Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

2016. gada 30. jūnijā Administratīvā rajona tiesa Rēzeknē apmierināja Latvijas Iekšlietu darbinieku arodbiedrības (LIDA) pieteikumu, kas iesniegts arodbiedrības biedra vārdā par Valsts robežsardzes (VRS) 2016.gada 6.janvāra lēmuma Nr.1 atcelšanu. Ar šo lēmumu Valsts robežsardze bija nepamatoti piemērojusi disciplinārsodu – piezīmi – par to, ka amatpersona konkrētā situācijā nebija uzsākusi administratīvo lietvedību, jo atzina, ka pārkāpums ir maznozīmīgs.

Tiesa konstatēja, ka saskaņā ar likumu situācijā radušais pārkāpums bija maznozīmīgs, turklāt liecinieka (tieša priekšnieka) izteiktais viedoklis, ka pieteicējs slēpis prettiesisko darbību, uzskatāms par pieņēmumu, kam nav pierādījumu. Līdz ar ko secināms, ka VRS lēmumā minētais pārkāpums vērtējams kā neatbilstošs patiesībai.

Tiesas ieskatā pieteicējs nav pieļāvis disciplinārpārkāpumu, attiecīgi pie disciplināratbildības saukts nepamatoti. Pretējā gadījumā jebkuru robežsardzes amatpersonu, kura, konstatējot administratīvā pārkāpuma pazīmes, pārkāpumu atzīst par maznozīmīgu, būtu jāsauc pie disciplināratbildības, kas ir pretrunā ar administratīvo pārkāpumu likumdošanas uzdevumu – aizsargāt Latvijas iedzīvotāju sociāli ekonomiskās, politiskās un personiskās tiesības.

Papildus tiesa spriedumā uzsver, ka nav pieļaujama situācija, kad Valsts robežsardzes amatpersonu darbība vērsta tikai uz robežšķērsotāju sodīšanu, jo viens no Valsts robežsardzes amatpersonu funkcionālajiem pienākumiem ir likumpārkāpumu novēršana.

Šajā tiesvedībā LIDA pārstāvēja biedra intereses, palīdzot sagatavot procesuālos dokumentus un pārstāvot biedru tiesas sēdēs.

Pirms neilga laika, 3.jūnijā, LIDA aicināja Valsts robežsardzes un tās struktūrvienību vadību vērst nopietnu uzmanību robežsardzes darbinieku izglītošanai, apmācībai, informēšanai, audzināšanai, lai samazinātu disciplīnas pārkāpumus. Sodīšana jāizmanto kā galējais līdzeklis, kad citi ietekmēšanas un audzināšanas līdzekļi ir izsmelti.

Ar represijām var panākt tikai negatīvu rezultātu, graujot Valsts robežsardzes un visas iekšlietu sistēmas reputāciju. Savukārt nepamatoti disciplinārsodi ne tikai grauj Valsts robežsardzes reputāciju, bet nodara iespaidīgus materiālus zaudējumus iestādes budžetam, un tā jau ir nodokļu maksātāju nauda. Arī šajā lietā (Nr.A420148016) no Valsts robežsardzes budžeta līdzekļiem piedzenama par labu valsts budžetam valsts nodeva 28,46 euro.

* Latvijas Iekšlietu darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs

An error has occured