Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Ne tikai par taksometriem

Oskars Bundža
11.01.2024.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Satiksmes ministrijas mājaslapas sadaļā “Aktualitātes” ir informācija, ka 4.janvārī ministrs Kaspars Briškens politiski izlēmīgi devis atsevišķu valsts kapitālsabiedrību vadībai uzdevumu operatīvi nodrošināt alternatīvus transporta risinājumus reisu atcelšanas vai pārtraukšanas gadījumā. Briškena kungs akcentē nepieciešamību radīt iespēju pasažieriem izmantot valsts kapitālsabiedrību apmaksātus autobusus, rezerves vilcienus vai pat taksometrus, jo “nav pieņemami atstāt cilvēkus gaidīt salā un neziņā”.

Ministru kabineta noteikumos Nr.599 “Sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanas un izmantošanas kārtība” vai Sabiedriskā transporta pakalpojumu likuma 13.pantā ietvertās normas nosaka kopumā visai konkrētu pārvadātāja rīcību reisa kavēšanās, tā neizpildes vai tehnisku problēmu, kas liedz turpināt reisu, gadījumos.

Apsveicami, ka jaunā ierosme norāda uz vēlmi satiksmes ministra  politiskajā darbībā respektēt arī Satversmes tiesas sniegtās atziņas, jo īpaši: “Cilvēka cieņa un katra indivīda vērtība ir cilvēktiesību būtība. Tāpēc demokrātiskā tiesiskā valstī gan likumdevējam, pieņemot tiesību normas, gan tiesību normu piemērotājam, tās piemērojot, ir jārespektē cilvēka cieņa (Satversmes tiesas 2017. gada 19. decembra sprieduma lietā Nr.2017-02-03 19.1.p.).”

Visoperatīvāk ministra prasībai rīkoties atsaukusies VAS “Pasažieru vilciens”. Satiksmes ministrijas, augstākas iestādes, mājaslapā 5.janvārī ievietota informācija, ka, pamatojoties uz MK noteikumu Nr.599 normām, pasažieriem iespējama pat izdevumu par taksometru kompensācija. Lai gan publikācijā tas precīzi nav noteikts, izdevumu atlīdzinājumu „Pasažieru vilciena” vadība saista, šķiet, ar attiecīgo MK noteikumu (sk.pielikumā) 50.punkta normu. https://likumi.lv/ta/id/251480-sabiedriska-transporta-pakalpojumu-sniegsanas-un-izmantosanas-kartiba 

Proti, tā ir vienīgā, kur, traktējot atlīdzinājuma iespējas, pastāv zināma nekonkrētība. Savukārt 41.punktā vai VII nodaļā ietvertās normas ir visai precīzas. Bezstrīdus kārtībā VAS “Pasažieru vilciens” vadība solās piedzīt naudu no „Vagonkas”, un tas neradīšot izdevumus ne uzņēmuma, ne valsts budžetos.

Latvijā kā tiesiskā demokrātiskā valstī visi cilvēki ir vienlīdzīgi. Ko, vērtējot Satiksmes ministrijas akceptēto jauno praksi, secināt, piemēram, attālāka Vidzemes novada iedzīvotājam? Vien to, ka viņam, esot salīdzināmos apstākļos un izmantojot autobusu pārvadātāja sniegtos sabiedriskā transporta pakalpojumus, ir tādas pat tiesības kā vilciena pasažierim Pierīgā.

Proti, ja autobuss, braucot pa laikus neiztīrītu reģionālas nozīmes ceļu, nespēj turpināt reisu, tad pasažieris, lai nenokavētu nākamo reisu, vizīti pie ārsta vai svarīgu tikšanos, ir tiesīgs pieaicināt palīgos personu, kura veic saimniecisko darbību, iznomā kvadriciklus, apvidus auto u.tml. Jo īpaši noderīgi šādi atbalsta mehānismi varētu būt, lai valsts nodrošinātu pamattiesības lauku bērniem iegūt izglītību un nokļūt laikus skolā. Viens gan jāielāgo – par pakalpojumu jāsaņem čeks vai stingrās uzskaites kvīts!

Autopārvadātājs izdevumus par pasažieriem izmaksātām kompensācijām pēc analoģijas bezstrīdus kārtībā vēlāk piedzītu no VAS “Autoceļu uzturētājs” vai VSIA “Autotransporta direkcija”. Process solās būt pat vienkāršāks nekā gadījumos ar „Vagonku” - minētie abi valsts uzņēmumi ir Satiksmes ministrijas padotībā, tātad bez atrunām pildīs politiskās vadības uzstādījumus.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...