomāties, ka pēc šīm diskusijām ārlietu ministram pietuvināto cilvēku lokā Mārtiņš Drēģeris pēkšņi izdomāja paspīdēt ar oriģinalitāti, ar pārliecību liekot derības uz Trampa uzvaru! Ļoti ticams, ka tāda bija arī pārējo diskusijas dalībnieku, tajā skaitā ārlietu ministra pārliecība.

Kāpēc Latvijas ārlietu elitē valdīja pārliecība par Trampa uzvaru? Šķiet, ka galvenais iemesls bija dziļākas analīzes aizstāšana ar vēlmju domāšanu un pārliecību par lietu “jauno kārtību” pasaulē. To, ka šī elite jau bija ne tikai pieradusi pie Trampa, bet pat zināmā mērā sākusi viņu uzskatīt par cienījamu sabiedroto, rāda arī 9. novembrī portālā nra.lv publicētā Trampam visai komplimentārā intervija ar Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāju Rihardu Kolu.

“Ja atskatāmies uz Trampa prezidentūru no Latvijas nacionālo interešu viedokļa, viennozīmīgi esam ieguvēji. Īpaši ņemot vērā Latvijas ārpolitikas prioritāti, kura kopš 2014. gada ir aizsardzība un drošība. Latvijā darbojas paplašinātā kaujas grupa, kuras sastāvā jau ir karavīri no desmit valstīm. Jāatzīst, ka Trampa visai neordinārā pieeja sapurināja pārējos NATO partnerus, atgādinot par nepieciešamību ieguldīt savā un kolektīvajā aizsardzībā ‒ tas ir jānovērtē!” intervijā saka R. Kols.

Viss teorētiski ir pareizi. Ir labi, ka NATO spēki Latvijā Trampa prezidentūras laikā pieauga, bet cik lielā mērā tas notika, pateicoties viņam, vai arī varbūt – pretēji viņa gribai, ir vismaz diskutabls jautājums. Te drīzāk būtu jāsaka paldies to NATO dalībvalstu vadītājiem, kuru karavīri ir Latvijā šobrīd vai ir bijuši šeit pēdējos gados, – Kanādas, Spānijas, Slovākijas, Itālijas u.c.

Taču diemžēl ir vērojama problēma – Latvijas amatpersonu iesakņojies ieradums mēģināt kaut kā izdabāt valdošajai ASV administrācijai būtībā neatkarīgi no tā, vai pie varas ir republikāņu, vai demokrātu prezidents. Nav šaubu, ka Edgaram Rinkēvičam vai Mārtiņam Drēģerim personiski Tramps diezin vai šķiet simpātisks cilvēks. Bet tik ļoti jau nu ierasts paspīdēt ASV valdošajiem, ka bez dīvainā tvīta nu nekādi nevarēja iztikt! Un ir pavisam naivi iedomāties, ka ASV un citu valstu vēstniecībās tas palika nepamanīts.

“Tagad savu vārdu sacīs amerikāņu tauta, izdarot savu izvēli par to, kurš nākamos četrus gadus strādās Baltajā namā un pārstāvēs vēlētājus vairākos tūkstošos biroju Kongresā, štatu likumdevējos, apgabalos un pilsētās,” dienu pēc M. Drēģera tvitera prātuļojumiem paziņoja ASV vēstnieks Latvijā Džons L. Kārlails. Latvijas ārlietu ministra padomnieks M. Drēģeris (un ne tikai!) savu vārdu bija pateicis jau dienu pirms amerikāņu tautas!

Ko lai secina? Gluži vienkārši atkal izgāzāmies kā vecas sētas, iespējams, nākotnē sarežģījot attiecību veidošanu ar Džo Baidena administrāciju.

An error has occured